Προς το περιεχόμενο

Ήχος μπάσου σε κομμάτι, τεστ Α-Β


cigaret13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 Ανεβάζω εδώ στην ενότητα μπάσου, γιατί για ερώτηση μπάσου πρόκειται, ένα κομματάκι μου σε δυο βερσιόν..

Πρώτο το παλιό με ότι ήχους και vst έγραφα και γράφω στο μπάσο, πλέον όμως τα άσματα μου ακούγονται άδεια χωρίς μπάσα, γι'αυτό και η αλλαγή πλεύσης σε αυτόν τον τομέα, γι'αυτό και η ερώτηση...

 Δεύτερο η καινούρια έκδοση με άλλο vst και άλλη προσέγγιση στον ήχο του οργάνου. Το track του μπάσου είναι το ίδιο το παλιό που έγραψα τότε..., απλώς άλλαξα ρυθμίσεις και vst.

 Διάλεξα αυτό το κομματάκι (απ'τα πρώτα μου, φαίνεται άλλωστε..) γιατί είναι απλό με δυο μέρη μόνο (επαναλαμβάνονται δυο φορές το καθένα), το μπάσο είναι δυο λούπες, εύκολο να ακουστεί και να το διακρίνετε στην μίξη.

 Προσωπικά στο νέο το μπάσο μου ακούγετε καλύτερα από το παλιό αλλά ελλείψει μόνιτορς δεν μπορώ να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα, γι'αυτό και η ερώτηση.... ποιό σας αρέσει περισσότερο;

 

 

 

 

Κι εδώ το νέο....

Επεξεργασμένο από cigaret13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε, είναι για εμένα τουλάχιστο ξεκάθαρο πως έχει καλύτερη "παρουσία" , presence δηλαδή για να το πούμε ελληνικά🤣 στη μίξη

 

 Αλλά και το πρώτο με την κατάλληλη διαμόρφωση και ρύθμιση στην ένταση θα καθόταν.

 

 Με το δεύτερο είναι καλύτερα πολύ τα πράγματα πάντως.

 Και στο δεύτερο τώρα θέλει λίγο κατέβασμα για να πετύχεις το ...............sweet spot.

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, cos_dr είπε

Ε, είναι για εμένα τουλάχιστο ξεκάθαρο πως έχει καλύτερη "παρουσία" , presence δηλαδή για να το πούμε ελληνικά🤣 στη μίξη

 

 Αλλά και το πρώτο με την κατάλληλη διαμόρφωση και ρύθμιση στην ένταση θα καθόταν.

 

 Με το δεύτερο είναι καλύτερα πολύ τα πράγματα πάντως.

 Και στο δεύτερο τώρα θέλει λίγο κατέβασμα για να πετύχεις το ...............sweet spot.

Αυτά είναι... επιστρέφω σε 10 λεπτά με αλλαγμένο mp3 στο νέο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fusiongtr είπε

Το μόνο που ξεχώρισα είναι διαφορετική μίξη και διαφορετικό eq.

Eiναι μπλέξιμο τώρα.

 Το θέμα είναι τι συχνοτικές παρεμβάσεις έχεις κάνει και στα άλλα όργανα για να δώσεις θέση στο μπάσο γιατί και τα άλλα όργανα έχουν μπάσες συχνότητες ανάλογα με το τι παίζεις.

 Πρέπει να δίνεις στο κάθε όργανο στη μίξη το συχνοτικό εύρος κόβοντας ή αναδεικνύοντας συχνότητες αντίστοιχα.

 

  • Συμφωνώ 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Eiναι μπλέξιμο τώρα.

 Το θέμα είναι τι συχνοτικές παρεμβάσεις έχεις κάνει και στα άλλα όργανα για να δώσεις θέση στο μπάσο γιατί και τα άλλα όργανα έχουν μπάσες συχνότητες ανάλογα με το τι παίζεις.

 Πρέπει να δίνεις στο κάθε όργανο στη μίξη το συχνοτικό εύρος κόβοντας ή αναδεικνύοντας συχνότητες αντίστοιχα.

 

 

Σύμφωνοι.

Αλλά αυτό που ήθελα να πω είναι ότι τα δύο μπάσα διαφέρουν κυρίως συχνοτικά και σε ένταση.

Αν ερχόταν το πρώτο στην ένταση και το συχνοτικό περιεχόμενο του δεύτερου (με eq), τότε θα μπορούσα να πω ποιο μου αρέσει περισσότερο.

Όπως είναι τώρα, το δεύτερο κερδάει hands down.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ το "νέο" track με λίγο χαμηλότερα το μπάσο

15 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Το μόνο που ξεχώρισα είναι διαφορετική μίξη και διαφορετικό eq.

Στράτο την μίξη δεν την πείραξα, μόνο τα πιάτα χαμήλωσα λίγο και mastering το ίδιο από την Bandlab.

Η μόνη διαφορά είναι το μπάσο, που είναι τεράστια, στον ήχο του.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
10 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Αλλά αυτό που ήθελα να πω είναι ότι τα δύο μπάσα διαφέρουν κυρίως συχνοτικά και σε ένταση.

Και εδώ είναι η ουσία της υπόθεσης. Το δεύτερο είναι πιο "μπροστά", οπότε θα σου πω ότι προκρίνω το... δεύτερο.

Όχι όμως ότι δεν στέκεται και το πρώτο.

 

Edit: Η νέα μίξη μου ακούγεται πιο ισορροπημένη. 

Edit στο edit: Δεν παίρνεις και εσύ ένα ωραίο J όπως ο Μπάμπης να κάνεις τις δουλειές σου; 😄

  • Συμφωνώ 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Και εδώ είναι η ουσία της υπόθεσης. Το δεύτερο είναι πιο "μπροστά", οπότε θα σου πω ότι προκρίνω το... δεύτερο.

Όχι όμως ότι δεν στέκεται και το πρώτο.

Δηλαδή να τα αφήσω ήσυχα τα κομμάτια μου;

 Ήμουν σχεδόν έτοιμος να αλλάξω το μπάσο (το vst και ρυθμίσεις) σε όλα...

 Σε δουλειά να βρισκόμαστε..... 

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου