Προς το περιεχόμενο

Dream amplifier


Nekkon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με αφορμή πρόσφατα ποσταρίσματα από συμφορουμίτες για αγαπημένες κιθάρες, είπα να ανοίξω θέμα για τον αγαπημένο σας ενισχυτή. Επισυνάπτω αγαπημένα βίντεο από That Pedal Show και Andertons. 

 

Αν το κόστος δεν αποτελούσε πρόβλημα, θα διάλεγα Tone King Imperial II. Αυτός ο ενισχυτής ακούγεται φανταστικά από το Ιντερνετ, φαντάσου από κοντά. Και κάνει πανω-κατω ότι θες να κάνει ένας ενισχυτής και ακόμα παραπάνω. Εκτός από μέταλ ίσως. 

 

Χωρίς περιορισμό στο budget, τι χαρακτηριστικά θα θέλατε να έχει ο ενισχυτής που θα σας ικανοποιούσε πλήρως;

 

 

 

 

 

 

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα την τύχη να πέσει στα χέρια μου απο μια ανταλλαγή ένας Two Rock Classic Reverb 50 τον οποίο έχω για καμια 7ετία τώρα (και απο τότε έχω πουλήσει όλους τους άλλους ενισχυτές και έχω κρατήσει μόνο αυτόν).

Μοιάζει πολύ με τον Classic Reverb Signature του βίντεο (μικρές οι διαφορές): κορυφαίο καθαρό με το χαρακτηριστικό "χρώμα" που έχει να περνάει και σε ότι πετάλι του βάλεις.

Σε αυτή τη βάση (και σαν αναβάθμιση), dream ενισχυτής θα ήταν ο Two Rock Silver Sterling Signature 100:

https://www.two-rock.com/silver-sterling-signature/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mkm είπε

Ειχα την τύχη να πέσει στα χέρια μου απο μια ανταλλαγή ένας Two Rock Classic Reverb 50 τον οποίο έχω για καμια 7ετία τώρα (και απο τότε έχω πουλήσει όλους τους άλλους ενισχυτές και έχω κρατήσει μόνο αυτόν).

Μοιάζει πολύ με τον Classic Reverb Signature του βίντεο (μικρές οι διαφορές): κορυφαίο καθαρό με το χαρακτηριστικό "χρώμα" που έχει να περνάει και σε ότι πετάλι του βάλεις.

Σε αυτή τη βάση (και σαν αναβάθμιση), dream ενισχυτής θα ήταν ο Two Rock Silver Sterling Signature 100:

https://www.two-rock.com/silver-sterling-signature/

Σε όποιον και να πεις το όνομα Two Rock, αμέσως ακολουθεί το όνομα John Mayer. Η αλήθεια είναι όμως ότι έχουν από τα πιο ωραία (ίσως το πιο ωραίο) καθαρό που έχω ακούσει ποτέ, ότι και να παίξει κανείς σε αυτό 

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως λάτρης πιο high-gain ήχων, θα πω αυτόν εδώ (ξέροντας βέβαια δεν θα ήξερα να τον κάνω και πού να τον χρησιμοποιήσω 😆 )

Soldano SLO 100

15342762_800.jpg

Επεξεργασμένο από mpamps
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τα γούστα μου (πάντα), ο καλύτερος καθαρός ενισχυτής, είναι πολύ φθηνός.

Είναι αυτός .... με 1 12άρι (Reverberocket R-12R)Ampeg-Reverberocket-R-12R-R-212R.jpg

 

 

.... και αυτός με 2 12άρια (Reverberocket R-212R).

 

 

images?q=tbn:ANd9GcQCgmvlRgCMXUWsA4_hZN8

 

 

 

Είναι ένα καταργημένο μοντέλο 90s reissue από την Ampeg diamond series.

Κυκλοφορεί μια στο τόσο στις αγγελίες σε μάλλον χαμηλές τιμές (στο δε εξωτερικό είναι ιδιαίτερα φθηνός αν τον πετύχετε).

 

Φανταστείτε έναν fender με μεσαία, και ιδιαίτερα γλυκό (πιο γλυκό από fender) ήχο.

Τον είχα και έτσι τον ξέρω καλά.

Στο YT δεν θα βρείτε τίποτα της προκοπής για να τον ακούσετε.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Τι κοινό έχουν οι Eric Clapton, EVH, SRV, Knoplfer, Gary Moore, Lynch και Killswitch Engage;

 

Όλοι έχουν παίξει κατά καιρούς με τον Soldano SLO. Ο μόνος ενισχυτής που έχω παίξει και πήρα αυτό που ήθελα σε καθαρά, crunch και high gain. Δυστυχώς τα χρειάζομαι ακόμα τα νεφρά μου, αλλά ποιος ξέρει τι μπορεί να γίνει στο μέλλον;! 😄

 

Μερικά παραδείγματα:

 

 

 

 

 

 

SLO-100 Custom - soldano.com

  • Like 6

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Φίλοι κιθαρίστες... dream amp είναι αυτός που έχει τον ήχο που γουστάρετε και δεν ζυγίζει περισσότερο από... 12 κιλά (combo). Το αυτό και δι υμάς (τους μπασίστες).

 

Και το λέω καθώς ένας dream amp... 25 κιλών μου άφησε κουσούρι στη μέση...  

 

ΥΓ: Κάποιο φίλοι γέροντες κιθαρίστες είχαν ως dream amp τον Fender princeton blackface- αλλά γούστα είναι αυτά...

 

1966-Fender-Princeton-2.jpg

  • Like 2
  • Συμφωνώ 3

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, BillTrantos είπε

Δυστυχώς τα χρειάζομαι ακόμα τα νεφρά μου, αλλά ποιος ξέρει τι μπορεί να γίνει στο μέλλον;!

Όπως είδες Bill τον SLO έβαλα κι εγώ, αλλά βλέπω να τον πλησιάζουμε μόνο μέσα από plugins και μόνο να ονειρευόμαστε πώς θα ήταν το real thing. 

 

Επεξεργασμένο από mpamps
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
8 λεπτά πριν, mpamps είπε

Όπως είδες Bill τον SLO έβαλα κι εγώ, αλλά βλέπω να τον πλησιάζουμε μόνο μέσα από plugins και μόνο να ονειρευόμαστε πώς θα ήταν το real thing. 

 

 

Υπάρχει και ο SLO-30 που είναι και ελαφρύτερος. Προς το παρόν λέω να πάρω το plugin της Neural, αν και στο Helix είναι πολύ τίμιο το sim. Έχω και κάτι profiles στο THU Overloud που είναι πολύ σοβαρά, οπότε κρατιέμαι.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου