Προς το περιεχόμενο

Χάλασε το midi keyboard μου;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα.

Έχω ένα midi keyboard της Μ-AUDIO και μόλις τώρα έχω την αίσθηση ότι κάτι χάλασε.

Είχε βγει το καλώδιο usb που το συνδέω με τον υπολογιστή, πήγα να το βάλω και κάτι μέσα από την υποδοχή στο keyboard βγήκε ή έσπασε!

Αυτό στη φωτό.

Το περίεργο είναι ότι και χωρίς αυτό το keyboard δουλεύει! 🤔

Φτιάχνεται; Μπορώ να το πάω κάπου;

IMG_20221001_113733.jpg

 

Edit:

Πρέπει να είναι αυτό το άσπρο που φαίνεται εδώ σε ένα άλλο μοντέλο, στην υποδοχή usb:

https://m-audio.com/products/view/keystation-88es#lg=1&slide=1

 

Επεξεργασμένο από filmmusic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Βύσματα της πλάκας.

 

3 ώρες πριν, filmmusic είπε

Φτιάχνεται; Μπορώ να το πάω κάπου;

Πήγαινε στον εισαγωγέα ή σε κατάστημα που ξέρουν από αυτά.

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζει κανείς μήπως κατάστημα στο κέντρο της Αθήνας ή Παγκράτι/Δάφνη/Καισαριανή/Υμηττό;

Ψάχνω στο ιντερνετ αλλά δε βγάζω άκρη..🙄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/10/2022 στις 3:06 ΜΜ, Μανώλης Χναράκης είπε

https://www.elina.gr/

 

ΕΛΙΝΑ 
3ης Σεπτεμβρίου 59
Αθήνα 10433

Τηλ: 210 8830311 - 14

 

https://m-audio.com/distributors#

Μου απάντησαν. Μπορούν να αλλάξουν τη θύρα usb αλλά το κόστος είναι 49ευρώ. Πολύ μου φαίνεται!

Τελοσπάντων, θα δω τι θα κάνω. Προς το παρόν δουλεύει το keyboard.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κομματάκι αυτό είναι κάτι σαν οδηγός στα συγκεκριμένα μπριζάκια υποδοχής usb. Δεδομένου ότι δεν φέρει πάνω του κάποιο συρματάκι ή άλλο στοιχείο που κάνει επαφή, είναι λογικό να λειτουργεί το keyboard. 

Είχε συμβεί και στο δικό μου (ένα oxygen) το οποίο λειτουργούσε απροβλημάτιστα για αρκετό καιρό, μέχρι που από το βάλε-βγάλε στράβωσαν τα συρματάκια που βρίσκονται εντός της υποδοχής usb, οπότε και τελικά σταμάτησε να δουλεύει η υποδοχή. Σε ό,τι με αφορά το άνοιξα και το έφτιαξα μόνος μου (αγόρασα ένα ανταλλακτικό μπριζάκι υποδοχής από ένα ηλεκτρονικάδικο και έκανα τις κολλήσεις με κολλητήρι) στην πλακέτα, αν και πλέον χρησιμοποιώ κυρίως την έξοδο midi και όχι τη usb.

Με λίγα λόγια, για όσο λειτουργεί ακόμα θα δουλεύει σα να μην έσπασε. Λίγη προσοχή όταν βάζεις-βγάζεις το καλώδιο, και αν δημιουργηθεί πρόβλημα, βλέπεις τότε για αντικατάσταση.

Ιντονέησον ημάς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν υπάρχει λόγος σε τέτοια μηχανήματα να μπαινοβγαίνει το usb. Μια φορά το βάζεις όταν το αγοράζεις και το βγάζεις όταν το πετάς.

  • Συμφωνώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ να σου πω την αλήθεια θα έβαζα ελάχιστη superglue στην άκρη και θα το κολλούσα. Ή θα το παρατούσα εφόσον δουλεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μάθετε να κολλάτε.

Εχει ενα σωρό μαθήματα στο υτ.

και τα εργαλεία κάνουν 15 ευρώ

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου