Προς το περιεχόμενο

φοιτητικη ζωη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, Jim04 είπε

Ο στόχος μου είναι μόρφωση και διασκέδαση για επόμενα 5 χρόνια

 

Αυτό δεν είναι στόχος. Είναι η διαδρομή. Και καλά κάνεις και θες να την απολαύσεις.

 

26 λεπτά πριν, Jim04 είπε

Κοίτα εγώ θέλω να ασχοληθώ με τον προγραμματισμό και να δουλέψω remote για κάποια ξένη εταιρεία. Θεωρώ πως αν είμαι καλός θα μπορέσω να ζήσω μια ποιοτική για τα δεδομένα της Ελλάδας ζωή. Πολλοί προγραμματιστές παίρνουν καλούς μισθούς στην Ελλάδα και έχουν work life balance, αυτός είναι κι εμένα ο στόχος μου

 

Αυτός είναι ένας καλός στόχος. Εκεί επικεντρωσου.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ι) Χαρτογράφησε εγκαίρως τα πανεπιστήμια του εξωτερικού που σε ενδιαφέρουν.
ΙΙ) Αν τα Αγγλικά σου δεν είναι σε C2 επίπεδο ρύθμισέ το τώρα χθες. Αν έχεις/πάρεις και κάποιο σχετικό χαρτί ακόμα καλύτερα
ΙΙΙ) Μην το κωλοβαρέσεις πολύ (ειδικά αν δεν υπάρχει ατελείωτος παράς στην οικογένεια) 

IV) Κοιμήσου όπου και με όποιον νομίζεις αλλά ποτέ ξεσκέπαστος if you catch my drift.

V) Ούτε καλημέρα στους φασουλήδες που κάθονται στα τραπεζάκια των παρατάξεων.

 

Εκτός αρίθμησης γιατί αυτό αφορά ολόκληρη τη ζωή σου, φυσικά δε θα αρχίσεις να λες στα κορίτσα ότι παίζεις κιθάρα και ότι άλλη φάση η λάμπα και πωωω ρε παιδί μου πώς γάμαγε το Decade Of Aggression, δε βγαίνουν πχια τέτχια live.
Αν ανοίξει κουβέντα για μουσική εσύ θα πεις ααα, σου έχω πει ότι έπαιζα χρόνια τούμπα; Τί είναι η τούμπα; Ένα τεράστιο χάλκινο πνευστό που κάνει εκκωφαντικό θόρυβο. Πάμε σπίτι να παίξουμε;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ECC803s είπε

Ι) Χαρτογράφησε εγκαίρως τα πανεπιστήμια του εξωτερικού που σε ενδιαφέρουν.
ΙΙ) Αν τα Αγγλικά σου δεν είναι σε C2 επίπεδο ρύθμισέ το τώρα χθες. Αν έχεις/πάρεις και κάποιο σχετικό χαρτί ακόμα καλύτερα
ΙΙΙ) Μην το κωλοβαρέσεις πολύ (ειδικά αν δεν υπάρχει ατελείωτος παράς στην οικογένεια) 

IV) Κοιμήσου όπου και με όποιον νομίζεις αλλά ποτέ ξεσκέπαστος if you catch my drift.

V) Ούτε καλημέρα στους φασουλήδες που κάθονται στα τραπεζάκια των παρατάξεων.

 

Εκτός αρίθμησης γιατί αυτό αφορά ολόκληρη τη ζωή σου, φυσικά δε θα αρχίσεις να λες στα κορίτσα ότι παίζεις κιθάρα και ότι άλλη φάση η λάμπα και πωωω ρε παιδί μου πώς γάμαγε το Decade Of Aggression, δε βγαίνουν πχια τέτχια live.
Αν ανοίξει κουβέντα για μουσική εσύ θα πεις ααα, σου έχω πει ότι έπαιζα χρόνια τούμπα; Τί είναι η τούμπα; Ένα τεράστιο χάλκινο πνευστό που κάνει εκκωφαντικό θόρυβο. Πάμε σπίτι να παίξουμε;

αγγλικα εχω lower, αυτο για τα πανεπιστημια του εξωτερικου το λες για μεταπτυχιακο? αυτο με τη κιθαρα δε το καταλαβα, αυτο θα το λεω αν το φερει η κουβεντα, δε θα το λεω για να το παιξω καποιος στα κοριτσια, αν εννοεις αυτο. Τελος, η τριτη συμβουλη ειναι αυτονοητη, παντα θα εχω επαφη με τη σχολη

Επεξεργασμένο από Jim04
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Jim04 είπε

Μέχρι τότε που θα έχω γεράσει εγώ θα έχει ανέβει το προσδόκιμο ζωής 

Αυτό που προσπάθησα (μάλλον ανεπιτυχώς) να υπογραμμίσω είναι: παίξε, γέλασε, χάζεψε, αλλά μην το κάνεις για δύο δεκαετίες, διότι μετά είναι δύσκολο να το μαζέψεις και να φτιάξεις μία ζωή από το τίποτα.

 

Επίσης, δε συμφωνώ με το ότι πρέπει να λες "ναι" γενικώς. Τα "όχι" στη ζωή είναι πιο σημαντικά (π.χ. ο LK είπε όχι στο γάμο και δες τι σου γράφει).

 

Τέλος, το προσδόκιμο ζωής αφορά αυτούς που έχουν ήδη γεράσει, στο μέλλον κανείς δεν ξέρει τι θα γίνει.

 

:)

  • Like 1

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Jim04 είπε

αγγλικα εχω lower,

 

Καντο Proficiency ΧΘΕΣ.

Και μαθε και καμμια αλλα χρησιμη ξενη γλωσσα (χρησιμη ειναι μια γλωσσα που την μιλανε σε χωρες που υπαρχουν λεφτα & δουλειες οποτε τα γερμανικα ειναι μαλλον η καλυτερη επιλογη σου)

  • Συμφωνώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Superfunk είπε

 

Καντο Proficiency ΧΘΕΣ.

Και μαθε και καμμια αλλα χρησιμη ξενη γλωσσα (χρησιμη ειναι μια γλωσσα που την μιλανε σε χωρες που υπαρχουν λεφτα & δουλειες οποτε τα γερμανικα ειναι μαλλον η καλυτερη επιλογη σου)

Πλέον υπάρχει το remote , δουλεύεις από τη χώρα σου για εταιρία άλλης χώρας,  σα προγραμματιστής θέλω  βγάλω αρκετά και να ζήσω άνετα στην Ελλάδα, ελπίζω να μη χρειαστεί να ξενιτευτω, προφισενσι είναι αναγκαίο? Τι παραπάνω δίνει απ'το lower? Μπορεί και να δώσω στο πολύ μέλλον όταν τελειώσω τη σχολή γιατί θέλει αρκετή προετοιμασία. 

4 ώρες πριν, trolley είπε

Αυτό που προσπάθησα (μάλλον ανεπιτυχώς) να υπογραμμίσω είναι: παίξε, γέλασε, χάζεψε, αλλά μην το κάνεις για δύο δεκαετίες, διότι μετά είναι δύσκολο να το μαζέψεις και να φτιάξεις μία ζωή από το τίποτα.

 

Επίσης, δε συμφωνώ με το ότι πρέπει να λες "ναι" γενικώς. Τα "όχι" στη ζωή είναι πιο σημαντικά (π.χ. ο LK είπε όχι στο γάμο και δες τι σου γράφει).

 

Τέλος, το προσδόκιμο ζωής αφορά αυτούς που έχουν ήδη γεράσει, στο μέλλον κανείς δεν ξέρει τι θα γίνει.

 

:)

Βασικά με βάση την εξέλιξη της επιστήμης το πιο πιθανό είναι να αυξηθεί αρκετά το προσδόκιμο ζωής μέχρι τα τέλη του αιώνα, αλλά τα χρόνια που ζει κανείς εξαρτώνται κατά μεγάλο ποσοστό απ'το τρόπο ζωής του και τις συνήθειες του. Γι'αυτό έχω υγιεινό τρόπο ζωής, θα ήθελα να φτάσω τα 90+

Επεξεργασμένο από Jim04
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Jim04 είπε

Τι παραπάνω δίνει απ'το lower

 

Δραματικά καλύτερα αγγλικά 

 

Ειδικά αν θες να δουλεύεις remotely τα αγγλικά σου πρέπει να είναι τέλεια. 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

Δραματικά καλύτερα αγγλικά 

 

Ειδικά αν θες να δουλεύεις remotely τα αγγλικά σου πρέπει να είναι τέλεια. 

ε ναι αυτο θελω, ουτως η αλλως απο οτι βλεπω και στις ταινιες, κοιτα να ξερεις οτι τα αγγλικα μου ειναι αρκετα καλα, εχω επαφη με τη γλωσσα και μαθαινω συνεχεια νεες λεξεις και φρασεις, ξερω πολυ καλυτερα απο οτι ηξερα οταν πηρα το lower πριν 3 χρονια. Στη Γερμανια εχω εναν κολλητο ο οποιος ηρθε να σπουδασει Αθηνα αλλα μετα τις σπουδες θα ξαναπαει Γερμανια (το αναφερω επειδη ειπες για τα Γερμανικα), ο φιλος μου μου εχει πει οτι ειναι πολυ καλυτερα τα πραγματα απο οτι στην Ελλαδα, αλλα θα πρεπει να μαθω μια πολυ δυσκολη γλωσσα απ'το 0, και προφισιενσυ και Γερμανικα τωρα σα φοιτητης δεν θα εχω καθολου ελευθερο χρονο, γι'αυτο λεω κιολας οτι για Αγγλικα θα δωσω μετα τη σχολη αλλα και με lower συνεννοουμαι με τους ξενους εργοδοτες στο remote. Γενικα μ'αρεσει η Γερμανια επειδη βλεπω πολυ ποδοσφαιρο και απο μικρος ημουν fan της Μπαγερν, αλλα ο φιλος δεν ειναι στο Μοναχο

Επεξεργασμένο από Jim04
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/10/2022 στις 3:26 ΜΜ, Jim04 είπε

Πλέον υπάρχει το remote , δουλεύεις από τη χώρα σου για εταιρία άλλης χώρας

Βεβαίως, αλλά δεν ειναι ΤΟΣΟ εύκολο (και δεν ειναι για όλους/όλα, δια πάσαν νόσον κλπ. Και το λέω αυτό ως φανατικός υπερμαχος της δυνατοτητας του remote). Σε καθε περιπτωση, ειναι μια άλλη συζητηση, για την επομενη φαση της ζωης σου, οπότε ανησύχησε όταν ερθει η ώρα ;)

 

Στις 6/10/2022 στις 3:26 ΜΜ, Jim04 είπε

θέλω να βγάλω αρκετά και να ζήσω άνετα στην Ελλάδα, ελπίζω να μη χρειαστεί να ξενιτευτω

Το κλειδί είναι να είσαι πρόθυμος να αλλάζεις γνώμες 😁 Βεβαίως και να μη χρεαστεί, πάρε ερεθίσματα όμως ώστε να κάνεις μια συνειδητή επιλογη όταν έρθει ο καιρός ή όταν θέλεις. Δες πώς είναι η ζωή, αν μπορείς κάνε Ερασμους οπωσδηποτε. Δεν υπάρχει μόνο η Γερμανία, υπάρχουν και τριγύρω χώρες με καλή/εξαιρετική τεχνολογική παραγωγή. (Άσε που το Μόναχο ειδικά είναι ωραίο μεν, αλλά εγκληματικά ακριβό, και το λέω αυτό ζώντας στη Ζυρίχη). Αλλα ξαναλεω αυτη η συζητηση δεν ειναι για τωρα.

 

Αγγλικά φουλ, μην το σκεφτεσαι καν, δεν πας πουθενα οπως σου ειπαν.

 

Μαζεψε ερεθισματα (εντος κι εκτος πανεπιστημιου, ολων των ειδων) και αξιοποιησε τα λογικά. Μου αρεσε πολυ το πόιντ με τα ναι (να είσαι ανοιχτός σε ό,τι φαίνεται ενδιαφέρον, ακομα κι αν μοιαζει ασχετο με τα συνήθη σου) και τα όχι (σημαντικά να τα πεις και αυτα εκει που εσύ χρειαζεσαι), ωραία συμβουλή ;)

 

Καλή αρχή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, koraxprs είπε

Βεβαίως, αλλά δεν ειναι ΤΟΣΟ εύκολο (και δεν ειναι για όλους/όλα, δια πάσαν νόσον κλπ. Και το λέω αυτό ως φανατικός υπερμαχος της δυνατοτητας του remote). Σε καθε περιπτωση, ειναι μια άλλη συζητηση, για την επομενη φαση της ζωης σου, οπότε ανησύχησε όταν ερθει η ώρα ;)

 

Το κλειδί είναι να είσαι πρόθυμος να αλλάζεις γνώμες 😁 Βεβαίως και να μη χρεαστεί, πάρε ερεθίσματα όμως ώστε να κάνεις μια συνειδητή επιλογη όταν έρθει ο καιρός ή όταν θέλεις. Δες πώς είναι η ζωή, αν μπορείς κάνε Ερασμους οπωσδηποτε. Δεν υπάρχει μόνο η Γερμανία, υπάρχουν και τριγύρω χώρες με καλή/εξαιρετική τεχνολογική παραγωγή. (Άσε που το Μόναχο ειδικά είναι ωραίο μεν, αλλά εγκληματικά ακριβό, και το λέω αυτό ζώντας στη Ζυρίχη). Αλλα ξαναλεω αυτη η συζητηση δεν ειναι για τωρα.

 

Αγγλικά φουλ, μην το σκεφτεσαι καν, δεν πας πουθενα οπως σου ειπαν.

 

Μαζεψε ερεθισματα (εντος κι εκτος πανεπιστημιου, ολων των ειδων) και αξιοποιησε τα λογικά. Μου αρεσε πολυ το πόιντ με τα ναι (να είσαι ανοιχτός σε ό,τι φαίνεται ενδιαφέρον, ακομα κι αν μοιαζει ασχετο με τα συνήθη σου) και τα όχι (σημαντικά να τα πεις και αυτα εκει που εσύ χρειαζεσαι), ωραία συμβουλή ;)

 

Καλή αρχή!

Όντως το Μόναχο είναι πανάκριβο αλλά απ'τήν άλλη αν έχεις καλά λεφτά ζεις άνετα. Αλλά σίγουρα αυτό είναι το τελευταίο πράγμα που θα σκεφτώ. Το remote σίγουρα δεν είναι τόσο εύκολο στην αρχή, αλλά πιστεύω είναι και θέμα συνήθειας, προσωπικά θα ένιωθα πολύ άνετα να δουλεύω απ'τήν άνεση του σπιτιού μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου