Προς το περιεχόμενο

Drive πετάλι για Fender Super Reverb


loukask6

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Και ο Gallagher και ο Young είχαν ενισχυτές που ήταν πολύ πιο dark στα βρώμικά τους απ ότι ο Fender. Επίσης ο ενισχυτής σου είναι 4x10, με μεγάφωνα που είναι κάπως σκληρά στα πρίμα σε σχέση με τα Celestion. Βασει αυτων θα πήγαινα σε κάτι μεσαίο (tube screamer) ή dark (brown sound overdrives).

Σαν budget λύση σoυ προτείνω το mojo mojo της TC, επειδή είναι αρκετά ευέλικτο με τα tone controls και σε ένα μεσαίο εύρος gain. 

Έχω ακούσει και παίξει πολλούς 70s Super Reverb (άλλωστε δε σπανίζουν στην Ελλάδα...  🙃)

 

Νομίζω (χωρίς να είμαι σίγουρος) ότι υπάρχει και ένα mod για αυτούς στο κύκλωμα εισόδου για να παίρνουν καλύτερα τα πετάλια και να μην ακούγονται γενικότερα τόσο μπουζουκέ.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kpeyos είπε

Και ο Gallagher και ο Young είχαν ενισχυτές που ήταν πολύ πιο dark στα βρώμικά τους απ ότι ο Fender. Επίσης ο ενισχυτής σου είναι 4x10, με μεγάφωνα που είναι κάπως σκληρά στα πρίμα σε σχέση με τα Celestion. Βασει αυτων θα πήγαινα σε κάτι μεσαίο (tube screamer) ή dark (brown sound overdrives).

Σαν budget λύση σoυ προτείνω το mojo mojo της TC, επειδή είναι αρκετά ευέλικτο με τα tone controls και σε ένα μεσαίο εύρος gain. 

Έχω ακούσει και παίξει πολλούς 70s Super Reverb (άλλωστε δε σπανίζουν στην Ελλάδα...  🙃)

 

Νομίζω (χωρίς να είμαι σίγουρος) ότι υπάρχει και ένα mod για αυτούς στο κύκλωμα εισόδου για να παίρνουν καλύτερα τα πετάλια και να μην ακούγονται γενικότερα τόσο μπουζουκέ.

 

Σε ευχαριστώ για την κατάθεση εμπεριστατωμένης άποψης. Δείχνεις ότι

"το 'χεις" 👍

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως το mojo mojo είναι αρκετά σκοτεινό, και είναι εξαιρετικό od για πολύ πριματους ενισχυτές/κιθάρες.

Και επίσης καλό για ενισχυτές/κιθάρες με έντονη ατάκα, καθώς στρογγυλευει και παχαινει τον ήχο. Σαν ηχόχρωμα, δεν ξέρω εάν ταιριάζει σε hard rock προσανατολισμό. Πιο πολύ για μπλουζ το έχω στο μυαλό μου. Τσεκαρε το και αυτό, αλλά και τα υπόλοιπα από το youtube πριν αγορασεις.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου