Προς το περιεχόμενο

YouTube χωρίς ενοχλητικά διαφημιστικά διαλείμματα.


Vale Rossi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, fusiongtr είπε

 

Άμα μου δώσεις 20 ευρώ το μήνα, θα βλέπω και τις διαφημίσεις στα post σου.

Δεν έχω.  Είμαι ταπί.  Περίμενε να εκμεταλλευει η ΕΕ τους ενδογενεις της φυσικούς πόρους για να μην εξαρτάται από το ρωσικό φυσικό αέριο.  Να κινηθούμε γρήγορα να αναπροσαρμοσουμε τις τιμές στα παλαιά επίπεδα,  να πέσει ο πληθωρισμός,  να αυξηθούν οι μισθοι και οι συντάξεις μιας και βγήκαμε από την ενισχυμένη εποπτεία και τότε θα έχω και θα στα δώσω. Δώσε μου εσύ 69,99€ τώρα γιατι θέλω να προπαραγγεολω το νέο call of duty για να ξεκλειδώσω έξτρα περιεχόμενο.  

  • Χαχα 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή άνοιξα αυτό το θέμα με τεράστια αφέλεια, και διαβάζοντας πολλές και διαφορετικές απόψεις, οι οποίες κατά την γνώμη μου τουλάχιστον οι περισσότερες είναι σωστές από την γωνία θέασης που βλέπουν το ζήτημα,  θεώρησα ότι θα πρέπει να καταθέσω και εγώ την δικιά μου, όχι τόσο γιατί μπορεί να έχει κάποια βαρύτητα η γνώμη μου ή για να πω κάτι διαφορετικό ντε και καλά, αλλά για να μην φαίνεται ότι άνοιξα το τόπικ και την έκανα με ελαφριά πηδηματάκια.

 

Εκ πρώτης, να δηλώσω συνδρομητής σε cosmote tv, netflix, spotify και γενικώς σε ότι μου φαίνεται χρήσιμο.

 

Το κομμάτι του Νetflix που προσπερνάς εισαγωγές, τίτλους κλπ το βρίσκω σούπερ.

 

Αγοράζω ψηφιακά συνδρομές κυρίως σε θέματα μουσικής, βιβλίων και ταινιών (Βeato, Jack Lizzio κλπ).

 

Επίσης νιώθω δυσαρεστημένος πάρα πολλές φορές αγοράζοντας κάτι για το οποίο βομβαρδίστηκα ότι χρειάζομαι και όταν το αγοράζω να βλέπω ότι δεν μου κάνει.

Βέβαια υπάρχει στα περισσότερα η δυνατότητα επιστροφής οπότε κάτι είναι κι αυτό.

Με αυτό όμως το σκεπτικό πάντα υπάρχει μέσα μου η αμφιβολία αν μου κάνει και η σκέψη να το δω να δοκιμάσω αν μου κάνει χωρίς να ξοδευτώ  και αν μου κάνει κλικ να το αγοράσω.

 

Το κομμάτι των adblocker το έχω στον browser μου πάντα και στα site που με ενδιαφέρουν μόνιμα απενεργοποιημένο.

 

Γενικώς υπάρχει μια τάση στα μέσα σε βομβαρδισμό διαφημίσεων (όχι στο ΝΟΙΖ) και κατά την γνώμη μου πρέπει να υπάρχει και μια αντίστοιχη προσπάθεια απόσβεσης αυτής της υπερβολής.

 

Φυσικά και επικροτώ την προσαρμοσμένη διαφήμιση  από την γενική αλλά με κάποιο μέτρο.

 

Και φυσικά είμαι υπέρ του ότι αν δεν σου αρέσει κάτι μπορείς να την κάνεις για αλλού αλλά αν σου αρέσει κάτι και κάτι σε ενοχλεί σε αυτό, υπάρχουν και ενδιάμεσες καταστάσεις.

 

Για να κλείσω να πω ότι μπορεί αυτός που παρέχει το περιεχόμενο να βάζει και τους κανόνες της διάθεσής του, όπως το STAR Channel που ξεκινούσε την ταινία το Πάσχα και την τέλειωνε τα Χριστούγεννα αλλά και εγώ σε αντίστοιχη φάση στρίβω και πάω Video CLUB να την νοικιάσω (φαίνεται η ηλικία μου, ε?) 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Vale Rossi είπε

όπως το STAR Channel που ξεκινούσε την ταινία το Πάσχα και την τέλειωνε τα Χριστούγεννα

Τώρα το κάνουν όλα τα κανάλια αυτό αλλά όντως το star το ξεκίνησε. Είναι και ο δεύτερος σημαντικότερος λόγος για τον οποίο δεν έχω πια τηλεόραση στο σπίτι. Ο πρώτος είναι φυσικά ότι η ποιότητα του προγράμματος των free to air καναλιών (με μικρές εξαιρέσεις) είναι τραγικά χαμηλή.

 

13 λεπτά πριν, Vale Rossi είπε

πάω Video CLUB

Πω τι είπες τώρα. Να πάμε καμιά μέρα και για διπλό space invaders στα ηλεκτρονικά.

  • Like 1
  • Χαχα 2

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Το ιδανικό θα ήταν όλοι οι εκδότες και παραγωγοί περιεχομένου να σέρβιραν μη παρεμβατικές διαφημίσεις που είναι χρήσιμες, σχετικές και ενδεχομένως ακόμη και ευπρόσδεκτες στους χρήστες.


Αυτό προσπαθώ να εφαρμόζω στο Noiz 20 χρόνια τώρα αλλά και παλαιότερα στο ραδιόφωνο. Δεν είναι εύκολο.

Μακάρι να ίσχυε σε όλα τα μέσα. Αυτή είναι μια πολύ λεπτή ισορροπία μεταξύ περιεχομένου και διαφήμισης που σε μια μεγάλη εταιρία όπου το κάθε τμήμα προσπαθεί να περάσει το δικό του, π.χ. το εμπορικό φέρνει πολλή διαφήμιση σε βάρος του προγράμματος για το οποίο άλλος είναι υπεύθυνος κι εκεί είναι που το απο πάνω κεφάλι πρέπει να επέμβει. Λίγοι το κάνουν όμως, με τα γνωστά αποτελέσματα.


Στο Noiz ευτυχώς επιβάλω μια τακτική που είναι υπερ του περιεχομένου, πρώτον και κύριο γιατί ενοχλούν εμένα οι παρεμβατικές διαφημίσεις.

 

Σε ότι αφορά τη νομιμότητα ισχύει το εξής:

 

Η καταστρατήγηση των ελέγχων πρόσβασης (anti-circumvention law) είναι ρητά αντίθετη με το νόμο στην Ευρώπη, τις ΗΠΑ και σε όλα τα κράτη που έχουν υπογράψει τη Συνθήκη για τα πνευματικά δικαιώματα του Παγκόσμιου Οργανισμού Πνευματικής Ιδιοκτησίας (WIPO).

 

Ο νόμος κατά της καταστρατήγησης είναι ένα νομικό πλαίσιο για τα πνευματικά δικαιώματα και τα συγγενικά δικαιώματα που θεσπίστηκε για την προώθηση «ουσιαστικών επενδύσεων στη δημιουργικότητα και την καινοτομία, συμπεριλαμβανομένης της δικτυακής υποδομής και οδηγεί με τη σειρά του σε ανάπτυξη και αυξημένη ανταγωνιστικότητα. Τόσο στον τομέα της παροχής περιεχομένου όσο και της τεχνολογίας πληροφοριών και γενικότερα σε ένα ευρύ φάσμα βιομηχανικών και πολιτιστικών τομέων. Αυτό θα διασφαλίσει την απασχόληση και θα ενθαρρύνει τη δημιουργία νέων θέσεων εργασίας».

 

Εν ολίγοις, είστε ελεύθεροι να αποκλείετε διαφημίσεις, αλλά η παρέμβαση στο δικαίωμα του εκδότη να προβάλλει ή να περιορίζει την πρόσβαση σε περιεχόμενο που προστατεύεται από πνευματικά δικαιώματα με τρόπο που ο ίδιος εγκρίνει (έλεγχος πρόσβασης) είναι παράνομη.

 

Έχετε το δικαίωμα να φιλτράρετε την εμπειρία περιήγησης σας, με τον ίδιο τρόπο που οι εκδότες έχουν το δικαίωμα να επιλέξουν σε ποιον θα προβάλλουν το περιεχόμενό τους και από ποιον θα βγάλουν χρήματα στη διαδικασία.

  • Like 2

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Yannis Methenitis είπε

Εν ολίγοις, είστε ελεύθεροι να αποκλείετε διαφημίσεις, αλλά η παρέμβαση στο δικαίωμα του εκδότη να προβάλλει ή να περιορίζει την πρόσβαση σε περιεχόμενο που προστατεύεται από πνευματικά δικαιώματα με τρόπο που ο ίδιος εγκρίνει (έλεγχος πρόσβασης) είναι παράνομη.

 

Έχετε το δικαίωμα να φιλτράρετε την εμπειρία περιήγησης σας, με τον ίδιο τρόπο που οι εκδότες έχουν το δικαίωμα να επιλέξουν σε ποιον θα προβάλλουν το περιεχόμενό τους και από ποιον θα βγάλουν χρήματα στη διαδικασία

 

Συμφωνώ 

Ο εκδότης έχει το δικαίωμα να με αποκλείσει

Προσωπικά δεν έχω πρόβλημα

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγά τις διαφημίσεις που έχει το Νόιζ βρε Γιάννη... Προσωπικά δεν με ενοχλούν καθόλου, πως θα μπορούσαν άλλωστε αφού είναι τόσο "διακριτικές".

 Πάντως να πω την αμαρτία και το παράπονο μου, ακόμα ψάχνω εκείνη την ωραία "ώριμες κυρίες ψάχνουν", την είδα 3-4 φορές (δεν πάτησα τότε πάνω της ρε γαμώτο) και μετά χάθηκε.....

  • Χαχα 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

   

14 ώρες πριν, cos_dr είπε

Με ανάγκαζαν να τις πληρώνω μεν αλλά δεν θυμάμαι να με ανάγκασαν  να τις βλέπω. 🤣Μήπως πάλι θέλουμε  να κλείσουμε την ΕΡΤ?🤣

 

Άνθρωπε με την μοναδική λάμψη, προς Θεού, μην ξανακλείσουμε την ΕΡΤ και έχουμε πάλι νεκρούς.

Έχουν ακριβύνει και οι πρώτες ύλες για να ανεγείρουμε μνημεία για τους πεσόντες..

 

12 ώρες πριν, mediumswing είπε

Χρηση μιας ελευθεριας που μου παρεχεται νομιμα

 

Η καλυτερα "επιλογη"

 

 

Το νόμιμα είναι σχετικό...

Η απουσία συγκεκριμένου νομικού πλαισίου ή δριμείας καταστολής,

δεν καθιστά απαραίτητα κάτι νόμιμο.

 

Είναι για παράδειγμα στη συνείδησή μας νόμιμο το torrenting στην Ελλάδα απλά επειδή δε διώκονται οι χρήστες και παράνομο στη Γερμανία επειδή διώκονται;

Kαι στις δύο περιπτώσεις έχουμε την ίδια παραβίαση/παρανομία, απλά στη δεύτερη περίπτωση υπάρχουν συνέπειες για τον χρήστη, ενώ στην πρώτη όχι.

 

 

Επεξεργασμένο από Kanimothrios
  • Like 1
  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Kanimothrios είπε

Το νόμιμα είναι σχετικό...

Η απουσία συγκεκριμένου νομικού πλαισίου ή δριμείας καταστολής,

δεν καθιστά απαραίτητα κάτι νόμιμο.

 

Είναι για παράδειγμα στη συνείδησή μας νόμιμο το torrenting στην Ελλάδα απλά επειδή δε διώκονται οι χρήστες και παράνομο στη Γερμανία επειδή διώκονται;

Kαι στις δύο περιπτώσεις έχουμε την ίδια παραβίαση/παρανομία, απλά στη δεύτερη περίπτωση υπάρχουν συνέπειες για τον χρήστη, ενώ στην πρώτη όχι.

 

Δεν είναι έτσι

Το εξήγησε στην προηγούμενη σελίδα ο fusion

ρίξε μια ματιά

 

ΥΓ Το torrenting δεν είναι νομιμο εάν διακινείς περιεχόμενο του οποίου δεν έχεις τα δικαιώματα ούτε στη συνείδησή μας ούτε πουθενά. 

Επεξεργασμένο από mediumswing
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Νομίζω τα έχουμε κάνει λίγο σαλάτα. Διαφωνώ κάθετα με όσα έχουν αναφερθεί και υπονοούν ή λένε ξεκάθαρα πως όλα μπαίνουν στο ίδιο σακί.

 

Όχι, το καναλάκι με τους 1000 subs δεν είναι το ίδιο με το κανάλι της πολυεθνικής που έχει 1Μ subs και ολόκληρο συνεργείο από πίσω. Όχι, το site που σου πετάει 15 pop-ups ανά κλικ και 10 re-directions δεν είναι το ίδιο με το noiz. Όχι, το content που παίρνει 2 βδομάδες editing, 4 κάμερες και 100 takes για να στηθεί δεν είναι το ίδιο με αυτόν που απλά πατάει record και λέει 3 κουβέντες ανάμεσα σε 50 "εεεεε" και "ααααα".

 

Δε θα πάω καν στο ηθικό κομμάτι της συζήτησης γιατί δεν είμαι αρμόδιος να κουνήσω το δάχτυλο σε κανέναν, αλλά ας μιλήσουμε για κάτι πρακτικό με απτά παραδείγματα.

 

Αν ο Γιάννης δεν έβαζε διαφημίσεις, το noiz δε θα υπήρχε. Νομίζω πολλοί αγνοούν τι πόρους χρειάζεται για να συντηρείται ένα site με τόση επισκεψιμότητα, χώρια το smartnoiz. Το ίδιο ακριβώς συμβαίνει και με τους content creators στο YouTube. Δεν είναι δικαίωμα ή κεκτημένο το να τους βλέπετε και να έχετε και απαιτήσεις, ούτε το κάνουν για τη χαρά της δημιουργίας ή την ψυχή της μάνας τους.

 

Πολύ βολικό να τα βάζουμε όλα στο ίδιο σακί για να δικαιολογούμε τις επιλογές μας ως έναν "αγώνα" απέναντι σε κάποιο "σύστημα", αλλά δε μπορώ παρά να νιώσω άβολα διαβάζοντας τέτοιες απόψεις σε ένα site που επισκέπτεστε με μεγάλη συχνότητα και νομίζω αποτελεί ένα σημαντικό κομμάτι της μουσικής σας καθημερινότητας.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, mediumswing είπε

 

Δεν είναι έτσι

Το εξήγησε στην προηγούμενη σελίδα ο fusion

ρίξε μια ματιά

 

ΥΓ Το torrenting δεν είναι νομιμο εάν διακινείς περιεχόμενο του οποίου δεν έχεις τα δικαιώματα ούτε στη συνείδησή μας ούτε πουθενά. 

 

Αν εννοείς αυτό το post

 

  

11 ώρες πριν, fusiongtr είπε

 

1. Γιάννη αφού οι εν δυνάμει θιγόμενοι δεν έχουν προχωρήσει σε νομικές διαδικασίες τέτοιες, που να έχουν ως αποτέλεσμα την απαγόρευση τέτοιου λογισμικού, είναι καθ' όλα νόμιμο.

 

2. Αυτό που λες εδώ, ταιριάζει στην περίπτωση που κάτι θεωρείται παράνομο, αλλά έχουν χαλαρώσει οι διαδικασίες δίωξής του (πχ η κατοχή μικροποσότητας κάνναβης σε κάποιες χώρες δεν διώκεται παρ' ότι θεωρείται τυπικά παράνομη).

Δεν ταιριάζει σε κάτι που δεν έχει κηρυχθεί παράνομο και ως εκ τούτου δεν διώκεται.

 

 

 

το διάβασα, απλά διαφωνώ.

Υπάρχουν πάσης φύσεως θιγόμενοι στις μέρες μας, των οποίων τα δικαιώματα παραβιάζονται και για χ,ψ λόγους δεν έχουν προχωρήσει σε νομικές διαδικασίες.

Αυτό δεν αναιρεί την παραβίαση που υφίστανται.

 

Υ.Γ. Όσο αφορά το torrenting, γνωρίζω ανθρώπους που έχουν επιχειρήματα υπέρ της ελεύθερης διακίνησης και περιεχομένου των οποίων τα δικαιώματα δεν τους ανήκουν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου