Προς το περιεχόμενο

YouTube χωρίς ενοχλητικά διαφημιστικά διαλείμματα.


Vale Rossi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, dimsonic είπε

τα βγιουζ των ασιατών θα καθορίσουν το μέγεθος και την ποιότητα της αγοράς. Ήδη την ποιότητα την έχουν ρίξει στα ταρταρα και όλοι προσπαθούν να της μοιάσουν στα εξωτερικά τουλάχιστον χαρακτηριστικά για να επιβιώσουν. Όταν βλέπεις κανάλια σαν του beato να πρέπει να κάνουν μούτες και να έχουν ηλίθια splashscreens σημαίνει ότι πήραν τον κατήφορο.

Το ίδιο συμβαίνει και μουσικά. Πλέον τα χιτς καθορίζονται σε χώρες της απω ανατολής και σε λίγο εκεί θα πάνε και οι διακρίσεις. Το ίδιο γίνεται και στον κινηματογράφο. Που έχει εξαφανιστεί υπερ των τηλεταινιών νετφλιξ. Ακόμα και στα οσκαρ μπήκαν παραγωγές νετφλιξ.

Η αγορά καθορίζει το προϊόν που θα παραχθεί. Εμείς είμαστε εκτός νοοτροπίας αυτής της αγοράς.

 

Δεν ξερω αν λέγοντας μέσο εννοείς γενικά το διαδίκτυο ή youtube, tiktok κλπ. Πάντως είναι ξεκάθαρο ότι τουλάχιστον η οπτική ακόμα και στα σοβαρά βίντεο, το περιτύλιγμα δηλαδή, έχει αρχίσει να παίρνει γεύση εμποροπανήγυρης για να επιβιώσει

 

 

το πρόβλημα είναι ότι σαβουρεύουν τα καλά, έτσι ώστε να κλέψουν κάτι από την πίτα της ανατολής

 

Άρα το δικό σου "πρόβλημα" έχει να κάνει με την φθίνουσα ποιότητα (για τους όποιους λόγους) και όχι με τις διαφημίσεις.

 

Μα αυτό είναι άλλο ζήτημα.

Μίλησες και για adblocks, και εγώ σε αυτό αναφέρθηκα, στο διαφημιστικό μέρος, και όχι στο θέμα της ποιότητας των βίντεο των χρηστών.

 

Αλλά σου ξαναλέω, κανείς δεν δουλεύει από χόμπι, ή για την ψυχή της μάνας του.

Και ο youtuber είναι δουλειά.

Τώρα τα περί ασιατών και πληθυσμών δεν με ενδιαφέρουν.

Ποτέ οι θεάσεις δεν ήταν κριτήριο για να δω εγώ ένα βίντεο, έτσι κι αλλιώς αυτά που βλέπω είναι με ελάχιστες θεάσεις.

 

Πολύ σπάνια να δω κάτι με πολλά βγιούζ, και αυτό μάλλον κατά τύχη, οπότε δεν νομίζω ότι θα επηρεάσει ιδιαίτερα αυτή την κατηγορία βίντεο η "εμποροπανήγυρη".

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρε συ Στράτε είναι και αργά και πονάει η μέση μου.

Αφού ξέρεις τι λέω.

Δεν μπορώ με τα πληκτρολόγια.

Ελα να σε κεράσω μια μπύρα ή δυο να τα πούμε

Εχω πάθει αρθριτικά με τα κουμπιά....

Αν έχεις κανα τσατ, γουατσαπ βαιμπερ ευχαρίστως να μιλάμε ως αύριο.

Αλλά με συνθηματικά δεν μπορώ.

 

ούτε να πρέπει να εξηγώ ότι δεν θέλω να σπάσω βιτρίνες ή δεν ξερω γω τι....

  • Χαχα 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, dimsonic είπε

 

Αφού ξέρεις τι λέω.

Δεν μπορώ με τα πληκτρολόγια.

Ελα να σε κεράσω μια μπύρα ή δυο να τα πούμε

 

 

Ούτε εγώ μπορώ να γράφω είναι η αλήθεια.

Δεν ξέρω αν ξέρω τι εννοείς (ίσως στο περίπου), γιατί μπερδεύεις το ένα θέμα μέσα στο άλλο.

Να σε ρωτήσω όμως, μιλάς για τις διαφημίσεις του youtube, ή για την πτώση της ποιότητας των βίντεο των χρηστών?

Γιατί εσύ βρε παλικάρι, ξεκινάς από τις διαφημίσεις του youtube, πας στις διαφημίσεις που ενσωματώνει ο δημιουργός του κάθε βίντεο μέσα στο project του, πηγαίνεις στους ασιάτες που με τα πολλά βγιουζ αναγκάζουν έμμεσα τον δημιουργό να ρίχνει την ποιότητα των βίντεο για να εξασφαλίσει μεγαλύτερη θέαση.

 

Ξεκινάς από τρίφωνες ματζόρε συγχορδίες δηλαδή, και φτάνεις σε συγχορδίες μεγάλης έβδομης αυξημένης ένατης αυξημένης ενδέκατης ελαττωμένης δέκατης τρίτης με μπάσο την μικρή έβδομη ασούμε.

 

Είμαι σίγουρος πάντως ότι δεν θέλεις να σπάσεις βιτρίνες.

 

Νωρίς είναι ακόμα για μπύρα, σε καμιά ώρα, αλλά σ' ευχαριστώ.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 3

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

 

Αγαπητέ @dimsonic σίγουρα δεν είναι όλα αγγελικά στημένα (υπάρχουν άλλοι κι άλλοι άνθρωποι) αλλά εσύ μιλάς γενικά εναντίον όλων με τα "μαρκετινίστικα" και τα κουρδιστά πορτοκάλια τους και χρησιμοποιείς το adblock παντού για προσωπικό σου, (πρόσκαιρο) όφελος χωρίς να έχεις απαντήσει μέχρι τώρα αν σε νοιάζει να στηρίξεις μια προσπάθεια που εκτιμάς αφού συχνάζεις εκεί.

 

Οπότε θα υποθέσει κανείς πως εσύ σίγουρα δεν έχεις πληρωθεί ποτέ για τον κόπο σου.

Τον προσφέρεις αφιλοκερδώς, πάντα σε υψηλά στάνταρντς και τρέφεσαι από μάνα. (no pun intended).

Δεν ασχολήθηκες με μαρκετινιστικα.

Δεν έχεις πουλήσει (προιόν, υπηρεσία) για το κέρδος. Απλά υπάρχουν χορηγοί δόξα τω θεώ.

 

Αυτά συμπεραίνω απο τα κείμενα σου και όπως συνηθίζεις να λες... "δεν καταλαβαινόμαστε οι δυό μας".

 

Λέω λοιπόν πως όταν το ατομικό όφελος προηγείται κάθε κοινωνικής συνθήκης, πολλά μπορεί να κάνει κάποιος.

Ποια θέση όμως έχει η ηθική; 

Που είναι η κοινωνική συνείδηση ...και γιατί ένας άλλος να σε σεβαστεί;

 

Γι αυτό έγραψα παραπάνω:

Στις 22/8/2022 στις 9:17 ΜΜ, Yannis Methenitis είπε

Για μένα είναι απλή η απάντηση αλλά αν μπορεί κάποιος να σκέφτεται διαφορετικά και έχει ήσυχη συνείδηση, ποιος είμαι εγω που θα τον αλλάξω.

 

  • Like 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μπορώ ρε σεις να δω μόνο το δέντρο.

Ούτε μια ακρούλα της εικόνας.

Όλα είναι αλληλένδετα και μέρος μιας παγκόσμιας κατάστασης στην οποία καλώς ή κακώς είμαστε τα τελευταία καρούλια του κάρου.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dimsonic είπε

δεν μπορώ ρε σεις να δω μόνο το δέντρο.

Ούτε μια ακρούλα της εικόνας.

Όλα είναι αλληλένδετα και μέρος μιας παγκόσμιας κατάστασης στην οποία καλώς ή κακώς είμαστε τα τελευταία καρούλια του κάρου.

 

Ναι βρε παλικάρι, αλλά έτσι τα χαώνεις όλα.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

τα παραπάνω τα έγραψα πριν δω τι έγραψες Γιάννη.

Αλλά δεν αλλάζει τίποτα.

 

 

πουλούσα κάποτε υπηρεσίες, αλλά ήταν άλλες εποχές.

Σήμερα πάλι πες "πουλάω" γιατί χρησιμοποιώ το μέσον αλλά προφανώς θα έχεις καταλάβει ότι προσφέρω. Αφ ενός διότι θεωρώ ότι αυτά που "πουλάω" δεν αγοράζονται και είναι μικρού "αγοραστικού" κοινού, όπως μικρού κοινού ήταν πάντα όλες μου οι προτιμήσεις.

 

Θεωρώ ότι όλα είναι ένα.

Αν ο άλλος δεν το βλέπει δεν τρέχει και τίποτα. 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

 

39 λεπτά πριν, dimsonic είπε

πουλούσα κάποτε υπηρεσίες, αλλά ήταν άλλες εποχές.

Σήμερα πάλι πες "πουλάω" γιατί χρησιμοποιώ το μέσον αλλά προφανώς θα έχεις καταλάβει ότι προσφέρω. Αφ ενός διότι θεωρώ ότι αυτά που "πουλάω" δεν αγοράζονται και είναι μικρού "αγοραστικού" κοινού, όπως μικρού κοινού ήταν πάντα όλες μου οι προτιμήσεις.

 

Θεωρώ ότι όλα είναι ένα.

Αν ο άλλος δεν το βλέπει δεν τρέχει και τίποτα. 

 

Όχι, πουλούσες υπηρεσίες όπως γίνεται χιλιάδες χρόνια στο εμπόριο. Δεν είναι άλλες εποχές.

Πουλούσες για τις άμεσες ανάγκες σου και το κέρδος φυσικά. Όπως όλοι.

Προώθησες τη δουλειά σου με τον ΑΒ τρόπο και απαίτησες να πληρωθείς.

Εσύ γιατί δεν εκτιμάς τον κόπο των άλλων και πρώτη σου επιλογή είναι η πειρατεία;

Μήπως είναι ασήμαντοι;

Σε ότι αφορά το σήμερα... αξιολογείς το input σου χαμηλά. Σκέφτηκες πόσα μπορείς να πάρεις στην αγορά για να φύγουν οι ψευδαισθήσεις; Θα είδες τις επισκέψεις στα βίντεο σου.

Κι αν δεν σ' ενδιαφέρει να το δεις έτσι και πας ερασιτεχνικά για να περνάς την ώρα σου, γιατί φτύνεις εκεί που κάθεσαι; Βοήθα το. Βοηθάς τον εαυτό σου. Μη γκρεμίζεις. Προσπάθησε να καταλάβεις και να το βελτιώσεις.

 

Να πω τι αλλάζει όμως; Οι γενιές.

Και το ξέρουν αυτό οι γουγλιδες αφού το μεγαλύτερο ποσοστό πλέον συμμετέχει απο κινητά κι εκεί δεν υπάρχει adblock. Αυτό είναι το μέλλον.

Η νέες γενιές έχουν τις συνδρομές τους στα Spotify και ανταλλάσουν playlists και όπου αλλού τους αφορά (όπως λέει ένας καλός φίλος). Ήδη η κατάσταση έχει πάρει το δρόμο της.

  • Συμφωνώ 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Yannis Methenitis είπε

 

Εσύ γιατί δεν εκτιμάς τον κόπο των άλλων και πρώτη σου επιλογή είναι η πειρατεία;

 

 

αααα

άντε πάλι.

Τρίτη φορά σε δυο μέρες.

την πρώτη σπαω βιτρίνες, την άλλη θα γράψω βιβλίο για την πειρατεία, τώρα η πρώτη μου επιλογή είναι η πειρατεία.

πας καλά?

από πού κι ως πού το adblock είναι πειρατεία?

από πού κι ως πού το να πηδάς τη διαφήμιση είναι πειρατία

μήπως και το vpn είναι πειρατεία?

 

εγώ είμαι ο πειρατής που αγοράζω όλα τα λογισμικά που χρησιμοποιώ και μια και δυο φορές?Ξέρεις πολλούς να έχουν πληρώσει δυό άδειες κουμπασε?

ή μήπως επειδή έγραφα κασέτες το 1970?

ή που πληρώνω 2 συνδρομές σε σποτυ και τινταλ και δεν θυμάμαι πού αλλού?

έκανες ποτέ ένα ανώνυμο γκάλοπ να δεις πόσοι χρησιμοποιούν σπασμένα λογισμικά? Ετσι απο περιέργεια?

Και μου λες τώρα για τις διαφημίσεις....

ΔΕΝ ΘΕΛΩ να πληρώνω τα 8.5 που θες στο γιουτουμπ. Τελος.

Αν το κλείσουν ποτέ θα το σκεφτώ.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου