Προς το περιεχόμενο

Παράλογα πράγματα από Νάκα και εγγύηση Fender για μανίκι


MrRush

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

 

Έχω αγοράσει μια Fender Player Series Stratocaster από τον Νάκα στην Πάτρα.

Πριν την αγοράσω είχα ανέβει Αθήνα να παίξω αυτό το μοντέλο για να δω αν μου αρέσει. Είχα πάει στο κεντρικό κατάστημα στην Ναυαρίνου όπου ρώτησα αν γίνεται και δωρεάν Service κατά την αγορά και μου είπαν ναι. Ήρθα στην Πάτρα, τους είπα αυτό και μου είπαν και αυτοί ότι αφού το είπαν από το κεντρικό κατάστημα, θα κάνουν και εδώ δωρεάν set up αρκεί να την έκανα παραγγελία στο κατάστημα και να την πλήρωνα σε αυτούς (να μην την έπαιρνα από το eshop πχ).

 

Αγόρασα την κιθάρα, ήρθε και την άνοιξα εγώ στο κατάστημα.

Έπαιξα για λίγο και ρωτάω να τους την αφήσω για set up ώστε να περάσουν 10άρες χορδές, να γίνει πλήρες set up και να μου κάνουν deck το tremolo. 

 

Ακολούθησε η εξής κουβέντα

- Αυτό που ζητάς δεν γίνεται, αν πειράξουμε ακόμα και εμείς που είμαστε επίσημοι dealers της Fender τις βίδες για το bridge claw, χάνεις την εγγύηση.

- Μα αν βάλω 10άρες χορδές θα πρέπει έτσι και αλλιώς να πειράξω τις βίδες ώστε να κατέβει η γέφυρα στο σωστό ύψος από το σώμα.

- Ναι αλλά η κιθάρα τώρα είναι μια χαρά και δεν θέλει κανένα set up, αν βάλεις πιο βαριές χορδές και θέλει κάποια ρύθμιση τότε βλέπουμε.

Τέσπα λέω, δεν πειράζει, δεν θα τα χαλάσουμε εδώ, πλήρωσα και έφυγα. Η κιθάρα τελικά έγινε set up από τρίτο άτομο, έγινε fret level και ήρθε εκεί που έπρεπε.

 

Παρόλα αυτά, έστειλα email στον Νάκα να ρωτήσω γιατί δεν δέχτηκε ο "τεχνικός" στην Πάτρα να μου κάνει set up και μου είπε πως πρώτον δεν έχουν τεχνικό στην Πάτρα και για οποιοδήποτε έλεγχο η κιθάρα πρέπει να πάει Αθήνα (άρα συμπεραίνουμε πως ο Πατρινός είπε ψέματα για να κερδίσει μια πώληση στο μαγαζί του) και πως γενικά οποιαδήποτε ρύθμιση της κιθάρας αναιρεί την εγγύηση.

 

Fast forward κάμποσους μήνες, άλλαξα από 10άρες σε 9άρες και κανένα μήνα μετά το μανίκι ανέπτυξε back-bow με το truss rod να είναι τέρμα χαλαρό. Άλλαξα το stand που έχω βάλει την κιθάρα επειδή πριν ήταν σε κρεμαστό και ξαναήρθε το μανίκι στην θέση του. Τώρα, μετά από 2 μήνες χωρίς θέματα, την είχα αφήσει για καμια εβδομάδα και γύρισα και την βρήκα ένα ημιτόνιο sharp σε όλες τις χορδές.

 

Πλέον τρίζει στα περισσότερα τάστα και ιδιαίτερα στην χορδή Λα στα πρώτα τάστα. Το τρίξιμο ακούγεται ακόμα και μέσα από ενισχυτή. Έβαλα ένα καποτάστο να τσεκάρω relief και είναι λιγότερο από μια επαγγελματική κάρτα (χαρτόνι, περίπου το πάχος 2 Α4). Παραθέτω και ένα recording που έκανα με το πως ακούγεται.

 

Η ερώτηση μου είναι, αν επικοινωνήσω με Fender Europe θα βγάλω άκρη με εγγύηση για την αντικατάσταση του μανικιού ή πρέπει να πάω την κιθάρα ντε και καλά στον Νάκα για να διαπιστώσει το πρόβλημα; Αν πάω την κιθάρα στον Νάκα ενώ δεν έχω floating την γέφυρα, παίζει να μου αρνηθούν ακόμα και να μου κάνουν έλεγχο; Μου φαίνεται τελείως παράλογο ο μεγαλύτερος retailer στην Ελλαδα να λέει πως το set up αναιρεί την εγγύηση και να έχει τεχνικό μόνο στην Αθήνα.

 

Ευχαριστώ και συγνώμη για το τεράστιο post. : D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Επικοινωνείς με τον ΝΑΚΑ Αθήνας.

https://www.nakas.gr/el/plirofories/simeia-service/

 

SERVICE ΕΓΧΟΡΔΩΝ
Επισκευές, ρυθμίσεις, μετατροπές (αλλαγή τάστων, αλλαγή μαγνητών, επισκευές headstocks, ευθυγραμμίσεις κ.ά.)
ΑΘΗΝΑ | Ναυαρίνου 13 & Μαυρομιχάλη, Αθήνα, Τ.Κ.: 10680, τηλ.: 210-3647111 , φαξ: 210-3642521
Ωράριο Λειτουργίας Service Εγχόρδων Ναυαρίνου:
Δευτέρα / Τετάρτη: 10:00 - 15:00
Τρίτη / Πέμπτη / Παρασκευή: 10:00 - 20.00
Σάββατο: Κλειστά
Κυριακή: Κλειστά

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι φυσιολογικο με τις αλλαγές του καιρού να ξεκουρδιζει και παράλληλα αλλάζει το relief. Χρειάζεται να χαλαρώσεις λίγο το truss rod για να μην έχεις buzz. Μην πειράξεις τις άλλες ρυθμίσεις.

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, gkourmoul1 said:

Ειναι φυσιολογικο με τις αλλαγές του καιρού να ξεκουρδιζει και παράλληλα αλλάζει το relief. Χρειάζεται να χαλαρώσεις λίγο το truss rod για να μην έχεις buzz. Μην πειράξεις τις άλλες ρυθμίσεις.

 

Όπως έγραψα και στο αρχικό post, το Truss rod είναι τελείως χαλαρό και είναι και single action (δεν μπορώ να σφίξω από την άλλη κατεύθυνση ώστε να προσθέσει tension προς την μεριά των χορδών). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι πρόβλημα, όντως.

 

Μια κιθάρα έχω με single action (mim fender) και με 9αρες είμαι σχεδόν οριακά.

 

Άρα καλώς το ψάχνεις με το σέρβις, εφόσον δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο.

 

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, gkourmoul1 said:

Αυτό είναι πρόβλημα, όντως.

 

Μια κιθάρα έχω με single action (mim fender) και με 9αρες είμαι σχεδόν οριακά.

 

Άρα καλώς το ψάχνεις με το σέρβις, εφόσον δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο.

 

Θα μπορούσα να βάλω 10άρες και να δω πως θα πάει αλλά σκέφτομαι πως απλά αυτό "κρύβει" το πρόβλημα και είναι κρίμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, MrRush είπε

Πλέον τρίζει στα περισσότερα τάστα και ιδιαίτερα στην χορδή Λα στα πρώτα τάστα. Το τρίξιμο ακούγεται ακόμα και μέσα από ενισχυτή. Έβαλα ένα καποτάστο να τσεκάρω relief και είναι λιγότερο από μια επαγγελματική κάρτα (χαρτόνι, περίπου το πάχος 2 Α4). Παραθέτω και ένα recording που έκανα με το πως ακούγεται.

 

Εφόσον υπάρχει relief, έστω και λίγο, υπάρχει ελπίδα. 

Το action ποσα χιλιοστα είναι (μετράς στο 15ο ταστο)? Κάτι μου λέει ότι είναι αρκετά χαμηλο (κάτω από 1,5mm) και θέλει λίγο ψηλωμα.

 

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω κι εγώ (μάλλον χαζομάρα θα πω, αλλά ...)

Αν βάλεις 11άρες και πάρει το μπράτσο, και σφίξεις truss rod, αν μετά βάλεις 9άρες, και χρειαστεί χαλάρωμα, θα έχεις την δυνατότητα να το κάνεις (αφού θα έχεις σφίξει πριν).

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, gkourmoul1 said:

 

Εφόσον υπάρχει relief, έστω και λίγο, υπάρχει ελπίδα. 

Το action ποσα χιλιοστα είναι (μετράς στο 15ο ταστο)? Κάτι μου λέει ότι είναι αρκετά χαμηλο (κάτω από 1,5mm) και θέλει λίγο ψηλωμα.

 

Δεν έχω χάρακα για να το μετρήσω αλλά είναι πάνω από 1.5 χιλιοστό γιατί βάζω δύο πένες που έχουν συνολικό πάχος 1.87 χιλιοστά στην στην μπάσα Μι και χωράνε.

2 minutes ago, fusiongtr said:

Να ρωτήσω κι εγώ (μάλλον χαζομάρα θα πω, αλλά ...)

Αν βάλεις 11άρες και πάρει το μπράτσο, και σφίξεις truss rod, αν μετά βάλεις 9άρες, και χρειαστεί χαλάρωμα, θα έχεις την δυνατότητα να το κάνεις (αφού θα έχεις σφίξει πριν).

Δεν ξέρω πόσο μπορεί να βοηθήσει κάτι τέτοιο. Επειδή με έχει στενοχωρήσει αυτή η φάση γιατί όταν παίρνεις την πρώτη σου σοβαρή κιθάρα δεν περιμένεις να έχεις και περιπέτειες, όταν με την Yamaha της πλάκας όλα ήταν ρολόι έχω ψάξει για το θέμα και βλέπω πως συνήθως βάζουν τον λαιμό σε πρέσα και τον ζεσταίνουν για να έρθει το ξύλο εκεί που πρέπει. Σε κιθάρα που έχει εγγύηση αυτό δεν θα ήθελα να το κάνω ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Να ρωτήσω κι εγώ (μάλλον χαζομάρα θα πω, αλλά ...)

Αν βάλεις 11άρες και πάρει το μπράτσο, και σφίξεις truss rod, αν μετά βάλεις 9άρες, και χρειαστεί χαλάρωμα, θα έχεις την δυνατότητα να το κάνεις (αφού θα έχεις σφίξει πριν).

 

Μόλις βάλει τις 9αρες, θα ξανατεντωσει το μπράτσο, και θα χρειαστεί πάλι να χαλαρώσει το trussrod, και πάλι δεν θα του φτάνει.

 

Ισως εάν ξαπλωνε την κιθάρα βάζοντας το μανίκι στο προσκέφαλο καναπέ, να την ανάγκαζε να "σκευρωσει" λίγο, και έρθει στα ίσα του. Αλλά καλύτερα να μην το δοκιμάσει χωρίς συνταγη ιατρού....

Δοκίμασε να ψηλώσεις το action, χαλαρώνοντας μισή στροφή τις 12 βίδες στα βαγονακια. Μετά κουρδίζεις και τσεκαρεις. Και άλλη μισή εάν χρειαστεί.

 

6 λεπτά πριν, MrRush είπε

Δεν έχω χάρακα για να το μετρήσω αλλά είναι πάνω από 1.5 χιλιοστό γιατί βάζω δύο πένες που έχουν συνολικό πάχος 1.87 χιλιοστά στην στην μπάσα Μι και χωράνε

 

Δοκίμασε να ψηλώσεις το action, χαλαρώνοντας μισή στροφή τις 12 βίδες στα βαγονακια. Μετά κουρδίζεις και τσεκαρεις. Και άλλη μισή εάν χρειαστεί.

 

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου