Προς το περιεχόμενο

YouTube χωρίς ενοχλητικά διαφημιστικά διαλείμματα.


Vale Rossi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Yannis Methenitis είπε

Τις 2 μικρές διαφημίσεις στο πλάι όμως που δεν είναι pop up ούτε under γιατί τις αποκλείεις με ad block;

 

Επειδή μπαίνω κάθε μέρα σε πάρα πολλές ιστοσελίδες, τα έχω δει όλα.

Τι pop up, τι landing pages, τι redirecting, χαμός.

 

Το noiz, είναι ΥΠΕΡΚΥΡΙΛΕ.

 

Θεωρώ εντελώς αποδεκτές τις ελάχιστες διαφημίσεις, οι οποίες μάλιστα δεν εμποδίζουν με κανέναν τρόπο την ανάγνωση της σελίδας (υπάρχουν ιστοσελίδες στις οποίες δεν μπορείς καν να διαβάσεις το περιεχόμενο χωρίς adblock).

 

Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ adblock, γιατί σε γενικές γραμμές νταραβερίζομαι με διαφημίσεις για "οικονομικούς" λόγους.

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Yannis Methenitis είπε

 

Ε... κι αν κλείσει τι έγινε; (κι ας ξημεροβραδιαζόμαστε εκεί μέσα. Αλλά και όπου αλλού επιτρέπει να χρησιμοποιείται η τεράστια επεξεργαστική μηχανή του όπως και εδώ στα Video π.χ.)

 

Προφανώς, δεν μας είναι χρήσιμο, ούτε εκτιμάμε την υπηρεσία που προσφέρει.

 

Πόσοι δουλεύετε χωρίς να πληρώνεστε ρε παιδιά;

 

Δεν θα έλεγα τίποτα αν επρόκειτο για κάτι δυσβάσταχτο αλλά μιλάμε για 8,5 ευρώ το μήνα.

Για μια τόσο φοβερή πλατφόρμα που για να σηκώνει τα εκατομμύρια ώρες βίντεο, έχει γίνει η επένδυση της αρκούδας που δεν υπάρχει παρόμοια της και εργάζονται χιλιάδες και άλλοι τόσοι επίσης youtubers.

Για μια τεράστια και ωφέλιμη πηγή πληροφόρησης, εκπαίδευσης και διασκέδασης;

 

Πρέπει να μας το επιβάλουν;

Η πρώτη σκέψη είναι... πως θα γλυτώσω 8 ευρώ το μήνα για κάτι που χρησιμοποιώ για ώρες κάθε μέρα;

Σοβαρά τώρα;

 

Συγγνώμη αλλά αν και γνωρίζω το σκεπτικό πολύ καλά, μιας και είναι και ο λόγος που δεν αναπτύσσονται πολλά στη χώρα μας, δεν κατάφερα να τον χωνέψω.

Με 8,4 ευρώ το μήνα έχω βίντεο απερίσπαστο συν το Youtube music και ένα κάρο ευκολίες. Παλαιότερα έδινα πολλαπλάσια σε δίσκους και δεν είχα ποτέ τόσα.

 

Εσείς πόσο τα αξιολογείτε δηλαδή;

Αν καταστραφεί το YouTube θα σωθεί πολύς κόσμος μεταξύ αυτών και εγώ.

 

  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Για όσους απο εσάς τα αγγλικά δεν είναι εμπόδιο, δείτε αυτό το επεξηγηματικό βίντεο για το πως βγάζουν χρήματα οι Youtubers και γενικότερα πως λειτουργεί η διαφήμιση στο ίντερνετ, ενω παράλληλα αν σας ενδιαφέρει, κοιτάξτε το εξαιρετικό κανάλι του David Manning που ασχολείται με τη φωτογραφία κυρίως.

 

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Yannis Methenitis είπε

Για όσους απο εσάς τα αγγλικά δεν είναι εμπόδιο, δείτε αυτό το επεξηγηματικό βίντεο για το πως βγάζουν χρήματα οι Youtubers και γενικότερα πως λειτουργεί η διαφήμιση στο ίντερνετ, ενω παράλληλα αν σας ενδιαφέρει, κοιτάξτε το εξαιρετικό κανάλι του David Manning που ασχολείται με τη φωτογραφία κυρίως.

 

 

sorry αλλά με κούρασε αφάνταστα.

στα 6 λεπτά τον έκλεισα

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 ώρα πριν, dimsonic είπε

sorry αλλά με κούρασε αφάνταστα.

στα 6 λεπτά τον έκλεισα

Φαντάσου να είχες προ-πληρώσει κιόλας. Άγιο είχες!

  • Μπερδεύτηκα 1
  • Χαχα 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω κατεβάσει το tubemate το οποίο είναι εφαρμογή που σου δίνει την δυνατότητα να βλέπεις χωρίς διαφημίσεις αλλά και να κατεβάζεις βίντεο από όλες τις γνωστές πλατφόρμες.Βεβαια θεωρείται παράνομο γι'αυτό και δεν υπάρχει στο playstore.

Προφανώς οι χάκερς που το έχουν βγάζουν χρήματα και γι'αυτό  τους υποστηρίζω Εξάλλου είναι τσάμπα.

Η μαύρη αγορά είναι η μόνη ελεύθερη αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Σωστός, σκέψου πλάκα που θα έχει να πας να πληρωθείς, να σου φάει τα λεφτά αυτός που σε προσέλαβε και να λέει στους φίλους του ότι σε γλίτωσε από τη σκλαβιά του χρήματος και από τη χοληστερίνη των σουβλακίων που θα έτρωγες.

 

"Ελεύθερη εργασία είναι μόνο χωρίς λεφτά, αν πληρώνεσαι είσαι σκλάβος" 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok αντιλαμβάνομαι ότι θέλετε και συ κι ο Γιάννης να υποστηρίξετε την πολιτική ορθότητα που επιβάλλουν αυτές οι πλατφόρμες εν γένει, αλλά θα πρέπει να δέχεστε και τις απόψεις των άλλων.

Εγώ προσωπικά δεν είπα ότι θα σπάσω καποια βιτρίνα όπως υπαινίχθηκε (κακώς) ο Γιάννης, ούτε η συνδρομή μου δεν καλύπτει ούτε 12 δίσκους στο tidal (αγοράζω φυσικούς δίσκους σε πολύ μεγαλύτερο αριθμό και χρησιμοποιώ τις πλατφόρμες κυρίως για ενημέρωση) ούτε γνωρίζω να πωλούνται πακέτα ηλεκτρικού ρεύματος (δηλ 2000 kwh με 300 ευρώ για ένα μήνα - διορθώστε με).

 

Λέω το αυτονόητο, που έχει εκλείψει από την παγκόσμια αγορά με συντονισμένες ενέργειες των απανταχού "πωλητών", σήμερα θέλω να αγοράσω 1 δίσκο, να μιλήσω με 3 φίλους μου επί 5 λεπτά, και αύριο να αγοράσω ένα πακέτο μπισκότα προς 1 ευρώ και όχι αναγκαστικά 2 προς 1.5.

Και την άλλη μέρα να τα κλείσω και να μείνω για τις υπόλοιπες 29 σε ένα νησί χωρίς πικαπ, κινητό ή μπακάλη. 

Αυτές τις μέρες ετοιμάζομαι για τον ανα διετία καυγά με τον πάροχο κινητής μου, διότι το πακέτο που υπέγραψα πριν 24 μήνες για 20.5 στους 18 μου το έκαναν 24 και μετα από φασαρία μου γύρισαν έκπτωση ώστε να συνεχίσουν να εισπράτουν 24, ενώ ουσιαστικά πριν λήξει με βάλανε σε πακέτο με περισσότερες παροχές. Και τώρα που λήγει μου κάνουν δήθεν προσφορά 26. Εγω προσωπικά έχω μπουκώσει μ αυτούς τους αλητονεοφιλελέδες.

Αν εσείς αισθάνεστε οκ με την στέρηση αυτού του είδους της ελευθερίας σας εντάξει.

αλλά δεν θα μας πείτε ότι έχουμε και πρόβλημα που δεν μας αρέσει που μας έχωσαν μια "δωρεάν" υπηρεσία κάτω από τη μύτη μας πριν 10 χρόνια και τώρα θέλουν λεφτά. 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα αναφέρω κάτι άλλο το οποίο ξεπερνάει το πλαίσιο του θέματος αλλά είναι σχετικό. Πρόκειται για τα subscriptions, τα cloud services, και τη φύση που τα περιβάλλει.

 

Όταν πληρώνεις subscription ή κάτι που υπάρχει σε ένα cloud service, δε σου "ανήκει" αυτό που πληρώνεις, ακόμα και αν είναι one-time buyout. Για παράδειγμα, δείτε αυτό που έγινε με τη Sony και το Studio Canal, όπου χρήστες που είχαν αγοράσει (όχι ενοικιάσει) ταινίες, δε θα μπορούσαν να έχουν πλέον πρόσβαση, σε κάτι που το είχαν αγοράσει κανονικά και θα έπρεπε να τους ανήκει για πάντα όσον αφορά την προσωπική χρήση. Έχουν γίνει κι άλλα τέτοια - να πληρώνεις δηλαδή κάτι (ψηφιακό) και λόγω μιας μοντέρνας κουταμάρας, το χάνεις ολοσχερώς, και δεν έχεις καν την επιλογή να το κρατήσεις.

 

Τι γίνεται στην περίπτωση που, εγώ πληρώνω spotify, tidal, youtube music, κτλ, για 20 χρόνια και σταματάω να πληρώνω? Ναι μεν έχω απολαύσει τη μουσική, έχω δώσει στους καλλιτέχνες χρήματα από τις αναπαραγωγές, αλλά εν τέλει, δεν έχω τίποτα. Ούτε δίσκους, ούτε βιβλιοθήκες, ούτε καν ένα ψηφιακό αρχείο. ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ, υπάρχουν εναλλακτικές στη μουσική, όπου αγοράσεις ένα κομμάτι ή ένα album και έχεις το offline προσωπικό σου αρχείο. Αλλά για πόσο ακόμα?

 

Και γιατί το λέω αυτό - Γιατί το άλλο χαζό είναι το εξής που έχει ήδη έχει έρθει στην αυτοκινητοβιομηχανία:
Αγοράζεις το αυτοκίνητο, το οποίο έχει πχ θερμαινόμενα καθήσματα, αλλά στο απενεργοποιούν γιατί δε τα θες. Βγαίνει δηλαδή έτσι από το εργοστάσιο, έχεις αγοράσει το όχημα (ή μάλλον μέρος αυτού), και προκειμένου να έχεις θερμαινόμενα καθήσματα πρέπει να πληρώσεις subscription - και αν πχ δε το θες το καλοκαίρι, σταματάς να πληρώνεις και... "κερδίζεις". Πληρώνεις δηλαδή subscription DLC στο ίδιο σου το όχημα που έχεις νομική κυριότητα. Δεν είναι λίγο θλιβερό?

 

Θα πω και το άλλο. Ο κινηματογράφος σιγά σιγά πεθαίνει, γιατί οι μεγάλοι publishers πληρώνονται πλέον από τα streaming services. Για τα DVD κτλ δε μιλάω καν, είναι ήδη νεκρά. Αλλά όλος ο κινηματογράφος κινδυνεύει από την κουλτούρα του exclusive release στα streaming services, πράγμα που είδαν ότι δουλεύει πολύ τώρα με το κορωναβάιρους.

 

Το ότι όλα, μα όλα πλέον γίνονται subscription-based κλειδώνει την κουλτούρα του ότι δεν σου ανοίκει αυτό που πληρώνεις κανονικά. Εμένα αυτό δε μου αρέσει. Μου δημιουργεί μια απέχθεια και μια θλίψη παράλληλα. Ότι όλα εξαρτώνται από το αν αύριο-μεθαύριο τρομπάρει ο ΟΤΕ και δεν έχω ίντερνετ, ούτε ταινία θα μπορώ να δω, ούτε μουσική να ακούσω, αλλά ούτε να ζεσταθώ γιατί δε θα μπορώ να ανανεώσω την πληρωμή για το aircondition του αυτοκινήτου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Σοβαρά τα γράφεις τώρα αυτά βρε @dimsonic;

Μιλάς για ρεύμα, τηλέφωνο, tidal και τα προβλήματα σου με τους προμηθευτές που επιλέγεις σαν άνθρωπος που προδιαγράφει κάθε του μελλοντική ενέργεια (όχι τόσο κοινή ανθρώπινη συμπεριφορά).

Παράθεση

 

σήμερα θέλω να αγοράσω 1 δίσκο, να μιλήσω με 3 φίλους μου επί 5 λεπτά, και αύριο να αγοράσω ένα πακέτο μπισκότα προς 1 ευρώ και όχι αναγκαστικά 2 προς 1.5.

Και την άλλη μέρα να τα κλείσω και να μείνω για τις υπόλοιπες 29 σε ένα νησί χωρίς πικαπ, κινητό ή μπακάλη. 

 

 

"Τα θέλω βέβαια αλλά μόνο όπως προτιμώ εγώ να πληρώνω".

Γούστο σου καπέλο σου. Αχταρμάς όμως. Είδη πρώτης ανάγκης και μη;

Κάποιοι απλά απέχουν απο τα "μη".

Περιμένεις ΜΙΑ απάντηση λες και έχεις απέναντι σου κάποιον που σε ταλαιπωρεί με όλα αυτά;

#Social justice warrior γενικώς και αορίστως;

 

Σε ότι αφορά τις συνδρομές, @Alex Raptakis είναι κάτι σαν το νοίκι.

Πληρώνεις, μένεις. Σταματάς, φεύγεις.

Φυσικά δεν πληρώνεις το αντίτιμο που θα έδινες για την αγορά και εν τω μεταξύ κάνεις χρήση. Ζεις.

 

Το θέμα της ιδιοκτησίας στην Ελλάδα είναι ιερό και το αναγνωρίζω αλλά προσωπικά (και σίγουρα ανήκω στην μειοψηφία) δεν απέκτησα απο θέση κάτι μεγάλης αξίας.

Σπίτια νοικιάζω, αυτοκίνητα, μοτοσυκλέτες είχα και άλλαζα και πολλές κιθάρες και όργανα που άλλαξα επίσης. Βινύλια και CD στα ντουλάπια, πλατώ δεν έχω πια και τα Hi Fi μου αραχνιάζουν γιατί άλλαξε ο τρόπος που ακούω. Δεν δένομαι με τα πράγματα. Είναι εργαλεία προς κάποιο αποτέλεσμα. Διασκέδαση, ασφάλεια, εκπαίδευση, μεταφορά, κ.α.

 

Ιδιαίτερα όταν μιλάμε για προϊόντα πνευματικής ιδιοκτησίας και γνώσης.

Πρέπει να έχω τη βιβλιοθήκη με όσα βιβλία διάβασα εδω και 60 χρόνια; Την έχω... και;

Τωρα μόνο μου χρησιμεύουν για να κοστίζουν ακριβότερα οι μετακομίσεις.

Σάμπως χρησιμοποιείται; Εγω τα διάβασα και ότι μου έμεινε, έμεινε.

Ο γιός μου διαβάζει και ενημερώνεται αλλιώς, όπως και όλη η νεα γενιά μέσα απο κάτι... Youtube.

 

Τι να πω, δεν ξέρω.

 

Υ.Γ. Μη γενικεύετε όμως ρε παιδιά

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου