Προς το περιεχόμενο

Κινητό ή σταθερό για γρήγορο internet;


Yannis Methenitis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
1 λεπτό πριν, gkourmoul1 είπε

Εχω προγραμμα με 32 ευρώ φιξ πακέτο.  Απεριόριστο ίντερνετ (και με 2η κάρτα για να μπαίνει σε τάμπλετ ή ρούτερ, με διαφορετικό νούμερο), απεριόριστα κινητά και σταθερά, και απεριόριστα προς ΕΕ.

 

Ψάξου..

 

Καλά δεν πολυασχολούμαι με κινητό, μάλλον καθόλου.

Απλά αυτήν την εβδομάδα, επειδή έπεσε πολύ η ταχύτητα στο internet μου (όχι ότι δεν ήταν ήδη πεσμένη, πληρώνω για 24mbps, το μέγιστο downstream που παίρνω είναι 14335   kBit/s- και μου το έριξαν στα 7616 kBits/s ), πήρα και τους έκραξα, και μέχρι να το "φτιάξουν" μου έδωσαν απεριόριστο internet στο κινητό, και το έκανα για πλάκα hotspot (4G μάλιστα) και πήρα για πλάκα 24mbps......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο λέω για την 2η κάρτα όπου μπορείς να τη βάλεις σε ρούτερ και να δίδεις σε όλο το οίκημα. Και βάζεις ένα φτηνότερο πακέτο στο σταθερό...

Στο κέρδος είσαι.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
31 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Στο λέω για την 2η κάρτα όπου μπορείς να τη βάλεις σε ρούτερ και να δίδεις σε όλο το οίκημα. Και βάζεις ένα φτηνότερο πακέτο στο σταθερό...

Στο κέρδος είσαι.

Θα το ξαναδώ, όταν δεν θα πάει άλλο ή όταν (κυρίως) δεν θα βαρεθώ να ξαναστήσω το δίκτυο.....θενκς. 

Στις 1/9/2022 στις 11:31 ΠΜ, Yannis Methenitis είπε

 

Ποιός χρησιμοποιεί σταθερό τηλέφωνο σήμερα;

Call me old fashion....αλλά για σοβαρή δουλειά, το σταθερό, οι  (μόνιμες) εγκαταστάσεις κ.λ.π., δίδουν μια αξιοπιστία στην επιχείριση.

Μην θυμηθώ , πριν κάνα 2μηνο, που μου' ρθαν για ένα χρέος κάτι στο γραφείο, μίας  και μια  υπεργολάβος "εταιρία" τους χρωστάει 2.5 εκατομμύρια ευρώ, και όταν έψαξα στοιχεία επικοινωνίας βρήκα.....ένα κινητό, και μια έδρα ...στο πουθενά.

Όταν τους είπα, βρωμάει η δουλεία, μου εντέταξαν...... μα είναι Α.Ε.

Τους είπα είναι ΜΟΝΟΠΡΩΣΟΠΗ  ΑΕ (ούτε τον τίτλο δεν κοιτούν να διαβάσουν ) , με ένα κινητό και ένα λάπτοπ (πιθανότατα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά θέλω να κάνω κι εγώ μια ερώτηση. Είχα βάλει απεριόριστα (cosmote gigamax) και με κάλυψε πλήρως σε πολλές δουλειές που είχα μέσα στην ημέρα. Τώρα όμως που μετακόμισα λόγω εργασιών, στο νέο μου σπίτι δεν πιάνω σχεδόν καθόλου σήμα (δεδομένα για την ακρίβεια). Ρώτησα και διάφορους υπεύθυνους και μου λένε να το γυρίσω σε σταθερό. Βλέπω, όμως, ότι είστε γνώστες και κατέχετε. Γίνεται κάτι στην περίπτωση μου (να κρατήσω τα απεριόριστα, αλλά και με κανένα κόλπο να τα έχω και εδώ μέσα);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Reborn είπε

Γίνεται κάτι στην περίπτωση μου (να κρατήσω τα απεριόριστα, αλλά και με κανένα κόλπο να τα έχω και εδώ μέσα);

 

Εάν πας με τι κινητό πχ στο μπαλκόνι ή στην ταράτσα έχεις σήμα?

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

 

Εάν πας με τι κινητό πχ στο μπαλκόνι ή στην ταράτσα έχεις σήμα?

Εεε κάποιες φορές, αλλά όχι πάντα και σίγουρα όχι πάνω απο δυο γραμμές…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πρότεινα να βάλεις τη 2η κάρτα (που λογικά έχεις) σε ένα ρούτερ με εξωτερική κεραία στραμμένη προς την κεραία τηλεφωνίας. Και από εκεί να δίδεις σε όλο το σπίτι.

 

Εναλλακτικά:

1. Τσεκαρεις τη συσκευή τηλεφώνου σου μήπως έχει θέμα (πχ κάποια xiaomi έχουν χάλια σήμα). Με άλλη συσκευή ίσως φτιάξει. 

 

2. Τσεκαρεις μήπως με άλλο πάροχο έχεις καλύτερο σημα, μέσω κινητού κάποιου φίλου.

 

3. Αλλάζεις σπίτι

 

4. Το γυρίζεις σε σταθερή...

Τσεκαρε προσφορες από wind για πακέτο σταθερή και κινητή, με απεριόριστα όλα.

  • Ευχαριστώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Θα σου πρότεινα να βάλεις τη 2η κάρτα (που λογικά έχεις) σε ένα ρούτερ με εξωτερική κεραία στραμμένη προς την κεραία τηλεφωνίας. Και από εκεί να δίδεις σε όλο το σπίτι.

 

Εναλλακτικά:

1. Τσεκαρεις τη συσκευή τηλεφώνου σου μήπως έχει θέμα (πχ κάποια xiaomi έχουν χάλια σήμα). Με άλλη συσκευή ίσως φτιάξει. 

 

2. Τσεκαρεις μήπως με άλλο πάροχο έχεις καλύτερο σημα, μέσω κινητού κάποιου φίλου.

 

3. Αλλάζεις σπίτι

 

4. Το γυρίζεις σε σταθερή...

Τσεκαρε προσφορες από wind για πακέτο σταθερή και κινητή, με απεριόριστα όλα.


Κανένα καλό ρούτερ για αυτή τη δουλειά έχετε να μου προτείνετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσφατα εγκατέστησα το παρακάτω στο σπίτι του αδερφού μου, αλλά σίγουρα έχει και πολύ φτηνότερα. Ψάξε το.

 

https://www.websupplies.gr/router-tp-link-archer-mr600-4g-cat6-lte-dual-band-ac1200?gclid=Cj0KCQjwyOuYBhCGARIsAIdGQRPVu3uJUu5cBdnPDMAsN6h5_wjZxF4daiEzkHbUFwJgHcilAqI4jpMaAvSAEALw_wcB

 

Εάν το κινητό σου δεν έχει σημα, πιθανότατα ούτε αυτό να μην πιάνει ταχύτητα. Με εξωτερικές κεραίες βελτιώνεται, βεβαια.

 

Μην κάνεις αγορά εάν δεν βεβαιωθείς ότι έχεις σήμα εκεί που βρίσκεσαι, έστω και με άλλη καλυτερη συσκευη.

 

(Μια λεπτομέρεια. Για να κάνω δουλειά με το ρούτερ και να κλειδώσει μονιμα σε 4G+, έπρεπε να το κάνω μέσω των ρυθμίσεων του. Ήταν η επιλογή που έκανε τη διαφορά. Πιάνει ταχύτητες από 30mbs την ημέρα, μέχρι 100mbs τη νυχτα. Η ταχύτητα στη σταθερή σύνδεση είναι κάπου 5mbs...)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Οντως λεει το κινητο, εγω λογω συγκυριων το χρησιμοποιω τον τελευταιο χρονο για internet (με δευτερη καρτα και συσκευη μονιμως συνδεδεμενη στο PC). 5g υπαρχει σε λιγα μερη ομως, στην Καλλιθεα πιανει 150 dnl 50 up, αλλα αν δε το χρειαζεσαι και τα 30 καλα ειναι..

 

Οικονομικα συμφερει μονο αν τυχει να μεταφερεις σταθερες γραμμες κτλ, οποτε βγαινει φτηνο για κανα δυο χρονια. Για ταξιδια και μετακινησεις ειναι οτι καλυτερο βεβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου