Προς το περιεχόμενο

το τέλος της μουσικής σύνθεσης όπως την ξέρουμε ή η αρχή ενός νεου είδους?


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 λεπτά πριν, cigaret13 είπε

 Ναι αλλά εδώ μιλάμε για τέχνη (μουσική....) και όχι για φωτογραφία.....

 

Δεν είναι ακριβώς φωτογραφίες. Υπάρχουν και αυτές, αλλά όχι μόνο. Όλα ξεκίνησαν από ένα διαγωνισμό ζωγραφικής που το 1ο βραβείο το πήρε ένας που κατέθεσε ζωγραφιά από ΑΙ. Έγινε μεγάλος ντόρος.

 

Πάρα πολλά portfolio sites ζωγραφικής και εικονογράφησης έχουν αρχίσει να απαγορεύουν την ανάρτηση εικόνων AI. Από την άλλη έχουν δημιουργιθεί νέες πλατφόρμες που ΠΟΥΛΑΝΕ φράσεις-κλειδιά προκειμένου ο χρήστης να τις αγοράζει για να τις βάζει στο λογισμικό και να αποκτά συγκεκριμένα αποτελέσματα εικόνων.

 

Τα αποτελέσματα είναι εντυπωσιακά, και η μουσική δεν είναι τόσο πολύπλοκη όσο νομίζουμε - όχι για έναν τεχνιτό εγκέφαλο με σχεδόν άπειρη μνήμη και επεξεργαστική δύναμη. Στο κάτω κάτω η ερώτηση δεν είναι το αν ένα δημιούργημα είναι φτιαγμένο από έναν άνθρωπο ή ένα "ρομπότ", αλλά αν προσφέρει στην ανθρωπότητα με κάποιο τρόπο, είτε ψυχολογικό/ψυχαγωγικό, είτε πρακτικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

αν προσφέρει στην ανθρωπότητα

εξαρτάται από το τι ζητάει η ανθρωπότητα

εμένα πχ δεν μου προσφέρει τίποτα,

δεν μπορώ να ταυτιστώ (κάτι που για μένα είναι απαραίτητη συνθήκη στην τέχνη)

Ίσως πάλι έχω εγώ το πρόβλημα

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Alex άλλο η καταγραφή εικόνων (και σκηνοθετημένων αλλά και "φυσικών" ) και άλλο η ζωγραφική.

 Το πρώτο είναι είναι ένα κλικ από το μάτι, έστω ενός "καλλιτέχνη" και το δεύτερο τέχνη... 

Επεξεργασμένο από cigaret13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, cigaret13 είπε

Alex άλλο η καταγραφή εικόνων (και σκηνοθετημένων αλλά και "φυσικών" ) και άλλο η ζωγραφική.

 Το πρώτο είναι είναι ένα κλικ από το μάτι, έστω ενός "καλλιτέχνη" και το δεύτερο τέχνη... 

Εκτιθέμεθα, λέμε.

Αν ενδιαφέρει το θέμα, ας ανοιχτεί άλλο thread, αυτά τα ερωτήματα έχουν απαντηθεί εδώ και έναν αιώνα.

 

17 λεπτά πριν, mediumswing είπε

Ίσως πάλι έχω εγώ το πρόβλημα

Δεν έχεις κανένα πρόβλημα. Ούτε σε 'μένα προσφέρει.

Αλλά, δεν είμαστε η ανθρωπότητα, μόνο ελάχιστο τμήμα της.

 

27 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

Δεν είναι ακριβώς φωτογραφίες. Υπάρχουν και αυτές, αλλά όχι μόνο.

Εξ'ου και τα εισαγωγικά που έβαλα.

:)

 

 

  • Χαχα 1
  • Συμφωνώ 1

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχω κάτσει να το φιλοσοφίσω πάρα πολύ το συγκεκριμένο θέμα, του τι είναι τέχνη, θα πω το εξής:

 

Τέχνη είναι η αποτύπωση μιας ιδέας. Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο.

 

Φυσικά δε μιλάμε για την ποιότητα ή την πολυπλοκότητα αυτής, αλλά και ούτε για το μέσο, ούτε για το χρόνο, ούτε για τίποτα. Μιλάμε για το τι ορίζει κάτι ως τέχνη.

 

@cigaret13 Η ζωγραφική, η φωτογραφία, η γλυπτική, η μουσική, και ότι άλλο μπορείς να σκεφτείς, είναι απλά μέσα.

Για παράδειγμα, η φωτογραφία μέσω μιας συγκεκριμένης τεχνολογίας (μέσο) έχει ως αποτέλεσμα να αποτυπώνει ένα στιγμιότυπο της πραγματικότητας. Η διαφοροποίηση αυτής από άλλες έχει να κάνει με την ιδέα.

Η ζωγραφική δε διαφέρει πολύ. Αποτυπώνει μια ιδέα χρησιμοποιώντας ένα διαφορετικό μέσο, ή εργαλείο αν θες. Λόγω της διαφοράς του μέσου, μπορείς να πετύχεις διάφορα στυλ που ξεπερνούν τις δυνατότητες του μέσου της φωτογραφίας. Μη ξεχνάμε ότι οταν έγινε mainstream η ψηφιακή ζωγραφική μέσω πχ του Photoshop, υπήρξαν ξεσηκωμοί από τους παραδοσιακούς. Μόνο και μόνο τη μαγεία της αναίρεσης να βάλεις, πάει τους ξέξανες τους παραδοσιακούς (που λέει ο λόγος).

 

Τώρα για τη μουσική, όπως λένε: Music is organized sound waves. Ο άνθρωπος με τον καιρό δημιούργησε μέσα (πχ όργανα, αργότερα υπολογιστές) για να οργανώνει διαφορετικά αυτά τα φυσικά κύματα. Δεν διαφέρει δα τόσο πολύ από άλλες μορφές τέχνης.

 

Τώρα θα μου πεις, μια ιδέα μπορεί να είναι μόνο ανθρώπινη, λόγω της ιδιαιτερότητας των αναμνήσεων.

Και ναι, ισχύει, και ως έχει, το ΑΙ χρειάζεται ένα input για να δημιουργίσει, δε θα το κάνει μόνο του. Το input αυτό βασίζεται σε υπερ-τεράστιες βάσεις δεδομένων από προηγούμενες ιδέες που ξεπερνούν την ανθρώπινη δυνατότητα.

 

Βέβαια δε λέω ότι είμαι υπέρ. Αλλά, αν αυτό έχει ζήτηση από το διάμεσο, τότε δεν έχουμε επιλογή. Ο διάμεσος άνθρωπος δεν ενδιαφέρεται και τόσο εις βάθος. Αυτός θα επικρατήσει, αν και εφόσον υπάρχει κέρδος από τους δημιουργούς.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

  Τέχνη είναι η αποτύπωση μιας ιδέας. Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο.

 Για παράδειγμα, η φωτογραφία μέσω μιας συγκεκριμένης τεχνολογίας (μέσο) έχει ως αποτέλεσμα να αποτυπώνει ένα στιγμιότυπο της πραγματικότητας. Η διαφοροποίηση αυτής από άλλες έχει να κάνει με την ιδέα.

Η ζωγραφική δε διαφέρει πολύ. Αποτυπώνει μια ιδέα χρησιμοποιώντας ένα διαφορετικό μέσο, ή εργαλείο αν θες. 

 Η "διαφωνία" μου είναι στο "αποτύπωση μιας ιδέας" και ναι η ζωγραφική (πέρα από την αποτύπωση...) διαφέρει πολύ από την φωτογραφία στο θέμα "τέχνη"...

 Τέλος πάντων, μάλλον ο OP θα με βρίζει τώρα.... πολύ το κούρασα με το off topic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, cigaret13 είπε

 

 Τέλος πάντων, μάλλον ο OP θα με βρίζει τώρα.... πολύ το κούρασα με το off topic.

Μπα καθε αλλο.

Διαφωνιες θελουμε

  • Χαχα 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

1. Τέχνη είναι η αποτύπωση μιας ιδέας. Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο.

 

2. Τώρα για τη μουσική, όπως λένε: Music is organized sound waves.

 

Κοίταξε να δεις τώρα κάτι ενστάσεις που έχω.

 

1. Έχω λοιπόν την ιδέα να μαγειρέψω αύριο φακές. Φτιάχνω και την λίστα με τα ψώνια. Κάνω τέχνη?

Επίσης το κυριότερο κατά την γνώμη μου, δεν είναι ούτε η ιδέα, ούτε η αποτύπωσή της.

Το κυριότερο είναι το κίνητρο.

Γιατί να αποτυπώσω την ιδέα μου?

Τι είναι αυτό που με σπρώχνει?

 

2. Παντού στην φύση υπάρχουν αυτά τα οργανωμένα ηχητικά κύματα. Γιατί πρέπει να οργανώσουμε τα δικά μας?

Τι παραπάνω προσφέρουν?

Γιατί μας ενδιαφέρει να το κάνουμε αυτό?

 

EDIT: Ας πω και για την φωτογραφία αφού έγινε αναφορά και σ' αυτήν. Περπατώντας και χαζεύοντας γύρω μας, προσλαμβάνουμε εκατομμύρια φωτογραφίες το λεπτό.

Γιατί κάποιες τις αποθανατίζουμε?

Αφού θα υπάρχουν πάντα άπειρες τριγύρω μας.

 

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Παντού στην φύση υπάρχουν αυτά τα οργανωμένα ηχητικά κύματα. Γιατί πρέπει να οργανώσουμε τα δικά μας? Τι παραπάνω προσφέρουν? Γιατί μας ενδιαφέρει να το κάνουμε αυτό?

Τα διάφορα "γιατί" τα απαντάει ο καθένας με την ποιότητα της δουλειάς του. Οι πιο πολλοί ασχολούνται με τη μουσική για να βγάλουν γκόμενες (ο Eric Burdon π.χ.,  όπως έχει ο ίδιος δηλώσει). Στη πορεία όμως έγιναν οι Animals. Άλλοι (με το ίδιο ακριβώς κίνητρο) φτιάχνουν κολοκύθια-τούμπανα.

 

Δεν είναι το κίνητρο λοιπόν :)

 

  • Χαχα 1

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, trolley είπε

 

 

Δεν είναι το κίνητρο λοιπόν :)

 

 

Έτσι ξεκίνησαν όλα στην μουσική.

Με τον Eric Burdon και τις γκόμενες λοιπόν.

Εφχαριστώ για την ενημέρωσις.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου