Προς το περιεχόμενο

Dream amplifier


Nekkon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, Yannis Methenitis είπε

Αυτό είναι αόριστο

Συμφωνώ, καθώς αόριστη είναι και η γνώση μου πάνω στο θέμα 😅. Ας προσπαθήσουμε να το προσδιορίσουμε αόριστα, καθώς δεν εχουμε τα συγκεκριμένα προϊόντα να τα ακούσουμε στο δωμάτιο. Ας πούμε ότι για τον ΧΨ λόγο δεν μπορείς να παίξεις με τον ωραίο σου λαμπάτο και πρέπει να συνδεθείς απευθείας. Συνδέεις την ηλεκτρική κιθάρα σε μια προσωμοίωση ενισχυτή (η πεταλιέρα που πρότεινε ο κύριος Κβαντικός, Helix, Kemper, Quad Cortex κλπ ή για κάτι οικονομικότερο το αγαπημένο UAFX Dream 65 το οποίο ζαχαρώνω τελευταία) και στέλνεις το σήμα είτε στο

 https://www.soundimage.gr/product/yamaha-dbr-10-aytoenishyomeno-iheio?skr_prm=WyIwMjA0YmNkMy1jNTY3LTQ5NDItYTBiYy01Y2EzMmRlNGNkOWIiLDE2NjI1Mjg4ODY4NTgseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

το οποίο είναι το αυτοενισχυόμενο ηχείο που μας πρότεινε, είτε σε έναν ενισχυτή ακουστικής κιθάρας εφάμιλλης αξίας, όπως αυτός https://www.nakas.gr/el/proionta/mousika-organa/kithares/enischytes-akoustikis-kitharas/fender-fender-acoustic-sfx-enischytis-akoustikon-organon-200w_546414/

 

Τι διαφορά θα περίμενε κανείς ηχητικά;

 

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Θα είναι υποκειμενικό το θέμα. Και τα δύο μπορούν ιδανικά να προσφέρουν το "ίδιο" αποτέλεσμα. Δηλαδή έχουν μεγάφωνα για όλο το ηχητικό φάσμα. Full Range δηλαδή.

Το Flat Response είναι υπο συζήτηση μιας και οι κατασκευές για ένταση είναι αντιστρόφως ανάλογες αυτών της πιστότητας.

  • Ευχαριστώ 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Nekkon είπε

Καλύτερη από ενισχυτή ακουστικής κιθάρας; Με δύο κανάλια 

Έχω δοκιμάσει αρκετούς και σχετικά ακριβούς ακουστικούς ενισχυτές.Καμια σχέση έτη φωτός μπροστά ένα καλο ηχείο.Ασε που οι ακουστικοί ενισχυτές δεν την παλεύουν με ηλεκτρικές κιθάρες σε μεγάλη ένταση.

Βασικά με τέτοιο σετ παίζω μέχρι στιγμής αλλά οι ακουστικοί ενισχυτές δεν έχουν ελπίδα αν έχεις τύμπανα.

Γι'αυτό και ψάχνω να πάρω ένα καλό ηχείο και έπειτα ίσως άλλο ένα και μια μικρή κονσόλα.Βασικα είναι PA με πεταλιερα.Αλλα για έναν κιθαρίστα ένα ηχείο και πεταλιερα είναι κομπλέ.

Αν βέβαια παίζεις με ακουστική και τραγουδάς ο ενισχυτής έχει το προνόμιο ότι έχει εφέ για την φωνή οπότε γλιτώνεις πετάλια καλώδια κτλ.

Επεξεργασμένο από Κβαντική Διεμπλοκή
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Έχω δοκιμάσει αρκετούς και σχετικά ακριβούς ακουστικούς ενισχυτές.Καμια σχέση έτη φωτός μπροστά ένα καλο ηχείο.Ασε που οι ακουστικοί ενισχυτές δεν την παλεύουν με ηλεκτρικές κιθάρες σε μεγάλη ένταση.

Βασικά με τέτοιο σετ παίζω μέχρι στιγμής αλλά οι ακουστικοί ενισχυτές δεν έχουν ελπίδα αν έχεις τύμπανα.

Γι'αυτό και ψάχνω να πάρω ένα καλό ηχείο και έπειτα ίσως άλλο ένα και μια μικρή κονσόλα.Βασικα είναι PA με πεταλιερα.Αλλα για έναν κιθαρίστα ένα ηχείο και πεταλιερα είναι κομπλέ.

Αν βέβαια παίζεις με ακουστική και τραγουδάς ο ενισχυτής έχει το προνόμιο ότι έχει εφέ για την φωνή οπότε γλιτώνεις πετάλια καλώδια κτλ.

Κβαντικέ με έσωσες από επικείμενη αγορά ενισχυτή ακουστικής, thanks. Η φάση είναι ότι εδώ και 10 χρόνια που παίζω ακουστική ποτέ δε μου χρειάστηκε, άρα γιατί να μου χρειαστεί τώρα. Το gas είναι ακαταμάχητο. Μπορεί να ξοδέψεις πολλά λεφτά σε κάτι που δε θα σου χρειαστεί ποτέ.

 

Πάντως για ηλεκτρική σε live καταστάσεις ακόμα δεν μπορώ να αποχωριστώ τη λάμπα. Συμφωνώ με τον @Yannis Methenitis ότι αν έχεις έναν καλό ενισχυτή τρέμεις να τον βγάλεις έξω, οπότε για ζωντανές καταστάσεις, ένα ελαφρύ combo με δυνατό και καλό ήχο σε σώζει. Εκεί έρχεται και κουμπώνει ο Fender Bassbreaker 30r που πήρα πέρυσι, ο οποίος είναι πολυεργαλείο. Με σώζει και από την υποχρέωση να κουβαλάω πολλά πετάλια

  • Like 1

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Nekkon είπε

Κβαντικέ με έσωσες από επικείμενη αγορά ενισχυτή ακουστικής, thanks. Η φάση είναι ότι εδώ και 10 χρόνια που παίζω ακουστική ποτέ δε μου χρειάστηκε, άρα γιατί να μου χρειαστεί τώρα. Το gas είναι ακαταμάχητο. Μπορεί να ξοδέψεις πολλά λεφτά σε κάτι που δε θα σου χρειαστεί ποτέ.

 

Πάντως για ηλεκτρική σε live καταστάσεις ακόμα δεν μπορώ να αποχωριστώ τη λάμπα. Συμφωνώ με τον @Yannis Methenitis ότι αν έχεις έναν καλό ενισχυτή τρέμεις να τον βγάλεις έξω, οπότε για ζωντανές καταστάσεις, ένα ελαφρύ combo με δυνατό και καλό ήχο σε σώζει. Εκεί έρχεται και κουμπώνει ο Fender Bassbreaker 30r που πήρα πέρυσι, ο οποίος είναι πολυεργαλείο. Με σώζει και από την υποχρέωση να κουβαλάω πολλά πετάλια

Δεν θέλω να σε γλιτώσω καθώς τώρα έχω έναν ακουστικό ενισχυτή τον mooer sd50a και από το di out δίνω σήμα σε μια μικρή κονσόλα και από εκεί σε δύο ενεργά μόνιτορ 90watt έκαστο τα οποία θα αντικατασταθούν με μεγαλύτερα ηχεία σαν τα Yamaha.

Ο λόγος που το κάνω αυτο είναι διότι χρειάζομαι εφέ delay reverb για την φωνή καθως τα έχει ο ενισχυτής αλλά και για την κιθάρα.Τελος τον χρησιμοποιώ σαν μόνιτορ σε χαμηλή ένταση οπότε μπορώ να κάθομαι πίσω από τα ηχεία.Αλλα όπως σου είπα μόνο σαν μόνιτορ διότι δεν αντέχουν μεγάλες εντάσεις Ειναι τι χρειάζεται ο καθένας.

Επεξεργασμένο από Κβαντική Διεμπλοκή
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/9/2022 στις 2:25 ΜΜ, Yannis Methenitis είπε

Mesa Lonestar και Crate

...και ο Powerblock  ΕΝΙΣΧΥΤΑΡΑ για τα λεφτά του...     

Επεξεργασμένο από bouzoukleri
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
17 λεπτά πριν, bouzoukleri είπε

...και ο Powerblock  ΕΝΙΣΧΥΤΑΡΑ για τα λεφτά του...     

Τον ακούς και δεν το πιστεύεις!

  • Like 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

VHT/FRYETTE Sig X 100. Dream amp αλλά τον έχω...

Τον βρήκα σε ευκαιρία το 2018 και χωρίς να έχω παίξει ποτέ με το σκεπτικό "πόσο χάλια μπορεί να είναι", τον αγόρασα. Έχω παίξει με ένα κάρο ενισχυτές πριν και μετά. Το μόνο κακό είναι ότι μετά από αυτόν δεν έχω ρεαλιστική ανάγκη να πάρω άλλον. Στεγνός, απόλυτος, με φοβερή ακρίβεια και καθαρότητα ήχου (τεράστιο headroom ιδιαίτερα στα 100watt). Μπορείς να παίξεις ό,τι είδος σου κατέβει αλλά οκ είναι ένας modern high gain ενισχυτής. Ακούγονται τα πάντα όσο γκάζι και έχεις βάλει (και πιστέψτε με έχει πολύ). Αν δεν έχεις όρεξη, άστον σπίτι, σε κάνει ξεφτίλα. Τρία κανάλια (Clean, rhythm, lead), τρία modes ανά κανάλι, ξεχωριστό EQ ανά κανάλι, footswitchable boost και στα τρία κανάλια, footswitchable fx loop (series/parallel), επιλογή 40watt ή 100 watt. Σίγουρα κάτι ξέχασα αλλά το πιάνετε το νόημα.

vht-sig-x-10040-watt-tube-head-91117829.jpg

Επεξεργασμένο από Arael
  • Like 6

Yeah Babe!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Arael είπε

VHT/FRYETTE Sig X 100.

vht-sig-x-10040-watt-tube-head-91117829.jpg

 

Ενισχυτάρα (αλλά 17 κιλά).

Η γάτα, δική σου είναι?

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Ενισχυτάρα (αλλά 17 κιλά).

Η γάτα, δική σου είναι?

Βαρύς και ασήκωτος. Νομίζω ότι είναι αρκετά παραπάνω από τα 17 κιλά που αναφέρεις, γύρω στα 25.

Το κεφάλι έχει πιο μεγάλες διαστάσεις από το αντίστοιχο Marshall μου. 

Η γάτα είναι της γειτονιάς και την αφήνω να κόβει βόλτες με αντάλλαγμα χάδια και παρέα. 

  • Like 2

Yeah Babe!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου