Προς το περιεχόμενο

Guitar heroes of today?


Nekkon

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Πρέπει να είναι και κάπως σαν frontman αν παίζει σε μπάντα. O Smith και ο Hammet ζούνε στη σκιά άλλων. Ο Vai πουλάει πολλά ως καλλιτέχνης που παίζει instrumental μουσική υποθέτω, που να πουλήσεις πλατινένιους δίσκους χωρίς φωνητικά...

 

Μα γι' αυτό λέω, δεν μπορώ να βρω κάποιο κοινό χαρακτηριστικό που να λείπει από άλλους κιθαρίστες και να μπορεί να τους χαρακτηρίσει ως heroes.

Ήταν ο Φρουσιάντε (που λέει ο άλλος) φρόντμαν?

Και γιατί να μην είναι και ο Σαμπόρα τότε.

Και ο Angus, και ένα σωρό άλλοι.

Ο Liam Gallagher, o Joe Strummer, ο Springsteen, κλπ.

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fusiongtr είπε

 

Μα γι' αυτό λέω, δεν μπορώ να βρω κάποιο κοινό χαρακτηριστικό που να λείπει από άλλους κιθαρίστες και να μπορεί να τους χαρακτηρίσει ως heroes.

Ήταν ο Φρουσιάντε (που λέει ο άλλος) φρόντμαν?

Και γιατί να μην είναι και ο Σαμπόρα τότε.

Και ο Angus, και ένα σωρό άλλοι.

Ο Liam Gallagher, o Joe Strummer, κλπ.

Πιτσιρικάς θυμάμαι να μαλώνουμε ώρες με συμμαθητές μου στα διαλείμματα για το αν ήταν καλύτερο συγκρότημα οι iron maiden ή οι metallica και αν ήξερε καλύτερη κιθάρα ο Adrian Smith ή ο Kirk Hammett. Δεν μαλώναμε για το αν ήταν καλύτερος κιθαρίστας ο Al di Meola ή ο John McLaughlin. Άρα αυτό κάνει τους δύο πρώτους guitar heroes. Δεν τους κάνει επουδενί καλύτερους μουσικούς ή καλύτερους καλλιτέχνες (η σύγκριση και μόνο με τα άλλα δύο μουσικά τέρατα που ανέφερα είναι γελοία)

  • Συμφωνώ 1

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
17 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Μα γι' αυτό λέω, δεν μπορώ να βρω κάποιο κοινό χαρακτηριστικό που να λείπει από άλλους κιθαρίστες και να μπορεί να τους χαρακτηρίσει ως heroes.

Ήταν ο Φρουσιάντε (που λέει ο άλλος) φρόντμαν?

Και γιατί να μην είναι και ο Σαμπόρα τότε.

Και ο Angus, και ένα σωρό άλλοι.

Ο Liam Gallagher, o Joe Strummer, ο Springsteen, κλπ.

 

Δεν μετριέται ή ορίζεται κάπως αυτό που συζητάμε, γι'αυτό και δίσταζα να συμμετάσχω στο thread.

 

Να το πω κι αλλιώς. Όταν οι Muse ξεπετάχτηκαν, ήμουν σε ηλικία διαμόρφωσης χαρακτήρα ακόμα. Σήμερα αν έβλεπα μπροστά μου τον Matt Bellamy, πρώτα θα κατουριόμουν και μετά θα του μιλούσα. Ο Φούζιος που την ίδια περίοδο ήταν ενήλικας με 5-10 εμπειρίες και βιώματα παραπάνω, απλά τον εκτιμάει και πάει παρακάτω. Είναι ο Matt o Bellamy guitar hero; Για μένα ναι, αφήνοντας στην άκρη την εμπορική του επιτυχία που είναι τεράστια, δίνω περισσότερη σημασία στην επιρροή που είχε πάνω μου. Αυτόν μιμούμουν παίζοντας air guitar μέσα στο σπίτι. Μαζί με τον Bellamy βάζω και Mayer και Grohl.

 

Το forum έχει συγκεκριμένο demographic ηλικιακά, είναι λογικό να έχετε οι περισσότεροι άλλους ήρωες. Οι δικοί μου ήρωες είναι ή προς την ηλικία σας, ή ακόμα και μικρότεροι, πώς να γίνουν θεοί στα μάτια σας;

 

Κάθε εποχή θα έχει τους δικούς της ήρωες. Ο Asato είναι καλό παράδειγμα για την τωρινή γενιά.

  • Like 3

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Πιτσιρικάς θυμάμαι να μαλώνουμε ώρες με συμμαθητές μου στα διαλείμματα για το αν ήταν καλύτερο συγκρότημα οι iron maiden ή οι metallica και αν ήξερε καλύτερη κιθάρα ο Adrian Smith ή ο Kirk Hammett. Δεν μαλώναμε για το αν ήταν καλύτερος κιθαρίστας ο Al di Meola ή ο John McLaughlin. Άρα αυτό κάνει τους δύο πρώτους guitar heroes.

 

Δεν νομίζω ότι θεωρήθηκαν ποτέ heroes ο Smith και ο Hammett, όσο δημοφιλείς και να ήταν οι μπάντες στις οποίες έπαιζαν.

Το ίδιο και οι κιθαρίστες των Priest, των Saxon, ούτε καν ο Luke Morley των Thunder.

Αλλά δεν ξέρω κιόλας, τι να πω ...

7 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

 

Δεν μετριέται ή ορίζεται κάπως αυτό που συζητάμε ...

 

Α γεια σου.

Δεν είναι θέμα εποχής, σε όλες τις εποχές το ίδιο ισχύει.

 

Ο καθένας έχει τους ήρωές του, και έχει επίσης και διαφορετικά κριτήρια με τα οποία τους επιλέγει.

Πχ, για μένα η δημοφιλία και η εμπορική επιτυχία δεν είναι κριτήρια.

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Hendrix, Clapton, SRV είναι guitar heroes, ενέπνευσαν αμέτρητους στον κόσμο να ασχοληθούν με την κιθάρα (ακόμα και να ντυθούν όπως εκείνοι), αυτό είναι ένα κομμάτι της ιστορίας με όρους show business, έτσι είναι, μας αρέσει η όχι. Οι προσωπικοί ήρωες μας αποτελούν άλλη συζήτηση, για παράδειγμα δικοί μου είναι (μεταξύ άλλων) οι Mike Bloomfield & Roy Buchanan, θα τους βάλω στην ίδια μοίρα με τους προηγούμενους; Όχι, και φυσικά δεν παίζει ρόλο το πόσο καλά η γρήγορα έπαιζαν, ποτέ δεν έπαιξε. Για τους νεότερους ήρωες, είναι νωρίς πιστεύω να ξεχωρίσουν - αν και δεν είμαι ο καταλληλότερος να εκφέρω άποψη.

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, dimsonic είπε

 

συμφωνώ με το γενικό πνεύμα που έγραψες, απλά θα σου πω ότι όλα είναι και θέμα εποχής.

Για μας που ζήσαμε και μεγαλώσαμε με ζωντανούς JH, EC, κλπ ποτέ ο Slash ή ο Frusiante (ιδίως ο δεύτερος) δεν ήταν αυτό που λέγαμε ήρωας.

ο ένας ίσως ένας φάνσυ πλευερ και ο άλλος ένας φανκ ελιτιστής

Το ονόματα αυτά τα ανέφερα μόνο και μόνο επειδή αναφέρθηκαν στο αρχικό ποστ.

 

Εννοούνται αυτά που αναφερεις για Hendrix και Clapton, συμφωνώ και εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, fusiongtr είπε

 

Μα έχει σημασία.

Τι κάνει κάποιον κιθαρίστα guitar hero?

 

 

Guitar hero (κατ' εμέ) είναι αυτός που παίζει lead κιθάρα και

 

1) ανήκει σε μια υπερεπιτυχημενη mainstream μπάντα και έχει γίνει σχεδόν ταυτόσημη έννοια με την μπάντα, 

 

Για παράδειγμα δεν γίνεται όταν ακούσεις την λέξη Guns n Roses να μην σου έρθει στο μυαλό σχεδον αμεσως ο Slash (άσχετα που ο frontman ήταν ο Axl και ο βασικός συνθέτης ήταν ο Izzy) ή ο Angus Young στους AC/DC (δεν είναι τυχαίο ότι αυτοί οι δυο κιθαρίστες είναι αναγνωρίσιμοι μόνο το 'περίγραμμα" τους αν δεις, ή την "σκιά" τους,τους αναγνωρίζεις αμέσως)

 

Ενώ στο άκουσμα του ονόματος Beatles ή Maiden δεν πάει το μυαλό σου πρώτα στον George Harrison ή στον Adrian Smith αντίστοιχα...

 

Στους RCHP πρώτος σου έρχεται στο μυαλό ο Flea που είναι όντως bass hero...

 

Και σε σούπερ mainstream μπάντες όπως killers και maroon 5 δεν ξέρω προσωπικά καν τα ονόματά τους 

 

Και 

2) Αυτός που κάνει "προσωπική" καριέρα και έχει επιτυχία, όπως είχε ο Hendrix, o SRV, o Malmsteen, o Clapton κτλ. Στην ίδια κατηγορία βάζω και Knopfler και Eddie Van Halen γιατί κακά τα ψέματα αυτοί ήταν η μπάντα 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Αυτό(ς) που βλέπεις... Ο εικονιζόμενος 😎

 

 

Guitar hero.jpg

Είναι γιατί έχω τραγουδήσει το Miss you όμως. 

  • Συμφωνώ 1

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
11 ώρες πριν, fusiongtr είπε

Τι τον κάνει να ξεχωρίζει από τους υπόλοιπους κιθαρίστες?

Innovator κατ΄ αρχάς, shredder, "πύραυλος", που το "πούλησε" ωραία, στιλάτος, που έπαιξε πράγματα πριν από την "εποχή" τους και μας έριξε κάτω τα σαγόνια- αυτά σε γενικές γραμμές.

Και κυρίως, τα έκανε όλα αυτά σε "κιθαριστικές" εποχές όσον αφορά τη μουσική.

Ε, η εποχή άλλαξε, λίγο-πολύ τα έχουμε ακούσει όλα, έχουν βγει ένας "σκασμός πύραυλοι"- δεν είναι όπως παλιά να ξεχωρίζει κάποιος σαν τη μύγα μες το γάλα- οπότε κάπου εκεί μας τελείωσαν και οι guitar heroes...

 

Να ζήσουμε να τους θυμόμαστε... 😇    

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου