Προς το περιεχόμενο

Η αξιολόγηση στο Music


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

εγώ πάντως ο μόνος λόγος που δεν βάζω συχνά αστεράκια είναι το ότι φαντάζει στο μυαλό μου τεράστια η απόσταση από το 4 έως το 5 και ενώ υπάρχουν πολλές δημιουργίες που θα έβαζα άνετα π.χ. από 4,3 έως 4,7 (με το 5 να προορίζεται για ενδεχόμενα masterpieces), δεν μου πάει να τα εξομοιώνω γιατί έτσι νοιώθω ότι δεν αντιπροσωπεύεται η γνώμη μου επαρκώς... και περιορίζομαι στα σχόλια όταν έχω κάτι να πω...

 

επίσης συμφωνώ απόλυτα με όσους φίλους μας ανέφεραν την αναλυτική "αξιολόγηση" μια και οι δημιουργίες εδώ δεν μας ενδιαφέρουν μόνο καλλιτεχνικά αλλά και τεχνικά και θεωρώ επίσης ότι πολλούς που ασχολούνται μόνοι τους συστηματικά θα τους βοηθούσε να παρακολουθούν εν γένει την "πρόοδό" τους ενδεικτικά και σε αυτό το επίπεδο, πέραν των σκόρπιων επικουρικών εξειδικευμένων παρατηρήσεων στα σχόλια...

 

ΥΓ ξέρω Γιάννη μου ότι δεν θα ταν εύκολη (ή και αδύνατη) μια ανάλογη προσαρμογή και σχώρα με αλλά την αμαρτία μου την είπα...😎

  • Συμφωνώ 1

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nομιζω ότι το τι συμβαίνει στο Music Section του Noiz πάνω κάτω αντικατοπτρίζει το τι συμβαίνει στο νοιζ γενικά...πχ στα threads.Eνω το νοιζ έχει εκατοντάδες μέλη ....για διάφορους λόγους καλώς η κακώς αλληλεπίδραση υπάρχει από τους ίδιους 10-15....πλην ελαχίστων εξαιρέσεων τα θεματα θα ανοιχτούν από αυτούς τους 10-15 και ως επί το πλείστον θα αλληλεπιδρούν μεταξύ τους.Πολλοι θα παρακολουθούν τη συζήτηση η θα ακούσουν το κομμάτι αν μιλάμε για το music section αλλά δεν θα αλληλεπιδράσουν.Οποτε καταλήγουμε στο να υπάρχει θέληση για συνήθως θετική αλληλεπίδραση είτε από τους φίλους συμφορουμιτες....είτε αρνητική από κάποιον κακεντρεχή πχ που μας κρατάει μανιάτικο για τότε που διαφωνήσαμε για τα μαχογκανη :-) ειτε καθόλου θέληση για αλληλεπίδραση καθώς αισθάνεσαι ότι λες την άποψη σου σε μια παρέα που ουσιαστικά "δεν σε ρώτησε".Δεν θεωρώ λάθος η κακό αυτό που γίνεται....το ότι δηλαδή υπάρχει χαμηλή πρόθεση για αλληλεπίδραση πέρα από τα δύο άκρα (φίλους/εχθρούς)  ούτε φταίει κανείς που έχει δημιουργηθεί μια παρέα 15-20 ατόμων που κουβαλάει το νοιζ ....ίσα ίσα κάπου το θεωρώ και φυσιολογικό.Ομως σε ένα τόσο υποκειμενικό θέμα όπως η μουσική (όπως πολύ σωστά προαναφέρθηκε από άλλους συμφορουμιτες) να έχουμε και πίσω πίσω στο μυαλό μας ότι το να βάζεις κριτική δείχνει μεν κάτι αλλά όχι ολη την εικόνα.

 

Θα πρότεινα....

 

Να παραμείνει η βαθμολογία με αστεράκια ως έχει...σε καμία περίπτωση να μην γίνει thumbs up/down καθώς δεν είναι όλα άσπρο μαύρο...

 

Όποιος θέλει να σχολιάσει υποχρεωτικά να βάζει αστερακι κριτικης (όπως στα feedback στο eBay η το AliExpress)

 

Να δημιουργηθούν tags με το είδος της μουσικής που πρόκειται να ακούσουμε καθώς ένα κομμάτι όπερας εγώ πχ δεν θα έμπαινα να το ακουσω-σχολιασω καν όπως και ενδεχομένως αυτός που το έγραψε δεν θα μπει να ακούσει ντεθιες (που δεν ακούω ούτε και εγω :-)  ) .Όμως αν δεν ξέρεις τι θα ακούσεις θα πατήσεις το play και θα καταγράφει σαν ακρόαση και αυτό στο τέλος επηρεάζει.....πιο εύκολα θα μπεις και εσύ να ακούσεις ένα κομμάτι με 352 ακροάσεις παρά ένα με 3.

 

Επίσης θεωρώ ότι όλα πρέπει να γίνονται επώνυμα καθώς πλέον λείπουν οι ακρότητες και οι καφριλες που βλέπαμε παλιότερα στο νοιζ και μπράβο στους αντμιν γι'αυτό που όταν έπρεπε τραβήξανε μερικά αυτάκια....

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
37 λεπτά πριν, leon7pap είπε

Όποιος θέλει να σχολιάσει υποχρεωτικά να βάζει αστερακι κριτικης

Από τα πολλά και ενδιαφέροντα που έχουν αναφερθεί, αυτό με βρίσκει 100% σύμφωνο. Γιατί έτσι (έστω και "αναγκαστικά") σε κάνει involved με το το κομμάτι και τη διαδικασία.

 

ΥΓ: Επί το γενικότερο, βλέπω ότι όλοι γουστάρουμε... Eurovision και να δίνουμε τους... 12 πόντους 😄  

  • Συμφωνώ 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Γιατί έτσι (έστω και "αναγκαστικά") σε κάνει involved με το το κομμάτι και τη διαδικασία.

 

Aκριβως αυτος ειναι ο σκοπος...

 

ΑΛΕΦΑΝΤΟΣ MODE ON:

Θες κυριε να κριτικαρεις;Βεβαιως.(Αλλωστε γι αυτο ανεβηκε το κομματι για να εκτεθει σε κριτικη αλλιως να τα ακουγαμε μονοι μας)

Δες το tag που λεει πχ Punk πριν το ακουσεις ...αν συμφωνεις με αυτο....Aκουσε το κομματι και αν εχεις αποψη σχολιασε ωστε να αποκτησεις δικαιωμα να βαθμολογησεις...και vice versa....θες να βαθμολογησεις...ε τοτε σχολιασε ωστε να δικαιολογησεις τη βαθμολογια που εβαλες.Ετσι θα αποφυγει κανεις ακροατες που τελικα δεν ηθελαν να ακουσουν εξ αρχης ενα κομματι αυτου του ειδους...και σχολιαστες του στυλ "χρειαζοταν ενα σολακι εκει  στο 4'42" αλλα το κομματι ειναι 3'24..... και θα λειτουργησει οντως προς οφελος τη δημιουργου γιατι η κριτικη πιθανοτατα θα ειναι πιο αναλυτικη και αντικειμενικη.

Επεξεργασμένο από leon7pap

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, κάνουμε ότι δε βλέπουμε τον ελέφαντα στο δωμάτιο με τα αστεράκια.

 

Ας πούμε λοιπόν ότι ανεβάζει γνωστό και ενεργό μέλος του φόρουμ ένα κομμάτι στο music (όπως συμβαίνει ούτως ή άλλως με το 90% των κομματιών που ανεβαίνουν), το οποίο όσο πιο αντικειμενικά γίνεται, αξίζει το πολύ 2 αστέρια. Είναι ξέρω γω πρόχειρο, κακογραμμένο κλπ. Θα του βάλει ποτέ κανείς το 1 1/2 αστέρι που αξίζει; Όχι. Θα πάρει το λιγότερο 3 και πάνω.

 

Θα αντιπροσωπεύει λοιπόν η "αστερική" βαθμολογία το επίπεδο κομματιού; Όχι. Τι τα θέλουμε λοιπόν τ' αστέρια εγώ δεν καταλαβαίνω. Ας μείνουμε στην κριτική με σχόλια για όποιον θέλει.

  • Ευχαριστώ 1
  • Συμφωνώ 7

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
16 λεπτά πριν, Jazzjoker είπε

Ρε παιδιά, κάνουμε ότι δε βλέπουμε τον ελέφαντα στο δωμάτιο με τα αστεράκια.

Ε, αυτό είναι ένα "θέμα"- και ο Σπύρος έχει απόλυτο δίκιο. Πάντως, είτε με αστεράκια, είτε με thumbs, είτε με... πυροτεχνήματα, αυτό που περιγράφει ο Σπύρος δεν θα αλλάξει. 

 

Από την άλλη, δεν είμαστε και το Rolling Stone magazine, για να έχουν οι "κριτικές" μας την σούπερ- ντούπερ βαρύτητα. Πάλι θα επικαλεστώ αυτό που εύστοχα έθεσε ο Σπύρος. Η συντριπτική πλειοψηφία της μουσικής που παρουσιάζεται είναι εκ των έσω. Την γράψαμε εμείς, φιλαράκια μας στο forum, εμείς με φιλαράκια μας στο forum, κλπ. 

Ε, δεν θα είμαστε και ότι πιο... αντικειμενικό κυκλοφορεί 😄   

Με αυτό ως δεδομένο και "σταθερά" για το forum, καλή η συγκεκριμένη συζήτηση, αλλά (IMHO) δεν θεωρώ ότι θα μας οδηγήσει σε... ρηξικέλευθους ατραπούς.      

 

Για να το πω διαφορετικά, αν θέλουμε "αντικειμενικότητα", οι κρίσεις θα πρέπει να γίνονται από τους έξω και ουχί από τους έσω- δηλαδή... good wines (καλά "κρασά") 😄

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω κι εγώ την χαζομαρούλα μου....

 Μια "αδελφοποίηση" του Νόιζ με ξένο (ή και όχι) σάιτ, ή ηλ. περιοδικό μουσικής, ή τέλος πάντων κάποιο σάιτ με μουσικό προσανατολισμό.

 Ψηφίζουμε ποιά κομμάτια θα στείλουμε (κάθε 1-2 μήνες ας πούμε), τα στέλνουμε εκεί και σε ένα "ειδικό" θρεντ του τα ανεβάζει προς ακρόαση και κριτικές από το κοινό του. Και τούμπαλιν φυσικά...

 Μην ξεχνάμε ότι το Νόιζ είναι το μεγαλύτερο σάιτ μουσικής-μουσικών στην Ελλάδα, έ έχει ένα ειδικό βάρος, με ότι κι αν σημαίνει αυτό!

 Όσο για την γλώσσα, υπάρχουν πολλά εργαλεία μετάφρασης...

 

 Υ.Γ. Αυτό φυσικά μπορεί να γίνει και με άλλα θέματα.. Δοκιμές οργάνων κ.τ.λ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
17 λεπτά πριν, cigaret13 είπε

Ψηφίζουμε ποιά κομμάτια θα στείλουμε (κάθε 1-2 μήνες ας πούμε), τα στέλνουμε εκεί και σε ένα "ειδικό" θρεντ του τα ανεβάζει προς ακρόαση και κριτικές από το κοινό του. Και τούμπαλιν φυσικά...

Ενδιαφέρον, αλλά...

Μπορεί να δημιουργήσει πολύ περισσότερες γκρίνιες από αυτές που θα πάει να καταργήσει.

Γιατί αυτόν και όχι τον άλλον, και πώς είναι δυνατόν να ψήφισαν αυτό και όχι το άλλο ή ψήφισαν αυτόν γιατί το παρέακι έπιασε δουλειά, κλπ...

Είναι λίγο "λεπτός πάγος".

 

ΥΓ: Ωραίος ο admin... Έριξε τη "ρουκέτα" και τη κοπάνισε. Εικάζω ότι τώρα ατενίζει τα βουνά με το φραπέ στο χέρι. Εναλλακτικά (αν κατέβηκε στην παραλία) θα ατενίζει τα πέλαγα με το φραπέ στο χέρι 😄

  • Χαχα 2

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Ενδιαφέρον, αλλά...

Μπορεί να δημιουργήσει πολύ περισσότερες γκρίνιες από αυτές που θα πάει να καταργήσει.

Για αυτόν και όχι τον άλλον, και πώς είναι δυνατόν να ψήφισαν αυτό και όχι το άλλο ή ψήφισαν αυτόν γιατί το παρέακι έπιασε δουλειά, κλπ...

Είναι λίγο "λεπτός πάγος".

Εννοείς ότι δεν θα υπάρξει αντικειμενικότητα; Διαφωνούμε.... η καλή μουσική πάντα διακρίνεται.

 Εντάξει δεν θα στείλουμε και tracks του @dimsonic.....😱   Μην μας μπανάρουν οι άνθρωποι από τα πρώτα ποστς....

 

  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου