Προς το περιεχόμενο

το τέλος της μουσικής σύνθεσης όπως την ξέρουμε ή η αρχή ενός νεου είδους?


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, fusiongtr είπε

 

Έτσι ξεκίνησαν όλα στην μουσική.

Με τον Eric Burdon και τις γκόμενες λοιπόν.

Εφχαριστώ για την ενημέρωσις.

Δεν έγραψα αυτό εγώ, αλλά παρακαλώ. :)

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, trolley είπε

Δεν έγραψα αυτό εγώ, αλλά παρακαλώ. :)

 

Πριν από αυτόν (τον Μπάρντον) υπήρχαν κάποιοι άλλοι, και μετά από αυτόν κάποιοι άλλοι.

Όλοι για τσι γκόμενες οργάνωναν τους ήχους των?

 

Ο κυρ Μπαχ βέβαια, πρέπει να τους οργάνωνε πολύ καλά, και να αρέσανε οι ήχοι του στις γυναίκαι, γιατί είχε ένα σκασμό παιδιά.

 

EDIT: Δεν μιλάω για καθέναν ξεχωριστά, ούτε για ποιότητα δουλειάς.

Μιλάω γι 'αυτό που σπρώχνει τον άνθρωπο να κάνει κάτι τέτοιο.

Να οργανώσει δηλαδή τους ήχους διαφορετικά από τον τρόπο που είναι στην φύση.

 

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Όλοι για τσι γκόμενες οργάνωναν τους ήχους των?

Όπως είπα ήδη, δεν έγραψα αυτό.

Ανέφερα ένα γνωστό και σε εσένα παράδειγμα ενός μουσικού που έμεινε στην ιστορία έχοντας το "ταπεινότερο" των κινήτρων. Δεν έγραψα ότι όλοι οι μουσικοί έχουν το ίδιο κίνητρο. 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, trolley είπε

Όπως είπα ήδη, δεν έγραψα αυτό.

 

 

Διάβασε το edit στο πιο πάνω ποστ μου.:classic_smile:

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Alex Raptakis είπε

Επειδή έχω κάτσει να το φιλοσοφίσω πάρα πολύ το συγκεκριμένο θέμα, του τι είναι τέχνη, θα πω το εξής:

 

Τέχνη είναι η αποτύπωση μιας ιδέας.

Δηλαδή τρόπος έκφρασης άρα γίνεσαι καλλιτέχνης γιατί θέλεις να εκφραστείς. 

 

 

Το ΑΙ είναι σούπερ αλλά λειτουργεί μόνο για τον αποδέκτη της (άντε πες τηνα) τέχνης.

 

Δεκαετίες πριν ο Robert Moog είχε ερωτηθεί: δεν φοβόσαστε ότι κάποια στιγμή τα μηχανήματα θα μπορούν να φτιάχνουν μόνα τους μουσική;

Και απάντησε πως "όσο πίσω από το μηχάνημα θα βρίσκεται ένας άνθρωπος τότε δεν έχω να φοβηθώ τίποτα".

Ε, κάπως έτσι. 

 

ΥΓ κανείς δεν θα ήθελε ένα noiz jam με avatars που θα λειτουργούσαν μέσω ΑΙ !

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Jet72 είπε

Δηλαδή τρόπος έκφρασης άρα γίνεσαι καλλιτέχνης γιατί θέλεις να εκφραστείς. 

 

 

Το ΑΙ είναι σούπερ αλλά λειτουργεί μόνο για τον αποδέκτη της (άντε πες τηνα) τέχνης.

 

 

Να αγιάσει ο στόμας σου.

Το κίνητρο για δημιουργία και έκφραση, η δημιουργική διαδικασία και το ψυχικό/συναισθηματικό της βάρος, η εξωτερίκευση εσωτερικής πραγματικότητας δεν υπάρχει.

 

Υπάρχει μόνο το input που δίνεις στην AI.

 

Κι επειδή κι εμείς οι ίδιοι είμαστε αποδέκτες του τελικού αποτελέσματος, λειτουργεί και για μας.

Αλλά μόνο σ' αυτό το στάδιο της διαδικασίας.

 

Είναι σαν να πηγαίνεις σε κάποιον φοβερό συνθέτη, και να του λες να σου γράψει ένα κομμάτι, που να έχει αυτά τα χαρακτηριστικά, να είναι λίγο έτσι, λίγο αλλιώς, κλπ.

Και αυτός να σου φέρει πχ 5 κομμάτια να διαλέξεις.

 

Πόσο σχέση με την δική σου ανάγκη για έκφραση έχει αυτό, και πόσο καλύπτει την δική σου εσωτερική πραγματικότητα?

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Ευχαριστώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Giorgos rockstep είπε

Όποιος δεν μπορεί να κάνει τέχνη κάνει κριτική. 

Πως σχετίζεται αυτό με την Τεχνητή Νοημοσύνη; Άσε που δεν ισχύει, μία υπεκφυγή είναι που συνήθως την λένε (δεν εννοώ εσένα) αυτοί που δεν μπορούν να κάνουν ούτε Τέχνη, ούτε κριτική. Απ' ότι έχω δει, δηλαδή.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά τα λέτε και συμφωνώ.

Και εγώ βλέπω το ΑΙ της συζήτησης σαν ένα μέσο, όχι σαν δημιουργό, τεχνίτη, καλλιτέχνη. Θα έλεγα (θα) είναι περισσότερο σαν ένα υπερβολικά πολυπλοκο, φτασμένο DAW, που θα του λες θέλω "αυτό" και θα μπαίνει ως μέσο να το κάνει. Απλά θα του το λες με απλά λόγια και όχι με πολλές χρονοβόρες διαδικασίες. Και αρκετά πράγματα εννοείται θα τα κάνει μόνο του, σύμφωνα πάντα με τη βάση δεδομένων που έχει χρησιμοποιηθεί για να εκπαιδευτεί, η οποία θα είναι και οι "επιρροές" του.

 

Όσο το ΑΙ είναι εργαλείο, δεν νομίζω να υπάρξει πρόβλημα. Στο τέλος θα γίνουν όλοι developers που θα ασχολούνται με το ΑΙ και το πώς μπορεί να βελτιώσει/δημιουργίσει κάθε τι για το καλύτερο (?) του ανθρώπινου είδους και όχι μόνο. 

 

Το πρόβλημα θα ξεκινήσει (ότ)αν θα ξεκινήσουν τα AI να γράφουν μόνα τους χωρίς input, με δική τους πρωτοβουλία. Βέβαια νομίζω πως αν οποιοδήποτε ΑΙ λάβει έστω και ΜΙΑ πρωτοβουλία, τότε αυτό ήταν, τελειώσαμε, όχι σαν μουσικοί, αλλά μάλλον σαν είδος.

 

Το παράδειγμα με το jamάρισμα δε το θεωρώ καλό, γιατί εκεί μιλάμε για μία καθαρή ανθρώπινη αλληλεπίδραση, στο πλαίσιο της μουσικής στη συγκεκριμένη περίπτωση. Το ΑΙ είναι άσχετο. Αν κανονίσεις να βγεις για ένα καφέ με το φίλο σου και είστε και οι δύο στο κινητό, τότε δε χρειάζεται καν το ΑΙ για να στα χαλάσει, παρά μόνο η έλλειψη της ανθρώπινης αλληλεπίδρασης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου