Προς το περιεχόμενο

OBEGRANSAD


trolley

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε λίγο καιρό θα φτιάξουν στην myΑΑΔΕ νέα εφαρμογή ατομικού μητρώου οικιακών/τεχνολογικών συσκευών και θα αναγκαστείς να τις περάσεις όλες  τις παλιές συσκευές που τις θέλεις όλες 😀και ο αλγόριθμος θα σου βγάλει περισσοτερη φορολογία για κατοχή ενργοβορων συσκευών και θα σου βάλει minus στο προφίλ περιβάλλοντικου αποτυπώματος. 😃

  • Χαχα 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
2 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Σε λίγο καιρό θα φτιάξουν στην myΑΑΔΕ νέα εφαρμογή ατομικού μητρώου οικιακών/τεχνολογικών συσκευών και θα αναγκαστείς να τις περάσεις όλες  τις παλιές συσκευές που τις θέλεις όλες 😀και ο αλγόριθμος θα σου βγάλει περισσοτερη φορολογία για κατοχή ενργοβορων συσκευών και θα σου βάλει minus στο προφίλ περιβάλλοντικου αποτυπώματος. 😃

Θα έρθω στο κόμμα τότε και εγώ.

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

είμαι σίγουρος....

θα πεθάνω πριν ζήσω τη στιγμή που οι μεν θα σεβαστούν την τεχνολογική "αντικειμενικότητα" των μετρήσεων και οι δε την ατομική ψυχοακουστική προσλαμβάνουσα του μέσου χρήστη ως δικαίωμα στην τέρψη...😁

  • Like 2
  • Χαχα 1
  • Συμφωνώ 1

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, npap είπε

είμαι σίγουρος....

Εγώ τα σέβομαι και τα δύο, άρα η μαύρη πρόβλεψή σου, ευτυχώς δεν έπιασε τόπο.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, npap είπε

είμαι σίγουρος....

θα πεθάνω πριν ζήσω τη στιγμή που οι μεν θα σεβαστούν την τεχνολογική "αντικειμενικότητα" των μετρήσεων και οι δε την ατομική ψυχοακουστική προσλαμβάνουσα του μέσου χρήστη ως δικαίωμα στην τέρψη...😁

 

αυτό Νικόλαε το είπα πριν απο σενα πιό πάνω.

Αλλά ορισμένοι κρατάνε απο αυτό μόνο το δεύτερο σκέλος.

Προφανώς παραβλέπουν ότι ηχογραφούμε ψηφιακά, και ακούμε ψηφιακά για την ευκολία μας, αλλά απολαμβάνουμε μουσική καθαρά αναλογικά

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ιδανικό format ειναι αυτο που δεν επιβάλλει περιορισμούς και συμβιβασμούς στον ηχο, αυτο που διασφαλίζει την αντοχή του μεσου στο χρόνο, και αυτό που διευκολύνει το χρήστη του. Ας δούμε μερικά προβλήματα στις παραπάνω κατηγορίες που αφορούν το βινύλιο.

 

 

 Περιορισμοί στον ήχο:

 

 -Δεν μπορείς να έχεις ακραίο panning στα μπασα.
 -Δεν μπορείς να έχεις ακραία διαφορά φασης.
 -Δεν μπορείς να έχεις ταυτόχρονα έντονα peaks σε υψηλές και χαμηλές.
 -Δεν μπορείς να έχεις πολύ υψηλή μέση στάθμη.
 -Δεν μπορείς να έχεις μουσικά μέρη άνευ διακοπής πέραν μιας ορισμένης χρονικής διάρκειας
 
 Συμβιβασμοί στον ήχο (σε σχέση με μοντέρνα φορματ):

 

 -Η δυναμική περιοχή είναι αρκετά περιορισμένη
 -Ο στερεοφωνικός διαχωρισμός είναι δραματικά περιορισμένος.
 -Χρειάζεται διαφορετικό mastering συμβατό με τους περιορισμούς στον ήχο του συγκεκριμένου format, εμποδίζοντας έτσι ενδεχόμενες καλλιτεχνικές επιλογές που θα αφορούν μόνο ψηφιακά μεσα.
 -Δεν μπορείς να έχεις μη- απωλεστικο απευθείας αντίγραφο από το master αρχείο, λόγω της διαδικασιας παραγωγής του βινυλίου
 -Υπάρχει πιθανότητα καθεαυτού αλλοίωσης του ηχητικού περιεχομένου λόγω της μη- ιδανικής λειτουργίας του συστήματος ( flutter- rubble κλπ), η μείωση ή η πιθανή εξάλειψη της οποίας θα ανεβάσει δραματικά το κόστος απόκτησης του μέσου αναπαραγωγής.
 

 Αντοχή στο χρόνο:

 

 -Το μέσο υπόκειται σε φθορά, είτε λόγω χρόνου είτε απρόβλεπτων συνθηκών, ενώ τα μοντέρνα ψηφιακά format αποφεύγουν εύκολα κάτι τέτοιο μέσω του backup.
 - Η ίδια η αναπαραγωγή του μέσου φθείρει σταδιακά το φορέα του, συνεπώς
 -Προιόντος του χρόνου είναι όλο και δυσκολότερο να έχεις αναπαραγωγή του μέσου χωρίς εμφανή ηχητικά artifacts.

 
 Ευκολία χρήσης:
 
 - Η αλλαγή τίτλου απαιτεί αλλαγή μέσου, όχι απλό browsing
 - To skip track απαιτεί μια διαδικασία πιο σύνθετη από ένα πάτημα κουμπιού
 - Η μεταφορά μιας συλλογής τίτλων δεν έχει καμία σχέση με τη μεταφορά μιας ψηφιακής συλλογής.
 - Η αναπαραγωγή μεσω internet- cloud κλπ δεν υφίσταται.
 - Η δυνατότητα να έχουμε τη συλλογή μας ταυτόχρονα σε έναν άλλο χώρο ή χώρους δεν υφίσταται.


 Αυτά είναι τα αντικειμενικά στοιχεία. Για όλα τα παραπάνω δεν μπορώ να σκεφτώ κάποιο αντικειμενικό πλεονέκτημα του βινυλίου που να τα αντισταθμίζει, ούτε καν το artwork διότι όλοι σε μια οθόνη μπροστά είμαστε, και με τόση πληροφορία και multimedia μέσα που υπάρχουν για κάθε καλλιτέχνη, το να μιλάμε για εξώφυλλα και artwork είναι γραφικό.


 Αν λοιπόν σε όλα τα παραπάνω προσθέσει κανείς και το σεβαστότατο επιπλέον κόστος τόσο για τον αναπαραγωγέα όσο και και τη δημιουργία δισκοθήκης, πραγματικά δε θα ένοιωθα καλά με τον εαυτό μου αν προέτρεπα τον οποιοδήποτε να μπει σε αυτό το τριπάκι. Δηλαδή τι, θα νοσταλγώ την εποχή που τρέχαμε στα καταγώγια για να βρούμε δίσκους της προκοπής, και θα τη συγκρίνω με τον ψηφιακό παράδεισο του σήμερα; ΟΚ, τους εκτιμούσαμε περισσότερο τους δίσκους, αλλά και στην κατοχή εκτιμούσαν περισσότερο το κουκουτσάλευρο και την μπομπότα, τι να κάνουμε τώρα.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, manosx είπε

Το ιδανικό format ειναι αυτο που δεν επιβάλλει περιορισμούς και συμβιβασμούς στον ηχο, αυτο που διασφαλίζει την αντοχή του μεσου στο χρόνο, και αυτό που διευκολύνει το χρήστη του. Ας δούμε μερικά προβλήματα στις παραπάνω κατηγορίες που αφορούν το βινύλιο.

 

 

 Περιορισμοί στον ήχο:

 

 -Δεν μπορείς να έχεις ακραίο panning στα μπασα.
 -Δεν μπορείς να έχεις ακραία διαφορά φασης.
 -Δεν μπορείς να έχεις ταυτόχρονα έντονα peaks σε υψηλές και χαμηλές.
 -Δεν μπορείς να έχεις πολύ υψηλή μέση στάθμη.
 -Δεν μπορείς να έχεις μουσικά μέρη άνευ διακοπής πέραν μιας ορισμένης χρονικής διάρκειας
 
 Συμβιβασμοί στον ήχο (σε σχέση με μοντέρνα φορματ):

 

 -Η δυναμική περιοχή είναι αρκετά περιορισμένη
 -Ο στερεοφωνικός διαχωρισμός είναι δραματικά περιορισμένος.
 -Χρειάζεται διαφορετικό mastering συμβατό με τους περιορισμούς στον ήχο του συγκεκριμένου format, εμποδίζοντας έτσι ενδεχόμενες καλλιτεχνικές επιλογές που θα αφορούν μόνο ψηφιακά μεσα.
 -Δεν μπορείς να έχεις μη- απωλεστικο απευθείας αντίγραφο από το master αρχείο, λόγω της διαδικασιας παραγωγής του βινυλίου
 -Υπάρχει πιθανότητα καθεαυτού αλλοίωσης του ηχητικού περιεχομένου λόγω της μη- ιδανικής λειτουργίας του συστήματος ( flutter- rubble κλπ), η μείωση ή η πιθανή εξάλειψη της οποίας θα ανεβάσει δραματικά το κόστος απόκτησης του μέσου αναπαραγωγής.
 

 Αντοχή στο χρόνο:

 

 -Το μέσο υπόκειται σε φθορά, είτε λόγω χρόνου είτε απρόβλεπτων συνθηκών, ενώ τα μοντέρνα ψηφιακά format αποφεύγουν εύκολα κάτι τέτοιο μέσω του backup.
 - Η ίδια η αναπαραγωγή του μέσου φθείρει σταδιακά το φορέα του, συνεπώς
 -Προιόντος του χρόνου είναι όλο και δυσκολότερο να έχεις αναπαραγωγή του μέσου χωρίς εμφανή ηχητικά artifacts.

 
 Ευκολία χρήσης:
 
 - Η αλλαγή τίτλου απαιτεί αλλαγή μέσου, όχι απλό browsing
 - To skip track απαιτεί μια διαδικασία πιο σύνθετη από ένα πάτημα κουμπιού
 - Η μεταφορά μιας συλλογής τίτλων δεν έχει καμία σχέση με τη μεταφορά μιας ψηφιακής συλλογής.
 - Η αναπαραγωγή μεσω internet- cloud κλπ δεν υφίσταται.
 - Η δυνατότητα να έχουμε τη συλλογή μας ταυτόχρονα σε έναν άλλο χώρο ή χώρους δεν υφίσταται.


 Αυτά είναι τα αντικειμενικά στοιχεία. Για όλα τα παραπάνω δεν μπορώ να σκεφτώ κάποιο αντικειμενικό πλεονέκτημα του βινυλίου που να τα αντισταθμίζει, ούτε καν το artwork διότι όλοι σε μια οθόνη μπροστά είμαστε, και με τόση πληροφορία και multimedia μέσα που υπάρχουν για κάθε καλλιτέχνη, το να μιλάμε για εξώφυλλα και artwork είναι γραφικό.


 Αν λοιπόν σε όλα τα παραπάνω προσθέσει κανείς και το σεβαστότατο επιπλέον κόστος τόσο για τον αναπαραγωγέα όσο και και τη δημιουργία δισκοθήκης, πραγματικά δε θα ένοιωθα καλά με τον εαυτό μου αν προέτρεπα τον οποιοδήποτε να μπει σε αυτό το τριπάκι. Δηλαδή τι, θα νοσταλγώ την εποχή που τρέχαμε στα καταγώγια για να βρούμε δίσκους της προκοπής, και θα τη συγκρίνω με τον ψηφιακό παράδεισο του σήμερα; ΟΚ, τους εκτιμούσαμε περισσότερο τους δίσκους, αλλά και στην κατοχή εκτιμούσαν περισσότερο το κουκουτσάλευρο και την μπομπότα, τι να κάνουμε τώρα.

 

Ο φίλος manosx θα έλεγα πως μόλις εκτέλεσε  το βινύλιο με προδιαγραφές στρατιωτικού εκτελεστικού αποσπάσματος με αυτό το post 😂χαχαχαχα 

 

Έχει και χρήσιμη πληροφορια για εμένα, δεν γνώριζα προσωπικά κάποιους από τους περιορισμούς που παρέθεσε. 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για οσους ενδιαφερονται για σπεκς το ψηφιακο δεν εχει ανταγωνισμο.

Για οσους δεν ενδιαφερονται για αλλα τα παραγματα ειναι αλλιως.

Κατω απο αλλες συνθηκες και εποχές θα απαντουσα σε ενα ενα απο τα παραπανω.

 

Δοκαιωμα σας να αγοραζετε ο,τι νομιζετε καλύτερο.

 

Υπενθυμιζω ο op ρωτησε αν ειναι καλο το συγκεκριμενο. Επ αυτου απαντησαμε.

Βλεπω παντως οτι τα σεμιναρια και οι προτροπές συνεχιζονται.

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
2 ώρες πριν, trolley είπε

Εγώ τα σέβομαι και τα δύο, άρα η μαύρη πρόβλεψή σου, ευτυχώς δεν έπιασε τόπο.

 

η χρόνια διαπίστωσή μου που παρ ελπίδα ενισχύει μια ανάλογη πρόβλεψη δεν έχει χρώμα αγαπητέ... προσωπικά δεν με αφορά καν καθότι η διττή μου ιδιότητα και σαν επαγγελματίας και σαν ερασιτέχνης ακροατής με βοηθάει να ισορροπώ το θυμικό μου γι αυτό και αποφεύγω εσχάτως να συμμετέχω ("σοβαρά") σε ανάλογες συζητήσεις που κατά καιρούς ανακυκλώνονται...

 

επίσης το ότι εσύ ενδεχομένως (όπως και κάποιοι λίγοι άλλοι) αποτελείς εξαίρεση, δεν "ιδρώνει" καν τον κανόνα μου (δυστυχώς)...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μέχρι να κατασταλάξετε εγώ ας ακούσω το τελευταίο μου απόκτημα

 

 

20221125_192820.jpg

20221125_181436.jpg

20221125_181405.jpg

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου