Προς το περιεχόμενο

Υπολογιστές καινούργιοι με windows 98... στα 1000 δολάρια.


LK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 ώρες πριν, cigaret13 είπε

Αυτό που καταγράφεται όμως στο daw είναι το dry σήμα της κιθάρας και με αυτό πλέον μπορώ να πειραματιστώ και να βρω αυτόν τον ήχο που θέλω και ταιριάζει στο όποιο project μου.

 

Ναι αλλα για εσενα το effect ειναι "σαλτσα" για αλλους κιθαριστες (που δεν παιζουν μπλουζΣ 🤣) ειναι το κυριως γευμα και "παιζουν το εφε" σκεψου τωρα να βαλεις αυτη την μεγαλοφυϊα να γραψει dry

 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

Ναι αλλα για εσενα το effect ειναι "σαλτσα" για αλλους κιθαριστες (που δεν παιζουν μπλουζΣ 🤣) ειναι το κυριως γευμα και "παιζουν το εφε" σκεψου τωρα να βαλεις αυτη την μεγαλοφυϊα να γραψει dry

 

 

 

 Μα το διευκρίνισα πολλές φορές εδώ... Μιλάω για τον εαυτό μου έναν καραερασιτέχνη όπως όμως είναι και εκατομμύρια άλλοι που χρησιμοποιούν τα Daws.

 Για τους επαγγελματίες υπάρχουν τα στούντιος που εκεί πλέον η εγγραφή είναι σε άλλο level...

 Πάντως και γι αυτούς (τους επαγγελματίες) που έχουν στούντιο σπίτι τους, προβάροντας κομμάτια ή γράφοντας ιδέες ή τέλος φτιάχνουν το κομμάτι για να κάνουν όμως την τελική εγγραφή στο εξωτερικό επαγγελματικό στούντιο, πιστεύω ότι το dry σήμα της κιθάρας τους δίνει περισσότερες επιλογές στα του ήχου τους αργότερα στην μίξη. Δεν μιλάω για  "σπιτικά" στούντιος που γράφονται από την αρχή μέχρι το τέλος άλμπουμς...

 Προσωπικά, όπως προέγραψα, παίζω τα parts κιθάρας ή μπάσου με το vst ενεργό στο track αλλά αποτυπώνοντας σε αυτό τον dry ήχο της-του σε αυτό. Τους λόγους του έγραψα.

 

 

 

  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, cigaret13 είπε

 Μα το διευκρίνισα πολλές φορές εδώ... Μιλάω για τον εαυτό μου έναν καραερασιτέχνη όπως όμως είναι και εκατομμύρια άλλοι που χρησιμοποιούν τα Daws.

 Για τους επαγγελματίες υπάρχουν τα στούντιος που εκεί πλέον η εγγραφή είναι σε άλλο level...

 Πάντως και γι αυτούς (τους επαγγελματίες) που έχουν στούντιο σπίτι τους, προβάροντας κομμάτια ή γράφοντας ιδέες ή τέλος φτιάχνουν το κομμάτι για να κάνουν όμως την τελική εγγραφή στο εξωτερικό επαγγελματικό στούντιο, πιστεύω ότι το dry σήμα της κιθάρας τους δίνει περισσότερες επιλογές στα του ήχου τους αργότερα στην μίξη. Δεν μιλάω για  "σπιτικά" στούντιος που γράφονται από την αρχή μέχρι το τέλος άλμπουμς...

 Προσωπικά, όπως προέγραψα, παίζω τα parts κιθάρας ή μπάσου με το vst ενεργό στο track αλλά αποτυπώνοντας σε αυτό τον dry ήχο της-του σε αυτό. Τους λόγους του έγραψα.

 

 

 

 

Προσωπικά πάντως αν η κιθάρα δεν έχει τουλάχιστον delay δεν μπορώ καν να παίξω  :)

Έτσι κι αλλιώς για εμενα ο ηχος καθοδηγει το παιξιμο και οχι το αναποδο  ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Superfunk είπε

 

Προσωπικά πάντως αν η κιθάρα δεν έχει τουλάχιστον delay δεν μπορώ καν να παίξω  :)

Έτσι κι αλλιώς για εμενα ο ηχος καθοδηγει το παιξιμο και οχι το αναποδο  ;)

Μα το ίδιο πράγμα λέμε... εννοείτε ότι κι εγώ δεν εμπνέομαι και δεν μπορώ να παίξω και να γράψω με τον χάλια "φυσικό" ήχο της ηλ. κιθάρας. Ακούω τον "περίπου" ήχο που θέλω από τα ακουστικά μου, Guitar ring 5 στο κανάλι με το preset της αρεσκείας μου, αλλά στο track γράφεται ο dry ήχος και μετά τον κάνω ότι θέλω στην μίξη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Superfunk είπε

 

Προσωπικά πάντως αν η κιθάρα δεν έχει τουλάχιστον delay δεν μπορώ καν να παίξω  :)

Έτσι κι αλλιώς για εμενα ο ηχος καθοδηγει το παιξιμο και οχι το αναποδο  ;)

 

Κρατάς και dry και wet signal Νίκο, έτσι ώστε αν θέλεις αργότερα να μπορείς να επεξεργαστείς το dry, ποικιλοτρόπως.

Από εφφέ, reamping και δεν συμμαζεύεται.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Συμφωνώ 3

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα κάνω raise στα λεχθεντα και θα πω ότι, ακόμα και τον τέλειο ήχο να έχεις βρει, με ενισχυτή και μικρόφωνο, ένα ποιοτικό σπλιτερακι πρίν από την αλυσίδα και καταγραφή της dry κιθάρας σε ξεχωριστό τρακ είναι η καλύτερη δικλείδα ασφαλείας για περίπτωση ρεμίξ και ριαμπινγκ. Το έχω δει να σώζει ζωές, για μένα είναι μαστ σε σοβαρή ηχογράφηση, άσχετα όταν μαλακιζομαι με βλακείες δικές μου που δεν το κάνω ποτέ, όταν όμως μιλάμε σοβαρά είναι μαστ, τι ψυχή έχει ένα τρακ παραπάνω.

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Για να μείνω στο αρχικό θέμα, και για όποιον τυχόν δεν το ξέρει, κυκλοφόρησε επίσημα και το ανεπίσημο windows XP SP 4 😁.

Θα ασχοληθώ μαζί του το ΣΚ που έρχεται.

Μπαίνει πάνω από οποιαδήποτε XP, ακόμα και από SP1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, LK είπε

 

Θα ασχοληθώ μαζί του το ΣΚ που έρχεται.

 

γιατί να το βάλεις? Αφου μια χαρά σου δουλεύει το sp που έχεις τώρα😀

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
2 λεπτά πριν, cos_dr είπε

γιατί να το βάλεις? Αφου μια χαρά σου δουλεύει το sp που έχεις τώρα😀

Για να παίξω.

Έχω 6 pc (4 desktop + 2 laptop) με XP.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, LK είπε

Για να παίξω.

Έχω 6 pc (4 desktop + 2 laptop) με XP.

Πρόσεξε μην το ρίξεις το sp4 και μετα έχεις  5pc και ένα που πετάει μπλε οθόνη😀

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου