Προς το περιεχόμενο

Artesia dp-10, αξίζει;


stratigos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σας. 

 

Φίλη θέλει για την κόρη της που έχει προχωρήσει στο Ωδείο να παρει ένα ηλεκτρικό πιανο και σε αναζήτηση που κάναμε περαν από μεταχειρισμένα εντος budget που ήταν κάποια Yamaha ydp 140 κλπ είδε το πιανο του τίτλου στα 700 ευρώ καινουριο λευκό χρώμα και της άρεσε, διάβασε και ότι έχει ήχους προερχόμενους από το Bosendorfer και το σκέφτεται. Αξίζει λέτε σε σχέση με το προαναφερθέντο Yamaha ή σε αντίστοιχη τιμή καινουριο το Kurzweil ka130 κλπ; 

 

Ευχαριστώ

 

 

Επεξεργασμένο από stratigos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, dimsonic είπε

αυτό μου μοιάζει σαν κλώνος Roland...

 

Από ότι κατάλαβα κάτι τέτοιο παιζει γενικά με τις πιο άγνωστες μάρκες. Πχ thomann dp-26 είναι ένα είναι σαν ένα άλλο medeli που με τη σειρά του μπορεί να είναι κάποιου άλλου πιο γνωστου. 

2 λεπτά πριν, stavros_d80 είπε

καλό φαίνεται και σε καλη τιμη.... why not?

Δε ξερω το σκέφτεται γιατί έλεγε μέχρι 500 και έτσι είδε το dp33 thomann και έλεγε να παρει αυτό αλλά είδε και εκείνο και της αρεσε είδε και σε αγγελία το ydp 140 στα ίδια χρήματα με το thomann αλλά μεταχειρισμένο και είδε ότι στα 700 παιζει και ένα Kurzweil και μηπωσ αυτό που τησ άρεσε πολυ οπτικά δεν λέει τελικά έναντι αυτών. Πχ το Yamaha το θεωρείτε καλυτερο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Υπάρχει και το παρακάτω:

 

 

 

Το πιάνο στα 399 ευρώ.

https://www.thomann.de/gr/thomann_dp_28_plus.htm

Η προτεινόμενη βάση του με τα πετνάλ στα 88 ευρώ.

https://www.thomann.de/gr/thomann_dp_26_sp_5600_stand.htm

Σύνολο 487 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απαντήστε μου ομως 🤣 θα πηγαίνατε στο artesia ή θα ήταν καλυτερα για εσάς το Kurzweil ή το Yamaha ydp-140 ή κάποιο thomann εωσ το dp-33;;;

Επεξεργασμένο από stratigos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
36 λεπτά πριν, stratigos είπε

Απαντήστε μου ομως 🤣 θα πηγαίνατε στο artesia ή θα ήταν καλυτερα για εσάς το Kurzweil ή το Yamaha ydp-140 ή κάποιο thomann εωσ το dp-33;;;

Προσωπικά, για Kurzweil ή Yamaha θα πήγαινα μόνο σε μοντέλα άνω των 1000 ευρώ.

 

Τώρα, εάν ήταν να επιλέξω υποχρεωτικά μεταξύ Artesia και μοντέλα του Thomann, θα διάλεγα του Thomann καθαρά και μόνο λόγω τριετής εγγύησης κι ας ήταν υποδεέστερο. Εκτός κι αν θέλεις να κάνεις πειράματα.

 

Βέβαια, μπορεί να σου βγεί καλό, ποτέ δεν ξέρεις. Δεν το έχω δει ποτέ από κοντά ούτε έχω ακούσει γνώμες από κάποιον γνωστό που να καταλαβαίνει από πιάνα και κλαβιέ.

 

Παρακάτω είναι η επίσημη σελίδα του προϊόντος.

https://artesia-pro.com/products/dp-10e-digital-piano/

 

Μην ξεχνάς πως εκτός του οικονομικού, σημαντικότατος παράγοντας είναι οι γνώσεις και οι ανάγκες - απαιτήσεις του χρήστη. Εάν κάποιο προϊόν σε καλύπτει με αυτά που σου προσφέρει, περί ορέξεως...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ καλα τα λες και ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου και εσένα και τα υπόλοιπα παιδια. 

 

Το Yamaha ydp 140 (που γυρω στο 1000αρικο θα κόστιζε καινουριο) μάλλον φευγει απο τη λίστα λόγω άλλων λόγων και όχι του οικονομικου (μιας και το βρίσκαμε στα χρήματα των thomann αλλά μεταχειρισμένο) οπότε μένουμε στα αλλά με μάλλον κατευθυνση προς κάποιο από τα thomann για την εγγυηση που είπες αλλά και για να είναι καινουριο. 

 

Είναι κουκλί παντως το artesia και με καλό ήχο πιανου κάτι που δε γνωρίζω αν έχουν (το ίδιο καλό όχι ότι δεν ακουγονται) τα thomann. 

ΥΓ: Ναι, το ειχα δει το site της artesia. Αν δεν κάνω λάθος και το βίντεο που έβαλα εκεί το βρήκα. 

Επεξεργασμένο από stratigos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
20 λεπτά πριν, stratigos είπε

Είναι κουκλί παντως το artesia και με καλό ήχο πιανου κάτι που δε γνωρίζω αν έχουν (το ίδιο καλό όχι ότι δεν ακουγονται) τα thomann. 

Όντως, μπορεί να έχει καλύτερο ήχο από του Thomann, όμως όπως σου είπα πιό πάνω δεν το έχω δει από κοντά.

Η επιλογή μεταξύ των δύο είναι καθαρά λόγω τριετής εγγύησης.

Επίσης δεν γνωρίζω κάποιον που να έχει παίξει με artesia έτσι ώστε να μας πει την γνώμη του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου