Προς το περιεχόμενο

Schecter Pt Special - Αναλυτική Παρουσίαση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Yannis Methenitis
Το post επιλέχθηκε από τον Yannis Methenitis.

Στον gkourmoul1 απονεμήθηκε το badge 'Reviewer' και 20 πόντοι συμμετοχής.

 

Είχα διαβάσει τα καλύτερα για τα εν λόγω μοντέλα της Schecter. Μια και είμαι “παραδοσιακός” στις επιλογές μου, μου κίνησε το ενδιαφέρον το εν λόγω μοντέλο. Από τη μια vintage γέφυρα και μαγνήτες, και από την άλλη μοντέρνα σχεδίαση σώματος και μανικιού. Λίγο το ωραίο χρώμα, λίγο το binding, λίγο οι εξαιρετικές κριτικές, μου έκαμψαν κάθε αντίσταση και ενέδωσα στον πειρασμό. Την αγόρασα 720 ευρώ από reverb, από κατάστημα που μπορούσα να δω φωτογραφίες του τι ψωνίζω. Σε 8 μέρες την είχα στην πόρτα μου.

 

1668584302773.thumb.jpg.e6ea9c46b41ae7b4875a1dc1766fde14.jpg

 

 

Εμφάνιση

 

Το λιγότερο εντυπωσιακή θα μπορούσε να χαρακτηριστεί η εμφάνιση της PT special. Από απόσταση, το μάτι πάει κατευθείαν προς το υπέροχο μπλε-πρασινο (aqua burst pearl) χρώμα του σώματος, πλαισιωμένο από το creme binding. Αυτό που ξεχωρίζει, βέβαια, είναι το binding στην ταστιέρα, κάτι που δεν συνηθίζεται σε κιθάρες αυτής της κατηγορίας τιμής.

 

1668584302763.thumb.jpg.5cf3c14ba895e02d979faf240e105bce.jpg

 

Το σώμα έχει πολύ λεπτή στρώση βερνίκι με αποτέλεσμα το ανάγλυφο των νερών του ξύλου να είναι πολύ αισθητό, ακόμα και με το μάτι. Δίδει την εντύπωση ότι δεν υπάρχει βερνίκι πάνω από το χρώμα, δίδει μια αμεσότητα στην επαφή του χεριού με το ξύλο.To control plate έχει μια ιδιαίτερη σχεδίαση, που το κάνει να ξεχωρίζει. Ο λαιμός είναι από σκούρο σφένδαμο, με μοντέρνα σχεδίαση και αυτός, συμβάλοντας τα μέγιστα στο αισθητικό κομμάτι.

 

1668584302746.thumb.jpg.96b28accbde6aa55333e4f7250abd684.jpg

 

Ποιότητα κατασκευής/εργονομία

 

Η, made in South Korea, PT special είναι μια κιθάρα που σου δίδει την αίσθηση ότι κοστίζει τουλάχιστον τα διπλά χρήματα από αυτά που πωλείται. Όλα πάνω της μαρτυρούν ποιότητα και υψηλού επιπέδου know-how από την Schecter. Θα μου πείτε, οκ μια telecaster είναι, δυο ξύλα, μια γέφυρα και χορδές. Δεν είναι τόσο απλό, φυσικά, το να φτιαχτεί μια καλή telecaster, και η PT είναι μια εξαιρετική telecaster.

 

Το σώμα απο swamp ash, είναι δύο κομμάτια, όμορφα κολλημένα μεταξύ τους, και η σχεδίασή του έχει διαφοροποιήσεις σε σχέση με μια κλασική telecaster. Υπάρχει belly cut, arm rest, και το neck joint είναι καμπυλωτό, χωρίς neck plate, κάνοντας την πρόσβαση στα τελευταία τάστα παιχνιδάκι. Πάρα πολύ άνετη κιθάρα για όρθιο και καθιστό παίξιμο. Για “ξαπλωτό” παίξιμο (το συνηθίζω τα βράδια όταν χαλαρώνω στον καναπέ) δεν είναι τόσο άνετη, διότι λόγω της ματ αίσθησης και των καμπυλών του σώματος, γλιστράει αρκετά. To βάρος είναι κοντά στα 3350, και ενδιαφέρον έχει η ύπαρξη ενός είδους weight relief στο σώμα. Δεν ξέρω εάν ο στόχος τους ήταν, όντως, η μείωση του βάρους, αλλά σίγουρα το επηρρεάζει το γεγονός ότι υπάρχει μια “κρύπτη” κάτω από το pickguard

 

1668584302738.thumb.jpg.8a07fb40d7491a4d3798a24b566c3587.jpg

 

Η γέφυρα είναι μια κλασική vintage ashtray, η οποία έχει τρία, πολύ όμορφα και καλοσχεδιασμένα (εν μέρει) brass saddles, που χαρίζουν αρκετά ακριβές intonation. Έχουν, όμως, και δυό πολύ σοβαρά προβλήματα. Οι βίδες τους (οι οποίες ρυθμίζουν με ίσιο κατσαβιδάκι) προεξέχουν αρκετά και είναι πολύ άβολες όταν το χέρι ακουμπά πάνω τους. Σε πολλές περιπτώσεις, μάλιστα, οι βιδούλες είναι και αρκετά αιχμηρές. Ένα άλλο σημαντικό πρόβλημα που αντιμετώπισα, ήταν το γεγονός ότι τα βαγονάκια δεν έχουν οδηγό να πατήσει πάνω η χορδή. Σε συνδυασμό με την έντονη γωνία που έχουν, προκαλείται δυσχέρεια στο που θα πατήσουν οι χορδές. Μια συγκεκριμένη χορδή ήταν τόσο κοντά στη βίδα, όπου με ένα bend γλιστρούσε και την ακουμπούσε, με αποτέλεσμα να buzzάρει. Το πρόβλημα διορθώθηκε με ένα νέο σετ  saddles…

 

1668584302721.jpg.3773ae4d519a9242cd675da98bf13486.jpg

 

Τα χειριστήρια έχουν ανάποδη διάταξη, και ο 3-way switch μοιάζει με εκείνουν που συναντάμε σε μια SG ή μια les paul. Είναι λίγο μακριά από το χέρι, αλλά με λίγο συνήθεια, οι αλλαγές θέσης είναι αρκετά εύκολες. Το καλό της υπόθεσης είναι ότι το volume pot είναι προσβάσιμο την ώρα του παιξίματος, κάνοντας τα swells εύκολη υπόθεση. Σε γενικές γραμμές, είναι υψηλή η ποιότητα των ηλεκτρικών, ανάλογη με εκείνη μιας fender.

 

1668584302803.thumb.jpg.2beaec0a900d210203cc4a141fac99ed.jpg

 

O λαιμός έχει σχήμα C, με radius 12” και jumbo τάστα. Έχει αρκετά λεπτή και μοντέρνα αίσθηση, με πάχος 21χιλ στο 1ο τάστο και 23χιλ στο 12ο. Η ταστιέρα είναι από rosewood, με dot inlays, και με εξαιρετική ταστοδουλειά πάνω της. Δεν υπάρχουν κοφτερές άκρες, και τα jumbo τάστα εγγυώνται άνετο γράπωμα των χορδών για bending και vibrato. Πραγματικά, άψογη αίσθηση. Να σημειώσω ότι το binding είναι εξαιρετικά τοποθετημένο, καθώς δεν είναι καθόλου αισθητο με την αφή, σε έναν λαιμο ελαφριά στρώση φινιρίσματος.

 

1668584302786.thumb.jpg.349ca1893b1600a4a2c408abbd83a67e.jpg

 

Το Graph Tech nut είναι καλοκομμένο, σε γενικές γραμμές. Σε μια χορδή χρειάστηκε να πλατύνω, ελαφρώς, το αυλάκι για να μην κολλάει. Δεν ξεκουρδίζει και τα standards tuners της Grover, που έχει, βοηθούν σε αυτό.

 

1668584302821.thumb.jpg.900515950f25ade3f0f0a3cf7b9df039.jpg

 

Συνολικά, πρόκειται για μια ποιοτικότατη κιθάρα, με έμφαση στην λεπτομέρεια, τόσο στο αισθητικό, όσο και στο κομμάτι της εργονομίας. Μοναδικό “φάουλ” είναι τα saddles, αλλά με ένα aftermarket set, το πρόβλημα λύνεται. Επίσης, να ανεφέρω ότι η κιθάρα ήρθε σεταρισμένη αρκετά καλά. Από θέμα προτίμησης, και μόνο, άλλαξα το action και ρύθμισα διαφορετικά τα ύψη των μαγνητών.

 

 

1668584302753.thumb.jpg.2964e16a5133d9e6e7b18956119a482b.jpg

 

Μαγνήτες/Ήχος

 

Η PT φοράει ένα σετ μαγνητών με alnico 5 bridge στα 6,5Κ (Schecter diamond VT-1) και alnico 5 P90 neck στα 6,8Κ (Schecter diamond V-90). Η διαφορά στην ένταση, αλλά και στο voicing είναι αρκετή. Ο P90 είναι πολύ δυνατός, μπασάτος, και αρκετά σκοτεινός. Ο bridge είναι κάπως πιο αδύναμος, πάρα πολύ πριμάτος, πολύ παραδοσιακός γενικότερα. Παραδόξως, δένουν πολύ ωραία μεταξύ τους, και τα διαφορετικά voicings δίδουν μια μεγαλύτερη γκάμα ήχων, σε σχέση με μια τυπική telecaster. Ιδιαίτερα, η μεσαία θέση είναι εκπληκτική καθώς συνδυάζει τον όγκο του P90 με τον πρίμο και διακριτό ήχο του neck. Τις εντάσεις, ανάμεσα στους δύο μαγνήτες, τους έφερα στα ίσα χαμηλώνοντας τον P90 κάπου στα 4mm και ανεβάζοντας τον bridge κάπου στα 2mm.

 

(Βέβαια, δεν έμειναν πολύ πάνω καθώς αλλάχθηκαν με ένα εξαιρετικό σετ απο Q pickups (90 ευρώ μου κόστισε), με έναν πολυ bright alnico 5 P90 στα 5,5Κ, και έναν alnico 3 στην γέφυρα, στα 13K. O ήχος είναι πιο ισορροπημένος, εξίσου bright στη θεση bridge, αλλα πολύ πιο bright και καθαρός στη θέση neck. H παραγγελία των μαγνητών έγινε σχεδόν πριν γίνει παραγγελία της κιθάρας, καθώς ήξερα τις ιδιαιτερότητες των μαγνητών και ήθελα να έχω τον καλύτερο δυνατό ήχο.)

 

Η συνδεσμολογία δίδει και δυνατότητα να συνδυαστούν, οι δύο μαγνήτες, σε σειρά, τραβώντας το tone pot. Πολύ βολικό, καθώς δίδει έναν ήχο πιο παχύ και δυνατό, που θυμίζει humbucker. Γενικά, πολύ καλός ήχος, και πολύ μεγάλη γκάμα μουσικής που μπορεί να καλύψει (από jazz μέχρι hard rock). Το volume pot καθαρίζει γραμμικά τον ήχο, κάνοντας ικανοποιητική δουλειά (θα προτιμούσα να καθάριζε νωρίτερα ο ήχος), ενώ το tone pot είναι πολύ αποτελεσματικό. Το τελευταίο δίδει ένα wah εφέ όταν ανοιγοκλείνει από το 0 μέχρι το 2.

 

Samples ήχων

 

Καθαρός ήχος:

 

 

 

Mε overdrive:

 

 

 

Στο mix:

 

 

 

Specifications:

 

  • Swamp ash body
  • Maple neck
  • Rosewood fretboard
  • Mother of Pearl dot fretboard inlays
  • Neck profile: Vintage "C"
  • Scale length: 648 mm (25.5")
  • Fretboard radius: 305 mm (12")
  • Nut width 1.653" (42 mm)
  • Graph Tech XL Ivory TUSQ nut
  • 22 Jumbo frets
  • Pickups: Schecter Diamond VT-1 (bridge) and Schecter Diamond V-90 (neck) single coils
  • Volume control
  • Tone control with push/pull function
  • 3-Way switch
  • Nickel hardware
  • Factory stringing: Ernie Ball Regular Slinky #2221 (.010 - .046)
  • Colour: Aqua Burst Pearl
  • Like 15
  • Ευχαριστώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο Γιώργο, πολύ ωραία παρουσίαση.

Απ' ότι βλέπω, τα τάστα είναι τοποθετημένα πάνω από το binding, και έτσι δεν θα υπάρχει θέμα σε πιθανό refret.

  • Ευχαριστώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fusiongtr είπε

Μπράβο Γιώργο, πολύ ωραία παρουσίαση.

Απ' ότι βλέπω, τα τάστα είναι τοποθετημένα πάνω από το binding, και έτσι δεν θα υπάρχει θέμα σε πιθανό refret.

 

Ευχαριστώ Στρατo, όντως είναι από πάνω και θα είναι ευκολότερο το refreting.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Κούκλα, με 'γεια!

 

Τα τελευταία χρόνια, Νότια Κορέα και Ινδονησία έχουν πλησιάσει πάρα πολύ την Ιαπωνία, τουλάχιστον αυτή την αίσθηση έχω από όσα όργανα έχω παίξει. Είναι ακριβώς αυτό που είπες στην εισαγωγή σου, δε δίνουν με τίποτα την αίσθηση οργάνων των 500-750 ευρώ, αλλά ακουμπάνε και όργανα που είναι x2 ή ακόμα και x3 σε τιμή.

 

Δυστυχώς έχω τα κολλήματά μου και όταν ψωνίζω όργανα είναι αποκλειστικά MIA ή MIJ, αλλά είναι πολύ καλό να βλέπουμε τέτοιες παρουσιάσεις μπας και ξεκολλήσουμε σιγά σιγά.

 

Στα της συγκεκριμένης κιθάρας, πέρα από την άψογη εμφάνιση, τα specs που έχει είναι αδιανόητα για 750 ευρώ.

  • Ευχαριστώ 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να 'σαι καλά Bill!

 

Όντως, εξαιρετικά specs. Η εταιρεία αυτή προσφέρει φοβερές επιλογές στα 700-1000 ευρώ. Πχ Nick Johston strat και πολλές άλλες.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ώπα βρε Γιώργο, ξέχασα ...

Καλόπαιχτη και μεγειές ρε παλικάρι.

Δώρο για την κόρη είναι η κιθάρα?

  • Χαχα 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ Γιάννη!

Μόλις τώρα, fusiongtr είπε

Ώπα βρε Γιώργο, ξέχασα ...

Καλόπαιχτη και μεγειές ρε παλικάρι.

Δώρο για την κόρη είναι η κιθάρα?

 

Το πήρα δώρο στο 3ο (που δεν έχω ακόμα κάνει), μπας και την ψήσω... 😁

 

Ευχαριστώ 

  • Χαχα 2

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα καλά ακόμα δεν την πήρες, βίδες την έκανες;

 

Φοβερό review. 

 

Πολύ όμορφη.  Τα νερά του swamp ash σε συνδυασμό με το χρώμα, το binding...κούκλα

 

Πολύ μου άρεσε και μέσα στο mix.

 

Καλορίζικη και καλόπαιχτη!

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγειες, εξαιρετικο review. Οι Schechter ειχαν παντοτε πολυ καλη σχεση τιμης-αποδοσης,  καλοφτιαγμενα οργανα με καλοσχεδιασμενα appointments. H PT στις διαφορες ενσαρκωσεις της ειναι μια πολυ αξιολογη εναλλακτικη σε επιπεδο MIM Fender Tele, ειδικα για καποιον που ψαχνει μανικι με πιο μοντερνα αισθηση (12αρι radius πχ, το οποιο μεχριν και 5-10 χρονια πριν δεν εβρισκες και τοσο ευκολα απο τη Fender).

  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου