Προς το περιεχόμενο

Δύο κιθάρες των 1000€ ή μία των 2000€;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

28 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Να ρωτήσω τώρα εγώ, πώς θα έπρεπε να είναι η τέλεια κιθάρα για σένα?

Μιλάω για τα πάντα, σχήμα, υλικά, specs, δυνατότητες, τα πάντα.

 

Αν τα συγκεκριμενοποιήσεις αυτά, αρχίζεις να ψάχνεις την αγορά να τα βρεις.

 

Μια που κάνουμε κουβέντα, απαντάω κι εγώ. 

 

Ουδέποτε ήξερα τι θέλω πριν το δω. Με άλλα λόγια, πάντα πρώτα έβλεπα την κιθάρα σε βιτρίνα/φωτογραφία site και μετά αποφάσιζα ότι αυτή θέλω.

 

Αλλά έτσι παρορμητικά δρω και σε πολλούς άλλους τομείς της ζωής μου, με αποτέλεσμα να έχω πετάξει πολλά λεφτά σε πράγματα που δε μου έκαναν τελικά. Ειδικά στο θέμα του μουσικού εξοπλισμού και αποφασίζοντας με αυτόν τον αφελή τρόπο, περίπου 2 αγορές στις 10 μου έβγαιναν καλές.

  • Like 1

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή την στιγμή και έχοντας αρκετές κιθάρες, θα προτιμούσα να διαθέσω 2Κ σε μια ακριβή παρά να ''σπάσω'' το ποσό σε δυο ή περισσότερες, δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος (και χώρος) για παραπάνω όργανα και -υποτίθεται- ότι μετά από τόσα χρόνια ξέρω τι θέλω οπότε γιατί να μην πάρω ακριβώς αυτό που ξέρω ότι μου ταιριάζει.

 

Αν για κάποιον λόγο ''έχανα'' αύριο όλο μου τον μουσικό εξοπλισμό, εννοείται ότι θα προτιμούσα 2 όργανα των 1000 ευρώ αντί για μια των 2000. Μια standard strat και μια standard SG για παράδειγμα (μεταχειρισμένες, γιατί οι τιμές έχουν πάει στον θεό) και θα ήμουν άρχοντας. 

 

Δεν υπάρχει σωστό και λάθος πάντως, οι πιο πολλοί έχουμε περισσότερα πράγματα από όσα πραγματικά χρειαζόμαστε επειδή κατάπιαμε το marketing αμάσητο και καταλήξαμε με πολλά ακριβώς επειδή ακόμα και με μόλις 1000 ευρώ μπορείς να πάρεις δυο (και βάλε) καλές κιθάρες ή καλούς ενισχυτές κτλ κτλ.

  • Like 2
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πάντα θα προτιμώ την ακριβή . Είμαι μάλλον στο 1% των μελών του φόρουμ που όσες φορές άγγιξα μια καλή και ακριβή κιθάρα , κατάλαβα και κυρίως δικαιολόγησα την διαφορά τιμής 

 

πλέον έχω μια και καλή κιθάρα , τις έχω δώσει όλες πλην της πρώτης μου και της "καλής" . Με καλύπτει σε όλα τα είδη μουσικής που θέλω να παίξω , μια musicman JP13 . Δεν με ενδιαφέρει να αποκτήσω άλλη όσο είμαι ένας παίκτης που μαθαίνει ακόμα μουσική και δεν ηχογραφεί ούτε παίζει σε κάποιο σχήμα  

 

ακόμα κι όταν συμβεί αυτό , πιθανώς θα επιλέξω μια με παρόμοια χαρακτηριστικά σαν μπακ απ , προφανώς φθηνότερη ( αλλά όχι φθηνή , οι JP κάνουν 3,5Κ ) 

 

Σαφώς και λιγουρεύομαι κιθάρες , θέλω και les paul και πολλά άλλα αλλά το κάνω από πλεονεξία , δεν τις χρειάζομαι . Γι αυτό και δεν πολυψάχνω πλέον , απλά χαζεύω .Και νόμος του μερφυ τώρα που δεν θέλω να ξοδέψω , βρίσκω ευκαιρίες 

Επεξεργασμένο από Rebel_Of_South
  • Like 1

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  

45 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Να ρωτήσω τώρα εγώ, πώς θα έπρεπε να είναι η τέλεια κιθάρα για σένα?

Μιλάω για τα πάντα, σχήμα, υλικά, specs, δυνατότητες, τα πάντα.

 

46 λεπτά πριν, Superfunk είπε

1000 ευρώ παραπάνω δεν θα σου δώσουν την τελειότητα  ;)

 

Απαντάω με ένα σμπάρο δυο τρυγόνια:

 

7χορδη, 673 scale, μοντέρνo superstrat neck-through σώμα, birdseye maple fretboard, με καπάκι poplar/buckeye burl με έντονα χρώματα, συγκεκριμένο σχήμα inlays σε συγκεκριμένες θέσεις, C-cut neck, σταθερό bridge, Bare Knuckle pickups, ε και καλό θα ταν να χει locking tuners.

 

Έλεγα να φτιάξω μια custom, λογικά από Skervesen που μου αρέσουν πολύ τα σχήματά τους. Το κόστος της συγκεκριμένης είναι στα €2,289

 

Κοντικό παράδειγμα, αλλά σίγουρα όχι fanfret και όχι με λευκούς μαγνήτες :P

Κράξτε ελεύθερα!

1633347736_odbicie-1Raptor7.png.34257cda63c217bd9cc03fd2abf0d407.png

 


Σαν εναλλακτικές επιλογές μικρότερου κόστους παιζουν οι εξείς:
- 6χορδη για Drop C που μάλλον θα είναι η PRS SE Mark Holcomb.
- 6χορδη για standard E με tremolo bar, μου αρέσει αυτή αλλά είναι ακριβή...
- μου αρέσει πολύ αυτή η ΤΕΛΕ αλλά νομίζω με έχετε επιρρεάσει και δεν πρέπει...
- θέλω και μια les paul έτσι γιατί μου άρεσαν πάντα. Αυτή η Εpiphone μου άρεσε πάντα πολύ!

@cigaret13Κράζεις, θαυμάζεις! Το δικό μου μωράκι το αγαπώ και δε το αλλάζω. Όταν την πήρα ήταν ακριβώς ότι ήθελα, και με το παραπάνω! Ακόμα είναι δηλαδή, αλλά... γιατί να μην πάρω γι'άλλη? :P

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Alex Raptakis είπε

Κράξτε ελεύθερα!

Καλά όλη αυτή η συζήτηση γινεται γι'αυτην την κιθάρα; 😲😄

  • Like 1
  • Χαχα 2

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Καλά όλη αυτή η συζήτηση γινεται γι'αυτην την κιθάρα; 😲😄

 

Χαχαχα είπα είναι χαζο-θεματάκι, αλλά όχι ακριβώς. Ήθελα απλά να δω το πώς σκέφτεται και πράττει το Noiz σύμφωνα με τα γούστα του καθένα, όχι με τα δικά μου ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

 

Χαχαχα είπα είναι χαζο-θεματάκι, αλλά όχι ακριβώς. Ήθελα απλά να δω το πώς σκέφτεται και πράττει το Noiz σύμφωνα με τα γούστα του καθένα, όχι με τα δικά μου ;)

Κατάλαβες ότι όλοι έχουμε GAS και όχι φράγκα; 😄

  • Χαχα 1

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

7χορδη, 673 scale, μοντέρνo superstrat neck-through σώμα, birdseye maple fretboard, με καπάκι poplar/buckeye burl με έντονα χρώματα, συγκεκριμένο σχήμα inlays σε συγκεκριμένες θέσεις, C-cut neck, σταθερό bridge, Bare Knuckle pickups, ε και καλό θα ταν να χει locking tuners.

 

Έλεγα να φτιάξω μια custom, λογικά από Skervesen που μου αρέσουν πολύ τα σχήματά τους. Το κόστος της συγκεκριμένης είναι στα €2,289

Άρα Άλεξ από αυτήν την απάντηση σου συμπέρανα το εξής (μιας που είσαι και σε ηλικία γάμου):

 

Η ΜΙΑ κιθάρα, αυτή που δε θα αποχωριστείς ποτέ, είναι σαν τη ΜΙΑ γυναίκα που θα μοιραστείς το υπόλοιπο της ζωής σου μαζί της: πρέπει να έχει τα κατάλληλα χαρακτηριστικά που να ταιριάζουν σε σένα, και να την ψάξεις στους σωστούς χώρους!

  • Like 1

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

...Κράξτε ελεύθερα!

1633347736_odbicie-1Raptor7.png.34257cda63c217bd9cc03fd2abf0d407.png

 

 

 

Who the fuck cares θα πω εγώ αν εσένα σ' αρέσει. Μη ξεχνάς το χάσμα γενεών, ξέρεις πολλούς μπαρμπάδες σαν και μένα να σου πουν ότι είναι η κιθάρα των ονείρων τους; Εγώ το internet μόνο για τεχνικά θέματα το χρησιμοποιώ, πως θα συνδέσω αυτό και πως θα κολλήσω το τάδε. Αισθητική έχω δική μου και πρέπει να χουμε όλοι αλλιώς θα καταλήξουμε να παίζουμε όλοι με τις ίδιες βαρετές κιθάρες.

 

Αυτό που έχει ενδιαφέρον πάντως είναι η εξέλιξη του γούστου μας μιας και κιθάρα θα παίζουμε σε όλη μας τη ζωή και ο άνθρωπος σωστά εξελίσεται. Για παράδειγμα, εγώ ακόμα θέλω κιθάρες που ήθελα στην εφηβεία μου π.χ. BC Rich Mockingbird, θέλω όμως και κιθάρες που τότε αισθητικά μου φαίνονταν ότι πιο συντηρητικό και βαρετό όπως π.χ. η ES οικογένεια της Gibson. Τώρα ακόμα και το ίδιο κόστος να είχαν με μια Mockingbird θα διάλεγα μια Byrdland ή μια Falcon, αυτό δείχνει και το πως με την ηλικία αλλάζει και η οπτική. Οπότε αν την θες πάρτην τώρα, σε 20 χρόνια (τα οποία περνάνε γρήγορα) μπορεί να σου αρέσει από λιγότερο έως καθόλου.

 

2 λεπτά πριν, Nekkon είπε

...Η ΜΙΑ κιθάρα, αυτή που δε θα αποχωριστείς ποτέ, είναι σαν τη ΜΙΑ γυναίκα που θα μοιραστείς το υπόλοιπο της ζωής σου μαζί της: πρέπει να έχει τα κατάλληλα χαρακτηριστικά που να ταιριάζουν σε σένα, και να την ψάξεις στους σωστούς χώρους!

 

Υπάρχουν και τα διαζύγια... Εμείς που αντί να μας φτάνει μία κιθάρα και την βρίσκουμε να συζητάμε για gear δεν έχουμε ΜΙΑ κιθάρα, έχουμε μία μέχρι την επόμενη. Όπως ειπα παραπάνω, τα κατάλληλα χαρακτηριστικά σε 10 - 20 χρόνια μπορεί να είναι διαφορετικά για τον καθένα μας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Nekkon είπε

Άρα Άλεξ από αυτήν την απάντηση σου συμπέρανα το εξής (μιας που είσαι και σε ηλικία γάμου):

 

Η ΜΙΑ κιθάρα, αυτή που δε θα αποχωριστείς ποτέ, είναι σαν τη ΜΙΑ γυναίκα που θα μοιραστείς το υπόλοιπο της ζωής σου μαζί της: πρέπει να έχει τα κατάλληλα χαρακτηριστικά που να ταιριάζουν σε σένα, και να την ψάξεις στους σωστούς χώρους!


Πίστεψέ με, καταλαβαίνω απόλυτα τι λες, και προσωπικά είμαι περισσότερο της ποιότητας και της τελειότητας παρά της ποσότητας, σε όλα. Θα σου πω ότι, είμαι πολλά (πολλά) χρόνια μόνος, γιατί δεν τυχαίνει να βρω αυτό που θέλω. Αλλά ας μην πιάσουμε το θέμα, είναι άλλη πολύ πονεμένη ιστορία!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου