Προς το περιεχόμενο

Θέλω να πάρω ένα Β3...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, makam είπε

Αυτό φαντάζομαι στις αγγελίες το έχεις δεί. 

https://smart.noiz.gr/details.php?id=517662&search_id=3831042 

 

Πριν μερικές ημέρες κάποιος πούλαγε ένα Hammond σε καλή τιμή!!

Δεν φαινεται κατι εδω.

Δεν βιαζομαι. Αν βρεθει κατι κοντα μου ή βολικό...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα και ένα Elka x50 στις αγγελίες, πολύ τίμιο εργαλείο για τα λεφτά του.

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, LK είπε

.....που να το βάλεις , έχεις; 🤪

κάτι θα κάνουμε....

στην ανάγκη θα διώξουμε 2 κιθάρες

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimsonic είπε

κάτι θα κάνουμε....

στην ανάγκη θα διώξουμε 2 κιθάρες

θα έλεγα να μην πάρεις μεταχειρισμένο εκτός αν ξέρεις να τα φτιάχνεις ή αν έχεις φίλο να στα φτιάχνει σε καλή τιμή ή τσάμπα επειδή ΠΕΙΝΑΜΕ😀.

 Οτιδήποτε τέτοιο αν δεν είναι προσεγμένο, συντηρημένο και είναι παλιό θα σου βγάζει προβλήματα στα sliders και knobs και κουμπια και θα σου σπάνε τα νεύρα και θα τρέχεις να το φτιάχνεις, και τα πλήκτρα μαζί.

 

 Για καινούριο εγώ στη θέση σου θα έπαιρνα από αυτά που παρέθεσε, το Roland αν και ακριβούτσικο.

 

 Δεν θέλεις VST αλλά θα έλεγα πως αν δεν έχεις σκοπό να πας να παίξεις κάπου, αρκέσου στα εξαιρετικά vst που βγάζει η arturia, native instruments κλπ.

 

 Η αλήθεια είναι πως τα όργανα αυτά δεν ήταν της εποχής μου, ούτε των ακουσμάτων μου, ένα τέτοιο είχε ένας φίλος μου από τα πιο απλά στο σπίτι του που ήμασταν μικροί και έχω παίξει, δεν έχω κάποια εμπειρία, είμαι άσχετος από hammond🤣 αλλά δεν νομίζω να υστερεί το software, έχω αυτό

 https://www.native-instruments.com/en/products/komplete/keys/vintage-organs/

 

 και μου ακούγεται και παίζει με τα πλήκτρα μου μια χαρά και έχουν και εξαιρετικά presets.

 Δεν νομίζω πως υστερεί πουθενά σε σχέση με το Roland VR Combo.

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Πολύ όμορφο το Viscount...και εάν σου περάσει αυτό που περνάς τώρα και το βαρεθείς, με 2-3 σεμεδάκια πάνω του είναι ότι πρέπει για το σαλόνι σε μια περίοπτη θέση! 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To VR-09 δεν έχει waterfall keys - που νομίζω ότι είναι άλλη αίσθηση αν θες να "χαμμοντιάζεις"-γκαζώνεις με το κάτω μέρος της παλάμης. Εκτός αν θες να "παίζεις αρμόνιο" απλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Jet72 είπε

To VR-09 δεν έχει waterfall keys - που νομίζω ότι είναι άλλη αίσθηση αν θες να "χαμμοντιάζεις"-γκαζώνεις με το κάτω μέρος της παλάμης. Εκτός αν θες να "παίζεις αρμόνιο" απλά.

Ναι αλλα τουλαχιστον εχει υποκαταστατα και ειναι προσιτο...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Jet72 είπε

To VR-09 δεν έχει waterfall keys - που νομίζω ότι είναι άλλη αίσθηση αν θες να "χαμμοντιάζεις"-γκαζώνεις με το κάτω μέρος της παλάμης. Εκτός αν θες να "παίζεις αρμόνιο" απλά.

Γενικά άμα πλακώνεσαι στα glissando είναι καλύτερα γιατί είναι πιο ελαφριά αλλά και στα άλλα και στο v09 δεν θα είναι άσχημα, θα κάνει τέτοια και θα έχει και τα άλλα καλούδια ελέγχου όπως το d-beam, θα έχει και άλλους ήχους και η roland έχει καλούς ήχους ιδιαίτερα για τα πιο παλια στύλ  μουσικής πέραν του hammond που θα δέσουν με τις ανάλογες μουσικές παραγωγές και ο συνδυασμός της πανίσχυρης μονάδας effect και των ενδεικτικών preset , η εν γένει συνδεσιμότητα του, το κάνουν εργαλείο.

 

 Ας πάρει όμως εκεί ενα vst ακόμα και τα δωρεάν που παίζουν να κάνει τη δουλειά του εκεί 🤣

 Το cubase δεν έχει μέσα? 😀

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Γενικά άμα πλακώνεσαι στα glissando είναι καλύτερα γιατί είναι πιο ελαφριά αλλά και στα άλλα και στο v09 δεν θα είναι άσχημα, θα κάνει τέτοια και θα έχει και τα άλλα καλούδια ελέγχου όπως το d-beam, θα έχει και άλλους ήχους και η roland έχει καλούς ήχους ιδιαίτερα για τα πιο παλια στύλ  μουσικής πέραν του hammond που θα δέσουν με τις ανάλογες μουσικές παραγωγές και ο συνδυασμός της πανίσχυρης μονάδας effect και των ενδεικτικών preset , η εν γένει συνδεσιμότητα του, το κάνουν εργαλείο.

 

 Ας πάρει όμως εκεί ενα vst ακόμα και τα δωρεάν που παίζουν να κάνει τη δουλειά του εκεί 🤣

 Το cubase δεν έχει μέσα? 😀

 

 

Βρε εχω ενα καρο vst. Drawbars θελω και κανονικα κουμπιά ωστε να μην κανω assign σε ασχετα.

Μονο το ferrofish και το Crumar δινουν το πακετο αυτο. Τα αλλα δινουν και τα πληκτρα.

Το Β3 ειναι ισως απο τα λίγα οργανα που χρειάζονται τα αληθινα κουμπιά 

  • Συμφωνώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου