Προς το περιεχόμενο

το τέλος της μουσικής σύνθεσης όπως την ξέρουμε ή η αρχή ενός νεου είδους?


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, trolley είπε

τον cos_dr θα απαγορευτεί η είσοδος.

 

Τι έκανα παλι? Εγώ θα την πληρώσω πάλι. 😂Εγώ θα έρθω να τιμήσω τον φίλο μου (αν και δεν ξέρεις ποιος πάει πρώτος) και ας μην με βάλουν. Θα κάτσω μακριά στη γωνία σιωπηλός και με σταυρωμένα τα χέρια. 😢

 Και θα πει ένας, γιστι ρε ο cos δεν μπαίνει μέσα? Και θα του πουν δεν ήθελε ο συγχωρεμένος , είπε να μην τον βάλουν. Χαχαχαχαχα 😂

4 ώρες πριν, trolley είπε

στο τέλος, απλά, άνθρωποι και μηχανές βρίσκουν τρόπο και συνυπάρχουν - αυτό θα γίνεται όλον τον 21ο αιώνα, 

 

 

😄

  • Χαχα 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως, επειδή ο OP (τουλάχιστον) δικαιούται μία απάντηση εντός θέματος, στο παρακάτω link θα βρείτε το Magenta Project, το οποίο εγκαινιάστηκε υπό την αιγίδα της Google.

 

https://magenta.tensorflow.org/

 

Εκεί υπάρχουν πληροφορίες, καθώς και εργαλεία για όποιον/α θέλει όντως να ερευνήσει το ζήτημα και να αποκτήσει εμπειρία, αντί για προϊδεάσεις. Θα ήθελα πολύ να σας γράψω τη γνώμη μου αλλά... δεν έχω: τα διαθέσιμα εργαλεία είναι μόνο για Mac και Windows ενώ εγώ χρησιμοποιώ κυρίως Linux.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, trolley είπε

Πάντως, επειδή ο OP (τουλάχιστον) δικαιούται μία απάντηση εντός θέματος, στο παρακάτω link θα βρείτε το Magenta Project, το οποίο εγκαινιάστηκε υπό την αιγίδα της Google.

 

https://magenta.tensorflow.org/

 

Εκεί υπάρχουν πληροφορίες, καθώς και εργαλεία για όποιον/α θέλει όντως να ερευνήσει το ζήτημα και να αποκτήσει εμπειρία, αντί για προϊδεάσεις. Θα ήθελα πολύ να σας γράψω τη γνώμη μου αλλά... δεν έχω: τα διαθέσιμα εργαλεία είναι μόνο για Mac και Windows ενώ εγώ χρησιμοποιώ κυρίως Linux.

 

 

o op δεν έχει καμμία φαγούρα για απάντηση.

Σας έδωσε ένα ερέθισμα για συζήτηση και μετά από λίγο την ...έκανε

(άλλωστε είναι φανατικός οπαδός των αναλογικών πατροπαράδοτων προσεγγίσεων)

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimsonic είπε

o op δεν έχει καμμία φαγούρα για απάντηση.

Σας έδωσε ένα ερέθισμα για συζήτηση και μετά από λίγο την ...έκανε

(άλλωστε είναι φανατικός οπαδός των αναλογικών πατροπαράδοτων προσεγγίσεων)

ΟΚ, με φαγούρα ή με Αουτάν, αν μας δίνεται η ευκαιρία να μάθουμε κάτι παραπάνω, καλό είναι να την αξιοποιούμε. Δεν είναι πολύ ευγενικό να μας λες ότι άνοιξες μία συζήτηση χωρίς να έχεις κάτι να εισάγεις σε αυτήν και χωρίς να σε ενδιαφέρει τι έχουν να εισάγουν ή άλλοι.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, trolley είπε

ΟΚ, με φαγούρα ή με Αουτάν, αν μας δίνεται η ευκαιρία να μάθουμε κάτι παραπάνω, καλό είναι να την αξιοποιούμε. Δεν είναι πολύ ευγενικό να μας λες ότι άνοιξες μία συζήτηση χωρίς να έχεις κάτι να εισάγεις σε αυτήν και χωρίς να σε ενδιαφέρει τι έχουν να εισάγουν ή άλλοι.

θα έλεγα ότι έλαβα μέρος στην αρχή και τοποθετήθηκα. Ούτε ζήτησα κάποια απάντηση. Είπα την άποψή μου. Από ένα σημείο και μετά όμως όταν κάπως ξέφυγε η συζήτηση θεώρησα καλό να απέχω.

Αλλά και καθόλου να μην ελάμβανα μέρος δεν βλέπω να υπάρχει πρόβλημα σ αυτό. Ίσα ίσα που ζεστάθηκε λίγο η ατμόσφαιρα σε μια διαλογική συζήτηση έξω από το τι κιθάρα να πάρω ή τι έχει ο ενισχυτής μου.

Μπορεί να ακούστηκε αγενές αλλά δεν είναι. Ούτε έχει υποχρέωση κάποιος να μου απαντήσει. (όπως το έθεσες). Χαίρομαι να συνεχίζει η συζήτηση προς πασα κατεύθυνση έστω και χωρίς απαραίτητα την παρουσία μου.

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

The best 😀

 Το ερωτημα ειναι ρητορικο

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσθέσω κάτι άλλο στη συζήτηση, ΑΙ και πάλι, αλλά μια άλλη εφαρμογή του.

Στο πρόσφατο get back των beatles η ομάδα του Peter Jackson χρησιμοποίησαν ΑΙ και για την εικόνα και για τον ήχο και είχαμε αυτά τα εκπληκτικά αποτελέσματα.

Τώρα χρησιμοποιήθηκε και πάλι για την επανέκδοση του Revolver 56 χρόνια μετά την αρχική του κυκλοφορία όπου κατάφεραν να ξεχωρίσουν όργανα που ήταν μαζί σε κάποιο από τα 4 tracks με εκπληκτική ποιότητα.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, dimsonic είπε

Να προσθέσω κάτι άλλο στη συζήτηση, ΑΙ και πάλι, αλλά μια άλλη εφαρμογή του.

Στο πρόσφατο get back των beatles η ομάδα του Peter Jackson χρησιμοποίησαν ΑΙ και για την εικόνα και για τον ήχο και είχαμε αυτά τα εκπληκτικά αποτελέσματα.

Τώρα χρησιμοποιήθηκε και πάλι για την επανέκδοση του Revolver 56 χρόνια μετά την αρχική του κυκλοφορία όπου κατάφεραν να ξεχωρίσουν όργανα που ήταν μαζί σε κάποιο από τα 4 tracks με εκπληκτική ποιότητα.

 

Δεν κατηγόρησε κανείς την ΑΙ έτσι γενικά. Είναι σπουδαίο εργαλείο και ως τέτοιο χρησιμοποιήθηκε στα παραπάνω παραδείγματα. Οι ενστάσεις μου είναι ως προς την δημιουργία έργων τέχνης και πόσο νόημα μπορεί να έχουν αυτά (για μένα).

Επίσης θα ήθελα να μάθω τι είναι αυτό (πέρα από την έρευνα) που μπορεί να ωθήσει κάποιον να ενεργοποιήσει την ΑΙ να γράψει μουσική ή ποίηση. Στις παραπάνω εφαρμογές (για τους Beatles) αναγνωρίζω και την ανάγκη και την πρόθεση και το στόχο και το αποτέλεσμα και το απολαμβάνω κιόλας.

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, mediumswing είπε

 

Επίσης θα ήθελα να μάθω τι είναι αυτό (πέρα από την έρευνα) που μπορεί να ωθήσει κάποιον να ενεργοποιήσει την ΑΙ να γράψει μουσική 

 

ό,τι ωθεί και τους παραγωγούς αυτού να φτιάξει αυτό: λεφτά

 

ξέρω γίνομαι κουραστικός. 250 μύρια κλικ έχει αυτό

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου