Προς το περιεχόμενο

Υπολογιστές καινούργιοι με windows 98... στα 1000 δολάρια.


LK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω κάνει και εγώ δουλειές και με pentium 4 και με παλιότερα συστήματα. Δεν θα το ξαναέκανα όμως, γιατί 1ον) από τότε έχουν βγει ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΑ plug in, που σίγουρα δεν τα σηκώνει τόσο παλιά CPU, τα οποία δεν έχω καμία διάθεση να αποχωριστώ και 2ον) ο τότε τρόπος εργασίας, που έπρεπε να κάνεις freeze ακόμα και τα εφέ στα κανάλια αν ήταν το project μπαμπάτσικο, είναι εφιαλτικός. Γιατί να γυρίσω εκεί;

 

 Αν ντε και καλά θέλει κάποιος παλιό λειτουργικό, το να πάρει το latest compatible hardware είναι σχεδόν αυτονόητο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Μόλις τώρα, cigaret13 είπε

Και το overdubbing να πέφτει σύννεφο σε κάθε κομμάτι...

Τύμπανα με μπάσο, 2-3 ρυθμικές σε ένα κανάλι κ.τ.λ... και άντε μετά να κάνεις αλλαγές ή και τελικά σωστή μίξη.

Έχω ένα τέτοιο (Fostex) και ξέρω τι σου λέω..

 

...Εγω για το Nebraska το πα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
14 λεπτά πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

Έτσι είναι. Να φανταστείς όμως πως με pentium 3 και πριν με Atari κάναμε ολόκληρη δισκογραφία.

Μεγάλη αλήθεια...

Το θέμα είναι το ακόλουθο: If its not broken, don't fix it. Αν το σύστημα που έχεις καλύπτει τις ανάγκες σου, μην το ακουμπάς και κάνε τη δουλειά σου.

Το ατέρμονο χώσε και ξανά χώσε θα συμβεί όταν πας να κάνεις update, ακολουθώντας τη "μόδα" της εποχής:

18 λεπτά πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

Όταν όμως χρησιμοποιείς VST είσαι εγκλωβισμένος στο να χρησιμοποιείς τελευταίας γενιάς υπολογιστή και λειτουργικό σύστημα.

 

Άμα μπεις σε αυτό το τρυπάκι, θα είσαι εσαεί με το χέρι στη τσέπη.

ΥΓ: Βέβαια, αν μέναμε στα XP, τι... κλέφτες θα γίνουν οι κατασκευαστές hardware και software; 😄

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
5 λεπτά πριν, LK είπε

Το σίγουρο είναι ότι σε καμία περίπτωση το μέσο δεν παίζει ρόλο στην ποιότητα του παραγόμενου προιόντος.

Συμφωνώ όπως και πάρα πολλοί άλλοι.

Και όταν λέμε ποιότητα του παραγόμενου προϊόντος δεν εννοούμε τα 16 ή 24 bit audio αλλά αλλά για την μουσική ποιότητα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
6 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Μεγάλη αλήθεια...

Το θέμα είναι το ακόλουθο: If its not broken, don't fix it. Αν το σύστημα που έχεις καλύπτει τις ανάγκες σου, μην το ακουμπάς και κάνε τη δουλειά σου.

 

Αυτό είναι το όλο νόημα του νήματος, και φτάσαμε να λέμε ότι έχασα το Grammy το 2005 γιατί δεν είχα 8πύρηνο cpu.......😁

1 λεπτό πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

 

Και όταν λέμε ποιότητα του παραγόμενου προϊόντος δεν εννοούμε τα 16 ή 24 bit audio αλλά αλλά για την μουσική ποιότητα.

Ε ναι....

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

 Το θέμα είναι το ακόλουθο: If its not broken, don't fix it. Αν το σύστημα που έχεις καλύπτει τις ανάγκες σου, μην το ακουμπάς και κάνε τη δουλειά σου.

 Πριν καιρό κατέβασα μια ντέμο έκδοση του amplitube 4, αντικατέστησα σε ένα project μου όλα τα τρακς κιθάρας και μπάσου, εάν θυμάμαι καλά περίπου 12..., με αυτό από το πολύ ελαφρύτερο guitar ring 5 που έχω και δεν κουνιόταν φύλλο.... Κόλλησε το λάπτοπ και αναγκάστηκα να το βγάλω απ'την πρίζα για να ξαναδουλέψει.

 Οπότε καλό είναι το If its not broken, don't fix it αλλά ρε γαμώτο προχωράμε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Και εγώ θυμάμαι εποχές που για να τελειώσει το rendering του καναλιού, πηγαίναμε για καφέ. Δεν κάνω πλάκα. Κάναμε preview, off line εννοείται, σε ένα μικρό μέρος του audio, αλλάζαμε ρυθμίσεις, ξανά preview, ξανά ρυθμίσεις, και όταν κάποια στιγμή ήμασταν ικανοποιημένοι το βάζαμε να ρεντάρει, αυτό έδειχνε υπολειπόμενο χρόνο κάνα τρίωρο, αφήναμε το μηχάνημα να δουλεύει και πηγαίναμε για καφέ. Και δεν κάνω καθόλου πλάκα.

 

 Σήμερα η επεξεργασία γίνεται σε πραγματικό χρόνο και με αλγόριθμους χιλιάδες κλάσεις ανώτερους. Πρέπει να είσαι πολύ μαζώχας και τέρμα ανώμαλος για να κάνεις αυτά που κάναμε τότε, αλλά τότε δεν υπήρχε επιλογή. Τώρα υπάρχει.   

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θέλω τον 5800Χ τον RYZEN να τον κουμπώσω στην μητρική αλλά κρατάω λεφτά γιατί περιμένω να δω πόσο θα έρθει το ρεύμα, βλέπω μια πτώση αυτές τις μέρες στις τιμές στο χρηματιστήριο ενέργειας αλλά κρατάω μια πισινή😀

  • Χαχα 4

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Εσύ γελάς, και εγώ νευριάζω. Έβαλες και την κομματάρα που έφτιαξες με το σαμπλερ, ρε crop το δείγμα ήθελες να κάνεις, ένα γαμίδι crop και σου ζάλιζε τα @@ στην καθυστέρηση, και τώρα θέλουμε vintage CPU, vintage CPU που φτύσαμε αίμα, σαν να πας σε άνθρωπο της κατοχής να του πεις να γίνει vegan, θα σου την μπουμπουνίσει με μονόβολο, νταν στο δόξα πατρί, φέρτε ρε κοκορέτσια, σπληνάντερα και δεκαεξαπύρηνους ρεεεε

  • Χαχα 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου