Προς το περιεχόμενο

Αγορά μπάσου ή plugin;


mpamps

Προτεινόμενες αναρτήσεις

νομίζω αυτό πήρα

https://www.thomann.de/gr/harley_benton_hbb1975_na.htm

το ίδιο έχει κι ο Γιώργος ο κρητικός και ο Σπύρος Δ

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θετικά του πραγματικού:

- Ε είναι πραγματικό μπάσο? Ήχος, δυνατότητα να κάνεις ότι articulation θες. Slaps, slides, mutes, κτλ.

- Κουμπώνεις, παίζεις. Είσαι καλός? Ξεμπέρδεψες σε 5 λεπτάκια.

 

Αρνητικά:

- Περιορισμένο εύρος ήχου, μπορεί να έχεις θόρυβο

- Πρέπει να ξέρεις να παίζεις

- Κόστος, σίγουρα είναι πιο ακριβό από ένα απλό vst. Μην κοιτάς το EZbass που είναι από τα ακριβότερα

- Χρειάζεται περιποίηση, σετάρισμα, κτλ.

- Οι χορδές είναι ακριβές

- Δύσκολη αλλαγή κουρδίσματος

- Χρειάζεσαι extra VSΤ αν θες εφέ

 

VST: Όλα τα αρνητικά του κανονικού εδώ γίνονται θετικά

- Περισσότεροι ήχοι, που πιθανό να έχουν περάσει από καλύτερο εξοπλισμό από το δικό σου

- Δε χρειάζεται να ξέρεις να παίζεις

- Πολύ πιο φθηνό από ένα κανονικό μπάσο

- Λύνει τα χέρια όταν θες να "παίξεις" με μελωδίες όταν συνθέτεις

- Μπορείς να κάνεις παπάδες, που για να παίξεις σε κανονικό θα πρέπει να είσαι grand master με 50 χρόνια εμπειρία.

 

Αρνητικά:

- Πρέπει να ξέρεις programming αν θες να ξεγελάσεις, ειδικά σε περίπλοκες φράσεις ή σε κάποια articulations. Αυτό το κάνει και πολύ χρονοβόρο

- Δε μπορείς να πετύχεις 100% αυτό που θες, περιορίζεσαι σε προ-ηχογραφημένα παιξίματα άλλων.

 

Παρ'όλα αυτά, θα σου έλεγα να πάρεις κανονικό μπάσο όπως έκανα κι εγώ. Άλλη η αίσθηση, και δε ξέρω μπάσο. Χρησιμοποιώ ακόμα VST για να γράφω μπασογραμμές, αλλά μετά τις ηχογραφώ με το κανονικό.

  • Like 1
  • Συμφωνώ 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Θα συμφωνήσω κι εγώ με την αγορά μπάσου αλλά για να υπάρχει κι ένα twist θα πω ότι και το plugin έχει τη χάρη του: όταν πρόκειται να γράψω οδηγούς ή μια ιδέα, παρόλο που έχω μπάσο στο σπίτι κι έχω και διατελέσει και μπασίστας σε μπάντες, θα γράψω ένα μπασάκι στο piano roll το οποίο έχει το βασικότατο πλεονέκτημα ότι βγαίνει μετρημένο με ακρίβεια σε ελάχιστο χρόνο ώστε μετά να μπορεί πάνω σε αυτό να γράψει ένας drummer. Θα βάλω κι έναν vst ενισχυτή στην κιθάρα κι ένα SSD στα τύμπανα και μέσα σε ένα απόγευμα έχω έτοιμη μια πλήρη ιδέα για να στείλω στους υπόλοιπους. Στο τελικό αποτέλεσμα βέβαια ούτε λόγος, μόνο φυσικό μπάσο.

Επεξεργασμένο από kpeyos
  • Like 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, dimsonic είπε

νομίζω αυτό πήρα

https://www.thomann.de/gr/harley_benton_hbb1975_na.htm

το ίδιο έχει κι ο Γιώργος ο κρητικός και ο Σπύρος Δ

Το είδα αυτό. Είδα ότι είναι πολύ κλασικη επιλογή από HB αυτή. 

 

Εγώ έβαλα το άλλο επειδή πρότεινες PJ.

Επεξεργασμένο από mpamps
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
3 λεπτά πριν, mpamps είπε

Το είδα αυτό. Είδα ότι είναι πολύ κλασικη επιλογή από HB αυτή. 

 

Εγώ έβαλα το άλλο επειδή πρότεινες PJ.

Εγώ δε θα πήγαινα σε HB. Πήρα ένα Jazz Bass για ένα φίλο και ήταν χάλια: διακόσια κιλά, ψόφιοι μαγνήτες, κακοκομμένα στις άκρες τάστα. Και ο ίδιος απογοητεύτηκε και το σπρωξε σχεδόν αμέσως. Δεν έχασε τίποτα σχεδόν από λεφτά βέβαια γιατί το κόστος είναι τέτοιο που ουσιαστικά ο αγοραστής χάρηκε που απλά γλύτωσε τα 30 ευρώ μεταφορικά (τα οποία έτσι κι αλλιώς δεν είχαμε πληρώσει).

Δώσε κάτι παραπάνω και πάρε ένα μεταχειρισμένο CV, είναι πραγματικό μπάσο που κάνει τη δουλειά και επίσης αν κάποια στιγμή θελήσεις να το δώσεις δε θα χάσεις χρήματα.

  • Ευχαριστώ 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά τα pj έχουν δυο μαγνήτες, ενω τα Ρ έναν και τα jb επίσης 2.

Εγώ διάλεξα jb επειδή είναι λίγο μικρότερη η διάσταση στο μανίκι και μου αρέσει και περισσότερο οπτικά.

Τωρα αν θες κάτι από p ίσως το pj είναι η καλύτερη λύση.

 

τώρα παικτικά και ηχογραφιστικά

Εγω χρησιμοποιώ είτε αληθινό μπάσο, είτε κιθάρα με συνθ, είτε πλήκτρα και vst.

Προφανώς υπάρχουν στιγμές που το αληθινό δεν μπορείς να το αλλάξεις με τίποτα.

Αλλά υπάρχουν άλλες που πρέπει να γράψεις με vst.

 

θα προσθέσω και γω, το ΗΒ είναι πολύ βαρύ, έχει νεκ νταιβ, και γενικά ήθελε πολύ σετάρισμα. Οι χορδές του ήταν και είναι μάπα και μετά από σχεδόν 2 χρόνια ακόμα να βάλω φλατς.

Ίσως να πάρεις καλύτερα squier. Σήμερα αυτό θα έπαιρνα. Αλλά τη δουλειά μου την κάνω.

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή ήδη παίζεις κιθάρα και απ' ότι είδα στο event του noiz το "έχουν" τα χέρια σου το μπάσο, νομιζω ότι η λογική κίνηση είναι να πάρεις μπάσο.

Αν γράφεις όμως μουσικη, το ezbass εκτός από το όργανο προσφέρει και πολλές μπάσογραμμές με πολλά ρεαλιστικά articulations που θα σου δώσουν έμπνευση να γράψεις μια μπασογραμμή που δεν θα σου ερχόταν αλλιώς στο μυαλό με το φυσικό μπάσο στα χέρια.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Να προσθέσω ότι έχει και κάποια αξιοπρεπέστατα Υamaha στις αγγελίες στα 250-300 ευρώ. Ειδικά αυτό με τα upgraded ηλεκτρικά είναι φοβερή ευκαιρία, ακόμη κι αν δεν αρέσει σε κάποιον το look μιλάμε για στουντιακό μπάσο που κάνει τα πάντα και τα κοάλα.

Επεξεργασμένο από kpeyos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ στο παρελθόν προσπαθούσα με διάφορα vst, κάτι ο προγραμματισμός τους, κάτι ο ήχος που δεν, με με κάποιες εξαιρέσεις (ample sound)...πήρα ενα squier jazz, ήταν απλά σε προσφορά και το επέλεξα.  Παρομοίως με σένα , μπασίστας δεν είμαι, πέρα από απλές γραμμές. Το ezbass είναι game changer σε σχέση με τα άλλα plug in όμως:
 1oν ο ήχος είναι πολύ καλός. 2ον και κυριότερο: Kάνει σε midi bass την κιθάρα σου ή το μπάσο που θα βάλεις, είναι ο κύριος λόγος που το χρησιμοποιώ. Eίτε με drag n drop το ήχογραφημένο σου είτε με driver που σου δίνει να παίρνει απευθείας το σήμα σου
3ον δέχεται και από (midi) drums και πλήκτρα και κάνει ανάλογες μπασογραμμές, απλές ή σου προτείνει από το library διάφορες. 
4ον Με το κλασσικό προγραμματισμός από πλήκτρα ή πολύ απλες "διορθώσεις" να σκάει ακριβως στο μέτρο που θες


 Μειονεκτήματα: Aν δεν θες 4/4, 6/8 δεν είναι το ίδιο ευχρηστο σε μονά μέτρα 5/8, 7/8,9,11 κλπ

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικό μπάσο και από εμένα εφόσον είσαι ήδη "εγχορδος"...

 

Και αντί για P, J ή  PJ μπορείς να πας σε κάτι "σύγχρονο" και ευέλικτο ηχητικά στα 300-350 ευρώ (καινούριο τουλάχιστον) όπως π.χ. αυτό: https://www.ibanez.com/na/products/detail/sr300e_1p_03.html

 

image.png.8db719cf43f02e4bf8fdced1ea7285f4.png

image.thumb.png.a35b238dee44fb52cba41d84609f7cd8.png

 

ΥΓ: σορυ για το bias, τα λατρεύω τα Ibanez μπάσα (από τα SR300 και επάνω τουλάχιστον) αν και "κιθαρίστας" (λέμε τώρα) πραγματικά ευχαριστιέμαι να τα παίζω, τα μπράτσα τους είναι πολύ οικεία (πλάτος, πάχος, radius κοκ), το action κατεβαίνει πολύ χαμηλά (αν θέλεις) και είναι πούπουλα (πιο ελαφρύ το SR300 μου από οποιαδήποτε ηλ. κιθάρα έχω). 9-10 χρόνια έχω το δικό μου (με flats από την αρχή, ειναι παλιό μοντέλο, δεν έχει το 3way power tap switch) και δεν πάει πουθενά.

  • Ευχαριστώ 1

Με λέγανε Freedom...

...τώρα με λένε...Αpussyα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου