Προς το περιεχόμενο

As It Was cover-Πρόβλημα με levels-mastering HELP!


Andrew Wires

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Κι εγώ στο δικό μου σύστημα δεν ακούω κάτι συμπιεσμένο από mastering/limiting συνολικά του κομματιού. To κομμάτι συνολικά μπορώ να πω ότι για τα δικά μου γούστα είναι και υποσυμπιεσμένο με εξαίρεση για κάποιο λόγο τα τύμπανα τα οποία μου ακούγονται flat out limited.

 

Επεξεργασμένο από kpeyos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, dimsonic είπε

να τα πάρουμε από την αρχή.

Με ποιό daw είναι φτιαγμένο?

όταν το ολοκλήρωσες στο daw στα ποσα db lufs το έκλεισες?

εκεί σε ικανοποιούσε το αποτέλεσμα ? και πως το άκουγες? μέσω μονιτορ? ακουστικών? (εννοώ μέσω του daw).

 

Μετά έκανες την προσπάθεια να δεις να το ακούσεις με τα ίδια μονιτορ/ακουστικά μέσω της πλατφόρμας που το έστειλες?

Στο Cubase. Το άκουγα μεσω ακουστικων krk kns 8400 και των ηχειων του υπολογιστη. Με ικανοποιουσε το αποτελεσμα. Το εβγαλα στα -9 dB LUFS. Το ακουσα στην συνεχεια σε πολλα ηχεια και ακουστικα και ημουν οκ με το αποτελεσμα.

 

Στις πλατφορμες ακομη δεν εχει ανεβει για να το ακουσω εκει. Θελει καποιες μερες ακομα. Μόνο στο soundcloud το ανεβασα να παρω γνωμες

7 λεπτά πριν, kpeyos είπε

Κι εγώ στο δικό μου σύστημα δεν ακούω κάτι συμπιεσμένο από mastering/limiting συνολικά του κομματιού. To κομμάτι συνολικά μπορώ να πω ότι για τα δικά μου γούστα είναι και υποσυμπιεσμένο με εξαίρεση για κάποιο λόγο τα τύμπανα τα οποία μου ακούγονται flat out limited.

 

Ωραια, ευχαριστω. Εχεις πολυ δικιο για τα τυμπανα είναι σουπερ συμπιεσμενα γιατι μονο ετσι μπορεσα να βγαλω ηχο παραπλησιο με τα drums του original κομματιου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-9 είναι δυνατα. Το soundcloud ειναι πλατφορμα επίσης και σιγουρα το χαμήλωσε στα -14

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dimsonic είπε

-9 είναι δυνατα. Το soundcloud ειναι πλατφορμα επίσης και σιγουρα το χαμήλωσε στα -14

Ειναι, ναι. Το original τραγουδι ειναι γύρω στο -7,5 αν θυμαμαι καλα. Ηθελα να έχει σχετικα κοντινο loudness. Για το soundcloud δεν ακουω να το εχει ριξει σε dB το δικο μου. Ιδια ενταση μου φαινεται.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ προοτιμώ την mp3 έκδοση που έστειλες.

Μήπως ζήτησες το soundcloud να κάνει master?

Εμένα του soundcloud πολύ τσιτωμένο μου ακούγεται

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dimsonic είπε

εγώ προοτιμώ την mp3 έκδοση που έστειλες.

Μήπως ζήτησες το soundcloud να κάνει master?

Εμένα του soundcloud πολύ τσιτωμένο μου ακούγεται

Eιναι το αρχειο πριν το mastering αυτο. Δεν εχει γινει καθολου limiting. Το master εγω το εκανα. Παρακατω ειναι το αρχειο μετα το mastering για να συγκρινεις αν θελεις με το αρχικο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θεωρώ ότι με το master σου το χάλασες το κομμάτι.

Το αρχικό είναι πάρα πολύ καλό. Το δεύτερο με ενοχλεί.

Δεν ξέρω πόσα lufs είχες στην αρχική μείξη και που το κατέληξες και με τι επεμβάσεις.

Θα προτιμούσα να δώσω το αρχικό να το κάνει master το ίδιο το soundcloud

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, dimsonic είπε

θεωρώ ότι με το master σου το χάλασες το κομμάτι.

Το αρχικό είναι πάρα πολύ καλό. Το δεύτερο με ενοχλεί.

Δεν ξέρω πόσα lufs είχες στην αρχική μείξη και που το κατέληξες και με τι επεμβάσεις.

Θα προτιμούσα να δώσω το αρχικό να το κάνει master το ίδιο το soundcloud

Στο αρχικό ήταν -15. Το μόνο που έκανα ήταν να βάλω το limiter του Cubase στο 6,4 input με αυτοματο release. Απο εκεί το gain reduction ηταν 4,72 dB. Και έβαλα και το Loudmax στο -0,6 True Peak. Kαι βγηκε -9. Λες να δοκιμασω το master του soundcloud?

Χωρίς τίτλο.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδώ βλέπεις τι εφαρμόζει η κάθε πλατφόρμα.

Το sc λέει -8 με -13.

Προσωπικά όταν ακούω τα δικά μου μέσα στο cubase είναι πάντα πολύ καλύτερα και πάντα τα κάνω -14.

Αλλά δεν είμαι και επαγγελματίας να σκάσω κι όλας.

Ειλικρινα δεν ξέρω πως συμπεριφέρονται οι αλγόριθμοι του(ς) αν το κομμάτι σου είναι υποτονικό δηλαδή -17 ή -9 ή -8. 

Πάντως ειλικρινά το αρχικό σου το απολαμβάνω. Πιθανόν το χάλασες με το μαστερ. Αν έχεις καλή μείξη το μαστερ πρέπει να προσθέσει ελάχιστα. Και όλα αυτά τα limiters/maximizers εντυπωσιάζουν, αλλά τελικά κουράζουν τον ακροατή (αν ο ακροατής είναι σοβαρός). 

Εσένα σε νοιάζει που είναι συμπιεσμένο. Ενας 14άρης που θα το ακούσει θα τον νοιάξει ή όχι?

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, dimsonic είπε

εδώ βλέπεις τι εφαρμόζει η κάθε πλατφόρμα.

Το sc λέει -8 με -13.

Προσωπικά όταν ακούω τα δικά μου μέσα στο cubase είναι πάντα πολύ καλύτερα και πάντα τα κάνω -14.

Αλλά δεν είμαι και επαγγελματίας να σκάσω κι όλας.

Ειλικρινα δεν ξέρω πως συμπεριφέρονται οι αλγόριθμοι του(ς) αν το κομμάτι σου είναι υποτονικό δηλαδή -17 ή -9 ή -8. 

Πάντως ειλικρινά το αρχικό σου το απολαμβάνω. Πιθανόν το χάλασες με το μαστερ. Αν έχεις καλή μείξη το μαστερ πρέπει να προσθέσει ελάχιστα. Και όλα αυτά τα limiters/maximizers εντυπωσιάζουν, αλλά τελικά κουράζουν τον ακροατή (αν ο ακροατής είναι σοβαρός). 

Εσένα σε νοιάζει που είναι συμπιεσμένο. Ενας 14άρης που θα το ακούσει θα τον νοιάξει ή όχι?

Συμφωνω! Εξαλλου εξ ορισμου το limiting τι κανει? Κόβει κορυφες, αφαιρει δηλαδη, δεν προσθετει κατι. Ναι ακουγεται πιο loud σε σχεση πχ με ενα τραγουδι των 80'ς, αλλα αν τα βαλεις σε ιδια ενταση το κομματι των 80'ς ακουγεται καλυτερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου