Προς το περιεχόμενο

YouTube χωρίς ενοχλητικά διαφημιστικά διαλείμματα.


Vale Rossi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 Θυμάμαι εκεί στο '86- '87 αγόρασα την πρώτη "μουσική" μου βιντεοκασέτα "The song remains the same" 10000 δρχ.. η χαρά μου δεν περιγραφόταν! Επιτέλους θα έβλεπα"ζωντανά" ένα από τα αγαπημένα μου συγκροτήματα. Μην μιλήσω και για όταν πήρα το "Live in Japan"....τούμπες έκανα!

 Και σήμερα έχουμε τζάμπα (έστω και με κάποιες διαφημίσεις ή με ένα μικρό αντίτιμο και χωρίς αυτές) σχεδόν όλες τις δισκογραφίες, lives, bootlegs, μαθήματα μουσικών οργάνων, συνεντεύξεις και άλλα ωραία και μιλάω μόνο για την μουσική, γιατί εάν επεκταθώ και σε άλλα πράγματα (ότι βάλει ο νους) ζήτω που καήκαμε..... Και φυσικά παραπονιόμαστε.....!!

 Με ενοχλούν οι διαφημίσεις; εννοείτε! αλλά μην τα θέλουμε όλα δικά μας...και Tele και με 10-38!

Επεξεργασμένο από cigaret13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

Εγώ βλέπω ότι και το adblock να απενεργοποιηθεί, πάλι δε γίνεται δουλειά, γιατί σε πολλά βίντεο π.χ. ο ίδιος ο παρουσιαστής κάνει ένα μικρό διάλειμμα για να μας διαφημίσει τον μέγα χορηγό του, μέσα στο βίντεο, πολλές φορές αφιερώνοντας και 1 και 2 και 3 λεπτά!

το προχωράω. Πολλούς που ξέρω ότι διαφημίζουν δεν τους βλέπω κάν.

Επίσης δεν βλέπω βίντεο που πρώτα διαφημίζουν τον εαυτό τους και μετά μπαίνουν στην όποια "ουσία". Πχ Chris Buck. Πρώτα θα κανει ένα τρίλεπτο σόλο και μετά λέει. ...τον π@υλο

 

Γενικά ότι βλέπω ότι υποκύπτει στην μανία του μαρκετινγκ φεύγει.

Όπως δεν με ενοχλεί και ξέρω ότι όποιος δεν αρέσει τι δείχνω δεν θα με δεί έτσι κάνω και γω. Είναι σκληρό αλλά έτσι είναι. Δεν θα διστάσω να φύγω κι από τον Beato αν το παρακάνει ή τον Michelmore

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Ali Barout είπε

Εγώ βλέπω ότι και το adblock να απενεργοποιηθεί, πάλι δε γίνεται δουλειά, γιατί σε πολλά βίντεο π.χ. ο ίδιος ο παρουσιαστής κάνει ένα μικρό διάλειμμα για να μας διαφημίσει τον μέγα χορηγό του, μέσα στο βίντεο, πολλές φορές αφιερώνοντας και 1 και 2 και 3 λεπτά!

Εάν πχ αυτά τα 2-3 λεπτά τα τρέξεις είσαι ένας στυγνός εκμεταλευτής, σπας βιτρίνες, αφήνεις απλήρωτους εργαζομένους κλπ;

Όχι

Ρίχνει ο φίλος μια ζαριά και ποντάρει κάπου να του βγει

Δεν είναι πως δεν το κάνει υποχρεωτικό γιατί ποντάρει στην ευαισθησία μας. Δεν το κάνει υποχρεωτικό γιατί αν το κάνει δεν θα έχει κανέναν για να ρίξει τη ζαριά του.

 

Επεξεργασμένο από mediumswing
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, dimsonic είπε

το προχωράω. Πολλούς που ξέρω ότι διαφημίζουν δεν τους βλέπω κάν.

Επίσης δεν βλέπω βίντεο που πρώτα διαφημίζουν τον εαυτό τους και μετά μπαίνουν στην όποια "ουσία". Πχ Chris Buck. Πρώτα θα κανει ένα τρίλεπτο σόλο και μετά λέει. ...τον π@υλο

 

Γενικά ότι βλέπω ότι υποκύπτει στην μανία του μαρκετινγκ φεύγει.

Όπως δεν με ενοχλεί και ξέρω ότι όποιος δεν αρέσει τι δείχνω δεν θα με δεί έτσι κάνω και γω. Είναι σκληρό αλλά έτσι είναι. Δεν θα διστάσω να φύγω κι από τον Beato αν το παρακάνει ή τον Michelmore

 

Σεβαστό.

 

10 λεπτά πριν, mediumswing είπε

Εάν πχ αυτά τα 2-3 λεπτά τα τρέξεις είσαι ένας στυγνός εκμεταλευτής, σπας βιτρίνες, αφήνεις απλήρωτους εργαζομένους κλπ;

Όχι

Ρίχνει ο φίλος μια ζαριά και ποντάρει κάπου να του βγει

Δεν είναι πως δεν το κάνει υποχρεωτικό γιατί ποντάρει στην ευαισθησία μας. Δεν το κάνει υποχρεωτικό γιατί αν το κάνει δεν θα έχει κανέναν για να ρίξει τη ζαριά του.

 

 

Σύμφωνοι. Αλλά αυτό ειναι ακομα πιο χάλια ρε γαμωτο. Γιατί είναι το μέσο τέτοιο. Φανταστείτε να μην υπήρχαν τυπωμένα φυλλάδια με λογότυπα χορηγών ή άλλα διαφημιστικά, και να γινόταν κάποια δωρεάν συναυλία π.χ.. Για να βγουν τα έξοδα και να φανούν οι χορηγοί/διαφημιζόμενοι, απο τη στιγμή που μόνο η συναυλία υπάρχει, και κανένα άλλο μέσο,  θα έπρεπε σε κάθε κομμάτι στη μέση να μπαίνει ένα βαμπ και να λέει ο τραγουδιστής "Έπιπλα ο Δρυίδης! Στηρίζει τον πολιτισμό" "Νταντάρριο! Χορδάκλες!" για να ακουστούν οι χορηγοί. Δεν είναι κιτς; Είναι.

 

Ποιο είναι το άλλο χρηματοδοτικό μοντέλο που θα επέτρεπε σε αυτά τα δωρεάν μεσα να μην εχουν τόσο χυδαία διαφήμιση; Δεν ξέρω, και σίγουρα αυτός που τα αποφασίζει αυτά παίρνει 40.000 το μήνα, όχι 600 που παιρνω εγω. Ας το βρει αυτός. Η συνδρομή είναι μια καλή λύση γι αυτόν που πληρώνει. Γι αυτόν που δεν πληρώνει, επιδεινώνει το φαινόμενο και κάνει τη διαφήμιση ακόμα πιο επιθετική.

 

Περί ανέμων... Πασοκατζήδικες ανησυχίες ειναι αυτές, όπως κάποτε που ήμασταν χορτάτοι και λεγαμε ρε τι μας λείπει τι μας λείπει· η Αποκέντρωση!!!

 

Δε θα πεθάνουμε κιόλας, αυτό που θέλουμε το βλέπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα αλλο θεμα με το youtube ειναι το μοντελο με το οποιο πληρωνονται, ή μαλλον δεν πληρωνονται, οι δημιουργοι στην πλατφορμα απο τα διαφημιστικα εσοδα του site και ο διαχωρισμος (και η χολη) που υπαρχει μεταξυ δημιουργων και πλατφορμας.

 

Μιλαμε για μια πλατφορμα η οποια ειναι εν γενει κενη και οπου το μονο πραγμα που προσελκυει τον κοσμο ειναι το περιεχομενο που ανεβαζει ενα πολυ μικρο μερος των χρηστων του, να τους πουμε content creators που ειναι και της μοδας. Eχει γινει μια αποπειρα να αποκτησει η πλατφορμα και social media χαρακτηριστικα αλλα περασαν και δεν ακουμπησαν. Δεν μπαινει κανενας στο youtube για να πιασει κουβεντα ή να συννενοηθει μεσω μηνυματων με τους φιλους του για το που θα πιουν καφε το απογευμα, οπως πχ θα εκανε κανεις στo messenger ή στο insta. Μπαινει ο κοσμος αποκλειστικα για να καταναλωσει video content. Και το content αυτο καταναλωνεται αρκετα πιο παθητικα απ'οτι σε αλλες πλατφορμες, με την διαφορα μεταξυ κοινου και δημιουργου πολυ πιο διακριτη απο οτι σε αλλα κοινωνικα δικτυα. 

 

Το αποτελεσμα ειναι οτι οι συμπαθιες του κοσμου βρισκονται σθεναρα με την πλευρα του εκαστοτε content creator και οχι της πλατφορμας. Οι φαν του Beato καλη ωρα (και του οποιουδηποτε Beato) θελουν να στηριξουν τον Beato και τις προσπαθειες του, και οχι απαραιτητα το Youtube ως πλατφορμα. Aυτο δεν θα ηταν κανενα προβλημα εαν υπηρχε στο youtube μια υγιης σχεση μεταξυ της πλατφορμας/εταιρειας και των content creator μελων της, οπου τα εσοδα (κυριως διαφημιστικα) καταμοιραζονται με ενα ικανοποιητικο τροπο και για τις 2 πλευρες (γιατι προφανως και πρεπει και το youtube να βγει ως εταιρεια, μη λεμε τα αυτονοητα).

 

Το θεμα ειναι οτι ΔΕΝ υπαρχει κατι τετοιο. Υπαρχει τρομερη χολη αναμεσα στους youtubers και το youtube αυτο καθ'αυτο. Πραγματικα δεν ξερω ΕΝΑΝ που ενα ειναι ευχαριστημενος με την πλατφορμα, ΕΝΑΝ. Τα εσοδα απο τις διαφημισεις ειναι πενιχρα και σχεδον αμελητεα εκτος αν εισαι πραγματικα τεραστιο καναλι. Τo demonetisation ειναι μια δαμοκλειος σπαθη που πεφτει καθε τρεις και λιγο στα κεφαλια των creators, με τρομερα αδιαφανεις διαδικασιες και σχεδον κανενα recourse για την πλευρα του δημιουργου. Ειναι πρακτικα αδυνατον για οποιονδηποτε μικρομεσαιο youtuber να εχει οποιοδηποτε support ή means for recourse σε περιπτωση που νιωθει οτι εχει γινει αδικως demonetised καποιο βιντεο του, εδω ακομα και τεραστια ονοματα παραπονιουνται οτι τους ειναι σχεδον αδυνατο να επικοινωνησουν και να βγαλουν καποια ακρη με την corporate πλευρα του youtube για το οποιο θεμα εχουν. Και να μην μιλησουμε για το copyright striking συστημα και το πως ειναι ανοικτο προς εκμεταλλευση για χρονια τωρα, εχωντας δημιουργησει συστημικα προβληματα στην πλατφορμα. 

 

Δεν εχει νοημα να γραφω αλλα, οποιος ξημεροβραδιαζεται στο youtube ξερει την σχεση που υπαρχει μεταξυ του κοσμου του και της εταιρειας. ΟΛΟΙ μα ολοι εχουν ενα horror story να πουνε για το πως το youtube ως εταιρεια λειτουργει λες και μισει με παθος τους ανθρωπους που του δινουν λογο υπαρξης και προσπαθει να τους κανει την ζωη δυσκολη με καθε της κινηση.

 

Πλεον το content creation model στο youtube ειναι ξεκαθαρα δομημενο γυρω απο τις παθογενειες της πλατφορμας και με το σκεπτικο οτι α) τα λεφτα θα βγουν απο αλλου  β) δεν θα εχεις καμια βοηθεια οταν κατι παει στραβα. Παντα εχεις backup καναλι (ή και 3ο και 4ο για μεγαλα ονοματα) για οταν σκασει ενα copyright strike και κυριως για να μην γινεται diluted το αλγοριθμικο reach του main οταν θες να ανεβασεις παραπλευρο / b rate υλικο. Οι εξωτερικες χορηγιες (καλησπερα NordVPN, Manscape, Raid:ShadowΠΑΣΟΚ κλπ) ειναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΕΣ διοτι εσοδα (διαφημιστικα) απο τα views δεν θα βγαλεις, ειδικα αν το αντικειμενο σου ειναι ευπαθες ως προς τον demonetisation αλγοριθμο. Το φορματ των βιντεο καθοδηγειται παντοτε απο τα εκαστοτε τερτιπια του αλγοριθμου (πχ εν ετει 2022 αν σκοπευεις να ανεβασεις βιντεο -oχι short- κατω απο 8 λεπτα καλυτερα πετα το στον καδο, θα εχει μηδενικο reach). Kαι κυριως, το youtube βιντεο σου πρεπει να λειτουργει ως landing platform για αλλα μερη που μπορει να σου αποδωσουν καποιο εσοδο γιατι τα εσοδα του youtube αυτα καθ'αυτα δεν ειναι βιωσιμα (για εσενα, για την εταιρεια μια χαρα ειναι). Μπορει να ειναι το stream σου στο twitch, το merchandise που πουλας, το tipjar σου, το patreon στο οποιο ανεβαζεις exclusive members only content (συχνα υπο μορφη private/unlisted youtube videos χαχαχαχαχαχαχ), τα socials σου, μια εναλλακτικη video hosting πλατφορμα (το Utreon ειναι της μοδας τελευταια).

 

Μεσα σε αυτο το εχθρικο κλιμα λοιπον με τους δημιουργους συσσωμους σχεδον να βαλωνται κατα της πλατφορμας, η οποια ενεργει ξεδιαντροπα με πληρη γνωση του οτι δεν εχει τον παραμικρο ανταγωνισμο at scale, με τις συμπαθειες του κοσμου ξεκαθαρα με το μερος των individual δημιουργων που παρακολουθουν, που ξερουν οτι δεν ωφελουνται σε ικανοποιητικο βαθμο απο τις διαφημισεις/εσοδα της πλατφορμας, και με τροπους να συνεισφερεις απευθειας υπερ των δημιουργων ποση καλη θεληση λετε να υπαρχει να κλεισουν τα adblocker?

 

Εγω να πω την αληθεια δεν εχω ιδιαιτερη. Οσο διατηρει την corporate και advertising κουλτουρα του που δημιουργει τοση τριβη μαλλον θα το τρεχω το adblocker στο youtube. Αν υπαρξει μια βελτιωση και μια ισορροπια να παω να το βγαλω ευχαριστως. Aν ειναι να το φαει η μαρμαγκα και να διασπαστουμε σε 15 διαφορετικες niche πλατφορμες then so be it.

 

Αυτους που συμπαθω προσπαθω οσο γινεται να τους στηριξω, παραπανω ισως απο οσο θα κερδιζαν αν εβλεπα το περιεχομενο τους με τις διαφημισεις (ξανα, το μισο παιζει να ειναι και demonetised). Kαι αλγοριθμικα εντος πλατφορμας (πχ ριξε το like και το comment για τα engagement metrics, ασε το βιντεο να παιξει μεχρι τελους, χρησιμοποιησε τα affiliate links αν μπορεις) αλλα και εκτος οσο μου επιτρεπει η τσεπη μου (Patreon, twitch subs, tips, merchandise κλπ ολα κατα καιρους τα πληρωνω).

 

Υ.Γ. Μα να μην εγραφε σεντονι ο odis? Κριμα θα'ταν. 😂

 

Επεξεργασμένο από odis13
  • Like 4
  • Ευχαριστώ 1
  • Συμφωνώ 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην τηλεόραση βλέπω μόνο διαφημίσεις και ειδικά τελεμαρκετιγκ που είναι και τα αγαπημένα μου.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, odis13 είπε

Μα να μην εγραφε σεντονι ο odis? Κριμα θα'ταν.

Να αγιάσει το πληχτρολόγιό σου, τα έγραψες πολύ ωραία!

 

17 λεπτά πριν, odis13 είπε

Raid:ShadowΠΑΣΟΚ

Αυτό τι το θελες τώρα, να γίνουμε μπίλιες;! Φήλως, το Ρέιντ shάντο λιέτζεντζ είναι πολύ τοπ διαφημισάρα ναούμ, η μόνη που θέλω να γλιέπω.😱😂

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Στην τηλεόραση βλέπω μόνο διαφημίσεις και ειδικά τελεμαρκετιγκ που είναι και τα αγαπημένα μου.

 

Και Ολυμπιο θα έλεγα νερο....

  • Like 1
  • Χαχα 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Και Ολυμπιο θα έλεγα νερο....

Από τα πολύ δυνατά.Το καλύτερο αν το πετύχεις είναι γραφείο συνοικεσίων ο Παππάς.

https://youtu.be/0V5jucssUQc

Επεξεργασμένο από Κβαντική Διεμπλοκή
  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου