Προς το περιεχόμενο

Ibanez restoration στο Top ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, 

 

Θα ήθελα την γνώμη του κοινού για μια Ibanez Iron Label στην οποία έχει φθαρεί το χρώμα στο top (στο σημείο που συνήθως βάζω το μικρό δάχτυλο στο δεξί όταν παίζω). Σε άλλη κιθάρα δεν θα με ενοχλούσε αλλά στην συγκεκριμένη κάτι το ξύλο από κάτω που είναι πολύ ανοιχτό, κάτι η αντίθεση με το φινίρισμα, μου φαίνεται κάπως. 

 

Μια λύση θα ήταν κάποιο αυτοκόλλητο, άλλη κάποιο pickguard κομμένο κατάλληλα. Η 2η λύση σαφώς είναι πιο ακριβή αν είναι να γίνει σωστά. 

 

 

20220916_183050 (1).jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα δυο μου φαίνονται ασχημες λύσεις, το μεν αυτοκόλλητο θα πρέπει να ειναι κάποιο που να ταιριάξει ωραία, το δε pickguard θέλει τρύπες και να ειναι σχετικά μικρό γιατί έχει έντονες καμπύλες η κυρία σου! Δεν μπορώ να φανταστώ κάποιο ταιριαστό pickguard - επίσης θα ανέβει λίγο το ύψος στήριξης του δεξιού σου χεριού και μπορεί αυτό να μη σε βολέψει..

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Restoration = restoration

Δηλαδή βάψιμο... Και κατά προτίμηση από βαφέα για να γίνει σωστά η δουλειά. 

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαρκαδορο σκουρο.

Εναλλακτικα χρωματα με αναμιξη της airfix που φτιαχναμε αεροπλανακια.

Οι ομορφιες μπορει να σου χαλασουν τον ηχο ή τη διάθεση 

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, Miltos23 said:

Και τα δυο μου φαίνονται ασχημες λύσεις, το μεν αυτοκόλλητο θα πρέπει να ειναι κάποιο που να ταιριάξει ωραία, το δε pickguard θέλει τρύπες και να ειναι σχετικά μικρό γιατί έχει έντονες καμπύλες η κυρία σου! Δεν μπορώ να φανταστώ κάποιο ταιριαστό pickguard - επίσης θα ανέβει λίγο το ύψος στήριξης του δεξιού σου χεριού και μπορεί αυτό να μη σε βολέψει..

 

Ναι ούτε εμένα μου αρέσουν σαν λύσεις, για αυτό ψάχνομαι.

 

5 hours ago, Terry RoscoeBeck5 said:

Restoration = restoration

Δηλαδή βάψιμο... Και κατά προτίμηση από βαφέα για να γίνει σωστά η δουλειά. 

 

Αυτό θα ήταν η πιο σωστή λύση, αλλά θα είναι ακριβή και θέλει μάστορα να ξέρει καλά αυτή τη δουλειά. Αν είναι όμως να δώσω 200 (φανταζομαι καπου εκει) θα προτιμούσα να της βάλω μαγνήτες ή κάτι άλλο. Με ενδιαφέρει το look της, όχι τόσο όμως για αυτήν την κιθάρα.

 

5 hours ago, dimsonic said:

Μαρκαδορο σκουρο.

Εναλλακτικα χρωματα με αναμιξη της airfix που φτιαχναμε αεροπλανακια.

Οι ομορφιες μπορει να σου χαλασουν τον ηχο ή τη διάθεση 

 

Το σκέφτηκα ! Κάτι σαν 'βρωμικο' πινέλο να σκουρήνει το ξύλο κοντά στο χρώμα του φινιρίσματος. Φοβάμαι μην τα κάνω μαντάρα και δεν το έχω αποπειραθεί μεχρι σήμερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Restoration = restoration

Δηλαδή βάψιμο... Και κατά προτίμηση από βαφέα για να γίνει σωστά η δουλειά. 

 

To βάψιμο είναι η καλύτερη λύση, με την προϋπόθεση να σταματήσει να στηρίζει το δάχτυλό του στο καπάκι.

ΟP πέρα από το αισθητικό του θέματος, προσπάθησε να μην στηρίζεσαι στο καπάκι για πολλούς και διαφορετικούς μη αισθητικούς λόγους ακόμη και αν ο τάδε κιθαρίστας που το κάνει παίζει παπάδες.

 

Y.Γ. Εν τω μεταξύ από τότε που κατά το μεσημεράκι πρωτοάνοιξα το thread σου,άρχισαν να μου εμφανίζονται στις αγγελίες κιθάρες Ibanez Iron Label.

Μάλλον σύμπτωση θα ΄ναι..😅

 

 

Untitled.jpg

Επεξεργασμένο από Kanimothrios
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, KostisPS είπε

 

Το σκέφτηκα ! Κάτι σαν 'βρωμικο' πινέλο να σκουρήνει το ξύλο κοντά στο χρώμα του φινιρίσματος. Φοβάμαι μην τα κάνω μαντάρα και δεν το έχω αποπειραθεί μεχρι σήμερα. 

Μόνο εσύ και δυο φίλοι θα το ξέρετε. Στο σκοτάδι δεν θα το δει κανείς. Και δεν αλλάζει τίποτα στο παίξιμο.

Μια άλλη λύση είναι ένα ωραίο αυτοκόλλητο.

επίσης να ξέρεις σε πολλά ακριβά αυτοκίνητα που έχουν κάποια σημαδάκια, υπάρχουν αυτοκόλλητα κοντά στο χρώμα, γιατί κανείς δεν ρισκάρει να βάψει πχ ένα ολόκληρο καπώ με το ενδεχόμενο ο άλλος αγοραστής να το βρει. Ενώ με το μπάλωμα είναι ΟΚ. Λέει εδώ έχω ένα ξέφτι, αλλά το χρώμα είναι ορίτζιναλ.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν καταλαβαινω σωστα απο τις φωτο, το φινιρισμα της κιθαρας σου ειναι ενα πολυ σκουρο ματ stain? Χωρις να ειμαι ειδικος, μου φαινεται οτι θα ηταν σχετικα ευκολο να "μπαλωθει" χωρις πολλα πολλα, ισως δεν παει για 200αρι που σκεφτεσαι - κανε ενα ψαξιμο καλου κακου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 minutes ago, dimsonic said:

Μόνο εσύ και δυο φίλοι θα το ξέρετε. Στο σκοτάδι δεν θα το δει κανείς. Και δεν αλλάζει τίποτα στο παίξιμο.

Μια άλλη λύση είναι ένα ωραίο αυτοκόλλητο.

επίσης να ξέρεις σε πολλά ακριβά αυτοκίνητα που έχουν κάποια σημαδάκια, υπάρχουν αυτοκόλλητα κοντά στο χρώμα, γιατί κανείς δεν ρισκάρει να βάψει πχ ένα ολόκληρο καπώ με το ενδεχόμενο ο άλλος αγοραστής να το βρει. Ενώ με το μπάλωμα είναι ΟΚ. Λέει εδώ έχω ένα ξέφτι, αλλά το χρώμα είναι ορίτζιναλ.

Θα το δοκιμάσω, θα ψαξω να βρω την απόχρωση να είναι κοντά και βλέπουμε. Αν σπάσει λίγο αυτή η ασπρίλα λογικά θα είναι καλύτερα. Thanks!

 

1 hour ago, Kanimothrios said:

ΟP πέρα από το αισθητικό του θέματος, προσπάθησε να μην στηρίζεσαι στο καπάκι για πολλούς και διαφορετικούς μη αισθητικούς λόγους ακόμη και αν ο τάδε κιθαρίστας που το κάνει παίζει παπάδες.

 

Y.Γ. Εν τω μεταξύ από τότε που κατά το μεσημεράκι πρωτοάνοιξα το thread σου,άρχισαν να μου εμφανίζονται στις αγγελίες κιθάρες Ibanez Iron Label.

Μάλλον σύμπτωση θα ΄ναι..😅

 

 

Έχω προσπαθήσει στο παρελθόν να 'ελευθερώσω' το δεξί αλλά κατέληξα ότι δεν με βολεύει με τίποτα. Το συμπέρασμα που έβγαλα είναι ότι δεν πρέπει να ασκείς καθόλου πίεση, με το δάχτυλο είναι πιο εύκολο να σφιχτείς, αν το δουλέψεις όμως δεν έχει διαφορά.

 

Δεν είναι σύμπτωση, αν θέλεις να μην χρησιμοποιείται το ιστορικό σου πρέπει να ξεκινήσεις να χρησιμοποιείς Tοr.  Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει πλέον, με βολεύει να μου έρχονται σχετικά προτεινόμενα στα feeds με αυτό που ψάχνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικοί θέλουν το μουσικό τους όργανο βιτρίνας.

Άλλοι το θέλουν με τα παράσημα.

 

Αν είσαι από τους δεύτερους μη σκας. Ευτυχισμένος άνθρωπος.

Αν είσαι από τους πρώτους μια ζωή στην ψυχολογική πίεση μην πάθει μη.

 

Η μόνη λύση βάψιμο από επαγγελματία στο εργοστασιακό χρώμα. Αλλά ....

Πάντα υπάρχει ένα αλλά.   😉

 

Λόγω παρόδου των ετών η υπάρχουσα βαφή είναι αποτέλεσμα φθοράς , από τριβή, ακτινοβολία , πολυμερισμό του βερνικιού και πάει λέγοντας.

 

Που σημαίνει ότι : Και στο εργοστασιακό χρώμα να βάψεις - επαναφέρεις , θα σου κακοφανεί , διότι πολύ απλά η οπτική μνήμη σου έχει άλλο χρώμα καταχωρημένο. Και θα λες : ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ    🤩  

 

Η πρόταση μου, άστη όπως είναι ή βάψε άλλο χρώμα, ούτε καν το ίδιο χρώμα σε  άλλο τόνο.

 

Καλές μουσικές να έχουμε. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου