Προς το περιεχόμενο

Χορδές για Stratocaster


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα συμφορουμίτες. Ποιες χορδές χρησιμοποιείτε για Stratocaster και τις συστήνετε; Άκουσα καλά λόγια για Ernie Ball Super Slinky 9-42. Γνώμες;

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Ghs 9-42 βαζω σε ολες τις κιθάρες μου.

 

Πρόσφατα αγόρασα ένα σετ 9-40 της dadarrio για δοκιμή. Έχει παχυτερες ενδιάμεσες χορδές. Θα το δοκιμάσω σε στρατ μάλλον.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Ghs 9-42 βαζω σε ολες τις κιθάρες μου.

 

Πρόσφατα αγόρασα ένα σετ 9-40 της dadarrio για δοκιμή. Έχει παχυτερες ενδιάμεσες χορδές. Θα το δοκιμάσω σε στρατ μάλλον.

Δε σου άρεσαν οι d'adarrio γενικά;

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε ότι έκανε ο Hendrix ,ο  Blackmore και ο Galagher (και το....μισό ροκ πριν το 1980)

 

010-038  forever...

 

 

Οι καλύτερες είναι αυτές (δυστυχώς ελάχιστοι κατασκευαστές  τις προσφέρουν πλέον αλλά έτσι κι αλλιώς οι GHS είναι κορυφαίες χορδές και είναι και roundcore οπότε έχουν και καλύτερο feel)

 

 

https://www.musicstore.com/en_GR/EUR/GHS-E-Git-Saiten-10-38-Boomers-Nickel-Plated-Roundwound/art-GIT0017403-000?campaign=GShopping/GR&ProgramUUID=4zbAqJar0n4AAAFl5TtyjI8u&gclid=Cj0KCQjwyt-ZBhCNARIsAKH1174MKVBYgG1AGjLP5u4QHFB4PxqX9NbfHfpOuzV2DEfLE5Tc9ar9IaAaAmLwEALw_wcB

14 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Πρόσφατα αγόρασα ένα σετ 9-40 της dadarrio για δοκιμή.

 

Πολύ ωραίο σετ αν δεν μπορείς να βρεις 010-038. Είναι σχεδόν το ίδιο ισορροπημένο.

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Δε σου άρεσαν οι d'adarrio γενικά;

 

Δεν μου άρεσε η αίσθηση. Σκληρή. Είχαν διάρκεια, όμως και οκ ήχο.

 

Οι ernie ball είχαν πιο μαλακή αίσθηση, αλλά μου χαλούσαν παρά πολύ εύκολα. Ο ήχος δε μου άρεσε και τόσο. Καθαρά θέμα γούστου.

 

Μόλις έβαλα το πρώτο σετ ghs, δεν ξανακοίταξα για άλλη εταιρεια. Πήρα το 9-40 από περιέργεια για το πόσο ισορροπημένο θα είναι, όχι λόγω μάρκας.

 

 

  • Like 2

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντα daddario 9-42 αλλα μια και βλεπω πολλους με ghs σκεφτομαι να τις δοκιμασω.

Επεξεργασμένο από fenderiarhs

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, fenderiarhs είπε

Παντα daddario 9-42 αλλα μια και βλεπω πολλους με ghs σκεφτομαι να τις δοκιμασω.

 

Θα σου αρέσουν,  είναι πιο slinky και έχουν πιο ωραίο,λιγότερο stiff ,feel λόγω του roundcore  στις wound χορδές. 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Nekkon είπε

Καλησπέρα συμφορουμίτες. Ποιες χορδές χρησιμοποιείτε για Stratocaster και τις συστήνετε; Άκουσα καλά λόγια για Ernie Ball Super Slinky 9-42. Γνώμες;

 

Bάζω 9.5 Daddario EXL120+

 

Mε αφορμή αυτό που πόσταρε ο sf, μόλις παρήγγειλα τις 10-38 να τις δοκιμάσω στη 2η strat.

 

Αναμένω τις επόμενες μέρες να δοκιμάσω και κάποιες 9άρες και 10άρες balanced

Daddario EXL120BT

Daddario EXL110BT

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου