Προς το περιεχόμενο

Θέλω να πάρω ένα Β3...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, kpeyos είπε


Δεν είναι θέμα πουριτανισμού, σκέψου την αντιστοιχία ότι κάποιος μπορεί έναν Fender Twin αλλά το σκέφτεται μήπως τελικά δώσει τα ίδια λεφτά για να πάρει το POD το φασόλι γιατί στα youtube videos και τα δύο έχουν ωραίο καθαρό ήχο 😅

Από κει και πέρα και ο James Taylor έπαιζε με το CX-3 για να μην κουβαλάει το Hammond κάποτε αλλά αυτό δε σημαίνει ότι το CX-3 μοιάζει ιδιαίτερα σε ένα B3, μιας και δεν έχει octave folding στα higher registers - πολύ χαρούμενοι πρέπει αν ήταν οι Ιάπωνες που το έφτιαξαν αυτό το "ελλάτωμα" του Hammond αλλά τελικά σήμερα αυτό θεωρείται το μεγαλύτερο μειονέκτημα του Korg και είναι και ο λόγος που ακούγεται πιο "pop" ή πιο "θεατράλε" αν εισαι ο Nick Cave. Θέλω εδώ να πω ότι εντάξει όταν είσαι επαγγελματίας, κάνεις λίγο και την ανάγκη φιλοτιμία για να μην κουβαλάς καμιά 100αρια κιλά παραπάνω ή για να πάρεις τα φραγκάκια απ το endorsement... 

 

αυτά είναι κατανοητά. Προφανώς πχ σε μια ηχογράφηση θα γράψεις με κάτι πιό σωστό (αν είναι διαθέσιμο) και στο λαιβ θα πάρεις το ελαφρύτερο (σιγά μη σκάσει το κοινό) ή να ακούσει αυτό το octave-folding που λες (άγνωστο σε μένα).

Προφανώς και δεν έχω αληθινή εμπειρία, εκτός από ελάχιστη ώρα σε ένα Ε ή Η100 γύρω στα τέλη του 70. Συνεπώς όλοι οι ήχοι που είναι στο κεφάλι μου είναι ευχάριστοι και πειστικοί.

Μια χαρά έπαιζα με simulation χρόνια και στις κιθάρες και με φασόλια (behringer ουτε καν pod) και σήμερα με strymon. Το παν είναι να σου κάνει εσένα κλικ. Αν τώρα έρθει ο Χ που ξέρει πως είναι και μου στραβομουτσουνιάσει δεν μου λέει κάτι. 

Εξήγησα τις προτεραιότητες, τις ανάγκες και τους προβληματισμούς μου. Ξέρω ότι ένα ΧΚ ή ένα legend είναι καλύτερο, αλλά δεν θα στερηθώ για να το παίξω πιουρίστας όταν είμαι ερασιτέχνης των ερασιτεχνών. Ακόμα ίσως κι αν κερδίσω και λόττο. Να ήμουν επαγγελματίας....θα το συζητούσα.

 

Πάντως νομίζω είναι χρήσιμη η κουβέντα. Συμπεράσματα βγαίνουν

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κΣερω αν το ιπΕ κανίς εδο μεσα αλά εχι ένα CX3 TZAMBA στις αγγελίες. 

 

Παρτο χθαις

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Χαχα 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Superfunk είπε

 

Μέχρι και το ξεφτιλισμενο😂triton μου το Korg έχει ΦΟΒΕΡΟΥΣ ήχους HAMMOND και τρελή διαμόρφωση και πάντα σε συνάρτηση με το τι αποζητά ο κ Δημήτρης, τα μέχρι τώρα συμφραζόμενα του . 

 @dimsonic κάνε αναζήτηση στο youtube για korg triton και παλαιότερα και ήχους organ, Hammond και δες τι κάμουν και πως ακούγεται. 😂

 

 Εντάξει και το CX3 θα είναι καλή φάση και πιο vintage. Ποσο έχει αυτό στις αγγελίες? Αν έχει πάνω από 800 ευρώ πάρε το Roland. Με 100 ευρώ το μήνα θα το έχεις ξεχρεώσει. Θα συμπέσει και με τη μέρα της ανακαταληψης των ΑΡΜΏΝ της εξουσίας από την Αριστεράχαχαχαχα 😂

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

500 έχει.

Αλλά ...είναι all "analog" λύση.

εκτός ότι είναι στην χονολουλού.

Θα ήθελα κάτι να βγάζει και midi....να έχει συνδεσιμότητα....

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, dimsonic είπε

 

Θα ήθελα κάτι να βγάζει και midi....να έχει συνδεσιμότητα....

 

Τι να την κάνεις τη συνδεσιμοτητα ,παίρνεις ένα τέτοιο που ταιριάζει και στον χώρο σου 

 

https://www.thomann.de/gr/hammond_leslie_3300.htm?glp=1&gclid=Cj0KCQiA37KbBhDgARIsAIzce16RRnT2iaRdzs6mIxCQWgZp2M67GrtlXnnZTDyaD5V6M7TYDTk7choaAn8oEALw_wcB

 

Κοτσάρεις και 2 τέτοια 

 

https://www.thomann.de/gr/neumann_u87_stereoset_ni.htm

 

Τα οποία μετά καρφώνεις εδώ

 

https://www.thomann.de/gr/ams_neve_1073_dpx_dual_preamp_eq.htm

 

Και είσαι μπρουκλης. 

 

ΝτΙγκιταλ ρολαντ και Γκριν χορσες

 

Ή το κάνεις Ή δεν το κάνεις. 

 

Αλλιώς vst and dry bread.

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, dimsonic είπε

500 έχει.

Αλλά ...είναι all "analog" λύση.

εκτός ότι είναι στην χονολουλού.

Θα ήθελα κάτι να βγάζει και midi....να έχει συνδεσιμότητα....

Δεν βγάζει ούτε καν midi αυτό? Και θα θυσιάσεις εν έτσι 2022 τη δυνατότητα να γράφεις το παίξιμο σου και μετά να ασχολείσαι να τραβάς τα drawbars κλπ για να παίξεις με τη διαμόρφωση ή και να αλλάζεις ήχους κλπ για να σου κάτσουν στην παραγωγή? 

 Παραγωγές θέλεις να κάμεις με το όργανο ή να γίνεις βιρτουόζος του Hammond και να πάρεις μια θεση στο hall of fame ΤΩΝ μεγάλων οργανιστων μετά από πολύ μελέτη και εξάσκηση. 

 Αν είναι το δεύτερο που σε ενδιαφέρει, πάρε το CX3. Noμιζα πως βγαίνει και με midi. 

 

3 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

Τι να την κάνεις τη συνδεσιμοτητα ,παίρνεις ένα τέτοιο που ταιριάζει και στον χώρο σου 

 

https://www.thomann.de/gr/hammond_leslie_3300.htm?glp=1&gclid=Cj0KCQiA37KbBhDgARIsAIzce16RRnT2iaRdzs6mIxCQWgZp2M67GrtlXnnZTDyaD5V6M7TYDTk7choaAn8oEALw_wcB

 

Κοτσάρεις και 2 τέτοια 

 

https://www.thomann.de/gr/neumann_u87_stereoset_ni.htm

 

Τα οποία μετά καρφώνεις εδώ

 

https://www.thomann.de/gr/ams_neve_1073_dpx_dual_preamp_eq.htm

 

Και είσαι μπρουκλης. 

 

ΝτΙγκιταλ ρολαντ και Γκριν χορσες

 

Ή το κάνεις Ή δεν το κάνεις. 

 

Αλλιώς vst and dry bread.

 

 

Αυτο δεν είναι για τις ανάγκες του κ Δημήτρη. 

 Αυτο είναι για ΔΗΜΌΣΙΟ διαγωνισμό προμήθειας του ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΎ στημένο για απ ευθείας ανάθεση Χαχαχαχα 😂😂

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, dimsonic είπε

όταν κοιμάμαι το βράδυ ναι

Εκει μας καταντησανΕ με τα μνημόνια. Αντί να χαρούμε τα οφελη του grecovery και εγώ βλέπω το montage ή το modx που τα ζαχαρώνω 3 χρόνια, έτσι για αλλαγή ρε αδελφέ😃, να πατήσουμε σε κάνα performance τους να βγάλουμε κάνα κομμάτι να χαρούμε και εμείς οι εργάτες 😄και όχι μόνο να δουλεύουμε για να πληρώνουμε εφορία και φροντιστήρια, ως όνειρο απστηλο. 

 

 Για 3000 ψωροευρω. 

 Και άμα ρωτήσεις κάνα πλούσιο, σου λέει σε περιβάλλον τρελών ρυθμών ανάπτυξης για τη χώρα που είναι πρωτοπόρος στην 4η βιομηχανική επανάσταση, αφού ξεμείνεις από λεφτά, εσύ κάνεις κάτι λάθος. 

 Και ούτε χαίρεσαι τα καλούδια και τα βάζεις και με τον εαυτό σου ψάχνοντας πιο είναι το λάθος 😂😂 Άραγε αν δεν είχαμε ψηφίσει Αλέξη, θα το είχα τώρα το montage? Δεν θα μάθουμε ποτέ. Τα ίδια θα λέει και ο Αλέξης που θα συγκυβερνησει με τον πασοκο. Παραλάβαμε καμμένη γη και θα τηρήσουμε τις δεσμεύσεις μπαίνοντας σε ένα άλλο μνημόνιο και δεν φταίμε εμείς. Ο προηγούμενος τα διέλυσε όλα 😂😂😂Τυχεροί όσοι τα έχουν κάνει σωστά και δεν κάνουν λάθη. Πάρε το μεταχειρισμένο του χριστιανού να μην τους πληρώνεις και ΦΠΑ 😂😂😂😂

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 ώρα πριν, cos_dr είπε

Δεν βγάζει ούτε καν midi αυτό? Και θα θυσιάσεις εν έτσι 2022 τη δυνατότητα να γράφεις το παίξιμο σου και μετά να ασχολείσαι να τραβάς τα drawbars κλπ για να παίξεις με τη διαμόρφωση ή και να αλλάζεις ήχους κλπ για να σου κάτσουν στην παραγωγή? 

 Παραγωγές θέλεις να κάμεις με το όργανο ή να γίνεις βιρτουόζος του Hammond και να πάρεις μια θεση στο hall of fame ΤΩΝ μεγάλων οργανιστων μετά από πολύ μελέτη και εξάσκηση. 

 Αν είναι το δεύτερο που σε ενδιαφέρει, πάρε το CX3. Noμιζα πως βγαίνει και με midi. 

 

Έτσι κι αλλιώς το κόλπο είναι να γράφεις πρώτα το δεξί και μετά το αριστερό στις παραγωγές ώστε να φαίνεται ότι παίζεις και με δίσκαλο με διαφορετικές ρυθμίσεις drawbars, percussion κλπ. Οπότε το midi είναι μονο για να αλλάζεις καμιά νότα, οι αλλάγές drawbars όταν παίζεις με ένα χέρι δεν είναι καμιά επιστήμη, ούτε απαιτούν ιδιαίτερα skills. (Υ.Γ: Μ' αυτα και μ' αυτά θυμήθηκα τη μέρα που αγόρασα το Keyboard που είχε αφιέρωμα στον Al Cooper και άλλαξε η ζωή μου, γιατί προ ίντερνετ έπρεπε με το αυτί να ψάξω να καταλάβω ρυθμίσεις απ αυτά που άκουγα...συγκινήθηκα λίγο)
 

12 ώρες πριν, dimsonic είπε

Μια χαρά έπαιζα με simulation χρόνια και στις κιθάρες και με φασόλια (behringer ουτε καν pod) και σήμερα με strymon. Το παν είναι να σου κάνει εσένα κλικ. Αν τώρα έρθει ο Χ που ξέρει πως είναι και μου στραβομουτσουνιάσει δεν μου λέει κάτι. 

 

Εντάξει τότε απάντησες μόνος σου την ερώτηση, παίρνεις το πιο πρακτικό και το φθηνότερο. End of story.

Διόρθωση: Αν θες ρίξε μια ματιά μπας και βρεις φθηνό και κανα παλιό Nord, έχει διάφορα μοντέλα με πολλούς καλούς ήχους και drawbars.


 

Επεξεργασμένο από kpeyos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου