Προς το περιεχόμενο

Κυρίες και κύριοι, η Τραπ.


Alex Raptakis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάτι ακόμη, αγαπητοί. Το hip-hop δεν έχει κάποια σχέση με την trap. Η trap είναι εκφυλισμένο υπο-προϊόν του hip-hop, στιχουργικά, μουσικά, και όλα τα υπόλοιπα.

 

Πως τα "σκυλάδικα" είναι εκφυλισμένο υπο-προϊόν των αρχοντορεμπέτικων; Ε, το ίδιο πράγμα περίπου.

 

 

  • Συμφωνώ 1

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, Apaleftos είπε

H trap θα μπορούσαμε να πούμε ότι είναι η σύγχρονη πανκ. Μουσική όχι για τη μουσική, αλλά για την πρόκληση των ηθών και των αξιών.  Όπως τότε εμφανίστηκε η πανκ και το άσιντ παρέα με σκοπό την προσβολή στην αισθητική και το κατεστημένο και επηρέασε αρκετά ατίθασα νιάτα που αντέγραψαν το εκκεντρικό στυλ και την επιθετική συμπεριφορά.

Όλα αυτά, βέβαια, μέχρι που έγινε αγαπημένο παιδί του κατεστημένου, απομυζήθηκε από οποιαδήποτε αυθεντικότητα και αυτοκαταστράφηκε κάνοντας πλούσιους κάποιους μανατζαρέους και κάποιες δισκογραφικές.

 

 

Όχι. 

Απλά όχι. 

Do your homework next time

17 ώρες πριν, trolley είπε

Ψιλο-ιεροσυλίες αυτά που γράφετε, ω φίλοι..!

 

Δεν ξέρω σε ποιο ακριβώς χρονικό σημείο έγινε η πανκ "αγαπημένο παιδί του κατεστημένου" (και αν όντως έχει συμβεί κάτι τέτοιο) αλλά πριν, για καμιά εικοσαριά χρόνια λειτούργησε σαν προσκήνιο της ροκ αισθητικής και της ροκ θεματολογίας, πράγματα που είχαν κυριολεκτικά πνιγεί από τον αρτιζανάλε ελιτισμό των δεινοσαυρικών γκρουπ της δεκαετίας του 70.

 

 

Μην με παρεξηγείτε, είμαι φανατικός ακροατής όλων αυτών των γκρουπ, και ανάθεμα και αν υπάρχει κάτι πιο μακρυά ανάμεσα στο πανκ και ένα τύπο που μεγαλώνει κάπου στη Κυψέλη εκείνα τα χρόνια, αλλά αυτιά έχουμε, καρδιά έχουμε, ήταν αδύνατο να μην αντιληφθούμε τι γίνεται. Βάλτε λίγο Stiff Little Fingers ή Ian Dury και το ξανασυζητάμε.

 

:)

 

 

 

 Εγώ δεν είμαι φανατικός ακροατής των δεινοσαύρων.

Και ήμουν ευγνώμων στο πανκ που μας απηλλαξε για καμμια 30αρια χρόνια από την μούχλα και την παρουσία τους  ;)

 

Welcome back btw, we missed you.

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
1 ώρα πριν, Superfunk είπε

Welcome back btw, we missed you.

 

1 ώρα πριν, Superfunk είπε

 Εγώ δεν είμαι φανατικός ακροατής των δεινοσαύρων.

Και ήμουν ευγνώμων στο πανκ που μας απηλλαξε για καμμια 30αρια χρόνια από την μούχλα και την παρουσία τους  ;)

 

αχ ρε Νίκε... μ' έστειλες σχεδόν 20 χρόνια πίσω με τους δυο σας να τα χώνετε ενορχηστρωμένα στους έρμους τους Scorpions... αξέχαστες εποχές του noiz...🤣

  • Χαχα 3

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, npap είπε

 

 

αχ ρε Νίκε... μ' έστειλες σχεδόν 20 χρόνια πίσω με τους δυο σας να τα χώνετε ενορχηστρωμένα στους έρμους τους Scorpions... αξέχαστες εποχές του noiz...🤣

Δεν θυμάμαι να έχω ασχοληθεί με τους Scorpions ποτέ στη ζωή μου, εκτός αν ήταν στα πλαίσια πλάκας και χαβαλέ. Οπωσδήποτε, με τους "δεινόσαυρους" δεν εννοώ τέτοιους, εννοώ Yes, Tull, Floyd, Genesis κλπ.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου