Προς το περιεχόμενο

Dream amplifier


Nekkon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Αλλά και πάλι υπάρχει τόσο ποιοτική διαφορά όσο και ένας ψυχολογικός παράγοντας παίζοντας την ακριβή κιθάρα, που αποτυπώνεται και στον ήχο τις περισσότερες φορές νομίζω

 

Μα αυτό θέλω να πω. Όπως "φτιάχνεται" με την ακριβή κιθάρα, έτσι "φτιάχνεται" και με τον ενισχυτή σε σχέση με το plugin. Οι πολλοί ακροατές δεν καταλαβαίνουν την διαφορά, αλλά ο παίχτης θα αποδώσει διαφορετικά.

 

6 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Θα έλεγες το ίδιο και για epiphone sg εν συγκρίσει με τη δική σου όμως;

 

Ναι, θα έλεγα το ίδιο.  Με καλούς μαγνήτες στην g400 παίζεις, γράφεις ο,τι θες, και δεν παίρνει χαμπάρι κάνεις την διαφορά (σε σχέση με την sg).

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ECC803s είπε

Έκανα πριν χρόνια το λάθος να ακούσω από κοντά έναν παλιό Hiwatt DR 103. Nα είστε πολύ προσεκτικοί παιδιά, αν κάποιος σας πει να πάτε μέχρι το αυτοκίνητό του για να σας δώσει καραμέλες ή να κατεβείτε στο υπόγειό του για να ακούσετε τον ενισχυτή του, εσείς να του πείτε όχι και να τρέξετε γρήγορα για βοήθεια. 🤣

 

Αν αυτή τη στιγμή δεν υπήρχε budget θα πήγαινα στο παρακάτω λουλούδι. Αδιαφορώντας παντελώς για το πώς ακούγεται. (Βασικά θα ήμουν απόλυτα OK αν ο Rivera αντί για λυχνίες και μετασχηματιστή μου έβαζε μέσα μόνο άχυρο):

vns3topfrontwht-540x688.jpg

 

 

 

Τι μου θυμησες τωρα, τερας ενισχυτης με υπηρετησε πιστα....δυστυχως τα 2.456 ΚΙΛΑ του τον εκαναν ...δυσκολο συντροφο  (Rivera Quianna 2x12 με 6L6 ....ο καλυτερος...blackface FENDER ενισχυτης που ειχα ποτε)

 

 

 

 

RIVERA.jpg

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Να μή σας πω ότι στους τελευταίους 6 μήνες την πιό καλή και καινούργια μου κιθάρα την έπιασα για μιά ώρα για ηχογράφηση και άλλη μια για να περάσει η ώρα.

Δε σου δίνει η καλή περισσότερη χαρά;

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Δε σου δίνει η καλή περισσότερη χαρά;

Δίνει σε στυλ "κανούργιο κοσκινάκι μου"

Αλλά είναι και άλλα στοιχεία που σε κάνουν να πιάσεις τις άλλες.

Η deluxe είναι 40 χρόνια μαζί μου, το χέρι την ξέρει και οι μαγνήτες της οδηγούν πολύ περισσότερο τον ενισχυτή.

Η dot είναι πιο τζαζυ με τον Benedetto, επίσης οι μαγνήτες της σπρώχνουν

Η strat έχει τον τους Bill Lawrence και το συνθι

Η άλλη tele έχει τους άλλους Bill Lawrence και πολύ πιό χαμηλή έξοδο στον neck...

Καμμιά δεν είναι ίδια, γι αυτό δεν μπορώ να διώξω καμιά.

 

Σε σας όμως αν δεν πω, δύσκολα θα βρείτε με τι παίζω.

 

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω κάποιον συγκεκριμένο, σίγουρα θα υπάρχει κάποιος εκεί έξω που θα είναι dream amp για μένα αλλά όντας συνηθισμένος να βασίζω τον ήχο μου στο pedalboard

(είμαι της άποψης ότι πιο εύκολα θα βρεις πχ τον overdrive ήχο σου από ένα πετάλι παρα από έναν ενισχυτή - και εδώ που μένω δεν είναι και ό,τι πιο εύκολο να δοκιμάσεις soldano, mesa boοgie κτλ - αν και δεν νομίζω να διαθέτω τέτοιο budget..)

δεν έχω ''λαχτάρα'' για κάποιον συγκεκριμένο καθώς με έναν καλό καθαρό λαμπάτο - βάση για πετάλια είμαι ικανοποιημένος....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Lord_Goumis είπε

με έναν καλό καθαρό λαμπάτο - βάση για πετάλια είμαι ικανοποιημένος....

Από εκεί ξεκινάω πάντα. Οι περισσότεροι κιθαρίστες από όσο ξέρω. Αν έχει καλά καθαρά, αν είναι καλό pedal platform, τα υπόλοιπα τα βρίσκουμε. Θέλω το καθαρό κανάλι να έχει clarity, dynamics και definition. Να ακούγεται σούπερ ακόμα κ αν παίξεις ένα απλό ακόρντο

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυο ειναι οι ενισχυτες που ονειρευομαι. Και τον μεν ενα τον εχω δοκιμασει και μου επεσαν τα σαγονια, μονο για το καθαρο του και χαιρομαι που ειναι επιλογη και των δυο συμπαθεστατων του youtube, tone king imperial ii.

 

Toν αλλον δεν τον εχω δει ουτε απο κοντα ουτε τον εχω δοκιμασει ποτε. Ο μεγαλος μαεστρος που δεν κανει ποτε λαθος αποδεδειγμενα, δεν μπορει να κανει λαθος που τον χρησιμοποιει για 50 χρονια. Hiwatt dr103. Ονειρο θερινης νυκτος.

  • Like 2

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Κι εγώ δεν είχα ζηλέψει άλλο ενισχυτή απο τον Lonestar Special και όταν παρουσιάστηκε η ευκαιρία τον πήρα με κλειστά μάτια.

Θαυμάσια καθαρά, όγκος και EQ που ακούει.

Το βάθος του είναι ένα τεράστιο Accutronics spring reverb και όσο και αν είμαι λάτρης του ψηφιακού βάθους, αυτό πρέπει να είναι το σημείο αναφοράς στο είδος. Δεν έχω ακούσει καλύτερο. Ούτε μπινγκ, ούτε μπόινγκ και δεν μπαίνει ποτέ εμπόδιο στον ήχο παρά προσθέτει στον ζεστό ήχο της λάμπας, χωρίς να ξεχωρίζει, ούτε να αλλοιώνει. 

 

Mesa Lonestar και Crate

 

Το βρώμικο κανάλι δεν είναι για metal.

Προσφέρει όμως όλα τα στάδια breakup. Aπο μόλις, μέχρι σχεδόν Santana και οι ξεχωριστές επιλογές έντασης των δύο καναλιών, βοηθούν τα μάλα στο live, ενώ σε συνδυασμό με το onboard boost καθιστά την ανάγκη πεταλιών ανύπαρκτη.

 

Είναι όμως μια Ferrari F40. Κορυφαίες επιδόσεις, κούκλα αλλά μπελαλίδικη.

Μου έκαψε την ανορθώτρια 2 φορές και τις τελικές άλλη μια. Δουλεύει σε υψηλές τάσεις το μηχάνημα και θέλει τα καλύτερα parts. Έκανα και τη διόρθωση στο κύκλωμα που μου πρότεινε το εργοστάσιο και δουλεύει άψογα αλλά δεν τον βγάζω έξω για live. Τρέμω.😄

 

Τον συνδέω με καμπίνα Lonestar 1X12, καθώς και τον φοβερό value for money που θα με ακολουθεί στα live πλέον, Crate.

  • Like 7

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
7 ώρες πριν, Yannis Methenitis είπε

δεν τον βγάζω έξω για live. Τρέμω.😄

 

Τον συνδέω με καμπίνα Lonestar 1X12

 

Για πες και το σύνολο των κιλών- προκαλούν τρεμούλες; 😄

  • Χαχα 2

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου