Προς το περιεχόμενο

Sharing DAW output


methylene blue
Η απάντηση από τον Alex Raptakis,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα κατά τη διάρκεια ενός google meet να κάνω share την οθόνη μου με το DAW (cubase elements) καθώς επίσης και το stereo out του προγράμματος. Ο σκοπός είναι να κάνουμε μέσω τηλεδιάσκεψης με έναν συνεργάτη μια επιλογή δειγμάτων ήχου και κάποια κοψίματα-ραψίματα. Δεν πρόκειται για τελική μίξη μουσικής, κι έτσι δεν μας ενδιαφέρει η ακρίβεια του monitoring σε επίπεδο εντάσεων, συχνοτήτων οι διαφορές στους δύο χώρους κλπ. 

Υπάρχει τρόπος να γίνει share το asio output της κάρτας; 

Προφανώς θέλω να ακούγεται και η φωνή μου αλλά αυτό είναι απλό να συμβεί έχοντας μονίμως ανοιχτό ένα κανάλι με ένα μικρόφωνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας τρόπος (windows)  είναι είναι να συνδέσεις το output του audio interface που έχεις, λογικά θα έχεις κάρτα ήχου εξωτερική ή εσωτερική και την χρησιμοποιείς με το cubase  στο line input της  onboard της μητρικής σου.

  Έτσι ως microphone θα διαλέξεις το line input της onboard σου κάρτας και έτσι ότι βγαίνει από το cubase, συμπεριλαμβανομένου και του μικροφώνου σου για να ακούγεσαι θα περνάει στο meeting και θα ακούς το meeting μάλλον από την onboard καρτα ήχου εκτός και αν έχεις audio interface που υποστηρίζει το asio milticlient. 

 

 Μπορεί να γίνει και με ενδιάμεσο  software για streaming με τις ανάλογες δρομολογήσεις αλλά εγώ θα προτιμούσα τον πρώτο τρόπο.

 

 

 

 

 

  • Like 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω οτι οταν ειναι συνδεδεμενη η usb καρτα δεν εχω επιλογη χρησης της onboard.

Ισως ομως και να κανω λαθος

Θα το δοκιμασω αυριο

Thank you

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικά χρειάζεται να μπορεί να κάνει η κάρτα σου loopback.

Αν δεν το κάνει, τότε μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα πρόγραμμα που λέγεται voicemeeter ή voicemeeter potato, κάτι τέτοιο.

Είναι λίγο ψιλομπερδεμένο, αλλά αρκετός κόσμος το κάνει.

Υπάρχουν βίντεο έξω που το εξηγούν.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, mediumswing είπε

Νομιζω οτι οταν ειναι συνδεδεμενη η usb καρτα δεν εχω επιλογη χρησης της onboard.

Ισως ομως και να κανω λαθος

Θα το δοκιμασω αυριο

Thank you

 

Θα έχεις.

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Λύση

1) Κάθε streaming service έχει την επιλογή να περνάει το πρόγραμμα ήχο από άλλα προγράμματα εκτός του μικροφώνου που συνήθως τα βλέπει σαν αρχικές ρυθμίσεις input/output. Αφού συνδεθείς, πρέπει να διαλέξεις ότι θες να περάσεις επιπλέον ήχο εκτός του απλού input σου.

 

2) Δεν ξέρω αν το Google Meet είναι η καλύτερη πλατφόρμα για να κάνει κανείς κάτι τέτοιο. Οι περισσότεροι προτιμούν Zoom, Skype ή Discord. Μπορείς να το προσπαθήσεις σε διάφορες πλατφόρμες για να δεις διαφορές ήχου, delay, ποιότητας, κτλ.

 

3) Τα DAW και οι κάρτες ήχου γενικά έχουν ένα "δικό" τους τρόπο λειτουργίας. Για να μπορέσεις να κάνιες "stream" τον ήχο από το Cubase ή από οποιοδήποτε DAW, χρειάζεται η κάρτα ήχου σου να έχει μια λειτουργία που λέγεται Loopback. Οι περισσότερες δεν το έχουν βέβαια. Όταν το έχουν, το ενεργοποιείς και ο ήχος του DAW περνάει. Αλλιώς χρειάζεται να κάνεις επιπλέον βήματα.

 

Α) Μια λύση είναι να κατεβάσεις το reastream, ένα VST Plugin που έρχεται τσάμπα με το πακέτο plugins του Reaper (DAW). Μπορείς να κατεβάσεις μόνο αυτό. Το φορτώνεις στο τέλος του Master bus, και αυτό ουσιαστικά φτιάχνει loopback έτσι ώστε να μπορέσει να στείλει τον ήχο έξω από το DAW (στο Google Meet, Zoom, κτλ). Δεν χρειάζεται να κατεβάσεις ολόκληρο το Reaper, μόνο το πακέτο plugins, και εκεί διαλέγεις όποιο θες. Μοναδικό μειονέκτημα ότι δεν περνάει ο ήχος του μετρονόμου, γιατί στο Cubase δεν είναι συνδεδεμένος στο Master Bus.

 

Δουλεύει και στο Cubase, το έχω και εγώ. To site είναι αυτό: https://www.reaper.fm/reaplugs/

 

Β) Αν τώρα δε σου δουλέψει από μόνο του, τότε θα χρειαστείς να δημιουργίσεις ένα εικονικό καλώδιο με το VB Virtual Cable, και να το περάσεις σε μια ψηφιακή κονσόλα του Voicemeter, είτε αυτό είναι το Banana, είτε το Potato, κτλ. Είναι πιο πολύπλοκη διαδικασία, και ίσως χρειαστεί να δεις ένα δυο βιντεάκια για να κάνεις τις σωστές ρυθμίσεις.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά όταν έχω συνδεδεμένη την usb κάρτα δεν μπορώ να χρησιμοποιώ ταυτόχρονα και την onboard. Δεν ξέρω αν είναι κάποια επιλογή που είχα κάνει κατά την εγκατάσταση ή γίνεται αυτόματα, πάντως με καλώδιο δεν μπορώ να κάνω loopback συνδέοντας τις δύο κάρτες.

Επίσης το reastream το κατέβασα, το έβαλα ως insert στο τελικό stereo out αλλά δεν μπόρεσα να καταλάβω τι πρέπει να ρυθμίσω μετά.

Το voicemeeter με το banana φαίνεται ότι μπορεί να κάνει τη δουλειά αλλά θέλει κάποιο διάβασμα. 

Ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια και θα επανέλθω όταν θα έχω κάτι νεότερο. Προς το παρόν τρέχω με άλλες δουλειές και αυτό θα μείνει λίγο πίσω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, mediumswing είπε

Τελικά όταν έχω συνδεδεμένη την usb κάρτα δεν μπορώ να χρησιμοποιώ ταυτόχρονα και την onboard. Δεν ξέρω αν είναι κάποια επιλογή που είχα κάνει κατά την εγκατάσταση ή γίνεται αυτόματα, πάντως με καλώδιο δεν μπορώ να κάνω loopback συνδέοντας τις δύο κάρτες.

 

Δες αν είναι ενεργοποιημενη η onboard από το sound device control panel στα windows 

 Δεν μπορεί να μην λειτουργεί ταυτόχρονα με την usb σε σέναριο π.χ onboard για ήχους windows/άλλων προγραμμάτων και usb με τους asio για daw. 

 Επίσης να είναι ενεργοποιημενη από το bios η onboard. 

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου