Προς το περιεχόμενο

Dream amplifier


Nekkon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

 

 

Το ίδιο ισχύει και με τις κιθάρες. Εάν βάλεις σε squier καλό σετ μαγνητών, και την σεταρεις καλά, ηχογραφεις τα πάντα και ουδείς παίρνει χαμπάρι. Το ζήτημα είναι να "φτιαχτεί" και να διευκολυνθεί ο παίχτης.

ναι, με την διαφορά ότι εκεί μπαίνει και το χέρι του παίκτη.

Ενώ ο ενισχυτής με οποιο χέρι το ίδιο θα βγάλει.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχώς τους έχω και τους 2 (tweed deluxe και Marshall 1974x)

 

20200412_132742.thumb.jpg.f615d18f8cf2f68453481c78700995b0.jpg

  • Like 3

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 ώρα πριν, dimsonic είπε

soldano ε?

 

Εχω αυτόν αλλά πλέον δεν τον χρησιμοποιώ, δεν είναι οι λάμπες για μένα, ούτε έχω χώρο, και πλέον και λαμπάτο έχω που κάθεται επίσης και τρανζιστοράτο που κάθεται επίσης. Όλα στα DAW.

Πάντως όσο τον δούλεψα σε υβριδική κατάσταση (ως προ δηλαδή) με ο,τιδήποτε άλλο μετά, έβγαζε ήχο που ακόμα τον θυμάμαι. Αλλά.... όταν τα πράγματα γίνονται πολύ πολύπλοκα...κουράζουν

 

20220701_090037.thumb.jpg.e4eb89657a8f55c55ec9ff9ce8341ff1.jpg

 

Αφού με ξέρεις κι εγώ όλα μέσα στο DAW τα κάνω εδώ και χρόνια. Απλά κάναμε λίγο day dreaming μιας και ήρθα Αθήνα για λίγες μέρες και ψευτοδουλεύω. Όνειρο το rack που έχεις όμως.

45 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Κάπου διάβασα ένα ωραίο, λέει "plugins are not like playing the real thing, they are rather like playing the recording of the real thing"

 

Αυτή είναι η αλήθεια, αλλά πλέον το recording του real thing έχει έρθει αρκετά κοντά για μερικούς από μας, σε βαθμό που να κάνουμε το κέφι μας. Θα επαναλάβω για 100στή φορά ίσως, ότι ο καλύτερός μου ήχος με διαφορά ήταν λαμπάτος (Victory Kraken) συν loadboax. Ίσως ξαναγυρίσω εκεί μια μέρα, αλλά προς το παρόν δεν προβλέπεται.

  • Like 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Dream amp OK, για που όμως; Εξαρτάται που, πόσο και γιατί παίζει κάποιος.

Προσωπικά, για τα μπαράκια & clubs που συνήθως παίζω, τέτοιο όνειρο διαθέτω, ονόματι Zinky Velveteen. Πολύ καλά έχω περάσει επίσης με Fender Pro Junior.

Για μεγάλες σκηνές, ένας καλός vintage Super Reverb δύσκολα κοντράρεται, αν και δεν θα ξεχάσω έναν Μάρσαλ με 4χ12" καμπίνα σε κάποιο φεστιβάλ που είχα παίξει, παλιός, θηριώδης και απίθανος. Ομοίως αξέχαστη εμπειρία με έναν Top Hat 2x12", ξεχνάς και πετάλια και τα πάντα όλα.

  • Like 3

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gkourmoul1 είπε

 

 

Το ίδιο ισχύει και με τις κιθάρες. Εάν βάλεις σε squier καλό σετ μαγνητών, και την σεταρεις καλά, ηχογραφεις τα πάντα και ουδείς παίρνει χαμπάρι. Το ζήτημα είναι να "φτιαχτεί" και να διευκολυνθεί ο παίχτης.

Θα έλεγες το ίδιο και για epiphone sg εν συγκρίσει με τη δική σου όμως; Συμφωνώ ως προς το ότι πλέον οι πιο οικονομικές κιθάρες δίνουν πολύ μεγαλύτερη ποιότητα σε σχέση με 20 χρόνια πίσω. Αλλά και πάλι υπάρχει τόσο ποιοτική διαφορά όσο και ένας ψυχολογικός παράγοντας παίζοντας την ακριβή κιθάρα, που αποτυπώνεται και στον ήχο τις περισσότερες φορές νομίζω

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

 

Αφού με ξέρεις κι εγώ όλα μέσα στο DAW τα κάνω εδώ και χρόνια. Απλά κάναμε λίγο day dreaming μιας και ήρθα Αθήνα για λίγες μέρες και ψευτοδουλεύω. Όνειρο το rack που έχεις όμως.

 

 

Όνειρο, αλλά τα όνειρα θέλουν ...επιδέξιους κ@λους.

Εχω πει πολλές φορές ότι λίγο η ηλικία, περισσότερο η έλλειψη χώρου και η συνεχώς μειούμενη πιθανότητα για live κάνουν την κατοχή του ένα επι πλέον βάρος και δυσκολία.

Το συγκεκριμένο θέλει λίγο συμμάζεμα το overdrive κανάλι του λόγω θορύβου που ακόμα δεν βρήκα χρόνο να ασχοληθώ, και μετά (ή χωρίς αυτη την επέμβαση) δυστυχώς θα φύγει.

 

(τώρα ξαναδιαβάζω τις πιό πάνω γραμμές, σιγά μη γίνει live και σιγά μην πάω εγώ στο live με τον soldano να τον βάλω πριν από άλλον τελικό κλπ κλπ..... Θα πάω με το πιστό μου behringer κατ ευθείαν κονσόλα ή με ό,τι άλλο βρεθεί)

1 λεπτό πριν, Nekkon είπε

Θα έλεγες το ίδιο και για epiphone sg εν συγκρίσει με τη δική σου όμως; Συμφωνώ ως προς το ότι πλέον οι πιο οικονομικές κιθάρες δίνουν πολύ μεγαλύτερη ποιότητα σε σχέση με 20 χρόνια πίσω. Αλλά και πάλι υπάρχει τόσο ποιοτική διαφορά όσο και ένας ψυχολογικός παράγοντας παίζοντας την ακριβή κιθάρα, που αποτυπώνεται και στον ήχο τις περισσότερες φορές νομίζω

 

 

δεν ρωτάς εμένα, αλλά είδα φως και μπήκα.

 

καμμιά από τις φτηνές μου κιθάρες δεν με εμπόδισε ποτέ να βγάλω αυτό που θέλω δηλαδή σε daw και ηχογράφηση.

Καμμιά.

Με όλες πάνω κάτω το ίδιο θα έβγαζα με ελάχιστες διαφορές για να τις ψάξουν οι ελάχιστοι δυνητικοί ακροατές.

Και ώς προς τον εαυτό μου ως παίκτη καμμιά δεν με χάλασε. Είτε οι φτηνές είτε οι ακριβές. Όλα (μα όλα) σας εγγυώμαι είναι στο μυαλό μας. (τουλάχιστον στο δικό μου). Και στην διάθεση. Να μή σας πω ότι στους τελευταίους 6 μήνες την πιό καλή και καινούργια μου κιθάρα την έπιασα για μιά ώρα για ηχογράφηση και άλλη μια για να περάσει η ώρα.

  • Συμφωνώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου