Προς το περιεχόμενο

Mixer & PA για μικρό ακουστικό live (2022)


ThisIsSparta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τελευταία σκέφτομαι πολύ να ξαναρχίσω να παίζω με μικρό ακουστικό σχηματάκι (τύπου: 2 κιθάρες, 2 φωνές, ίσως κάνα καχόν ή πλήκτρα). Μικρά μαγαζιά, άντε καμιά 40αριά άτομα το πολύ. Έχω πολύ καιρό να ασχοληθώ με τέτοιο set up και βλέπω οτι έχουν αλλάξει πολύ τα πράγματα σε τι υπάρχει από εξοπλισμό τα τελευταία 10 χρόνια (πω..γεράσαμε..). 

*Φωνή παπού on* "Στις εποχές τότε συνδέαμε αναλογική μη-αυτοενισχυόμενη κονσόλα στον ενισχυτή του μαγαζιού και παρακαλάγαμε να δουλεύουν τα ηχεία τους..." *Φωνή παπού off*

 

Γενικά ας ξεκινήσουμε ότι θεωρώ ότι τα μαγαζιά δεν έχουν τίποτα από εξοπλισμό και πρέπει να αναλάβουμε εμείς τα πάντα. Ακόμα και αν έχουν κάτι, δεν με χαλάει να έχω τα δικά μου που ξέρω ότι δουλεύουν, ξέρω τι έχουν κτλ. Οπότε πάω για ολοκληρωμένη λύση. Από την άλλη θα είναι κάτι δοκιμαστικό, οπότε δεν θέλω να ξεφύγω πολύ σε budget.

 

Ερώτηση 1: Active Vs Passive PA/mixer

Υποθέτω ότι το πιο απλό, εύκολο και ασφαλές πλέον είναι να πάρει κάποιος 2 active ηχεία και να ξεμπερδέυει, σωστά; Συνδέεις εκεί την έξοδο από το mixer (passive) και έχεις ήχο. Έχω καταλάβει κάτι λάθος;

Ή είναι προτιμότερο να κοιτάξω σε active mixer που να τροφοδοτεί passive ηχεία;

 

Ερώτηση 2: Mixers

Από μια αναζήτησή στου Θωμά το μαγαζί, βλέπω ότι οι κατηγορίες είναι Analog, Digital, Active mixers. Υποθέτω οτι Analog και Digital ειναι passive, σωστά; 

Αν κάποιος συνδέσει Active console σε Active ηχεία θα δουλέψουν ή υπάρχει κίνδυνος να κάψει κάτι;

 

Γενικά όπως καταλαβαίνετε έχω μπλεχτεί λίγο με τα active & passive options... οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

 

Σαν λύση σκεφτόμουν τα εξής:

2 Active ηχεία: Fun Generation PL 112 A   https://www.thomann.de/intl/fun_generation_pl_112_a.htm 

1 (Passive?) digital mixer: Behringer Flow 8   https://www.thomann.de/intl/behringer_flow_8_case_bundle.htm

 

Υποθέτω ότι συνδέω τις κιθάρες και τα μικρόφωνα κατευθείαν στην κονσόλα (δεν χρειάζεται DI), και μετά τις εξόδους τις συνδέω στα ηχεία και είμαστε έτοιμοι. Έχω ξεχάσει κάτι;   Μικρόφωνα, καλώδια, stands κτλ έχω. 

 

 

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην πάρεις αυτά τα ηχεία είναι εντελώς μάπα.

Και μικτη καλύτερα αναλογικό να έχεις τις ρυθμίσεις πιο εύκολα προσβάσιμες.Νομιζω ο συγκεκριμένος που έβαλες είναι πιο πολύ για εγγραφές παρά για live.

Καλύτερα κάτι τέτοιο

https://www.thomann.de/gr/soundcraft_notepad_12fx.htm

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχουν αλλάξει και τοοοοσο πολυ τα πραγματα, οκ εχουν μπει η ψηφιακες για τα καλα αλλά ειναι πολλοι που δουλευουν και αναλογικες ακομη....

 

κατα τη γνωμη μου μην δωσεις παρα πολλα λεφτα για ηχο δεν αξιζει, ειδικα για ακουστικο σχημα, σε πιο ηλεκτρικο και πιο πολλα ατομα εκει περιπλεκονται τα πραγματα και μπορει να χρειαστει και ηχοληπτης η μπορει να βαλει το μαγαζι, να νοικιαστει κτλ.

 

Μια κονσολιτσα σαν και αυτη https://www.thomann.de/gr/behringer_xenyx_x1204_usb.htm

2 ηχεια https://www.thomann.de/gr/ev_zlx_12bt.htm και

2 βασεις https://www.thomann.de/gr/millenium_bs2211b_mkii_set.htm

 

σαυν καλωδια κτλ και εισαι έτοιμος!

 

θα σου προτεινα δηλ παθητικη κονσολα με ενεργα ηχεια, γλυτωνεις το κουβαλημα, παρε ομως καλο ηχειο οχι φτηνο.

 

οσον αφορα τις ψηφιακες μην μπλεκεις ειναι πολυπλοκο να τις δουλεψεις επανω στο λαιβ θα χαθεις, ξεκινα με μια απλη αναλογικη.

  • Like 1

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε το πρώτο συμπέρασμα είναι ότι πάω για ενεργά ηχεία και μη-ενεργή κονσόλα. Οκ. 

Αυτό είναι το πρώτο που με είχε προβληματίσει. 

 

Για την ψηφιακή κονσόλα το σκεφτόμουνα για τα onboard effects που έχει. Φαντάζομαι θα ειναι μεγάλη ευκολία να έχει 2 εφέ σε όλα τα κανάλια ΚΑΙ ξεχωριστό compressor στο καθένα. Γενικά λόγω προϋπηρεσίας με modelling amps στην ηλεκτρική δεν νομίζω να με δυσκόλευε η ψηφιακή, για αυτό την σκεφτόμουν. Από την άλλη δεν είχα σκεφτεί τι κάνεις την στιγμή του live αν πρέπει να τρέξεις σε εφαρμογές μέσω κινητού/iPad.

Και η Xenyx φαίνεται πολύ καλή επιλογή, όντως θα βολέψει το πιο hands-on format και έχει και compressor σε κάθε κανάλι και συνδυασμό εφέ..thanks!

 

Για τα ενεργά ηχεία τι χαρακτηριστικά κοιτάω;

Πχ αυτά που πρότεινα αρχικά γιατί λέτε ότι είναι μάπα; (δεν αμφισβητώ, να καταλάβω προσπαθώ). Τα EV φαίνονται μια χαρά αλλά ξεφεύγουν από ότι υπολόγιζα αρχικά

 

 

Επεξεργασμένο από ThisIsSparta
ορθογραφικά

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
Στις 3/9/2022 στις 5:23 ΜΜ, ThisIsSparta είπε

Γενικά όπως καταλαβαίνετε έχω μπλεχτεί λίγο με τα active & passive options...

 

ο συνδυασμός ενός pre mixer (χωρίς τελική ενίσχυση) με ενεργά ηχεία στα μικρομεσαία lives, είναι η σύγχρονος και με τα περισσότερα πλεονεκτήματα ειδικά για αρχάριους, τρόπος...

 

κατά πρώτον, τα ενεργά ηχεία διαθέτουν ενσωματωμένα απ΄τους κατασκευαστές τους κατά κανόνα σωστά επιλεγμένα και ταιριασμένα τελικά στάδια ενίσχυσης (για τα εκάστοτε χρησιμοποιούμενα μεγάφωνα)... παράλληλα εφοδιάζοντας τα με ενεργά συστήματα ασφάλειας (όπως limiters), κάνουν πρακτικά την συμβίωση μαζί τους πιο εύκολη μειώνοντας στο ελάχιστο τους κινδύνους από αστοχίες λόγω κακής χρήσης... 

 

δυστυχώς, το σωστό matching passive ηχείων με μια active κονσόλα (όπως και η λειτουργία του συνδυασμού τους στην πράξη) προϋποθέτει γνώση και εμπειρία και στα καθ ημάς η μη τήρηση των βασικών της κανόνων είναι μια πικρή ιστορία γεμάτη με πλήθος φρεσκοψημένα μεγάφωνα παντός είδους να αφήνουν στα κρύα του λουτρού κοινό και καλλιτέχνες...

 

κατά δεύτερον το 

 

Στις 3/9/2022 στις 5:23 ΜΜ, ThisIsSparta είπε

Μικρά μαγαζιά, άντε καμιά 40αριά άτομα το πολύ.

 

ως εκτίμηση, είναι τόσο γενικό που αυτοαναιρεί μια όποια ορθή απάντηση... πόσο μικρά; καμαρούλα μια σταλιά ή το σαλόνι της κυρίας στα μπουζούκια; 40 άτομα πως καθισμένα; σε αποστάσεις κορωνοιού ή της χαράς της ψείρας; κλπ

 

δυστυχώς πέραν της πλάκας, για φυσικούς και τεχνικούς λόγους (που άμα ανατρέξεις σε παλιότερες κουβέντες μας εδώ τους έχουμε αναλύσει αν θυμάμαι καλά επαρκώς), είναι πολύ δύσκολο να ξέρεις τι θα συναντήσεις κάθε φορά ώστε να είσαι σίγουρος για την επιλογή των αγορών του εξοπλισμού σου...

 

οπότε ξεκινάς πάντα στο περίπου με ένα βασικό σχήμα ανάλογα το μπάτζετ που διαθέτεις και με κύριο κριτήριο να το εξαντλήσεις τηρώντας το δυνατόν τον καλύτερο λόγο τιμής προς απόδοσης των συσκευών που θα αποκτήσεις... αφού το κάνεις, αν δεις ότι στο θέμα έντασης κάπου δεν καλύπτεσαι, τα ενεργά ηχεία ευτυχώς σου δίνουν την ευκολία να προσθέσεις μελλοντικά όσα χρειάζεσαι αναβαθμίζοντας χωρίς πολύ σκέψη το PA στην πραγματική σου ανάγκη και χωρίς να πειράξεις τίποτα από τα υπόλοιπα (την ανάλογη περίπτωση με συνδυασμούς passive ηχείων σε σειρά ή παράλληλα και τα θέματα που προκύπτουν, δεν θες να την ξέρεις πίστεψέ με 😀)...

 

για την οικονομία της κουβέντας το μόνο πραγματικό μειονέκτημα που μπορώ να σκεφτώ για την χρήση ενεργών ηχείων, είναι στην εργονομία λόγω της τροφοδοσίας που απαιτεί το καθένα ξεχωριστά... αλλά κι αυτό σε έναν συνήθη κλειστό χώρο, στην πράξη ποτέ δεν υφίσταται... anyway...

 

με όλα τα παραπάνω κριτήρια σου κάνω λοιπόν μετά τους φίλους μας παραπάνω και γω μια πρόταση για το φθηνότερο κατά την γνώμη μου entry level πακέτο που θα συνδυάζει δυνατότητες με ευπρεπή ποιότητα ήχου (τηρουμένων πάντα των αναλογιών που ορίζει η τιμή τους) και πάντα αν έχω αντιληφθεί τις πραγματικές σου ανάγκες...

 

ως ηχεία λοιπόν προτείνω τα dB Technologies B-Hype 12

b-hype-12-img-300x300.jpg.dc46d7e099192f016dced0e2059e4cb3.jpg

 

DSP, ικανή ένταση (126db max στο ένα μέτρο), ήχος με ποιοτικά στοιχεία που ξεφεύγουν από την παροιμιώδη "σκληρότητα" των PA υλοποιήσεων, limiter και τέλος έκταση χαμηλά που θα καλύψει άνετα ένα ακουστικό σχήμα (για ενδεχόμενες μελλοντικές πιο ροκ καταστάσεις ένα sub μπορεί πάντα να τα συμπληρώσει ως προς αυτήν)....

 

ως κονσόλα που θα τα οδηγήσει προτείνω (αρχικά) την ANT ANTMIX 12 FX

12287862_800.jpg.8e9f4d1e3064c2a503451ee362fe36f3.jpg

 

φτωχή πλην τίμια αλλά ταυτόχρονα που κυριολεκτικά τα κάνει όλα και συμφέρει... δεν της λείπει τίποτα ως δυνατότητα (πλην της μεταβλητής συχνότητας στα μεσαία του EQ της) που μπορεί να χρειαστεί κάποιος σε ένα μικρό live.... και όλα αυτά με καλό ήχο και λόγο σήματος θόρυβο (πάντα στα πλαίσια της τιμής της μην ξεχνιόμαστε)... πραγματικά ευχάριστη έκπληξη...

 

 

---

ΥΓ1 αν δεν σε ενδιαφέρουν τα inserts και τα περισσότερα κανάλια και effects, η Behringer που σου προτείνει ήδη ο Σταύρος θα σε καλύψει άνετα και είναι και φθηνότερη...

ΥΓ2 αν έχεις ήδη μια μονάδα effect και έναν κομπρέσορα (ή μπορείς να αποκτήσεις φθηνά), η εναλλακτική του να ανέβεις πολύ λίγο σε τιμή και να πάρεις την Midas DM12 θα σε κάνει ταυτόχρονα να ανέβεις ένα level και σε ήχο και σε αυτό που λέμε μπακάλικα "pro αίσθηση"...

 

mezcladora-de-audio-de-midas-dm12-de-12-canales.thumb.webp.1171afb29f518a7bc812c981600dc242.webp

  • Like 2

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Wow.. ευχαριστώ πολύ @npap για την ανάλυση και τις προτάσεις.

Έχεις δίκιο σε αυτά που ρωτάς για τον χώρο, αλλά η αλήθεια είναι ότι ...δεν ξέρω! Τα δύο μαγαζιά που έχω υπόψιν μου είναι εντελώς διαφορετικά, το ένα με ανοιχτό εξωτερικό χώρο το καλοκαίρι και σχετικά πλατύ αλλά χαμηλοτάβανο (για μαγαζί) εσωτερικό για τον χειμώνα, και το άλλο μακρόστενο εσωτερικό. Οπότε προσπαθώ να βρω μια all-around λύση με ότι εκπτώσεις επιφέρει αυτό πάντα..

Ας ξεκινήσω με κάτι, και βλέπουμε και προσαρμόζουμε στο μέλλον.. 🙂

ΔΕΝ ΦΩΝΑΖΩ, ΣΦΗΝΩΣΕ ΕΝΑ ΣΟΥΣΑΜΙ ΤΟ ΚΑΠΣ ΛΟΚ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ThisIsSparta είπε

Wow.. ευχαριστώ πολύ @npap για την ανάλυση και τις προτάσεις.

Έχεις δίκιο σε αυτά που ρωτάς για τον χώρο, αλλά η αλήθεια είναι ότι ...δεν ξέρω! Τα δύο μαγαζιά που έχω υπόψιν μου είναι εντελώς διαφορετικά, το ένα με ανοιχτό εξωτερικό χώρο το καλοκαίρι και σχετικά πλατύ αλλά χαμηλοτάβανο (για μαγαζί) εσωτερικό για τον χειμώνα, και το άλλο μακρόστενο εσωτερικό. Οπότε προσπαθώ να βρω μια all-around λύση με ότι εκπτώσεις επιφέρει αυτό πάντα..

Ας ξεκινήσω με κάτι, και βλέπουμε και προσαρμόζουμε στο μέλλον.. 🙂

 

εχε υποψιν οτι μπορει να χρειαστει να βαλεις τα 2 ηχεια σου σαν μονιτορ και να δωσεις και ηχο στο κεντρικο μικτη του μαγαζιου για εξω, ειναι συνηθες αυτο σε πολλα μαγαζια οποτε υπολογισε 2xout main και 2xmonitor out σε οποιαδηποτε κονσολα .... συν auxiliary sends για ξεχωριστα μονιτορ αν γινετε πολλα ατομα μελλοντικα, τωρα εως 2-3 ισως χρειστειτε ισως οχι....

 

και απαραιτητα ΕΦΦΕ!

 

γενικα εχε τον νου σου σε  μονιτορ σε οτι θα παιξεις λαιβ μελλοντικα ειναι απαραιτητο ειτε σαν in ear ειται σαν ηχειο.....

  • Ευχαριστώ 1

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου