Προς το περιεχόμενο

Δύο κιθάρες των 1000€ ή μία των 2000€;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 Όλα είναι στα "θέλω" και τις ανάγκες του καθενός... εξαιρώ το Gear Acquisition Syndrome.

Επειδή πλέον παίζω κιθάρα μόνο στις εγγραφές μου σε Daw, θα έπαιρνα πολλές (μονοί μαγνήτες, διπλοί, P90, FilterTron κ.τ.λ) για τους διαφορετικούς ήχους τους.

 Από την άλλη ένα ακριβό όργανο, με το σωστό decal 😉, καλοφτιαγμένο με "σωστό" (για μένα) μπράτσο και ταστιέρα-τάστα και με "καλούς" μαγνήτες, δεν ξέρω γιατί αλλά με εμπνέει να παίζω καλύτερα αλλά και μου βρίσκει καλύτερες μελωδίες και συνθέσεις για τα άσματα μου....

Επεξεργασμένο από cigaret13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Θωμάς έχει πάνω από δεκαετία που τιμολογιακά είναι απλά άλλο ένα κατάστημα. Το πλεονέκτημα του είναι ότι έχεις δικαιώμα επιστορφής no questions asked, στην Ελλάδα αυτό δεν υπάρχει. Ο Νάκας έχει τις άτοκες δόσεις και την άμεση επαφή. Μπορείς να δοκιμάσεις όργανα αν και το στοκ είναι περιορισμένο γιατί απευθύνεται στην μικρή τοπική αγορά και απ' ότι έχω καταλάβει πέρα του καταστήματος της Ναυαρίνου το στοκ είναι ακόμα μικρότερο.

 

Τα χρήματα του τίτλου μπορεί είναι ενδεικτικά αλλά παίζουν σημαντικό ρόλο. Σε ποσό μέχρι 2000€ διαλέγω πάντα μία, την ακριβότερη δηλαδή. Δυστυχώς έχουμε φτάσει μεσαίες σειρές σε μια εταρεία να κοστίζουν 2000€, παράδειγμα η Fender American Proffesional II που αντικατέστησε την American Standard. Υπάρχουν φθηνότερες & ακριβότερες σειρές αλλά η Standard μιας εταρείας είναι η βάση της και αυτή που εγώ θα την κρίνω.

 

Σε ποσό αρκετά ακριβότερο το πιθανότερο είναι ότι θα έπαιρνα δύο των 3000€ ή 4000€ αν και απωθημένα υπάρχουν που πλησιάζουν extreme ποσά. Τις χρειάζομαι; Όχι, αλλά η κιθάρα για μένα είναι πάθος από την παιδική ηλικία. Δεν με ενδιαφέρει που δεν παίζω live ή δεν βιοπορίζομαι απ΄ το όργανο. Αν είχα την οικονομική δυνατότητα, εννοώ λεφτά για πέταμα όχι να κόβω χρήματα από άλλες πτυχές της ζωής μου, θα το κανα. Θα αγόραζα ακριβές κιθάρες.

 

Στο θέμα ποιότητας διαφορές υπάρχουν. Έχω ξαναπεί ότι με μια Squier CV ή μια Yamaha Pacifica ηχογραφείς και tourάρεις χωρίς πρόβλημα. Μπορούν να είναι το εργαλείο της δουλειάς σου αλλά το πάθος σου δύσκολα. Όποιος τις βάλει δίπλα με κιθάρες των 2000€ θα καταλάβει διαφορές και αναφέρομαι πρώτα στο πως νιώθεις το όργανο στο χέρι. Αξίζουν τη διαφορά τιμής; Όχι για μένα αλλά και πάλι θα τα δινα αν είχα τα χρήματα.

 

Τα χρήματα δεν τα χω και γι' αυτό έχω partcasters, Asian copies και μεταχειρισμένες αμερικάνικες. Κοιτάζοντας πίσω τώρα που πλησιάζω τα 50 καταλαβαίνω ότι αν είχα μείνει στη μία που χρειαζόμουν για να παίζω και είχα ένα κιθαριστικό πρόγραμμα αποταμίευσης από την εφηβεία μου θα μπορούσα να είχα τουλάχιστον 4 κιθάρες των 3000€. Το ίδιο και με τους ενισχυτές, αν δεν είχα αγοράσει καμια 50ριά πετάλια και δεν είχα αλλάξει άπειρους ενισχυτές & καμπίνες θα μπορούσαν να είχα τον Matchless (απωθημένο) και κάποιους άλλους αντίστοιχης τιμής. Δεν θα είχα αποκτήσει όμως τις εμπειρίες που με βοήθησαν να κατασταλάξω τι μου κάνει και τι όχι. Επίσης, ποιος στα 16 και στα 20 έχει την υπομονή και τη γνώση για να κάνει τέτοιο πρόγραμμα. Ειδικά στην εποχή του internet που η επόμενη κιθάρα (και οτιδήποτε άλλο) είναι ένα click away.

 

Το σημαντικότερο για μένα είναι η μουσική να σου διευρύνει τους ορίζοντες. Να ακούς διαφορετικά είδη μουσικής και να παίζεις με διαφορετικά όργανα. Και αν το πάθος σου δε σε αφήνει να πας πέρα π.χ. απ' τη strat τουλάχιστον στις επόμενες strat βάλε διπλούς, βάλε P90's...Filtetrons...Tele κοκ. Προσωπικά μου αρέσουν οι περισσότερες κιθάρες, ακόμα και οι εμπνευσμένες κόπιες. Πέρα του ηχητικού είναι και το αισθητικό μέρος, μου αρέσουν τελείως διαφορετικές κιθάρες. Από τις Parker στις Gretsch στις Gibson στις BC Rich. Δε θα μπορούσα με τίποτα να έχω ένα τύπο κιθάρας, δηλαδή 10 strat ή 10 tele. Boredom!

 

 

  • Like 9
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, LK είπε

Γενικά συμφωνω με όσα γράφεις.

Σε αυτό το σημείο μόνο μια ένσταση.

Η les paul studio π.χ. βγήκε ακριβώς για αυτόν τον λόγο (εξ ου και το όνομα) δηλαδή ήχος gibson 100% χωρίς τα φινιρίσματα - σκαλίσματα- χρώματα της custom (αλλά αχρείαστα σε studio καταστάσεις) που εκτοξευτούν το κόστος συγκριτικά .

 

 

Σωστά. Αλλά μια studio στα 1000 και μια standard στα 2000 θα έχει και ηχητική διαφορά λόγω των μαγνητών, η ακόμα και του ανώτερου γενικά οργάνου που ίσως εμπνέει καλύτερα τον κιθαρίστα στο παίξιμο. Υπάρχει διαφορά, όχι διπλάσιας αξίας (όπως είναι η τιμή), οπότε μετά πάει στο ποιος είναι διατεθειμένος να την πληρώσει!

Επεξεργασμένο από Nekkon
  • Like 1

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Αλλά μια studio στα 1000 και μια standard στα 2000 θα έχει και ηχητική διαφορά λόγω των μαγνητών, η ακόμα και του ανώτερου γενικά οργάνου 

Μάλλον δεν θα έχει ηχητική διαφορά λόγω των μαγνητών και των ξύλων τους...

 Η Gibson εδώ και χρόνια έχει 4-5 σετ μαγνητών που τα βάζει στις κιθάρες της (φθηνές-ακριβές, εξαιρούνται τα vos και τα custom μοντέλα) οπότε θέμα μαγνητών δεν υφίσταται... Όσο για τα ξύλα... μαόνι (σκαμμένο ή όχι) στα σώματα, έστω διαλεγμένο στα πιο ακριβά μοντέλα, αλλά και πάλι μαόνι είναι...  Μένει η γέφυρα και τα ηλεκτρικά που δεν νομίζω στις studio να είναι τόσο χάλια που να επιδρούν στον ήχο τους.

 

 Όσο γι αυτό...

22 λεπτά πριν, Nekkon είπε

 η ακόμα και του ανώτερου γενικά οργάνου που ίσως εμπνέει καλύτερα τον κιθαρίστα στο παίξιμο. 

...συμφωνώ απόλυτα!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Αν έπρεπε να δώσω μία γενική απάντηση θα έλεγα δύο κιθάρες των 700€ + δυο upgrade sets των 300€ που θα τις φέρουν όσο γίνεται περισσότερο στα μέτρα σου από μαγνήτες κατ' αρχάς ή ό,τι άλλο.

Στην πραγματικότητα όμως από τα 17 μέχρι τα 24 είχα μόνο μία Tele και από τα 24 μέχρι τα 35 μόνο μια Les Paul, την οποία αν είχα ακόμη (εκλάπη) μπορεί να μην είχα πιάσει άλλη κιθάρα στα χέρια μου.

 

Σήμερα έχω όμως 7 διαφορετικές σε όλα τους κιθάρες και ο λόγος που δεν πουλάω καμία είναι ότι η κάθε μία κάνει και κάτι διαφορετικό ή τουλάχιστον με εμπνέει διαφορετικά. Αλλά και με καμία δεν έχω ψάξει τόσο βαθιά και δεν έχω εξελιχθεί μαζί της όπως με τις δύο προηγούμενες και ειδικά με τη Les Paul. 

Άρα τελικά θα έλεγα πως αν βρεις μία κιθάρα και την ερωτευτείς, δως στα και μην κοιτάξεις ποτέ πίσω, είτε κάνει 1.000 είτε 2.000. Αυτό σαν συναίσθημα δεν υποκαθίσταται. Αλλιώς tools for the job υπάρχουν πολλά. Διαλέγεις και παίρνεις.   

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρέσει που παίζονται τόσες διαφορετικά σχόλια, απόψεις, και ιστορίες πάνω στο θέμα.

 

Εγώ από τη μία δεν είμαι ο σούπερ ντούπερ κιθαρίστας που κάνει μόνο αυτό στη ζωή του, οπότε "φοβάμαι" και λίγο το ενδεχόμενο ότι ίσως να μην μπορώ να "αξιοποιήσω" ή να καταλάβω την αξία της ακριβής κιθάρας.

 

Από την άλλη, σίγουρα μου λείπουν κάποια πραγματάκια από τη μία και μοναδική που έχω τώρα, αλλά για να τα βρώ πρέπει να είναι διαφορετική και η κιθάρα. Σίγουρα λοιπόν θα πάρω τουλάχιστον μία πιο φθηνή, κάποια στιγμή, "για να κάνω τη δουλειά μου", και μάλλον, όταν νιώσω καλύτερα να πάω και στην ακριβότερη, "τέλεια" για μένα κιθάρα.

 

Και μετά στην επόμενη... και στην επόμενη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή και ξεμπέρδεψες. Άσε που είναι και σε έκπτωση:

 

https://reverb.com/item/57602310-fender-stratocaster-1963-sunburst-factory-korina-body-rare-only-5-made

  • Χαχα 2

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Jazzjoker είπε

Αυτή και ξεμπέρδεψες. Άσε που είναι και σε έκπτωση:

 

https://reverb.com/item/57602310-fender-stratocaster-1963-sunburst-factory-korina-body-rare-only-5-made

 

Αφτή είναι στην Αμερική φίλως.

Πρέπει να πλερώσεις και Τελωνείο ασούμε.

  • Χαχα 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fusiongtr είπε

Πρέπει να πλερώσεις και Τελωνείο ασούμε.

ΠΩ έχεις δίκιο. Βγαίνει πολύ ακριβή με εκτελωνισμό. Άκυρη η πρόταση.

  • Χαχα 2

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

 Από την άλλη, σίγουρα μου λείπουν κάποια πραγματάκια από τη μία και μοναδική που έχω τώρα, αλλά για να τα βρώ πρέπει να είναι διαφορετική και η κιθάρα.

Έ δεν την λες και αντιπροσωπευτικό δείγμα κιθάρας αυτήν....

 Πολλέεεες χορδές...

A1.7D-LTD-FRONT-HORIZONTAL.png

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου