Προς το περιεχόμενο

Μπορείτε να ακούσετε τα σημερινά χιτς?


Μπορείτε να ακούσετε τα σημερινά χιτς?  

19 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Πόσα μπορείτε να ακούσετε από τη λίστα ? (δωρεάν)

  2. 2. Πόσα από τα ονόματα που βλέπετε πιστεύετε ότι θα ήταν γνωστά σήμερα αν οι εταιρείες συνέχιζαν να λειτουργούν όπως πριν χωρίς πλατφόρμες?

  3. 3. σας ικανοποιεί μουσικά η σύγχρονη τάση στις επιτυχίες?

    • ναι
    • οχι
    • μου είναι αδιάφορο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

35 λεπτά πριν, BillTrantos είπε

 

Το γενικότερο συμπέρασμα που βγάζω εγώ είναι ότι οι απόψεις σου και ο τρόπος τις εκφράζεις διέπονται από έναν δογματισμό που δεν κάνει καλό σε περιβάλλον που υποτίθεται συζητάμε.

 

 

νομίζω ότι ίσως πρέπει να απέχω. Σίγουρα δεν είναι το καλύτερο να σου λέει ένα ολόκληρο φόρουμ ότι έχεις πρόβλημα.

 

(παραδόξως, η μέχρι στιγμής αντίδραση στο πολλ πηγαίνει με τις απόψεις μου, αλλά αύριο μπορεί σίγουρα να αλλάξει)

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, BillTrantos said:

Για το ερώτημα 2, πιστεύω ότι τα ίδια θα ακούγονταν και χωρίς τις πλατφόρμες, γιατί τέτοια έπαιζε από το 2005-06 και μετά το MAD, το MTV, κλπ.

 

Συμφωνώ απόλυτα. Το MTV έριξε την χαριστική βολή στην μουσική εξέλιξη... με μπαζούκα για να είναι σίγουρο ότι δεν θα μείνει τίποτα από το παλιό. Διαμόρφωσε νοοτροπίες και προσωπικότητες κατ΄ εικόνα της μουσικής που προώθησε... πολύ κούνημα (θεαθήναι) και από ουσία τίποτα.

 

Αυτό το YOLO motivation που όλοι οι τηλεοπτικοί παραγωγοί και παρουσιαστές συνήθιζαν να μας υπενθυμίζουν κάθε λίγα δευτερόλεπτα, ισοπέδωσε τα πάντα σε όλες τις ηλικίες. Και ενώ μεν κρύβει μια μεγάλη αλήθεια μέσα του... σχεδόν όλοι μείναμε στο ένα σκέλος και αγνοήσαμε τελείως το άλλο... που αποτυπώνεται εξαιρετικά στους παρακάτω στίχους.

 

Η ζωή είναι μικρή για να 'ναι θλιβερή
Η ζωή είναι μεγάλη μην την κάνεις καρναβάλι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Φίλε dimsonic πρέπει να συνειδητοποιήσεις πως ανήκεις σε μια γενιά που φεύγει.

Μπορεί να ήταν η καλύτερη που υπήρξε, αν κι εγώ σαν συνομήλικος δεν είμαι καθόλου σίγουρος.

Γέρασες και όσο κι αν είσαι οξυδερκής δεν μπορείς να ακολουθήσεις γιατί σου φαίνονται φτηνά και υποδεέστερα. Ακόμα και στον Πετρίδη που διδάσκει ιστορία πλέον.

Όπως και στην προηγούμενη γενιά.

Σκέφτηκες τι κοινό έχεις με τα άτομα που ρωτάς;

Ένα βολεμένος συνταξιούχος με τα παιχνίδια του δεν μπορεί να ταυτιστεί μ' ένα φοιτητή ή δίκαια θυμωμένο άνεργο που τώρα ανακαλύπτει σιγά σιγά πως λειτουργεί ο κόσμος και μόνο φαντάζεται τι μπορεί να του ξημερώσει αύριο.

Μπορείς να διασκεδάζεις με τον ίδιο τρόπο; Με τα ίδια πράγματα;

Έχεις τα ίδια διλήμματα ή μήπως τα ίδια ακούσματα;

Μεγάλωσες στο ίδιο περιβάλλον μήπως;

Ο άλλος πριν μιλήσει είχε τον αντίχειρα στο κινητό κι έβλεπε βίντεο πριν δει βιβλίο.

Τι κοινό έχεις εσύ που έχεις γεμίσει το σπίτι σου με συσκευές και αποκτήσεις μουσικής που δεν αποχωρίζεσαι και ακούς βραχέα; 

Όλα αυτά υπάρχουν σε ένα κινητό με σύνδεση στο ίντερνετ.

Κι από εκεί ενημερώνεται και ακούει μουσική.

Πως μπορεί να σου απαντήσει ένας τριαντάρης και να ταυτιστείτε;

Για home recording ίσως, γιατί μελετάς και έχεις έμπειρα αυτιά.

Για τη μουσική σου χμ... μπορεί να σε σεβαστεί.

Αλλά για όλα τα υπόλοιπα η κοινωνία άλλαξε.

 

Φιλικά,

ο συνομήλικος.

  • Like 4
  • Συμφωνώ 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακούμε λοιπόν στο αμάξι Harry Styles "As it was". Και μόλις φτάνει στο σημείο που αρχίζει ένα μονότονο ραπάρισμα στοίχων στακάτων πάνω στην ίδια νότα, ξαφνικά "αρχίζει το αμάξι και χορεύει όλο". Και μου λέει η κόρη μου: μα δεν έχεις τσεκάρει ότι σε όλα τα κομμάτια πλέον υπάρχει ενα σημείο που είναι φτιαγμένο για να γίνει TikTok dance clip;

Εμείς περιμέναμε λοιπόν μετά το δεύτερο ρεφραιν να παίξουμε Air Guitar στο σόλο του αγαπημένου μας κομματιού, τα παιδία σήμερα περιμένουν το TikTok dance.

Αλλάζουν οι εποχές και εντούτοις ίδιες μένουν. Το λένε χάσμα γενεών και ομολογώ ότι τώρα που πλέον (-ήντα) είμαι στην πέρα όχθη και εγώ, δυσκολεύομαι να το χωνέψω. Και απλά προσπαθώ να διευρύνω το ρεπερτόριό μου, από Kajagoogoo και DDuran μέχρι τον TheWeeknd και από τον Phil Collins ως τους Arctic Monkeys. 

Επεξεργασμένο από Jet72
  • Like 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Yannis Methenitis είπε

μπορεί να ταυτιστεί μ' ένα φοιτητή ή δίκαια θυμωμένο άνεργο που τώρα ανακαλύπτει σιγά σιγά πως λειτουργεί ο κόσμος και μόνο φαντάζεται τι μπορεί να του ξημερώσει αύριο.

Και ένα ανύπαρκτο κοινωνικό κράτος. Όχι  να τα λαίμαι κι αφτά😂

  • Χαχα 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dimsonic είπε

Πως γινοταν ομως και στα 70ς ακουγε ο κοσμος και ανεβαζε στα τσαρτς prog και jazz ?

Ηταν τοτε τα αυτια εκπαιδευμενα?

Πως μπαινανε στα τσαρτς δισκοι με 10λεπτα και 17λεπτα κομματια?

 

Εκτός από τα prog και τα jazz (τα τελευταία φυσικά και δεν γινονταν ποτέ mainstream) σε ΟΛΕΣ τις εποχές ,και στα 70s, έβγαιναν και ένα κάρο ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ.

 

Σκουπίδια που προωθούσαν οι δισκογραφικές και...ΟΧΙ οι πλατφόρμες....αλλά τα ΜΕΣΑ της εποχής (ράδιο και τηλεόραση)

 

Τα ΙΔΙΑ Σκουπίδια  προωθούν ΚΑΙ ΤΩΡΑ οι ΔΙΣΚΟΓΡΑΦΙΚΈΣ, και όχι οι "πλατφόρμες " όπως λανθασμένα λες (ΟΛΟΙ οι καλλιτέχνες στο σημερινό τοπ 50 στο Spotify έχουν συμβόλαιο με δισκογραφική. )

 

Από εκεί και πέρα όπως έχουν ευτελιστει τα ΠΑΝΤΑ στην εποχή μας έτσι έχει ευτελιστει και η εμπορική μουσική .

 

O κύριος λόγοςΔΕΝ  είναι οτι ο κάθε πικραμένος μπορεί με μιΑ κομπιούτερ και 3 σπασμένα plug in να βγάλει "μουσική "... και να την ανεβάσει ...

 

 Σκέφτηκες ποτέ ότι ΔΕΝ φταίει η ΤΡΑΠ του κΟλου που έγινε έτσι η....κοινωνία αλλά η...κοινωνία που η κυρίαρχη μουσική είναι η τραπ του κΟλου?

 

Με άλλα λόγια η μουσική απλά ΑΝΤΙΚΑΤΟΠΤΡΙΖΕΙ την ΣΑΠΙΛΑ της εποχής...δεν φταίνε οι....πλατφόρμες οι οποίες κάνουν ΑΚΡΙΒΩΣ την ίδια δουλειά που έκαναν τα ραδιόφωνα τοτενες στα 70s που όλα ήταν υπέροχα, δεν υπήρχε πονηρΓια & τρώγαμε πΣωμι και ελιά με τον Κωτσο βασιλιά  :) (δεν είχαμε γιατί τον είχε στείλει η χούντα βακανσ αλλά λΑιμε τωρα)

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 2
  • Συμφωνώ 9

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ερώτημα είναι πόσοι από αυτοί θα ανέβαιναν ψηλά χωρίς το εμφανισιακό και μόνο με το μουσικό τους ταλέντο...

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Το ερώτημα είναι πόσοι από αυτοί θα ανέβαιναν ψηλά χωρίς το εμφανισιακό και μόνο με το μουσικό τους ταλέντο...

 

Ακριβώς όσοι ανέβαιναν πάντα. 

Πάντως ένα κΣερω ελάχιστοι από αυτούς που ΠΕΤΥΧΑΙΝΟΥΝ ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ δεν "το αξίζουν".

Συνήθως δουλεύουν περισσότερο από όσους δεν πετυχαίνουν, αφοσιώνονται περισσότερο από όσους δεν πετυχαίνουν ,θυσιάζουν περισσότερο χρόνο από όσους δεν πετυχαίνουν και στην τελική είναι καλύτεροι για την συγκεκριμένη δουλειά από όσους δεν πετυχαίνουν...

 

Σήμερα το διάβαζα και συμφωνώ μέχρι κεραίας

 

https://www.capital.gr/xristos-xomenidis/3677802/piso-apo-kathe-periousia-krubetai-ena-egklima

 

btw μην υπερεκτιμας το "ταλέντο " με εξαίρεση ελάχιστες περιπτώσεις δεν είναι παρά το 10% αντε 20% της επιτυχίας ενός ανθρώπου το υπόλοιπο οφείλεται στην σκληρή δουλειά. 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου