Προς το περιεχόμενο

YouTube χωρίς ενοχλητικά διαφημιστικά διαλείμματα.


Vale Rossi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

31 λεπτά πριν, Yannis Methenitis είπε

Σοβαρά τα γράφεις τώρα αυτά βρε @dimsonic;

Μιλάς για ρεύμα, τηλέφωνο, tidal και τα προβλήματα σου με τους προμηθευτές που επιλέγεις σαν άνθρωπος που προδιαγράφει κάθε του μελλοντική ενέργεια (όχι τόσο κοινή ανθρώπινη συμπεριφορά).

 

"Τα θέλω βέβαια αλλά μόνο όπως προτιμώ εγώ να πληρώνω".

Γούστο σου καπέλο σου. Αχταρμάς όμως. Είδη πρώτης ανάγκης και μη;

Κάποιοι απλά απέχουν απο τα "μη".

Περιμένεις ΜΙΑ απάντηση λες και έχεις απέναντι σου κάποιον που σε ταλαιπωρεί με όλα αυτά;

#Social justice warrior γενικώς και αορίστως;

 

 

είπα πιο πάνω δεν επικοινωνούμε

αλλά έδωσα άλλη μια ευκαιρία μήπως...και

 

δεν περιμένω καμιά απάντηση

μην περιμένεις και συ όμως καμιά εκ μέρους μου αποδοχή του να θεωρείς, για κάτι που είναι πλέον καθημερινότητα, να είναι φυσιολογικό να δίνεις 8.5 ευρώ το μήνα, πολύ πιό μακρυά από μια συνδρομή πχ στο spotify.

Το youtube έχει γίνει σχεδόν καθημερινός τρόπος ενημέρωσης και εφ όσον πλασαρίστηκε εξ αρχής ως δωρεάν έχω κάθε δικαίωμα να θεωρώ ότι ο τρόπος που επιβλήθηκε ήταν φαουλ.

Δεν είναι πλεον πολυτέλεια, αν θεωρούμε πχ την μουσική πολυτέλεια.

 

Και να το πω και αλλιώς. Αυτές οι μονοπωλιακές τακτικές τουλάχιστον στο πρόσφατο παρελθόν τιμωρήθηκαν. Κάπως έτσι γλυτώσαμε από τον ΙΕ και κάπως έτσι το itunes δεν είναι εκεί που θα ήθελε να είναι. Σήμερα έχουμε google mail, maps, photos, lens, translate, browser, drive.

Εγω όλα αυτά δεν τα βλέπω θετικά, άσχετα αν τα χρησιμοποιώ.

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιάννη, έχεις δίκιο.

Προσπαθώ εδώ και ώρα να βρω μια καλή δικαιολογία που χρησιμοποιώ adblocker αλλά έχεις δίκιο.

Τουλάχιστον για όσους μπορούν να πληρώσουν.

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, harilatron είπε

Σωστός, σκέψου πλάκα που θα έχει να πας να πληρωθείς, να σου φάει τα λεφτά αυτός που σε προσέλαβε και να λέει στους φίλους του ότι σε γλίτωσε από τη σκλαβιά του χρήματος και από τη χοληστερίνη των σουβλακίων που θα έτρωγες.

 

"Ελεύθερη εργασία είναι μόνο χωρίς λεφτά, αν πληρώνεσαι είσαι σκλάβος" 

Αγαπητέ στην ελεύθερη αγορά δεν υπάρχουν νόμοι άρα δεν θα τολμούσε να μην σε πληρώσει....

Άσε που στην ελεύθερη μαύρη αγορά δεν δουλεύεις για κανέναν διότι πολύ απλά δεν απαιτείται καμία προϋπόθεση ώστε να πουλήσεις ένα αγαθό η μια υπηρεσία.

 

 

Επεξεργασμένο από Κβαντική Διεμπλοκή
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
42 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Το youtube έχει γίνει σχεδόν καθημερινός τρόπος ενημέρωσης και εφ όσον πλασαρίστηκε εξ αρχής ως δωρεάν έχω κάθε δικαίωμα να θεωρώ ότι ο τρόπος που επιβλήθηκε ήταν φαουλ.

Ακόμα δωρεάν είναι, δεν είναι καταστροφή να σου σερβίρει μια διαφήμιση. 

 

Επίσης δεν είναι "πολιτική ορθότητα". Είναι τα έσοδα μιας αλυσίδας που φτάνει μέχρι το δημιουργό περιεχομένου.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Yannis Methenitis είπε

...κι επίσης έβρεξε Αύγουστο.

Που πάμε!

 

Εδώ ήδη ψιθυρίζεται ότι τον χειμώνα θα κρυώσει ο καιρός.

Αν είναι δυναΜόν ...

 

Αλλά δεν καταλαβαίνω...

Τι είναι αυτό που είχαμε δωρεάν, και τώρα πρέπει να πληρώσουμε γι' αυτό?

Εγώ μια χαρά δωρεάν βλέπω youtube.

 

Από τα υπόλοιπα για τα οποία μιλάτε και έχουν συνδρομή δεν έχω τίποτα.

 

@Alex Raptakis

Αυτό στο οποίο αναφέρεσαι Αλέξη είναι αγορά δικαιώματος χρήσης, και δεν έχει καμία σχέση με ιδιοκτησία (αυτό το ξέρεις φυσικά).

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, harilatron είπε

 

Επίσης δεν είναι "πολιτική ορθότητα". Είναι τα έσοδα μιας αλυσίδας που φτάνει μέχρι το δημιουργό περιεχομένου.

 

 

Και η αλυσιδα τι ακριβως κανει?

Πιστευω εχεις δει το βιντεο του Χαρυ Κλυν.

Και τι δ'λεια καν'ς?

Σκαβ'ς?

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσωπικά κάνω ό,τι όλος ο κόσμος (υποθέτω), κάθομαι και ανέχομαι τις διαφημίσεις μέχρι να περάσει η ώρα. Αν θέλω κάτι να δείξω σε κάποιον και μου πετάξει διαφήμιση εκείνη την ώρα, βρίζω όπως όλος ο κόσμος. (υποθέτω)

 

Καταλαβαίνω την ανάγκη για διαφήμιση. Αυτό που δεν καταλαβαίνω (κι αυτό το καταλαβαίνω, απλά δεν το χωνεύω) είναι η έλλειψη στοιχειώδους κατεύθυνσης / προσωπικότητας / χαρακτήρα μιας επιχείρησης, όπου άγεται και φέρεται πίσω από το φραγκοδίφραγκο ΚΑΙ ΜΟΝΟΝ απ' όπου κι αν προέρχεται. Δηλαδή, ξεκινάμε ως ελεύθερη δωρεάν πλατφόρμα για μικρά βίντεο μεταξύ χρηστών (μικτή ποιότητα), ανεβάζουμε τη διάρκεια (άρα και το κόστος), κάποιοι εκμεταλλεύονται το μέσον ως δυνάμει επιχειρηματική δραστηριότητα, ανεβάζοντας επίπεδο ποιότητας (ή μάλλον αλλάζοντας το μίγμα της ποιότητας προς το καλύτερο), το μέσον/επιχείρηση φωνάζει ότι δεν βγαίνει και τι να κάνουμε και πάρτε συνδρομή ρε παιδιά να βλέπετε σαν άνθρωποι. Αλλά κι επειδή υπάρχει κορεσμός σε όλα τα πράγματα, και είναι άγνωστο πόσα ΚΑΛΑ βίντεο μπορεί να φτιάξει κάποιος για κάποιο θέμα, αλλά σίγουρα πρέπει να υπάρχει ένα όριο λογικά, αρχίζουν και στο ποιοτικό περιεχόμενο να εμφανίζονται πρακτικές επιθετικών πωλήσεων, ρίχνοντας δραματικά το επίπεδο ποιότητας. Το thumbnail "ΣΤΑΜΑΤΑ ΝΑ ΜΕΛΕΤΑΣ ΚΛΙΜΑΚΕΣ" είναι το ίδιο και το αυτό για μενα ποιοτικά με το "Η ΠΡΩΗΝ ΠΑΙΧΤΡΙΑ ΤΟΥ ΣΟΥΡΒΑΪΒΟΡ ΣΚΥΒΕΙ ΝΑ ΜΑΖΕΨΕΙ ΒΟΤΣΑΛΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΑΣ ΠΕΤΑΕΙ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΕΞΩ"

 

Σύμφωνοι, χρειάζεται διαφήμιση. Δεν είναι αμαρτία. Όμως, επίσης ορθότατη θεώρηση θα ήταν αυτά που ευαγγελιζόταν... η Μέρκελ π.χ. πριν 10 χρόνια. Κόψε τη σαβούρα και τις περιττές δαπάνες (υλικό χαμηλής ποιότητας) για να βγεις. "Μα τα βλέπει ο κόσμος!" Ο κόσμος ότι του βάλεις θα δει, κι εγώ κάποτε καθόμουν και έβλεπα τη Μάγια τη Μέλισσα και έλεγα πωωωω ρε φίλε τιντουτ και νόμιζα ότι πέταγα μέσα στα λουλουδάκια. Το πράγμα έχει ψωμί. Όσο έχει ψωμί, θα το ροκανίζουν οι εταιρείες, χωρίς ηθοπλασίες, οίκτο ή αυτοσυγκράτηση. Μόνο όταν έρθουν στα πράγματα επόμενες γενιές που "δε γουστάρουν το youtube ή το x για τη φάση" θα αλλάξει η ποσότητα του ψωμιού, κι όλο και κάποιος άλλος θα βγει να φάει στη θέση του πρώην φαγάνα.

 

ΧΜ ΠΝ ΔΤ: Μου τη σπάνε οι διαφημίσεις, δεν έχω ανάγκη να κάνω χρήση που δικαιολογεί την πληρωμή, τις ανέχομαι μία στο τόσο που βλέπω κανα βιντεάκι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

Δηλαδή, ξεκινάμε ως ελεύθερη δωρεάν πλατφόρμα για μικρά βίντεο μεταξύ χρηστών (μικτή ποιότητα), ανεβάζουμε τη διάρκεια (άρα και το κόστος), κάποιοι εκμεταλλεύονται το μέσον ως δυνάμει επιχειρηματική δραστηριότητα, ανεβάζοντας επίπεδο ποιότητας (ή μάλλον αλλάζοντας το μίγμα της ποιότητας προς το καλύτερο), το μέσον/επιχείρηση φωνάζει ότι δεν βγαίνει και τι να κάνουμε και πάρτε συνδρομή ρε παιδιά να βλέπετε σαν άνθρωποι ....

 

Όσο έχει ψωμί, θα το ροκανίζουν οι εταιρείες, χωρίς ηθοπλασίες, οίκτο ή αυτοσυγκράτηση.

 

Κυρ Αλή μου, ενώ συμφωνούμε σε γενικές γραμμές, νομίζω ότι ξεκινάς από λάθος βάση.

Όλα τα social media (facebook, insta, κλπ, και το Youtube) δεν έχουν καμία σχέση με "ηθοπλασίες, οίκτο ή αυτοσυγκράτηση", δεν φτιάχτηκαν για κάτι τέτοιο, και δεν ενδιαφέρονται για κάτι τέτοιο.

 

Τι δουλειά έχουν αυτές οι έννοιες σε πλατφόρμες, που ούτε οι ίδιοι οι χρήστες τους δεν υιοθετούν ...

 

Και αν δεν υπήρχαν σχετικές νομοθεσίες που να βάζουν χαλινάρι, του Θεού τα κέρατα θα γίνονταν εκεί μέσα.

 

Αν λοιπόν αντιμετωπίσει κάποιος το Youtube ως αυτό που είναι, μια τεράστια επιχείρηση/πλατφόρμα στην οποία ο καθένας ανεβάζει υλικό, είτε ...

 

- για διαφήμιση/προβολή

- γιατί είναι ψωνάρα και γουστάρει δημοσιότητα την οποία πιστεύει ότι του την προσφέρει το μέσο

- για να επικοινωνήσει κάτι

- για να μοιραστεί κάτι

- κλπ

 

... η οποία δεν δουλεύει για την ψυχή της μάνας της, πρέπει ή να λειτουργεί συνδρομητικά, ή να τα βγάζει έμμεσα (από διαφημίσεις).

 

Σκέψου μόνο ότι πολλοί χρήστες της πλατφόρμας βγάζουν χρήματα χρησιμοποιώντας δωρεάν τις υπηρεσίες που προσφέρει, η πλατφόρμα να μην βγάλει?

Τι δηλαδή, τους δίνει τσάμπα σπίτι να βγάλουν τα ματάκια τους κι αυτή να κρατάει το φανάρι?

 

Κι εμένα με ενοχλούν πολύ οι διαφημίσεις, αλλά τις θεωρώ αναγκαίο κακό για να απολαμβάνω υπηρεσίες, που αλλιώς θα έπρεπε να πληρώσω.

 

 

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου