Προς το περιεχόμενο

O cos_dr και το Triton Le του σε δράση.


cos_dr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα φίλοι μου και καλό χειμώνα🤣

 

 Είχα καιρό να παίξω, πλησιάζει και το event του noiz 😜κ αι είπα να ξεμουδιάσω λίγο.

 Και πως μου την έδωσε και είπα να κάνω κάτι που είχα να κάνω καιρό, να εκμεταλλευτώ τις δυνατότητες sampling που έχει το

 Korg μου για να έκανα και ένα show off μιας και θα το φέρω στο στούντιο να μπω στη μύτη της πληθώρας κιθαριστών, μπασιστών, ντράμμερ που θα έρθουν😀 να υπάρχει και ένας άξιος🤣 άνθρωπος των synthesizers και των δυνατοτήτων τους και τελικά............................

 

 Άρχισα τραβάω από το youtube ήχο και να το περνάω μέσα στο όργανο και να τζαμάρω πάνω σε αυτά.

 

 Έφτιαξα στα γρήγορα και ένα βιντεάκι μιας και είπα να το βάλω στο forum να το δείτε.

 

 

 

 Έχω λαθάκια, είναι εμφανές πως έχω καιρό να παίξω και δεν μπορώ να συγχρονιστώ και καλά μιας και το αριστερό χέρι παίζει το ρόλο του trigger των samples που εξυπηρετούν ως ακομπανιαμέντο για να τζαμάρω από πάνω.

 

 Συμβιώνω 20 χρόνια με αυτό το όργανο και του είχα πάρει τότε ότι χρειάζεται για να πλησιάζει τον μεγάλο του αδελφό, το Triton Classic. (Λεφτά υπήρχαν)

 Η κάρτα sampling είχε τοτε 250 ευρώ και οι μνήμες ram ήταν ακριβές και το έχω τιγκάρει, ακριβώς γιατί το πήρα τότε για να έχει τις δυνατότητες ενός music studio και να είναι και ευκολοκουβάλητο για να το παίρνω εύκολα στα live μου τότε και στο εξοχικό και όπου θέλω.

 

 Παρόλα τα χρόνια του ένα τέτοιο όργανο μπορεί στα κατάλληλα χέρια να κάνει τα πάντα και είναι και εξαιρετικό στο live performance με στουντιακού επιπέδου ήχο. Είναι υποτιμημένο σαν όργανο και στη χώρα μας έχει σκυλάδικο χαρακτήρα, αλλά τα καταφέρνει παντού κατά τη γνώμη μου  ΑΚΟΜΑ και σήμερα, ένα εργαλείο που μπορεί να συνδυάσει ΑΨΟΓΑ το synth performance με το song writing και το djλίκι. 🤣

 

 Θέλει υπομονή για να επεξεργαστείς τα samples, στη σύγχρονη εποχή των pc αλλά και των καινούργιων music workstations, στην εποχή του drag & drop που πετύχεις stretching και συγχρονισμό στο φτερο, αυτό θέλει πολύ χρόνο και κινήσεις αλλά θα το κάνει. Θα το κάνει καλά. Δεν έχει να ζηλέψει τίποτα διότι είναι και αυτό ένας ΠΑΝΙΣΧΥΡΟΣ και ΠΛΗΡΩΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟΣ SAMPLER και ακόμα και σε αυτό το ταπεινό κλιπ που έφτιαξα, ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ!

 

 Ζήτω τα ΣΥΝΘΕΣΑΪΖΕΡΣ και ο μουσικός πλουραλισμός που πρεσβεύουν για τη μουσική κυριαρχία, ΣΥΝΘΕΣΑΪΖΕΡΣ ΙΣΟΝ ΣΟΣΙΑΛΙΣΜΟΣ!! χαχαχαχαχαχαχαχαχα🤣🤣

 

 ΥΓ. ελπίζω να μην μου κλείσει τον ηχο το youtube λόγω των samples που χρησιμοποιω. Αλλιως............. ακυροχαχαχα

 

  • Like 12

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ω ρε μάνα μου τι είναι αφτό?

Πρώτη φορά βλέπω πσησταριά με οθόνη ασούμε.

Κάπου μετά το 6:00 έπρεπε να γυρίσεις την πανσέτα που είναι αριστερά, σου άρπαξε.

  • Χαχα 5

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, cigaret13 είπε

Κωνσταντίνε για σένα παίρνω και διαζύγιο....😘😍

Τιτανομεγιστοτεράστιος!

 

Έχω ρετάρει. Δεν μπορώ να συγχρονιστώ, την άλλη δεκαετία πάντως αν είμαι καλά θα παίζω πολύ, κάτσε να βγω σε σύνταξη και θα σας πω εγώ🤣

  • Χαχα 3

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Ω ρε μάνα μου τι είναι αφτό?

Πρώτη φορά βλέπω πσησταριά με οθόνη ασούμε.

Κάπου μετά το 6:00 έπρεπε να γυρίσεις την πανσέτα που είναι αριστερά, σου άρπαξε.

Εσένα το μυαλό σου στο φαΐ!  Το άλλο όμως με το χρώμα του cos δεν το είδες. Μπλε!!

 Πάντα είχα μια υποψία ότι είναι εξωγήινος..., τώρα βεβαιώθηκα!

  • Χαχα 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Έχω ρετάρει. Δεν μπορώ να συγχρονιστώ ...

 

Άσε τα σάπια τώρα.

Εγώ βλέπω ότι δουλεύεις μια χαρά και δεξί και αριστερό.

Λίγο τους αγκώνες χαμηλότερα θα ήθελα, να προστατεύεις την κοιλιά.

 

 

3 λεπτά πριν, cigaret13 είπε

Το άλλο όμως με το χρώμα του cos δεν το είδες. Μπλε!!

 Πάντα είχα μια υποψία ότι είναι εξωγήινος..., τώρα βεβαιώθηκα!

 

Αλήθεια δεν το ήξερες?

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Χαχα 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κώστα είσαι ο μάγος του Triton!!! 

Triton έχω και εγώ αλλά πλέον το χρησιμοποιώ ως midi keyboard (ιερόσυλος). Το pc είναι όπως και να το κάνουμε μεγάλη ευκολία. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι ειναι αυτα.... εκατσα κ ειδα ολο το βιντεο περιμενα κανα σολο τσιφτετελι με κανα sh2000 αλλα τζιφος.....😋🤣😜

  • Χαχα 1

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, roberto30 είπε

Κώστα είσαι ο μάγος του Triton!!! 

Triton έχω και εγώ αλλά πλέον το χρησιμοποιώ ως midi keyboard (ιερόσυλος). Το pc είναι όπως και να το κάνουμε μεγάλη ευκολία. 

Καλά και εγώ κυρίως ως midi keyboard το δουλεύω. 

 Αλλα μου τη βαράει καμία φορά😄 Έχει γοητεία η φάση και μου θυμίζει και παλιότερες εποχές που έχω προλάβει με παλιότερα synth - sampler που ήταν ακόμα πιο δύσκολο, χρονοβόρο και ακριβό να επεξεργαστείς samples και να σχεδιάσεις ήχους. 

 Εχει τη γοητεία του να δουλεύεις ακόμα και σήμερα με ένα μηχάνημα και οι περιορισμοί του ίσως σε κάνουν και πιο δημιουργικό. Σίγουρα οι νεότεροι του αθλήματος θα τραβάνε τα μαλλιά τους με την υπομονη που χρειάζεται να δουλεύεις μέσα από το περιβάλλον ενός παλιού hardware workstation 👍

6 λεπτά πριν, stavros_d80 είπε

τι ειναι αυτα.... εκατσα κ ειδα ολο το βιντεο περιμενα κανα σολο τσιφτετελι με κανα sh2000 αλλα τζιφος.....😋🤣😜

Θα βάλω ένα στο μέλλον😂

  • Like 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου