Προς το περιεχόμενο

MARSHALL MG15CDR αναβάθμιση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

Έχω τον παραπάνω ενισχυτή που όλοι κράζουν και βρίζουν στα φόρουμ.

Σκέφτομαι να πάω σε κάτι άλλο αλλά έχω μπερδευτεί

 

1η λύση: Αγορά software και κάρτας ήχου για παίξιμο κιθάρας μέσω υπολογιστή με όλα τα μπλιμπλίκια που προσφέρει

2η λύση: Αγορά άλλου ενισχυτή αλλά με μικρό μπάτζετ. Πχ

https://www.skroutz.gr/s/4938171/Bugera-BC-15-Λαμπάτος-Combo-Ενισχυτής-Ηλεκτρικής-Κιθάρας-1-x-8-15W-Μπεζ.html

ή σε

Vox

https://www.skroutz.gr/s/426160/Vox-Pathfinder-10-Guitar-Combo-Ενισχυτής-Ηλεκτρικής-Κιθάρας-1-x-6-5-10W-Μαύρος.html

 

ή σε κάτι άλλο μεταχειρισμένο, αλλά τι;

 

Ξέρω είμαι σε στάδιο που σημασία έχει να μάθω και όχι να πάρω ακριβό ενισχυτή, αλλά έλα μου ντε που έχω το GAS μέσα στο αίμα μου...

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Phoenix2022 είπε

Έχω τον παραπάνω ενισχυτή που όλοι κράζουν και βρίζουν στα φόρουμ.

 

Τι πάει να πει αυτό? Αν σου κάνει ο ενισχυτής εσένα, μην σε πολυνοιάζει τι λένε οι ''κριτικές'' στα φόρουμ. Ένας budget μικρός ενισχυτής είναι, εννοείται ότι δεν θα είναι και ο καλύτερος ενισχυτής του κόσμου...

 

Προσωπικά προτιμώ να παίζω με τον ενιχυτή που αναφέρεις παρά με μπιμπλίκια σε υπολογιστή, αλλά έτσι είμαι εγώ. Δεν μου είναι χρήσιμο να ασχοληθώ με τέτοια πράγματα μιας και ούτε ηχογραφώ ούτε παίζω μονος μου.

Ειδικά αν μαθαίνεις τώρα να παίζεις θα σε συμβούλευα να μάθεις να παίζεις με ενισχυτή και όχι σε υπολογιστή (με υπολογιστή μπορείς να πειραματίζεσαι παράλληλα, με ήχους κτλ, αλλά μέχρι εκεί).

 

Οι ενισχυτές που αναφέρεις δεν ξέρω αν έχoυν overdrive κανάλι που θα σε καλύψει. Δεν ξερω αν βασίζεσαι σε πετάλι ή αποκλειστικά στο κανάλι του ενισχυτή για τον overdrive ήχο σου. Αν ισχύει το δεύτερο, ο Bugera δεν θα σε καλύψει.

 

Θα σου πρότεινα αν δεν έχεις καθόλου πετάλια να ψάξεις για Boss Katana ενισχυτές. Θα έχεις και overdrive και delay και άλλα εφέ ενσωματωμένα και θα είσαι μια χαρά για τα επόμενα χρόνια. 

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα φίλε μου,

 

Έχεις ήδη έναν μικρό ενισχυτή. Εάν δε σου κάνει κούκου και δεν σε φτιάχνει ο ήχος του, καλό είναι να πας σε κάτι ποιοτικότερο. Είναι σημαντικό να σε φτιάχνει ο ήχος, διότι σε σπρώχνει να παιζεις παραπάνω και να βελτιώνεσαι.

 

Τους δυο ενισχυτές που αναφέρεις, τους έχω στην κατοχή μου (ήταν από τους πρώτους μου ενισχυτές). Ο bugera είναι αρκετά δυνατός και σου δίδει αίσθηση λαμπατου, με εξαιρετικά καθαρά. Κάνεις εύκολα μικρό λαίβ με αυτόν. Ο vox είναι πιο "παιχνίδι", αλλά είναι μια χαρά για εξάσκηση. Δεν σου προτείνω κανέναν από τους δύο. Ανάλογα το budget που έχεις, σου προτείνω να πάρεις έναν καλό modeling ενισχυτή, ωστε να ψαχτείς με διάφορους ήχους και εφέ που έχει μέσα. Θα διασκεδάσεις περισσότερο σε σχέση με το να πάρεις έναν πχ λαμπάτο, που θα πρεπει να βάζεις πετάλια για να πάρεις το καλύτερο από αυτόν. Ιδανικά, θα έπαιρνα έναν boss katana, ή κάποιον άλλον modeler από vox, blackstar κλπ.

 

Εναλλακτικά, εάν ήθελα πιο ποιοτικό ήχο, με λιγότερα φρουφρου και αρώματα, θα αγόραζα έναν μικρό λαμπάτο. Αλλά αυτό εξαρτάται από το μπάτζετ σου, και από το τι ήχο θες να παίζεις.

  • Ευχαριστώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μια πεταλιέρα zoom g2.1u και πεταλάκια behringer που πήρα μεταχειρισμένα, το super fuzz, το distortion/overdrive και το vintage tube overdrive. Επίσης έχω ένα Metalzone MT-2 από τον αδερφό μου που ασχολιόταν κάποτε. (ξέρω με τρώει η τσέπη μου)

Επεξεργασμένο από Phoenix2022
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον έχεις όλα αυτά, μάθε να τα χρησιμοποιείς. Το καθαρό κανάλι του μάρσαλ λογικά θα είναι μια χαρά. Κάποια στιγμή αργότερα μπορείς να πάρεις και κάποιον ενισχυτή με 12αρι μεγάφωνο, ώστε να βελτιώσεις τον ήχο.

 

 

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Phoenix2022 είπε

...1η λύση: Αγορά software και κάρτας ήχου για παίξιμο κιθάρας μέσω υπολογιστή με όλα τα μπλιμπλίκια που προσφέρει

 

 

Αν σε ενδιαφέρει η ηχογράφηση αυτό κάποτε πρέπει να το κάνεις. Με τo software θα τελειώσουν τα ηχητικά προβλήματα αφού ένα IR είναι πολύ πιο φθηνά από τον αντίστοιχο ενισχυτή και θα ηχογραφείς με "ενισχυτές" αποδεδειγμένα πολύ καλούς. Το αν θα ευχαριστιέσαι να παίζεις κιθάρα μέσα από κάρτα + μόνιτορς εξαρτάται από σένα και τον εξοπλισμό σου. Σε κάποιους δεν αρέσει και άλλοι δεν έχουν πρόβλημα. Ίσως να μπορείς να το τσεκάρεις αν έχεις φίλο με αντίστοιχο setup ή σε κάποιο κατάστημα. Πάντως κάρτα και ένα ζευγάρι αξιοπρεπή μόνιτορς θέλουν τουλάχιστον πενταπλάσιο budget από τους ενισχυτές που σκέφτεσαι.

 

22 ώρες πριν, Phoenix2022 είπε

...Ξέρω είμαι σε στάδιο που σημασία έχει να μάθω και όχι να πάρω ακριβό ενισχυτή, αλλά έλα μου ντε που έχω το GAS μέσα στο αίμα μου...

 

 

Όπως όλα τα θέματα στη ζωή το GAS θεραπεύεται με γνώση & εμπειρία που τα αποκτάς και μέσω προσωπικών λαθών οπότε ότι και να σου πούμε αν εσύ θες να πάρεις ενισχυτή θα τον πάρεις. Η γνώμη μου είναι ότι ο ενισχυτής που έχεις αλλά και αυτοί που κοιτάς δεν είναι κάτι σπουδαίο. Κι εγώ όταν ξεκίνησα είχα μεγάλα όνειρα αλλά χρήματα δεν υπήρχαν. Ευτυχώς στην Ελλάδα πριν το € και την ΕΕ υπήρχαν περιορισμένες επιλογές οπότε απλά έπαιζα. Έπαιξα με κλασική για τρία χρόνια (και ας έπαιζα punk/metal) και όταν πήρα ηλεκτρική για τέσσερα χρόνια με αυτόν τον καταπληκτικό ενισχυτή. To βασικό ήταν ότι έπαιζα μουσική και ειδικά με άλλους, το πως ακούγεσαι αφού δε παίζεις για κοινό δεν έχει μεγάλη σημασία. Η χαρά του να παίζεις είναι η ίδια.

 

Προτείνω παίξιμο με τον ενισχυτή σου και αποταμίευση. Στο μέλλον με περισσότερα χρήματα το ξαναβλέπεις.

  • Ευχαριστώ 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Καλημέρα και πάλι.

 

Φτάσαμε στο σημείο που έχω αποταμιεύσει και θέλω να επιλέξω κάτι καλύτερο από αυτά που παρέθεσα αρχικά. Θέλω να πιστεύω πως αυτός ο ενισχυτής θα πάρω θα είναι για κράτημα και δε θα με πιάσει καμιά τρέλα πχ να θέλω ενισχυτή αντί για λάμπες να λειτουργεί με πλουτώνιο.

 

Είμαι ανάμεσα σε 3 επιλογές

Marshall DSL1C

Blackstar HT1

Boss Katana

Bugera V5 (αν βρω μεταχειρ από Ελλάδα)

 

Το βασικό που με ενδιαφέρει είναι να μην έρθει η αστυνομία σπίτι μου. Να είναι ένας ενισχυτής που να μπορώ να ευχαριστιέμαι χωρίς να πρέπει να τον τσιτώσω τέρμα.

Ο Blackstar λένε πως είναι πιο "μεταλάδικος" σε σχέση με τους άλλους 2. Ισχύει; Είναι και ο φθηνότερος όμως.

Ο Κατάνα πιστεύω θα είναι ο σούπερ πρακτικός αλλά φεύγει από το hype "λαμπα". Πιστεύω όμως με τα μπλιμπλίκια που έχει θα τον ευχαριστηθώ περισσότερο.

Ο Marshall έχει πολλά πλεονεκτήματα και είναι... Marshall...

 

Για να μου φύγει το hype της λάμπας, οι ενισχυτές με λάμπα στην προενίσχυση λένε κάτι ή είναι για τύπους σαν και μένα που θέλουν λάμπα για να... έχουν λάμπα;

 

Και επειδή λέω συνέχεια για λάμπες:

 

 

Ευχαριστώ!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Φίλε μου η ζωή είναι πολύ μικρή για ημίμετρα, συμβιβασμούς και what if. Marshall θέλεις, Marshall πήγαινε πάρε.

  • Like 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, BillTrantos said:

Φίλε μου η ζωή είναι πολύ μικρή για ημίμετρα, συμβιβασμούς και what if. Marshall θέλεις, Marshall πήγαινε πάρε.

Δεν τραβάω κανένα ζόρι με τους μαρσαλ. απλά δεν έκατσα να απαριθμήσω τα πλεονεκτήματα. Με οποιονδήποτε από τους 3 θα είμαι μια χαρά, απλά προσπαθώ να αποφασίσω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
8 λεπτά πριν, Phoenix2022 είπε

Δεν τραβάω κανένα ζόρι με τους μαρσαλ. απλά δεν έκατσα να απαριθμήσω τα πλεονεκτήματα. Με οποιονδήποτε από τους 3 θα είμαι μια χαρά, απλά προσπαθώ να αποφασίσω.

 

 

Δεν είπα πως τραβάς κάποιο ζόρι 🙃

 

Και οι 4 επιλογές που παραθέτεις είναι μια χαρά. Έχουν περάσει όλες από τα χέρια μου πλην του Katana.

 

Από εκεί και πέρα εξαρτάται και από το τι μουσική θες να παίξεις. Εγώ ας πούμε όταν είχα λαμπάτους έπαιζα pop, rock, hard rock και grunge. Ο Bugera δε μου έκανε για αυτά τα πράγματα, ήθελε σίγουρα σοβαρό distortion πετάλι μπροστά.

  • Like 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου