Προς το περιεχόμενο

Δύο κιθάρες των 1000€ ή μία των 2000€;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στην παρέα.

Καθώς χάζευα στο θωμά, σκέφτηκα ένα χαλαρό χαζο-θεματάκι έτσι για συζήτηση.

 

Προσωπικά έχω μία κιθάρα με πολύ συγκεκριμένα χαρακτηριστικά, και σίγουρα κάποια στιγμή λέω να προχωρίσω σε αγορές. Ανοίγω κατά καιρούς το θωμά και χαζεύω, βάζοντας σε λίστα αυτές που μου αρέσουν. Και έλεγα, αν είχα το budget και έλεγα να κάνω αγορά, να έπαιρνα δύο πιο φθηνές ή μία πιο ακριβή;

Έστω ότι δεν έχετε πολλές, όπως ξέρω ότι έχετε οι περισσότεροι!

 

Τα χρήματα του τίτλου είναι ενδεικτικά προφανώς. Θα μπορούσε να είναι οποιοσδήποτε συνδιασμός χρημάτων, είτε μεγαλύτερος είτε μικρότερος.

Προφανώς πλέον τα περισσότερα σύγχρονα όργανα σε αυτές τις τιμές είναι αξιοπρεπέστατα. Αλλά εσείς τι θα κάνατε; Θα πηγαίνατε με την ακριβότερη, ή προτιμάτε τις περισσότερες επιλογές;

 

Ποικιλία ή τελειότητα?

 

Σαν έξτρα πληροφορία - η μία ακριβή είναι ακριβώς αυτό που θες και κάνει καλά αυτό που θες, ενώ οι άλλες δύο είναι απλά διαφορετικές και έχεις παραπάνω εργαλεία.

Επεξεργασμένο από Alex Raptakis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όπως λεει και ο Υνγκβι : more is more! 2 διαφορετικές κιθάρες για αρχή, με τον καιρό θα φτάσεις να έχεις την ιδια κιθάρα σε πολλαπλές κόπιες :)

  • Like 1
  • Χαχα 2
  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σημερα 1000 είναι ένα ποσό για μια εξαιρετική κιθάρα.

Δεν είμαστε πίσω στο 1970.

Συνεπώς 2 σίγουρα.

Η διαφορά που θα πάρεις από μια των 1000 στις 2000 θα είναι μικρή...

  • Like 2
  • Συμφωνώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Τέσσερις των 500...

 

 

κι αυτό παίζει πολύ σοβαρά

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Τέσσερις των 500...

 

Για σένα ήμουν σίγουρος Γιώργο!

 

Γενικά υποθέτουμε πώς η 2000 είναι ακριβώς το τέλειο όργανο στα χέρια του αγοραστή, εώς και custom-made ασούμε που θα λεγε και ο φούσιον. Δηλαδή έχει την τέλεια εμφάνιση, μαγνήτες, frets, scale, όλα τέλεια. Αλλά... υπάρχουν και άλλες δυο που είναι παντελώς διαφορετικές.

 

Δηλαδή, ποικιλία ή τελειότητα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνωμη δεν ειναι φουσιον.

Φουζιον ειναι ή φασιον

  • Χαχα 3

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν ένα χρόνο είχα ακριβώς το ίδιο δίλημμα.

 

Είχα βάλει στο μάτι την Fender Ultra Tele στα 2Κ αλλά τελευταία στιγμή μου γυάλισε και η LTD EC1000 στο 1Κ.

 

Κι εκεί άρχισα να σκέφτομαι να πάω σε μια Tele στο 1Κ για να μπορέσω να πάρω και την LTD.

 

Όταν πήγα να τις δοκιμάσω, το αποτέλεσμα ήταν να πάρω και την ultra και την LTD. Σύνολο 3K.

 

Πολύ απλά γιατι την Ultra την λάτρεψα και η LTD συνέχισε να μου γυαλίζει.

 

Αν δεν είχα την δυνατότητα να πάρω και τις 2 ομως, θα είχα πάρει μόνο την Ultra και όχι την LTD με μια Tele του 1Κ.

 

Και αυτό γιατί όταν την κράτησα και έπαιξα ήξερα ότι την θέλω.

 

Η αλήθεια όμως είναι ότι με αυτά τα λεφτά παίρνεις 2 πολύ καλά όργανα που θα εξυπηρετήσουν και διαφορετικούς σκοπούς, κουρδίσματα κλπ.

 

Στο ερώτημα Ποικιλία ή Τελειότητα: μάλλον θα ψήφιζα ποικιλία.

 

Επεξεργασμένο από mpamps
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 ώρα πριν, Alex Raptakis είπε

Ποικιλία ή τελειότητα?

Αυτό τώρα είναι μεγάλη κουβέντα...

Μπορεί να σου κάτσει η τελειότητα και με 1.000 ευρώ, οπότε να σου μείνει ένα Χ για την ποικιλία.

 

Να υπενθυμίσω βέβαια ότι όταν αγοράζεις online ένα όργανο- που πλέον τείνει να είναι το καθεστώς- ρίχνεις τα ζάρια. Ως εκ τούτου ακόμα και τα 2 Χ μπορεί να μην είναι τελειότητα, όταν θα τα πιάσεις στα χέρια.

 

Προσωπικά, μετά από έναν σκασμό μπάσων που έχουν περάσει από τα χέρια μου, θα πω τελειότητα. Και θα το αιτιολογήσω: Από ένα σημείο και πέρα, ότι και να πιάσεις στα χέρια, θα βγάλεις τον δικό σου ήχο. Αυτόν στον οποίο έχουν "κουρδίσει" τα αυτιά σου. Οπότε ένα καλό όργανο θα στα κάνει όλα πιο εύκολα. Θα είναι "εσύ" και θα είναι πιο "εύκολο". Ως εκ τούτου λέμε όχι στην ποικιλία...

 

Βέβαια, its just me, με τη μονομανία μου με τα Jazz Bass- με τις κιθάρες είναι πιο... κομπλικέ τα πράγματα. Εκεί θα πω ποικιλία, καθότι ότι και να κάνεις ο single coil δεν θα ακουστεί ποτέ 100% humbucker. 

 

ΥΓ: Και βέβαια επειδή είμαστε μεγάλα παιδιά (και αρρωστάκια), δεν θα πρέπει να παραβλέψουμε ότι ο παράγοντας GΑS είναι ανίκητη δύναμη   😄      

 

 

 

 

  • Like 1
  • Χαχα 1
  • Συμφωνώ 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου