Προς το περιεχόμενο

Μπορείτε να ακούσετε τα σημερινά χιτς?


Μπορείτε να ακούσετε τα σημερινά χιτς?  

19 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Πόσα μπορείτε να ακούσετε από τη λίστα ? (δωρεάν)

  2. 2. Πόσα από τα ονόματα που βλέπετε πιστεύετε ότι θα ήταν γνωστά σήμερα αν οι εταιρείες συνέχιζαν να λειτουργούν όπως πριν χωρίς πλατφόρμες?

  3. 3. σας ικανοποιεί μουσικά η σύγχρονη τάση στις επιτυχίες?

    • ναι
    • οχι
    • μου είναι αδιάφορο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια και το συζητάμε παραδίπλα, ας κάνουμε κι ένα πολλ

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πείτε ό,τι θέλετε για την Taylor Swift, αλλά μαζί με την Billie Eilish ήταν ο λόγος που η βαφτιστήρα και η ανιψιά μου ζήτησαν να μάθουν κιθάρα. Χίλιες φορές από άλλους της λίστας.

 

Τώρα από αυτό το top 50:

Taylor Swift

Lana Del Rey

The Weeknd

Arctic Monkeys

 

Αυτά θα άκουγα με μια κάποια ευχαρίστηση αν τα πετύχαινα έξω. Μόνος μου θα βάλω κάποια από αυτές τις επιλογές 4-5 φορές το χρόνο. Αυτό ως απάντηση στο ερώτημα 1.

 

Για το ερώτημα 2, πιστεύω ότι τα ίδια θα ακούγονταν και χωρίς τις πλατφόρμες, γιατί τέτοια έπαιζε από το 2005-06 και μετά το MAD, το MTV, κλπ. Ανοίξτε "mainstream" ραδιόφωνο και θα σας πέσουν τα αυτιά. Το ίδιο πιστεύω και για Ελλάδα και για Ολλανδία που έχω τσεκάρει.

 

Για το ερώτημα 3, μου είναι ΠΑΝΤΕΛΩΣ αδιάφορο, δεν ανήκω σε αυτό το demographic ως ακροατής και δε βρίσκω κανένα λόγο να με απασχολήσει τι ακούει ο διπλανός μου. Ό,τι ευχαριστεί τον καθένα, δε θα γίνω νταβάς κανενός.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

 

Για το ερώτημα 3, μου είναι ΠΑΝΤΕΛΩΣ αδιάφορο, δεν ανήκω σε αυτό το demographic ως ακροατής και δε βρίσκω κανένα λόγο να με απασχολήσει τι ακούει ο διπλανός μου. Ό,τι ευχαριστεί τον καθένα, δε θα γίνω νταβάς κανενός.

Δηλαδη εγω ρωτωντας εγινα νταβας?

Ή σας λεω να γίνετε εσεις?

 

Billie Eilish να το δεχτω. Αλλα δεν ειναι στη λιστα

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Δεν μπορώ να ακούσω για πάνω από λίγα δευτερόλεπτα ην πλειονότητα της παραπάνω λίστας, για πολλούς λόγους. Ο κύριος είναι ότι η ενέργεια που βγάζουν δεν αντιπροσωπεύει αυτή της προσωπικότητάς μου, δεν νιώθω "γεμάτος" όταν ακούω reggaeton, bachatες, neo-pop beats, και copy-paste καψουροτράγουδα. Όχι γιατί είναι κακές παραγωγές, αλλά δεν μπορώ να συνδεθώ καθόλου μαζί τους.

 

Rant mode on// H περίπτωση πχ του reggaeton, είναι κάτι που με εκνευρίζει - να ακούω τον ίδιο ρυθμό για 3 λεπτά χωρίς καμμία απολύτως εναλλαγή, και μετά το επόμενο κομμάτι να είναι το ίδιο με (ίσως διαφορετικές συγχορδίες. Όχι. Delete. Θάνατος. Δεν αντέχω άλλο reggaeton, και μουσικά δεν έχει πλέον να προσφαίρει τίποτα στην ανθρωπότητα. Όλα τα ίδια λένε, όλα τα ίδια ακούγονται. Αν θέλει να χορέψει κάποιος, υπάρχουν. Αλλά μη βγάζετε καινούργια. Φτάνει. ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΑ REGGAETON.

 

2. Υπήρχαν πάντα άλλα μέσα που προωθούσαν καλλιτέχνες κάθε είδους, και πάντα υπήρχαν καλοί και κακοί, είτε εκεί που υπάρχει προβολή, είτε underground. Έβαλα κάπου στη μέση γιατί το Self-publishing έχει δώσει ευκαιρίες σε κάποιους που παλαιότερα δεν θα είχαν καν τρόπο στο να βγουν παραέξω.

 

3. Μουσικά υπάρχουν κάποια διαμάντια, αλλά μιλάμε για απειροελάχιστες εξαιρέσεις. Οι παραγωγές ναι, είναι καλές, αλλά ΜΟΥΣΙΚΑ, συνθετικά, αρμονικά, μιλάμε για ένα συνεχόμενο copy/clopy paste μεταξύ παλαιών και νέων, "σίγουρων" συνθέσεων που δε γίνεται να πάνε λάθος.

 

Καταλαβαίνω βέβαια ότι, και δε γίνεται συνέχεια να γράφουμε αριστουργήματα, αλλά και ότι ο μέσος ακροατής δε θέλει κάτι πολύπλοκο. Σίγουρα δε μπορεί όλος ο κόσμος να ακούει prog και jazz, και γιατί το αυτί δεν είναι εκπαιδευμένο, αλλά και γιατί δε θέλουν, ούτε έχουν ανάγκη να είναι. Στον κόσμο αρέσει το απλό, το γρήγορο και αποδοτικό. 3 λεπτά, κούνα το, σπάσ'το, κλάψε που σε χώρισε, πιες και χώρεψε μέχρι το πρωί, γίνε λιώμα, ταυτίσου, και πάμε παρακάτω. Το δέχομαι, αλλά δεν είναι για μένα προσωπικά.

  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

Σίγουρα δε μπορεί όλος ο κόσμος να ακούει prog και jazz, και γιατί το αυτί δεν είναι εκπαιδευμένο, αλλά και γιατί δε θέλουν, ούτε έχουν ανάγκη να είναι. Στον κόσμο αρέσει το απλό, το γρήγορο και αποδοτικό. 3 λεπτά, κούνα το, σπάσ'το, κλάψε που σε χώρισε, πιες και χώρεψε μέχρι το πρωί, γίνε λιώμα, ταυτίσου, και πάμε παρακάτω. Το δέχομαι, αλλά δεν είναι για μένα προσωπικά.

Πως γινοταν ομως και στα 70ς ακουγε ο κοσμος και ανεβαζε στα τσαρτς prog και jazz ?

Ηταν τοτε τα αυτια εκπαιδευμενα?

Πως μπαινανε στα τσαρτς δισκοι με 10λεπτα και 17λεπτα κομματια?

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
3 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Δηλαδη εγω ρωτωντας εγινα νταβας?

Ή σας λεω να γίνετε εσεις?

 

Θεωρείς ότι όλα όσα έχεις γράψει κατά καιρούς για πλατφόρμες, λίστες, μουσικά ακούσματα post 70s, κλπ είναι στο πνεύμα ερώτησης; Αν ναι, σου ζητώ δημόσια συγγνώμη που σε παρεξήγησα. Τα υπόλοιπα είναι λίγο να 'χαμε να λέγαμε.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

 

Θεωρείς ότι όλα όσα έχεις γράψει κατά καιρούς για πλατφόρμες, λίστες, μουσικά ακούσματα post 70s, κλπ είναι στο πνεύμα ερώτησης; Αν ναι, σου ζητώ δημόσια συγγνώμη που σε παρεξήγησα. Τα υπόλοιπα είναι λίγο να 'χαμε να λέγαμε.

Τι ναχαμε να λεγαμε?

Ερώτημα ειναι. Απαντας με ενα ναι η οχι.

Γιατι πρεπει να το συσχετισεις με τι μπορει καποιος να πιστευει η οχι?

 

Δηλαδη κανω ενα ερωτημα και μου λετε τι σε κοφτει?

Ενταξει να μη συζηταμε για τιποτα.

 

Λεω οτι με το σποτιφαι ξεκινησε η μεγαλύτερη αναγεννηση στη μουσική βιομηχανια απο την Σουηδία 

Με ρωταει ο αλλος οι Abba?

Λεω οχι βεβαια

Και ερχεται αλλος και μου λεει οτι απορριπτω τους Abba.

 

Και το γενικο συμπερασμα βγαινει οτι δεν μου αρεσει το σποτιφαι που το πληρώνω απο πριν το ακουσει κανείς εδω μεσα.

 

Λεω οτι οι περισσότεροι μουσικοι ήταν ανωριμοι οταν υπεγραφαν και παίρνω την απάντηση εσυ μιλας για την ifpi...

 

 

Δεν μπηκε καλα ο μηνας.

Συνεχιστε μονοι σας.

Δεν μπορει, κατι θα βρειτε που να συμφωνειτε ολοι μαζι και να υπάρχει ομοφωνια εδω μεσα.

 

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
10 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Και το γενικο συμπερασμα βγαινει οτι δεν μου αρεσει το σποτιφαι που το πληρώνω απο πριν το ακουσει κανείς εδω μεσα.

 

Το γενικότερο συμπέρασμα που βγάζω εγώ είναι ότι οι απόψεις σου και ο τρόπος τις εκφράζεις διέπονται από έναν δογματισμό που δεν κάνει καλό σε περιβάλλον που υποτίθεται συζητάμε.

 

Δεν έχω κανένα πρόβλημα με τη διαφωνία, ούτε θέλω να επιβάλλω την άποψή μου σε κανέναν. Ο τρόπος με ενοχλεί και είναι και από τους λόγους που απέχω κατά καιρούς από διάφορες συζητήσεις.

 

Επίσης, ας μην πάμε πάλι στα της ηλικίας σε παρακαλώ, δεν προσφέρουν κάτι στην κουβέντα κατά τη γνώμη μου. Αν θεωρείς ότι κατέχεις τη μία και απόλυτη αλήθεια, ας μη συζητάμε. Και ξαναλέω ότι μπορεί να κάνω λάθος λόγω γραπτού λόγου, αλλά αυτή την εντύπωση μου δίνει ο τρόπος που γράφεις. Μπορεί με μια μπίρα στο χέρι να ήταν αλλιώς, αλλά κρινόμαστε για αυτά που γράφουμε, καλώς ή κακώς.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Πως γινοταν ομως και στα 70ς ακουγε ο κοσμος και ανεβαζε στα τσαρτς prog και jazz ?

Ηταν τοτε τα αυτια εκπαιδευμενα?

Πως μπαινανε στα τσαρτς δισκοι με 10λεπτα και 17λεπτα κομματια?

 

Πού να ξέρω καλέ, εγώ το 91 γεννήθηκα :D

 

Αν έχω την επιλογή να μαντέψω, θα έλεγα ότι και η Rock και η Jazz ήταν μέρος της Pop μουσικής. Πάρε για παράδειγμα τους Beatles και τον Σινάτρα, που ήταν στην pop κουλτούρα με pop ύφος, αλλά τα θεμέλεια της μουσικής ήταν rock και jazz αντίστοιχα. Μπορεί να λέω και μπούρδες, δε ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου