Προς το περιεχόμενο

Αντιγραφή λίστας τραγουδιών απο το winamp


djIV

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έπειτα από την αγορά νέου PC μιας και διατηρώ κατάστημα kafe bar χρησιμοποιώ εδώ και αρκετά χρόνια

το πρόγραμμα αναπαραγωγής μουσικής winamp το ξέρω ότι ειναι ξεπερασμένο όμως αυτή ειναι μια πραγματικότητα

η απορία μου ειναι αν γίνεται να ''σώσω'' τις μουσικές λίστες που έχω καταχωρημένες στο winamp ώστε να τις μεταφέρω

στο νέο PC υπάρχει τρόπος να γίνει αυτό; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

πήγαινε στο File menu ==> Save Playlist του Winamp...

επέλεξε να τις σώσεις σε φορμάτ .M3u* για να μπορείς πλέον να τις χρησιμοποιείς στο νέο σου PC και με όποιο άλλο σύγχρονο πρόγραμμα αναπαραγωγής πλέον του Winamp ενδεχομένως θελήσεις.

 

βασικό το να ξέρεις ότι οι "λίστες" αυτές δεν ενσωματώνουν και τα αρχεία ήχου παρά μόνο πληροφορίες για την θέση τους και την σειρά των κομματιών.... οπότε θα πρέπει εκτός των λιστών να κάνεις backup και όλα τα μουσικά αρχεία που χρησιμοποιείς (απλά copy-paste σε ένα αποθηκευτικό μέσο για να τα μεταφέρεις κι αυτά στο νέο σου Pc)...

 

αυτό που μένει είναι στο νέο σου περιβάλλον να τις εισάγεις στο software που θα χρησιμοποιείς εφεξής και να του δηλώσεις το folder που έχεις ήδη πριν μεταφέρει τα αρχεία... τα περισσότερα από αυτά έχουν δικές τους διαδικασίες (συνήθως εύκολες) για την τελική usable αντιστοιχία, αλλά μην ανησυχείς γιατί στην τελική οι λίστες αυτές είναι αρχεία text, οπότε μπορείς να τις επεξεργαστείς διορθώνοντας τα απαραίτητα link ακόμα και με ένα ταπεινό notepad...

 

 

 

ΥΓ. πριν αφοπλίσεις το παλιό σου σύστημα νομίζω ότι είναι αυτονόητο ένα test της διαδικασίας...

 

-

*ιδανικά σε .M3u8 για να μην έχεις ενδεχόμενα προβλήματα με τις γραμματοσειρές στους τίτλους

  • Like 1

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου