Προς το περιεχόμενο

Κλείνει η Fulltone


kpeyos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

53 λεπτά πριν, Jazzjoker είπε

 

Του Gill προφανώς. Μη λέμε τα αυτονόητα.

μισό να ξανακούσω

 

στο πνεύμα του κομματιού ο Gill.

ο Mason όμως κάνει πιό flashy και προς crossover licks που σίγουρα είναι προς μελέτη.

Σίγουρα το ζητούμενο δεν ήταν να παίξουν και οι δυο καθαρό country

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, dimsonic είπε

ο Mason όμως κάνει πιό flashy και προς crossover licks που σίγουρα είναι προς μελέτη.

 

Αυτά είναι σεσιονικά. Είναι αυτοδιαφήμιση για να τον προτιμήσουν σε μελλοντικές δουλειές. Ενώ ο άλλος παίζει γιατί έτσι.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Jazzjoker είπε

 

Αυτά είναι σεσιονικά. Είναι αυτοδιαφήμιση για να τον προτιμήσουν σε μελλοντικές δουλειές. Ενώ ο άλλος παίζει γιατί έτσι.

μάλλον τα ίδια λέμε, με άλλα λόγια

πάντως ο Φρανκλιν είναι κορφή

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Αν και εχω να παίξω με αναλογικά εφέ πάνω από 10 χρόνια, κρίμα, είναι από τις εταιρείες που έχουν αφήσει ιστορία. Το ότι έχουν περάσει απο τα χέρια μου μιση ντουζίνα απο τα εφέ του (Clyde Deluxe, Mini Deja Vibe, Octafuzz, δύο '69 , '70 και Ultimate Octave) χωρίς να με ενθουσιάσει ούτε ένα δεν λέει τίποτα, είναι ως επί το πλείστον υποκειμενικό, είχε και έχει μια θέση στην ιστορία κατασκευαστών.


Επίσης εκτίμησα πολύ οτί αφιέρωσε χρόνο και ενέργεια για να χρονολόγησει ένα από τα αρχαία Vox wahs που είχα (το οποίο και φυσικά έχω ακόμα) ενώ δεν ήμουν ούτε είμαι τίποτα.

 

Αν έπαιζα ακόμα με αναλογικά, σίγουρα θα εκτιμουσα τα OCD του, αν και σπάνια παιζω με drives, τα χρησιμοποιώ κάποιες φορές με τα modelers μου (2-3 διαφορετικές εκδόσεις).

 

Προσωπικά το μονο που θα μου λείψει (αν και έχω καβάτζα) είναι τα wah pots του, είχα κάνει τότε ερευνα και μετρήσεις (ένα απο τα vintage 60ies wahs είχε ερθει με original λειτουργικοτατο πραγματικό ICAR pot οπότε μπορούσα να συγκρίνω) και μετά απο συγκριση με aftermarket ή pots που ερχοντουσαν από το εργοστάσιο απο αλλες εταιρείες, τα Fulltone ήταν τα μόνα που έκαναν match το taper του πραγματικου ICAR. Οπότε σε όλα μου τα τότε αγαπημένα wahs (π.χ. RMC Pic Wah, το γκρι ΧΩΡΙΣ το ενσωματωμένο κυκλωμα buffer) έβαζα Fulltone pot οπως φυσικά και στα vintage μου (ακόμα και το αγαπημένο μου αρχαίο Vox wah, το μόνο αναλογικό εφε που έχω κρατήσει, έχει εδω και χρόνια Fulltone pot, το original ICAR φυλάσσεται ως κόρη οφθαλμού)*.


Κρίμα πάντως, πολύ κρίμα...

 

*Κάποτε είχα ποστάρει και το συγκριτικό διαγραμμα tapers διαφορετικών pots με το vintage ICAR και το Fulltone στο TGP, καπου πρεπει να το έχω ακομα...

Επεξεργασμένο από Freedom
  • Like 1

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στις δικές μας αγγελίες ήδη τρέχουν από 200-280 με την δικαιολογία ότι είναι συλλεκτικά

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

Λογικό.

 

το είπα από την πρώτη στιγμή. Μέσα στην εβδομάδα ό,τι απόθεμα φαινόταν έξαφανίστηκε

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2022.... ζούμε στο 2022, 21ος αιώνας!  κι ακόμα υπάρχουν πεταλάκια;

 Σπίτι modeling ενισχυτής, άντε αν όχι ενισχυτής.. pc, που ίσως είναι πολύ καλύτερο....Και μην μου πείτε χάνω την "ζεστασιά" της λάμπας ή την "ατάκα" της με το volume στο 0,02 του ενισχυτή!

 Πρόβες, τζαμαρίσματα, happenings, συναυλιούλες σε μπαράκια, ανετότατα βγαίνουν με πεταλιέρες ή μηχανήματα στυλ axe fx, fractal, kemper e.t.c.. πολύ πιο εύκολα, χωρίς άγχος και ξεκούραστα...

Δεν μιλάω για στάδια...., εκεί άλλοι θα μας φτιάχνουν τον ήχο, οπότε στα π@π@ρι@ μας...

 Οπότε προς τι η επιστροφή ή το "κόλλημα" σε "παλαιολιθικά" μέσα;

 Προσωπικά εάν ήμουν επαγγελματίας μουσικός, ή μέλος ερασιτεχνικής μπάντας ή έστω bedroom player με αξιώσεις...,  θα είχα στείλει στο πυρ το εξώτερον ενισχυτές, πεταλάκια και καλώδια. 4-5 banks με 4-5 presets το καθένα και τέλος! Μισή ωρίτσα sound check στα live και (ξαναμανά) τέλος!

 

 Υ.Γ.   Η τεχνολογία έχει προχωρήσει τόσο ώστε πλέον οι λαμπάτοι και φυσικά τα πεταλάκια με τις όποιες ιδιαιτερότητες τους ξεπεράστηκαν ή έστω δεν είναι πλέον αναντικατάστατοι-α και αναγκαίοι-α.

Επεξεργασμένο από cigaret13
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου