Προς το περιεχόμενο

Δύο κιθάρες των 1000€ ή μία των 2000€;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, fusiongtr είπε

 

Βρε Γιώργο μου αν η SG faded είναι η τέλεια για σένα, γιατί παίζεις με tele (άντε να το κάνεις μια στο τόσο για κάτι διαφορετικό)?

 

Απάντησες μόνος σου

 

3 ώρες πριν, fusiongtr είπε

Αν η SG faded είναι η τέλεια κιθάρα, δεν υπάρχει "τέλεια tele".

Πόσες "τέλειες" υπάρχουν?

 

 

Η SG μου είναι τέλεια SG, όχι τέλεια κιθάρα. Τόσο τέλεια που δεν πρόκειται να πάρω άλλη. Σίγουρα θα έχει κάτι χειρότερο, κι ας κοστιζει τριπλάσια λεφτα. Τέλεια τελε δεν έχω ακομα. Θα έλεγα ότι η μπλε G&L πλησιάζει, αλλά φορά διπλους. Ακόμα την ψάχνω την τέλεια τελε και είμαι σίγουρος ότι θα τη βρω κάποια στιγμή...

Τέλεια στρατ δε θα βρω καθώς δεν μου αρέσει, όπως οι υπόλοιπες, σαν κιθάρα. Θα ήταν ανώφελο να ψάχνω. Έλα όμως που είναι τέλειες για τζαμ ή λάιβ, και ας μη γουστάρω να την ακουμπάω σπίτι...

 

Και όπως λες, μπορεί να αλλάξω γούστα σε 20 χρόνια και να αρχίσω να ψάχνω... το τέλειο σκάφος. Παντως, η τέλεια κιθάρα θα ήταν απίστευτα δύσκολο να βρεθει. Δεν θεωρώ ότι υπάρχει, καθώς και να υπήρχε,  μακροπρόθεσμα θα αποδεικνυόταν ότι δεν σε καλύπτει 100%.

 

 

 

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
10 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

Τέσσερις των 500...

 

 

 

6 ώρες πριν, ez είπε

Απο την άλλη, κάθε κατασκευή σε ωθεί σε διαφορετικές προσεγγίσεις παιξίματος και τούτο κάθε άλλο παρά αμελητέο είναι.

 

 

Αυτά τα 2 , ακριβώς.

Μην σου πω θα έσπαγα το ένα 500ρικο σε δυό 250άρια, για κιθάρες - στυλ που δεν πολυπαίζω αλλά καλό είναι να υπάρχουν. 

Άλλη φάση να έχεις στο stand 5 (πέντε) κιθάρες , και άλλη μια....trust me.

 

Ας πούμε επί παραδείγματι.

Είναι κάποιος που γουστάρει κυρίως Fender.

Δεν βρίσκω κανένα λόγο να πάρει τις ακριβότερες tele και strat, αλλά ρίχνοντας το μπάτζετ του σε αυτές......παίρνει και όλη τη σειρά της γκιπσον

1)https://www.thomann.de/gr/epiphone_sg_special_ve_ch.htm

2) https://www.thomann.de/gr/epiphone_les_paul_sl_vintage_sunburst.htm

3) https://www.thomann.de/gr/harley_benton_hb35_ch_vintage_series.htm?glp=1&gclid=CjwKCAjwsMGYBhAEEiwAGUXJacVfqOsV0feHsfBCKF1UG2A6RXX44mlysBdnTsAom4lkDXrQyNZpiBoCS7cQAvD_BwE

4) https://www.thomann.de/gr/epiphone_firebird_vintage_sunburst.htm?glp=1&gclid=CjwKCAjwsMGYBhAEEiwAGUXJafO3_sLJZTVAvdL4qwwvS51v4QZSsAo1g92TF7Rqr1sDZ7DRJrQMqhoC5dwQAvD_BwE

 

Στον αντίποδα, ένα Γκιπσον φαν μπόυ, δεν βρίσκω για ποιο λόγο να μην ρίζει το μπάτζετ του για γκιπσον , και να πάρει και αυτες:

1) https://www.thomann.de/gr/fender_sq_affinity_tele_mn_bb.htm  (τί κούκλα!!!)

2) https://www.thomann.de/gr/fender_squier_affinity_strat_il_3csb.htm

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, dimsonic είπε

σημερα 1000 είναι ένα ποσό για μια εξαιρετική κιθάρα.

Δεν είμαστε πίσω στο 1970.

Συνεπώς 2 σίγουρα.

Η διαφορά που θα πάρεις από μια των 1000 στις 2000 θα είναι μικρή...

αφτο ακρειβος

+2112

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε γράψει πολύ ωραία πραγματάκια, με σωστά επιχειρίματα και χωρίς πολλές τέλε 🤣

Αλλά έχετε δίκιο, και καταλαβαίνω ακριβώς τι λέτε. Θα συμφωνίσω σε όλα!

 

Νομίζω η σωστή απάντηση είναι... ΠΑΡ ΤΙΣ ΟΛΕΣ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΜΕ

Μάλλον αυτό θα γίνει στο τέλος χαχαχαχ

Επεξεργασμένο από Alex Raptakis
  • Χαχα 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
14 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

Νομίζω η σωστή απάντηση είναι... ΠΑΡ ΤΙΣ ΟΛΕΣ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΜΕ

Μάλλον αυτό θα γίνει στο τέλος χαχαχαχ

Μην το νομίζεις... Αφτό γίνεται 😄

Άσε που μπορεί να δώσεις 2 Χ για τη μία και άλλα 2 Χ για την άλλη... 😎

  • Χαχα 2

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα το ίδιο δίλημμα πέρυσι όταν ήθελα μια Stratocaster. 

Πήγα στο Νάκα (χωρίς budget κατά νου) έπαιξα Μεξικάνες και Αμερικανίδες back to back και μπορώ να πω ότι η διαφορά ήταν αισθητή. Το περιμένεις από κιθάρες με τόσο μεγάλη οικονομική διαφορά, είναι λογικό. Ωστόσο, στα δικά μου αυτιά και χέρια, δεν ήταν διαφορά που να δικαιολογεί κοστολογικά τα 650€ με 1900€ που κόστιζαν τότε, γιατί τώρα κοστίζουν παραπάνω. Θα την πλήρωνα αυτήν τη διαφορά ευχάριστα μέχρι 400€. Όταν λέω διαφορά, αυτή γινόταν αισθητή σε lead καταστάσεις και όχι σε ακόρντα. Σαν αίσθηση στο μανίκι ολόιδιες. Θα προτιμούσα rosewood ταστιέρα που δεν έχουν οι Μεξικάνες, αλλά δε θα την πληρώσουμε και μια περιουσία αν δεν την ακούς τη διαφορά. Οπότε πήγα με την Μεξικάνα και ένα χρόνο μετά είμαι ακόμα πολύ ικανοποιημένος με την επιλογή μου. 

 

Το ερώτημα είναι για εμένα γιατί την θέλεις την κιθάρα και που θα τη χρησιμοποιήσεις. Παίζεις live; Κάνεις studio δουλειές; Παιζεις διαφορετικά ήδη μουσικής; Αν ναι, μάλλον θα χρειαστείς διαφορετικά όργανα. Το είπαν και οι προλαλήσαντες. Για εμένα πχ, που παίζω ένα μόνο είδος μουσικής, και έχοντας πολλαπλές ηχογραφήσεις studio μέσα στη χρονιά και απειροελάχιστα live, συμπεραίνω ότι η ποιότητα προηγείται της ποσότητας. Αν ωστόσο παίζεις σε μπάντα, ίσως θες και κάτι ακόμα. Αν ηχογραφείς διάφορα είδη μουσικής, όχι απλά θες διαφορετικές κιθάρες, αλλά και διαφορετικούς ενισχυτές. Και ας μην ξεχναμε ότι το GAS είναι ακαταμάχητο και ανίκητο. 

 

Υγ: Παρατήρησα ότι ο Θωμάς σαν τιμές δεν την παλεύει και πολύ. Αρκετά ελληνικά καταστήματα τον χτυπάνε και προσφέρουν και φτηνότερες τιμές. Και μπορείς να πας να παίξεις να δοκιμάσεις. Το μεγάλο πλεονέκτημα του Θωμά είναι το στοκ, που δεν υπάρχει στην Ελλαδίτσα μας

  • Like 2
  • Συμφωνώ 1

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραίο ερώτημα και πολύ ωραίες απαντήσεις.

 

με τη σειρα μου να πω ότι αν δεν είχα καμια κιθάρα αλλά είχα την εμπειρία που έχω μάλλον θα έπαιρνα δύο των 1000. 

Αν είχα τουλάχιστον άλλη μία κιθάρα, τότε θα έκανα μια λίστα με τα specs που θελω και αν κάποια εκεί έξω τα είχε όλα θα την έπαιρνα είτε κάνει 1000 είτε 2000 και θα την είχα σαν την κύρια κιθάρα μου. 

 

Για κιθάρες που σχετίζονται με συγκεκριμένα είδη μουσικής που δεν παίζω, πχ σκάφος για τζαζ κλπ, αν ήθελα να έχω μια τέτοια τότε θα αγόραζα απο τις φτηνές του τομαν για ποικιλία.

Επεξεργασμένο από Miltos23

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Εγώ προσωπικά θα προτιμούσα μια καλή παρά δύο μέτριες. Αλλά είναι πολύπλοκο το θέμα, :) έχει να κάνει με το τι παίζεις, πόσες κιθάρες έχεις, πόσες χρειάζεσαι, πόσες θέλεις, τι εμπειρία έχεις με όργανα και παίξιμο, για τι τη θέλεις, κτλ κτλ? :D

 

Το ακριβότερο δεν είναι πάντα καλύτερο, και το καλύτερο μπορεί να μην είναι καλύτερο για σένα..

 

Ένα ωραίο κριτήριο είναι, αν σου λείπει κάτι παίζοντας μια κιθάρα. Αν κάτι εύχεσαι να ήταν διαφορετικό, η καλύτερο, πήγαινε άλλου. Αν όχι..

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
32 λεπτά πριν, Nekkon είπε

 

 Για εμένα πχ, που παίζω ένα μόνο είδος μουσικής, και έχοντας πολλαπλές ηχογραφήσεις studio μέσα στη χρονιά και απειροελάχιστα live, συμπεραίνω ότι η ποιότητα προηγείται της ποσότητας.

Γενικά συμφωνω με όσα γράφεις.

Σε αυτό το σημείο μόνο μια ένσταση.

Η les paul studio π.χ. βγήκε ακριβώς για αυτόν τον λόγο (εξ ου και το όνομα) δηλαδή ήχος gibson 100% χωρίς τα φινιρίσματα - σκαλίσματα- χρώματα της custom (αλλά αχρείαστα σε studio καταστάσεις) που εκτοξευτούν το κόστος συγκριτικά .

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
42 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Το περιμένεις από κιθάρες με τόσο μεγάλη οικονομική διαφορά, είναι λογικό.

Όχι πάντα και όχι απαραίτητα... 

 

Θυμάμαι να βάζουμε back to back δύο Ibanez ενός φίλου μου. Η μια άνω των 2Χ (κάποια από τις πρώτες Vai) και η δεύτερη λίγο παραπάνω από 500 ευρώ (Ινδονησία). 

 

Το περίπου 1,5 Χ που τις χώριζε δεν θα έλεγα ότι το άκουγες. Βέβαια οι Ibanez (IΜΗΟ) είναι "περίπτωση", καθώς (και) με λίγα σου δίνουν πολλά 😎 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου