Προς το περιεχόμενο

Apple M1, M2 MacStudio etc


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

όποιες ιδέες μπορεί να είχαν μπεί στο μυαλό μου, έφυγαν για τα καλά.

Τον Guy τον παρακολουθώ ανελλιπώς χρόνια, είναι περίπου στα χρόνια μου, φυσικά είναι απίστευτος επαγγελματίας ενώ εγώ είμαι απίστευτος ερασιτέχνης και μας χωρίζει χάος, αλλά πολλές φορές βρίσκω να σκέφτομαι με τον ίδιο τρόπο. Πέρα φυσικά επίσης από το οικονομικό χάος που μας χωρίζει και τον ζηλεύω, τον ζηλεύω επίσης και για το ότι τολμάει διάφορα. Θα μου πεις επαγγελματίας είναι. Τα βάζει κάτω, αριστερά κόστος, δεξιά όφελος κ.ο.κ.

 

Τεσπα, να μην πολυλογώ αν αυτός έχει προβλήματα, μην το σκέφτεσαι καν Καραμήτρο....

 

 

 

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα γράψω και εγώ τη γνώμη μου ως κάτοχος ενός M1 studio εδώ και 2μιση μήνες (το μηχάνημα που δείχνει ο φίλος είναι το Ultra, και κάτι παραπάνω (build to order). Πριν είχα ένα πολύ καλό 27ρι iMac.

Πρώτα από όλα όταν κάποια ξεκινάει με Mac και δείχνει project σε Cubase...δεν μπορώ, αναγκαστικά σκάω ένα (ειρωνικό) χαμογελάκι. ΚΑΝΕΝΑΣ Mac user δεν θα έβαζε Cubase, όπως και κανένας χρήστης Cubase δεν έχει λόγο να πάει σε Mac. Παρά φύσην, πάντα θα υπάρχουν...

Για να σας δώσω μια ιδέα της μετάβασης από το ένα μηχάνημα στο άλλο, θα δώσω ένα παράδειγμα.

Δεν έχω καμμία τρέλα με τα αυτοκίνητα. Απλά θέλω να είναι αξιόπιστα, να βάζω το κλειδί και να φεύγω. δεν έχω αγοράσει ποτέ αυτοκίνητο, πάντα μου έδιναν οι εταιρίες. Κάποια φορά λοιπόν, μου έδωσαν μια καινούργια 147 Alfa (μόλις είχαν έρθει στην Ελλάδα) με 120 άλογα. Αυτό το αυτοκίνητο είχε κάτι το μοναδικό. Σε προκαλούσε να το βγάλεις βόλτα, έτσι χωρίς λόγο και μάλιστα να βρεις ένα δρόμο με πολλά στροφιλίκια.

Έτσι είναι και το καινούργιο Μ1. 

 

Από την άλλη, επειδή αυτή την εποχή φτιάχνω σε "μουσικό" το προηγούμενο MAc, μπορώ να δω ψύχραιμα και να ξεκαθαρίσω το τί πραγματικά χρειάζομαι. Πχ...μου άρεσε πολύ το Absynt, ανάθεμα εάν το είχα χρησιμοποιήσει 1-2 φορές στα τελευταία 10 χρόνια! Πολύ ωραίο το Nexus (δεν ξέρω εαν είναι πια συμβατό ακόμα και με τα Intel)...αλλά μόνο το Oberheim της Arturia να έχεις (που λέει ο λόγος) θέλεις μια ζωή για να το εξαντλήσεις. Έβαλα στο Intel to Guitar Rig6...και ήδη έχω χαθεί σε ήχους....

Και να θυμίσω και κάτι άλλο...τα παλιά μηχανήματα δεν τα πετάμε. Έχω ένα πύργο g5 με όλα τα παλιά που παίζουν μια χαρά και θα συνεχίσω να το χρησιμοποιώ παράλληλα με το νέο.

13 ώρες πριν, dimsonic είπε

Τεσπα, να μην πολυλογώ αν αυτός έχει προβλήματα, μην το σκέφτεσαι καν Καραμήτρο...

Το Μ1 είναι ένα πολύ καινούργιο μηχάνημα. Είναι λογικό οι κατασκευαστές να μην έχουν προλάβει να διαμορφώσουν το νέο περιβάλλον. Είναι όμως απίθανα γρήγορο, οπότε θα το κάνουν-όπως έκαναν σε όλες τις αντίστοιχες αλλαγές που έχει κάνει κατα περιόδους η Apple-. Tώρα για να σε βοηθήσω εάν το σκέφτεσαι...το μηχάνημα που δείχνει ο τύπος (Ultra) κοστίζει πάνω από 5.500 (χωρίς οθόνη, με την οθόνη φτάνει τα 7.000). Το αμέσως πιο κάτω (Studio) ξεκινάει από τα 3.500 (πάντα χωρίς οθόνη) και ανεβαίνει...Εαν όντως χρειάζεσαι ένα Mac για να δουλεύεις Cubase(!) καλή τύχη και άρχισε να μαζεύεις. Μέχρι να τα μαζέψεις θα έχουν βγει και τα native software που παίζουν με τη ροζέτα τώρα. Από την άλλη, εαν δεν ξαναείχες Mac και θέλεις οποσδήποτε, τα καινούργια 24 iMac ξεκινάνε από τα 1600 και ανεβαίνουν...και πίστεψέ με...θα έχεις την αίσθηση της Alfa Romeo!!

 

 

IMG_0025 copy.jpg

448.jpg

Επεξεργασμένο από marathon
  • Like 2

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, marathon είπε

 

Πρώτα από όλα όταν κάποια ξεκινάει με Mac και δείχνει project σε Cubase...δεν μπορώ, αναγκαστικά σκάω ένα (ειρωνικό) χαμογελάκι. ΚΑΝΕΝΑΣ Mac user δεν θα έβαζε Cubase, όπως και κανένας χρήστης Cubase δεν έχει λόγο να πάει σε Mac. Παρά φύσην, πάντα θα υπάρχουν...

 

 

ούτε παρα φύσιν ούτε παρα τίποτα.

Ίσως δεν έχεις παρακολουθήσει τον Guy γι αυτό βιάζεσαι να βγάλεις συμπεράσματα από την (πραγματικά) ελαφριά εικόνα που βγάζει προς τα έξω στο κανάλι του.

Ο άνθρωπος είναι από τους μεγαλύτερους μουσικούς παραγωγούς και συνθέτες στον κινηματογράφο, τηλεόραση και κινούμενα σχέδια στην Μ. Βρετανία και διάσημος πρώην τηλεοπτικός παρουσιαστής. Κατάγεται δε από οικογένεια με τεράστια ονόματα στο αγγλικό ραδιόφωνο και τηλεόραση.

Ως επαγγελματίας χρησιμοποιεί και τις δυο πλατφόρμες win/mac και τα δυό λογισμικά με τεράστια άνεση, και συχνά και το cubase σε mac.

Ως παλιός έμπειρος παρουσιαστής έχει περάσει μια πολύ άνετη και προσιτή προς τον ακροατή εικόνα μέσα από το κανάλι του. Εκλαϊκεύει απίστευτα όταν θέλει να σε διδάξει και κατεβαίνει όσο μπορεί να γίνει στο επίπεδο του αδαή αν είναι να σου περάσει κάτι.

Αφού τα είπαμε αυτά, ας πούμε ότι όντως εμένα με κλόνισε το βίντεο, διότι έχω δει και άλλα μεγάλα βήματα για στησίματα που έχει παρουσιάσει κατά καιρούς και οι υπολογιστές που έχει και το υλικό που χρησιμοποιεί ξεφεύγει από τις δικές μας δυνατότητες διότι απλά είναι επαγγελματίας.

Εγώ σκεφτόμουν ένα Μ1 στα 16, αλλά ήδη έχω φάει τόσο ζόρι σε μετάβαση από σε win σε win, οπότε υπολόγιζα να το κάνω κάποτε έτσι για να περάσει η ώρα ή για εμπειρία.

Αλλά αυτό που βλέπω να ανοίγω παλιό προτζεκτ και να μην έρχονται τα μισά όργανα (κάτι που ήδη μου γίνεται σε win όταν κάποια σταματούν να υποστηρίζονται ή βγαίνουν νέες εκδόσεις κλπ) δεν το μπορώ. Διότι απλά θα με κάνει να έχω δυό παράλληλα συστήματα, όπως ήδη έχω δυο win και αυτό με έχει κουράσει.

 

Οι παρατηρήσεις σου ωστόσο είναι σημαντικές και θα ληφθούν υπ όψη. Ξέρω ότι για όλα χρειάζονται χρόνια. Αλλά ήδη πέρασαν 2 χρόνια με το Μ1 και δεν βλέπω να έχει γίνει σοβαρή δουλειά με την ροζέτα.

μακ είχα για 1 2 χρόνια. Ως τρίτο μηχάνημα και κυρίως ως music server. Παλιό G4. 

Ήταν ενδιαφέρον αλλά ξένο ως προς αυτά που ήξερα.

  • Συμφωνώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimsonic είπε

ούτε παρα φύσιν ούτε παρα τίποτα.

Ίσως δεν έχεις παρακολουθήσει τον Guy γι αυτό βιάζεσαι να βγάλεις συμπεράσματα από την (πραγματικά) ελαφριά εικόνα που βγάζει προς τα έξω στο κανάλι του.

Δεν έχω χρόνο για τόσο φλύαρους (δεν είμαι ακόμα συνταξιούχος🙂) το είδα μόνο γιατί το ανέβασες,  και πραγματικά ξανασκέψου αυτό που έγραψα. Ο τύπος είναι επαγγελματίας, είναι υποχρεωμένος να έχει και τα 2 συστήματα και είμαι σίγουρος ότι το cubase σε Mac το χρησιμοποιεί όταν έχει ήδη ένα έτοιμο project (φλύαρος μου φαίνεται όχι βιτσιόζος!). Πάντως δεν είπε κάτι που δεν ξέραμε. Να πω την αλήθεια και εγώ εάν δεν ήμουν τόσο πιεσμένος με το (τερματισμένο) λειτουργικό μου θα περίμενα για να το αγοράσω. Πάντως από την ημέρα που τα έγραψε, η ΝΙ έφτιαξε και το Guitar Rig. Oι μεγάλες εταιρίες θα τα φτιάξουν. Τώρα το plugin της μάρκας μέκαψες...ε...δεν θα δουλεύει!

Η μετάβαση από Mac σε Mac (πόσο μάλλον η μετάβαση από Win σε Mac) είναι πάντα επίπονη (αν και σήμερα τα πράγματα είναι καλύτερα. Η χειρότερη μετάβαση που θυμάμαι ήταν από Ppc σε Intel).

1 ώρα πριν, dimsonic είπε

Αλλά αυτό που βλέπω να ανοίγω παλιό προτζεκτ και να μην έρχονται τα μισά όργανα (κάτι που ήδη μου γίνεται σε win όταν κάποια σταματούν να υποστηρίζονται ή βγαίνουν νέες εκδόσεις κλπ) δεν το μπορώ.

Εδώ στο ίδιο μηχάνημα ανοίγεις project Guitarig4 και δεν το αναγνωρίζει γιατί έχεις το 5...Αυτό που περιγράφεις, κανείς δεν το γλιτώνει. Είναι το κόστος της εξέλιξης. Πάντως για μένα, είναι και μια καλή ευκαιρία να κάνω refresh κάποια projects. Ανοίγω κάποια παλιά projects και λέω...έλα ρε, εσύ το έκανες αυτό?😃

Πάντως εάν σε παρηγορεί, όλο το καλοκαίρι ανοίγω-κλείνω δίσκους, καθαρίζω projects, έχω μια μακαρονάδα καλώδια μεταξύ 3 μηχανημάτων, μετράω κοντά 10 περιφερειακούς δίσκους...και δεν έχω τελειώσει ακόμα. Μπορεί κοντά στα Χριστούγεννα!!!!😜

1 ώρα πριν, dimsonic είπε

Ξέρω ότι για όλα χρειάζονται χρόνια. Αλλά ήδη πέρασαν 2 χρόνια με το Μ1 και δεν βλέπω να έχει γίνει σοβαρή δουλειά με την ροζέτα.

Όχι σε αυτά τα μηχανήματα. Άλλη δομή τα laptops, Ipads, mini και άλλο τα συγκεκριμένα. Έχουν έρθει να αντικαταστήσουν πολύ βαρεία μηχανήματα και μεγάλη βιομηχανία. Το δικό μου ομολογώ εκτός από ένα τσεκ με Garageband δεν το έχω για μουσική, δεν το πήρα γι αυτό. Αλλά στην Αdobe (κατά 90% δουλεύω με αυτή) και τα αποτελέσματα είναι συγκλονιστικά.

 

Επεξεργασμένο από marathon
  • Like 1

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, marathon είπε

 

Εδώ στο ίδιο μηχάνημα ανοίγεις project Guitarig4 και δεν το αναγνωρίζει γιατί έχεις το 5...Αυτό που περιγράφεις, κανείς δεν το γλιτώνει. Είναι το κόστος της εξέλιξης. Πάντως για μένα, είναι και μια καλή ευκαιρία να κάνω refresh κάποια projects. Ανοίγω κάποια παλιά projects και λέω...έλα ρε, εσύ το έκανες αυτό?😃

Πάντως εάν σεπαρηγορεί, όλο το καλοκαίρι ανοίγω-κλείνω δίσκους, καθαρίζω projects, έχω μια μακαρονάδα καλώδια μεταξύ 3 μηχανημάτων, μετράω κοντά 10 περιφερειακούς δίσκους...και δεν έχω τελειώσει ακόμα. Μπορεί κοντά στα Χριστούγεννα!!!!😜

 

 

 

όχι

δεν με παρηγορεί.

Εχω πολλά vst που ήρθαν με διάφορα bundles και μου άρεσαν και τα έβαλα στα κομμάτια μου.

Μετά επειδή ήταν σε bundle και σταμάτησε η χ συνεργασία με το ψ hardware πάει το vst.

Πολλές φορές επανέρχομαι σε παλιά και κάποιους ήχους τους θέλω. Είναι πολύ δύσκολο να αντικατασταθούν.

Βέβαια ψυχαναγκαστικό είναι, διότι σιγά το πολυπληθές ακροατήριό μου....

Και γω στα ίδια είμαι. Παιδεύομαι. Αλλά ώρες ώρες τα θέλει (τα Μ1) ο κ@λος μου

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Νομίζω ότι για κάποιον που θα ασχοληθεί με απλά projects τα Μ1 είναι overkill μιας και μπορεί να φτιάξει ένα υπεραρκετό mini pc με το 1/3 ή 1/4 των χρημάτων (i3 10ης γενιάς, 16gb στα 3200mhz). 

Απ την άλλη για κάποιον με πολλά παλιά ή/και πολύπλοκα projects αυτό που βλέπω και σε αυτό το βίντεο αλλά από άλλες πηγές που παρακολουθώ, είναι ότι προς το παρόν τα M1 είναι μια αχρείαστη ταλαιπώρια. 

Το καλοκαίρι μάζεψα κάποιες προσφoρές από δω κι από κει κι έφτιαξα καινούργιο PC για μουσική με τοπ υλικά και πάλι μου πήγε στα 2/3 της τιμής ενός Mac M1. Ίσως τα Apple Silicon να είναι το μέλλον, προς το παρόν όμως δε βλέπω λόγο να ασχοληθώ.  

Επεξεργασμένο από kpeyos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 1) Ο Marathon έχει δίκιο για τα περί Cubase, μια RME σε ένα καλό Intel PC αποτελεί την καλύτερη και πιο αξιόπιστη λύση, με φτηνότερο κόστος.

 

 2) Αν θέλει κάποιος να κάνει back up το project του πολυκάναλα, τότε πρέπει να κάνει αυτό ακριβώς: Back up το project πολυκάναλα. Δηλαδή ρεντάρισμα όλα τα κανάλια σε WAV με κοινή αρχή και τέλος, και εναλλακτικό ρεντάρισμα, ιδίως σε σημαντικά κανάλια, με dry ρυθμίσεις χωρίς εφέ για μελλοντική επεξεργασία, καθώς και επιπρόσθετα export του τυχόν προγραμματισμού σε standard midi file, για δυνατότητα μελλοντικής χρήσης άλλων synth.

 

 Έτσι μόνο μπορεί να ξανανοίξει το project ΣΕ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ πλατφόρμα, σε ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ υπολογιστή και ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ forseeable εποχή. Το να αποθηκεύεις απλά το όποιο cubase project και να περιμένεις να ανοίξει σε δέκα χρόνια απροβλημάτιστα δεν είναι back up, είναι στοίχημα Ρεαλ Μαδρίτης- Αγανάκτηση Κάτω Μουδανιών 500 ευρώ στο διπλό.😁

Επεξεργασμένο από manosx
  • Χαχα 4
  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Apple έκανε μια εξαιρετική κίνηση με την αρχιτεκτονική ARM, εδώ και καιρό αναρωτιόμουν γιατί δεν έχουμε κάνει τη μετάβαση στους υπολογιστές παρά μόνο σε κινητά και τάμπλετ.

Υπάρχουν αμέτρητα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα βρίσκονται μόνο στη μετάβαση του λογισμικού. Όπως είπε ο marathon αυτά θα λυθούν σύντομα. Ήδη υπάρχει αρκετό λογισμικό που αυτή τη στιγμή τρέχει σε Μ1 ενώ δεν μπορούσε να τρέξει σε προηγούμενα intel mac. Βλέπε κόντρα apple-nvidia. Αυτό λέει πολλά, οι developers έτρεξαν να υποστηρίξουν την κίνηση της apple μόλις τους δόθηκε η ευκαιρία (νταξ έκτος των παιχνιδιών).
Είμαι σίγουρος ότι θα δούμε πολύ όμορφα πράγματα από την apple στο μέλλον, πολλά από αυτά θα τα ζηλεύουμε οι χρήστες pc και μακάρι να πάνε έτσι τα πράγματα.
ΑΛΛΑ,
H apple θα είναι πάντα η apple,  θα περιμένει όλος ο κόσμος να πιστέψει ότι μόνο εκείνοι κάνουν το καλύτερο λογισμικό και ότι όποιος δουλεύει σε κάτι άλλο βγάζοντας το ψωμάκι του είναι βλάκας.
Αυτή την υπεροψία μαζί με τη χυδαία οικονομική πολιτική Louis Vuitton μπορούν να συνεχίσουν να την προσφέρουν στους οπαδούς τους αλλά, στον απλό κοσμάκη πρέπει πρώτα να αποδείξουν ότι μπορούν να του κάνουν τη ζωή ευκολότερη και φτηνότερη. Μέχρι στιγμής κανένα από τα δυο δεν ισχύει. 
 
Δεν μπορείς να τρέξεις όποιο λογισμικό θέλεις.
 
Δεν είναι ταχύτερο (μέχρι στιγμής). Ναι, είναι τρελή η διαφορά με το intel mac που πήρε κάποιος πριν 10 χρόνια αλλά από τότε και τα pc της λαϊκής είναι ταχύτερα.
 
Δεν μπορείς να το επισκευάσεις μόνος σου ή σε κάποιον φίλο ή σε κάποιο μαγαζί που δεν είναι της apple. (Δε χαλάνε; https://www.youtube.com/user/rossmanngroup).
 
Το κόστος είναι υπερβολικό ειδικά για τις ναυαρχίδες τους, για τα απλά m1 λάπτοπς δεν το συζητώ, είναι σούπερ ειδικά με τον χρόνο που δίνει η μπαταρία τους. Έχω ένα για δουλειές εκτός γραφείου και είμαι πανευτυχής.
 
Μακάρι να τα λύσουν, θα έδινα το μικρό δάχτυλο του ποδιού μου και μόνο για το unified memory. 
 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, manosx είπε

 1) Ο Marathon έχει δίκιο για τα περί Cubase, μια RME σε ένα καλό Intel PC αποτελεί την καλύτερη και πιο αξιόπιστη λύση, με φτηνότερο κόστος.

 

 2) Αν θέλει κάποιος να κάνει back up το project του πολυκάναλα, τότε πρέπει να κάνει αυτό ακριβώς: Back up το project πολυκάναλα. Δηλαδή ρεντάρισμα όλα τα κανάλια σε WAV με κοινή αρχή και τέλος, και εναλλακτικό ρεντάρισμα, ιδίως σε σημαντικά κανάλια, με dry ρυθμίσεις χωρίς εφέ για μελλοντική επεξεργασία, καθώς και επιπρόσθετα export του τυχόν προγραμματισμού σε standard midi file, για δυνατότητα μελλοντικής χρήσης άλλων synth.

 

 Έτσι μόνο μπορεί να ξανανοίξει το project ΣΕ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ πλατφόρμα, σε ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ υπολογιστή και ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ forseeable εποχή. Το να αποθηκεύεις απλά το όποιο cubase project και να περιμένεις να ανοίξει σε δέκα χρόνια απροβλημάτιστα δεν είναι back up, είναι στοίχημα Ρεαλ Μαδρίτης- Αγανάκτηση Κάτω Μουδανιών 500 ευρώ στο διπλό.😁

 

1. αυτά ακριβώς έχω αλλά αυτό που λέγεται αξιοπιστία το ψάχνω ακόμα

2. αν κάνεις backup πολυκάναλα με ρεντερ, μένεις με wav που σημαίνει ότι ουσιαστικά δεν μπορεις να κάνεις τίποτα επι πλέον ή προς τα πίσω διότι όλα κλειδώθηκα.

Το 2.α. ναι είναι λύση, αλλά για μένα όπως είπα το πρόβλημα είναι ένα συγκεκριμένο vst. Πολλές φορές χτίζεις όλοκληρο οικοδόμημα πάνω σε ένα vst και αν το αλλάξεις αυτό γίνεται συντρίμια.

Την τελευταία φράση με τα πολλά οποιαδήποτε δεν την πιάνω. Ποτέ δεν ζήτησα κάτι τέτοιο. Ζητώ να μπορώ να ανοίγω το ίδιο πρότζεκτ με ίδιο λογισμικό σε ίδιο λειτουργικό άντε 2 χρόνια μετά για αναθεώρηση. Και σε πολλά έχω φάει πόρτα.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δεν καταλαβαίνω τι λέτε,

Εγω ξέρω ότι Μ1 και Μ2 είναι ΒΜW.

Επίσης ξέρω ότι για μουσική ένας είναι ο υπολογιστής.

Commodore 64

Co.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου