Προς το περιεχόμενο

Fuzzy blues jam


gkourmoul1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δοκιμάζω να παίξω πανω σε ένα backing track με ένα πετάλι τύπου fuzz face. Τέρμα volume και gain, και στην LP χρησιμοποιώ τα pots για τις δυναμικές.

Δεν έχω συνηθίσει να παίζω με fuzz και παρατηρώ ότι δεν είναι και πολύ all-around ο ήχος τους. Δύσκολα πετάλια για να χωρέσουν σε ένα μιξ, παίζοντας lead, και για να ακουστούν ωραία χρειάζονται αρκετά double-stops. Καμία σχέση με το παίξιμο ενός distortion pedal.

 

 

 

 

 

  • Like 4

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιώργο ειδικά στις πιο χαμηλές νότες ο ήχος δεν είναι και ο καλύτερος.

 

Παρόλο που απλά τεσταρεις τον ήχο στο κλιπ, το παίξιμο είναι εξαιρετικό όπως πάντα 

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως ακούμε αυτό ακριβώς που είχαν στο μυαλό τους όταν σχεδίαζαν παλιά  τότε το fuzz. Εφέ που να "ακούγεται" στα μεσαία και χαμηλά η ηλεκτρική κιθάρα σαν τρομπέτα. Μετά τους προέκυψε ο Χέντριξ και άλλαξαν όλα.

 

Ωραίο το παίξιμο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε εμένα μου αρέσει ο ηχος. Μου αρέσει για ριφ και ρυθμικο παίξιμο, αλλά δεν μπορώνα τον χωνέψω για lead. Ίσως φταίει και η συνεργασία του με τον ενισχυτή, και όλο αυτό μεσω emulated output. Θα πρεπει να κανω και δοκιμές με κανονικό ενισχυτή, με διαφορετικό ήχο.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα άλλη μια δοκιμή με τελε. Τέρμα το φαζ, και μπούσταρα με ένα bluesbreaker style OD. Στο περισσότερο κλιπ παίζω με ριγμένα τα pots. Είναι κάπως πιο στρωτός, και γλυκός, ο ήχος. Σίγουρα, παρουσιάζει ενδιαφέρον η χροιά αυτή, και είναι αξιοποιήσιμη.

 

 

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο clip της LP στην αρχή δε μου αρέσει καθόλου. Εκεί μου φαίνεται ότι έχεις χαμηλώσει το volume και ίσως και το tone και παίζεις με τον neck?

Είναι όμως και στιγμές που ο ήχος είναι πραγματικά πολύ ωραίος. Στις στιγμές αυτές είναι πιο πριμαριστός και λιγότερο μπουκώμενος. Π.χ  στο 2:12.

 

Στον clip με την Tele αυτό το μπούκωμα δε με ενοχλεί. Είναι ωραίο. Αλλά εκεί έχω την εντύπωση ότι έχεις προσαρμόσει και το παίξιμό σου στον ήχο. Τον χρησιμοποιείς διαφορετικά.

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την lp είναι χάλια όντως. Είχα ριγμένα είτε vol, είτε tone pot, είτε και τα δύο, κάνοντας δοκιμές. Οπότε τα ανεβαζα, ακουγόταν σωστά.

 

Με την τελε, έκανα το ίδιο, απλά χρησιμοποίησα ένα od πιο πριν, το οποίο "σιδερωσε" λίγο τον ήχο. Και όντως, έχω προσαρμόσει το παίξιμο μου πάνω στον ήχο. Νομίζω, κάθε ήχος θέλει να προσαρμόσεις το παίξιμο πάνω του.

Και πάνω που άρχισα να το βρίσκω, τελείωσε το backing 😀.

 

 

 

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτιμώ φουλ το 2ο με την τέλε (δε πιστεύω ότι το λέω). Αλλά όπως λέει και ο Μπάμπης, νομίζω έχεις προσαρμοστεί και παίζεις διαφορετικά, το ελέγχεις δηλαδή περισσότερο. Έτσι μου φάνηκε. Σαν ήχο οκ έχει την υπερβολή του ρε παιδί μου. Σίγουρα δεν είναι για όλες τις περιστάσεις.

 

Αλλά μια παιχτούρα σαν εσένα τα κάνει όλα να ακούγονται ωραία!

  • Like 1
  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

δε πιστεύω ότι το λέω

 

Σε όποια ηχογράφηση και να ακούσεις τελε, θα ακούγεται καλύτερα από μια lp.😀

  • Χαχα 2

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου