Προς το περιεχόμενο

squier bass fretless neck replacement


methylene blue

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν έχω ένα άταστο μπάσο Squier VM fretless, του οποίου μάλιστα του έχω αλλάξει τον bridge μαγνήτη και ο ήχος του είναι μια χαρά.

Εκείνο που δεν αντέχω με τίποτα είναι το fretboard το οποίο εκτός από το ότι είναι αυτό το ebonol που είναι σαν πλαστικό και γυαλίζει, έχει και ζωγραφισμένα τα τάστα που εμένα πιο πολύ με μπερδεύουν παρά με βοηθάνε.

Επίσης το neck του οργάνου είχε εξ αρχής μεγάλο "backbow" με αποτέλεσμα να μην μπορώ να βάλω πιο light χορδές γιατί μπαζάρει ακόμη και με εντελώς ξεβιδωμένο το truss rod. 

 

Σκέφτομαι λοιπόν να αντικαταστήσω το neck με αυτό

https://www.rockinger.com/en/parts/bodies-necks/bass-necks/74/fretless-neck

 

Οι απορίες που έχω είναι οι εξής:

Θα κάνει στο σώμα του Squier;

Θα μπορώ να το ρυθμίσω με σχετικά χαμηλό action και κάπως light χορδές (40-95 flat);

Γνωρίζουμε κανέναν τεχνικό στην Αθήνα να μου κάνει το πρώτο setup που να περιλαμβάνει και το κόψιμο και τοποθέτηση του nut;

Έχετε να προτείνετε κάποιο άλλο neck;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

99,99999% το μπράτσο ταιριάζει γάντι. Είναι part για JB, οπότε δεν υπάρχει λόγος να μην ταιριάζει (το 0,00001%, το αφήνω ως πιθανότητα να μην έχει την τέλεια εφαρμογή). Τώρα για χαμηλό action θεωρώ πώς ναι- δεν βλέπω λόγο να μην το πετύχεις, τουλάχιστον μέχρι ενός ικανοποιητικού βαθμού. 

Για σούπερ- ντούπερ τεχνικό θα πρότεινα τον Πάνο Οικονομάκη (enigma guitars)

 

Το έχω και εγώ το συγκεκριμένο και (φυσικά) άλλαξα μαγνήτες- μου είχαν πάει πιο ακριβά από το ίδιο το μπάσο.

 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ

5 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Το έχω και εγώ το συγκεκριμένο

Το ebonol εσένα σε βόλεψε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εγώ είχα άλλο... ζήτημα. Καθώς τις flat όχι να τις ακουμπήσω, ζορίζομαι και να τις... κοιτάω, έβαλα round και άρχισα να οργώνω (κυριολεκτικώς) την ταστιέρα. Το οποίο με οδήγησε (αναγκαστικά) στη λύση Jaco: Βερνίκι σκάφους στην ταστιέρα- πήγα σε ένα μαγαζί με ναυτιλιακά και ζήτησα ότι πιο "μπετόν" υπήρχε. 

 

Και κάπως διεσώθει η ταστιέρα.

 

Το κουτσουράκι τότε που το πήρα- γιατί έχουν περάσει χρόνια, πρέπει να ήταν από τις πρώτες φουρνιές VM- το έπαιξα και το είχα γράψει σε κάποιες περιπτώσεις. Μετά μπήκε ντουλάπα όπου και παραμένει. 

Πάντως για το θέμα του action- καθώς μου αρέσει να είναι πολύ χαμηλό, στα όρια του τασταρίσματος- δεν θυμάμαι να με είχε ζορίσει ιδιαίτερα. Δεν ήταν "πάτωμα", αλλά δεν το έλεγες και ψηλό. 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε εμένα το πρόβλημα δεν είναι το action αλλά το relief

Με 45-105 χορδές έρχεται οριακά με το truss rod οτι αρχίζει να βιδώνει

Για πιο λεπτές χορδές δεν υπάρχει περίπτωση να μην τρίζει 

Αυτό με τη βαφή πάντως μου ακούγεται ενδιαφέρον

θα μπορούσα να το ρισκάρω πριν αντικαταστήσω το μπράτσο

Τι είδους βερνίκι να πάρω;

Υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος τρόπος επεξεργασίας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 ώρα πριν, mediumswing είπε

το relief

Δεν έχω άποψη γιατί μπορεί να το κάνει- πάντως προσωπικά έβαζα 045. Ίσως το νέο μπράτσο να σου έλυνε το θέμα, αλλά ένας μάστορας μπορεί να σου βρει κάποια άλλη λύση. 

 

Το βερνίκι μου το είχε αναφέρει ο πωλητής ως "υγρό γυαλί"- δεν θυμάμαι τη μάρκα- και όπως μου είχε πει, εκτός από τα σκάφη, το χρησιμοποιούσαν και στις μπάρες των μπαρ, γιατί ήταν πολύ ανθεκτικό και δεν χάραζε. Αλλά αυτό είναι αν βάλεις round, διαφορετικά δεν έχεις λόγο να ανοίγεις δουλειές αφού παίζεις με flat. 

 

1 ώρα πριν, mediumswing είπε

Υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος τρόπος επεξεργασίας;

Εγώ γενικά δεν το 'χω με τα εργαλεία και τα συναφή. Οπότε το είχα δώσει σε έναν φίλο που είπε ότι το "κατέχει" και το πέρασε με... πινέλο 😄  Οπότε δεν έχω ιδέα και πόσα χέρια το πέρασε. Μιλάμε για δουλειά άρπα-κόλλα, αισθητικά είχε κάτι "ζητηματάκια", αλλά η ουσία είναι ότι δούλεψε αφού τη γλύτωσε η ταστιέρα.

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Ίσως το νέο μπράτσο να σου έλυνε το θέμα, αλλά ένας μάστορας μπορεί να σου βρει κάποια άλλη λύση. 

Αν το μονο προβλημα ηταν το relief θα αναζητουσα μια λυση σε καποιον τεχνικο

Επειδη ομως θελω να αλλαξω και την αισθηση του fretboard λεω να παω σε αλλαγη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
2 λεπτά πριν, mediumswing είπε

Επειδη ομως θελω να αλλαξω και την αισθηση του fretboard λεω να παω σε αλλαγη.

Και με αυτό που λες, μου θύμισες γιατί πρέπει να αποφεύγουμε τα "ντεμί" όργανα- διότι στο τέλος για να τα "φέρουμε" μας κοστίζει το τόσο, άλλο τόσο... 

 

Εγώ το είχα πάρει από εδώ από αγγελία- δεν θυμάμαι ακριβώς πόσα είχα δώσει, πιθανώς 280 ευρώ, αλλά μπορεί και να θυμάμαι λάθος, έχουν περάσει χρόνια. Και φαντάσου το πήρα για να πειραματιστώ. Τα πειράματα κοστίζουν 😄

Μετά όμως δεν μου άρεσαν οι μαγνήτες (μάπα) και αλλάχτηκαν- πρέπει να είχαν πάει κάνα 300αρι οι Villex.

Μετά άλλαξα κλειδιά- καβαλάρη καθότι της "μαμάς" είναι ασύλληπτη μάπα ως μέταλλο (αυτό είναι ένα upd που αξίζει να το κάνεις, αν δεν το έχεις κάνει ήδη), δεν θυμάμαι πόσο πήγαν. Βάλε και 50 το βερνίκι... 

 

Κάνε την πρόσθεση και πες μου αν άξιζε, για ένα κούτσουρο που (το δικό μου) είναι επτά κομμάτια agathis (σώμα). Μπαααααα... 😄

Η άποψη μου (πλέον) είναι ότι πήγαινε εξ αρχής στο "ακριβό", γιατί το φθηνό θα βγει πολύ ακριβό.

 

 

 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Η άποψη μου (πλέον) είναι ότι πήγαινε εξ αρχής στο "ακριβό", γιατί το φθηνό θα βγει πολύ ακριβό.

 

Σωστή είναι αυτή η άποψη, με την προυπόθεση ότι δεν σε ενδιαφέρει να πειραματιστείς.

Εάν όμως ο πειραματισμός σε ιντριγκάρει είναι κρίμα να τον εφαρμόζεις σε ακριβά όργανα.

Πχ ανέφερες για το βερνίκι στο fretboard και αμέσως σκέφτηκα, είναι που είναι χάλια το μπράτσο, δεν κάνω κι ένα πείραμα να δω τι θα γίνει; Και θα το κάνω. Εάν το όργανο ήταν σοβαρό δεν θα το σκεφτόμουν καν. Μου αρέσει να έχω ένα σωστό όργανο που φυσικά θα έχει και την ανάλογη τιμή, αλλά και το να περνάει από τα χέρια μου και ένα κούτσουρο που θα το πειράζω χωρίς τύψεις έχει τη φάση του. Φυσικά ο στόχος δεν είναι να να μεταμορφώσεις ένα φθηνό όργανο σε ακριβό.

Στην παρούσα φάση έχω ένα πολύ καλό fretless για να παίζω, αλλά με τρώει και το ότι κάπου στο σπίτι υπάρχει ένα squier που μου αρέσει ο ήχος του αλλά το αποφεύγω γιατί με χαλάει το fretboard του. Οπότε ή θα το δώσω (για κάποια πολύ λίγα χρήματα) ή θα προσπαθήσω να το προσαρμόσω (με κάποια περισσότερα). Σε αυτή τη φάση λέω να το παλέψω. Στο παρελθόν μπορεί και να το είχα χαρίσει σε κανένα ανηψάκι. Γνωρίζω ότι τα πειράματα κοστίζουν και επίσης ότι δεν πετυχαίνουν πάντα. Η χαρά που θα πάρω όμως εάν δίνοντας κάποια χρήματα το φέρω στα μέτρα μου παίζει να είναι και μεγαλύτερη από το να αγόραζα ένα δεύτερο καλό ακριβό όργανο. Και πάλι δεν αποκλείεται και να το χαρίσω μετά. Ίσως παίζει ρόλο και το ότι δεν είμαι επαγγελματίας μουσικός για να το βλέπω σαν έσοδα-έξοδα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου