Προς το περιεχόμενο

Μπάντα ή μουσικός που είχατε υποτιμήσει.


Spyros Delta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποια μπάντα ή μουσικό είχατε υποτιμήσει τραγικά ή προσπεράσει πολύ γρήγορα, και κάποια στιγμή καταλάβατε ότι πρόκειται περί μουσικής διάνοιας και άλλαξε 100% η άποψη σας?

Προσωπικά είχα προσπεράσει στα γρήγορα τους Beach Boys ως μια μπάντα που παίζει τραγουδάκια για τα αμερικανάκια που πάνε στις παραλίες για Windsurfing και ρακέτες.
Μέχρι που ήρθε μια παραγγελία να κάνω acoustic arrangement σε δυο κομμάτια τους (I Just Wasn't Made For These Times και You Still Believe in Me) και εκεί χρειάστηκε να ακούσω πιο προσεκτικά και να αναλύσω τις συνθέσεις τους.

 

 

 

.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Ποια μπάντα ή μουσικό είχατε υποτιμήσει ή προσπεράσει, και κάποια στιγμή καταλάβατε ότι πρόκειται περί μουσικής διάνοιας?

Προσωπικά είχα προσπεράσει στα γρήγορα τους Beach Boys ως μια μπάντα που παίζει τραγουδάκια για τα αμερικανάκια που πάνε στις παραλίες για Windsurfing και ρακέτες.
Μέχρι που ήρθε μια παραγγελία να κάνω acoustic arrangement σε δυο κομμάτια τους (I Just Wasn't Made For These Times και You Still Believe in Me) και εκεί χρειάστηκε να ακούσω πιο προσεκτικά και να αναλύσω τις συνθέσεις τους.

αυτούς τουλάχιστον κατηγορηματικά όχι

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, dimsonic είπε

αυτούς τουλάχιστον κατηγορηματικά όχι

επρεπε καπου να εξομολογηθω για να φυγει η αμαρτια απο πανω μου 😀

  • Like 1
  • Χαχα 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Προσωπικά είχα προσπεράσει στα γρήγορα τους Beach Boys ως μια μπάντα που παίζει τραγουδάκια για τα αμερικανάκια που πάνε στις παραλίες για Windsurfing και ρακέτες.

 

Μα αυτό ακριβώς ήταν.

Μετά βγήκανε οι Μπίτλς που υποτίμησε ο Μπάμπης, και χαθήκανε οι Μπιτς Μπόις.

Και μετά ήρθανε και οι Μπίστυ Μπόις, οι Μπακ Στριτ Μπόις, και γενικώς γέμισε ο τόπος μπόις.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Χαχα 9

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

επρεπε καπου να εξομολογηθω για να φυγει η αμαρτια απο πανω μου 😀

όχι βέβαια όταν έχεις ακούσει στα 9 σου το good vibrations (πρωτο απ όλα), μετά λες, "τι βλακείες ήταν αυτά πριν απ αυτό", αλλά κάπου εκεί στα 14-15 έρχεσαι στα γράδα σου.

36 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

επρεπε καπου να εξομολογηθω για να φυγει η αμαρτια απο πανω μου 😀

αμαρτία ομολογημένη, δεν είναι αμαρτία

  • Ευχαριστώ 1
  • Συμφωνώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ιεροσυλία για πολλούς αυτό που θα πω, αλλά όταν πρωτάκουσα Van Halen δε μου γέμισαν καθόλου το μάτι, ακόμα δεν ξέρω γιατί. Για πολλά χρόνια τους είχα βάλει ταμπέλα "overrated" στο μυαλό και δεν έδινα σημασία.

 

Μια μέρα κάπως έτυχε και άκουσα όλο το "For Unlawful Carnal Knowledge" και στο παρακάτω κομμάτι έγινε ΤΟ κλικ:

 

Έκτοτε άλλαξα φουλ γνώμη για τη μπάντα και τον Eddie, αλλά παραμένω ιερόσυλος προτιμώντας την περίοδο με τα σύνθια, τα 2 ψυγεία racks και τον Sammy στα φωνητικά.

 

  • Μπερδεύτηκα 1
  • Χαχα 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα την ηλικια των ...9 ετων 🤣 δεν εχω υποτιμησει ποτέ καμμια μπαντα ή μουσικο στη ζωη μου.

 

Γιατι η απλή λογική λέει ότι για να εχει τοσο μεγαλη επιτυχια ΕΙΝΑΙ σιγουρα ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ σε αυτο που κανει (ειδικα τη στιγμη που αυτο που κανει το κανουν και ΧΙΛΙΑΔΕΣ αλλοι χωρις ομως επιτυχια)

 

Φυσικα το οτι δεν υποτιμω καποιον μουσικο δεν σημαινει οτι μου αρεσει κι ολας.

Αυτό είναι άλλου παππά Ευαγγελιο.

 

Αλλα το να υποτιμήσω π.χ. τους Yes ή τους Genesis, τους οποίους δεν αντεχω να ακουσω ουτε 10 δευτερολεπτα ή την Beyonce & τον Kanye West ,που μου προκαλουν υπνηλια,   , δεν θα ηταν και το μεγαλυτερο δειγμα ευφυιας....οι ανθρωποι και μουσικαρες ειναι και τρομερα ταλεντα απλα.....not my cup of tea....

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν όταν ήμουν πιτσιρικάς και απέκτησα πρόσβαση στα βινύλια του μεγάλου μου αδελφού, γούσταρα με οτιδήποτε είχε θόρυβο. Deep Purple, Iron Maiden, AC/DC, DIO... Καθόμασταν και μου πρότεινε δίσκους. Ήταν ένας δίσκος του οποίου το εξώφυλλο με είχε μαγνητίσει. Τον ρωτάω "αυτός εδώ είναι καλός;". Το εξώφυλλο ήταν μαύρο με ένα τρίγωνο πρίσμα και μια ακτίνα φωτός να περνά μέσα του και να διαθλά τα χρώματα. Μου λέει "Αυτός είναι πάρα πολύ καλός δίσκος". Φυσικά επρόκειτο για το Dark Side of the Moon των Pink Floyd.

Βάζω να το ακούσω... Απογοήτευση... Που είναι ο θόρυβος; Που είναι οι κιθάρες; Που είναι η φασαρία;

Πέρασαν 2 δεκαετίες για να "ακούσω" πραγματικά αυτόν τον δίσκο και να τον εκτιμήσω... Όπως βέβαια και τους τεράστιους Pink Floyd

Επεξεργασμένο από Phoenix2022
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Duran Duran... Στα 80'ς μου καθόντουσαν στο λαιμό λόγω της βλακώδους κόντρας των μεταλλάδων με τους οπαδούς τους. 😄

 

Στην εξέλιξη τους λάτρεψα.

  • Συμφωνώ 2

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου