Προς το περιεχόμενο

Μια μικρή μικρή σπιτική προσπάθεια , που κατέληξε σε φιάσκο ; Ή ίσως όχι ;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ας τα πάρουμε από την αρχή.

 

Έχω στο σαλονάκι μου (ναι , ναι τα υποκοριστικά ξεκινούν από νωρίς) δυο σκαμπώ κύβους, διαστάσεων 35χ35χ35 περίπου. Τα οποία είναι και εναλλακτικοί χώροι αποθήκευσης. Προεχθές σκεπτόμουν να βάλω και να έχω μέσα τους δυο ενισχυτάκια που τα βλέπει η σκόνη και τα λιμπίζεται. Στο ένα σκαμπώ τον Roland Micro Cube πρώτης γενιάς ( τον κόκκινο τον καλό) και στο έτερο σκαμπώ τον παλαιότατο αλλά βολικότατο Hondo HA97.

Επειδή όμως δεν στέκω καλά στα μυαλά μου προέκυψε ο κάτωθι συνειρμός :   Ενισχυτής έσω σκαμπώ άρα έσω κιβωτίου άρα έσω κυτίου άρα Amp in a box άρα amp in isolation box.

Πόσο καλά μπορεί να δουλέψει όμως, ως τέτοιο ένα ταπεινό σκαμπώ ; Σε συνθήκες οικιακής χρήσης;

Οπότε το project πήρε την σειρά του.

Έβγαλα καλώδια , κούρδισα τα όργανα , έβγαλα μικρόφωνα και πάει λέγοντας. Στην αρχή τοποθέτησα ενισχυτές μέσα στο σκαμπουδάκι (ξαναήρθαν μόνα τους τα υποκοριστικά), μέτρησα πόσα db υπάρχουν εσωτερικά και πόσα ακούγονται εκτός. Η διαφορά ενδιαφέρουσα . Έσω 95 db , έξω 63 db. Εμένα με κάλυπτε.

 

Προχώρησα στην υλοποίηση μιας ηχογράφησης με τον ιδιοφυή τίτλο

 

Το mini micro Studio του Μπατίρη.

Όπου Μπατίρης, εγώ , ως ρομαντικός και γεμάτος ελπίδες μουσικός  θα φέρω εις πέρας μια ηχογράφηση ροκ εάν και εφόσον ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΙΠΟΤΑ , παρά μόνο μικρά ταπεινά ενισχυτάκια μελέτης στο σπίτι μου.

 

Η διαδικασία που εφάρμοσα ήταν η εξής :

 

Ως τύμπανα έφτιαξα κάτι λούπες στο FL Studio. Το είχα ( στο Lenovo G50 laptop μου ) εγκατεστημένο από παλιά . Έγιναν με τα ντεφώ κανάλια που εμφανίζει στην έναρξη του.

Ενισχυτής ηλεκτρικής κιθάρας χρησιμοποιήθηκε ο Hondo τελικά. Αν το έκανα με τον Roland θα ήταν σαν να έκλεβα το παγκάρι.  ;)

Η ηχογράφηση έγινε με το παλαιό μικρόφωνο μου (φτηνό αλλά βολικό για εμένα) Philips SBC ME400, που κοιτούσε στα μάτια τον ενισχυτή. Την γρίλια στο κέντρο ήθελα να γράψω.   ;)

Eνισχυτής ηλεκτρικού μπάσου χρησιμοποιήθηκε ο μικρούλης Thunder Bass Nano Legacy της HOTONE. Η εγγραφή του έγινε καρφί από το send  στον μίκτη.

Μίκτης και μεσάζων να μεταφέρει το σήμα στον φορητό υπολογιστή χρησιμοποιήθηκε ο XENYX Q802USB της Behringer .

Η κιθάρα που ακούγεται είναι η Pink Pseftocaster που ταλαιπωρώ χρόνια δέκα.

Το μπάσο που ακούγεται είναι το πρεσίζιον που στοργικά επαίξατε μερικοί στο Noiz Jam.

Όλα μαζί πέσανε στο Audacity που επίσης είναι εγκατεστημένο από παλιά.

 

Στο συμπέρασμα.

Ο ήχος του ενισχυτή ιδιαίτερος, αλλά δεν με χάλασε. Γκάζια που τα καταλάβαινα. Το μικρούλι όμως μεγαφωνάκι έθεσε τα όρια του. Όχι απαραίτητα προς το κακό. Απλά τα όρια στον γκαζωμένο ήχο εμφανή. Στο αυτί και στο χέρι.

Ο στόχος επετεύχθη ; Ναι και όχι.

Αν κάποιος έχει εξοπλισμό μπορεί να κάνει άνετα την δουλειά του και χωρίς το βάλε βγάλε τράβα καλώδια, στερέωσε μικρόφωνο και πάει λέγοντας.

Αν κάποιος δεν έχει interface και λοιπά καλούδια ίσως με κάτι παρόμοιο ηχογραφήσει οικιακά με μικρόφωνο με το volume ή το gain του ενισχυτάκου στο τέρμα.

Για την δική μου εμπειρία   αυτά τα 20 db που δεν έβγαιναν στο σπίτι και τον είχα τέρμα , είχαν την πλάκα τους.

Και μην ξεχνάμε , η δοκιμή αφορούσε ένα σκαμπώ να γίνει isolation box για μικρό ενισχυτή μελέτης.

Γιατί το έκανα;  Από περιέργεια.

 

 Ένα μικρό κλιπακίο (τρε σίκ) λοιπόν. Ακροασθείτε με δική σας ευθύνη.

Προφανώς υπάρχουν πρασινάδες κοκκινάδες και λοιπά ακατέργαστα.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, cigaret13 είπε

Η lead σου πάντως ακούγεται σαν με vst κιθάρας χωρίς amp cabinet...

Είναι η χροιά από το μεγαφωνάκι , 2 ίντσες τι να κάνει το φτωχό ;

  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά είναι ο ήχος των κιθάρων. Αξιοπρεπής, για τα δεδομένα του εξοπλισμου. Στη μίξη μόνο υστερεί, αλλά αυτά είναι ψιλά γράμματα.

 

Σημασία έχει η δημιουργία, η διαδρομή προς το αποτέλεσμα, και όχι το αποτέλεσμα...

  • Ευχαριστώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

…Στη μίξη μόνο υστερεί, αλλά αυτά είναι ψιλά γράμματα…

Στις μίξεις έχω σοβαρό θέμα.

Δεν ακούω σωστά ( έχω και χαρτί γιατρού ) και αυτό έχει αποτελέσματα και συναισθήματα για εμένα μεικτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εις ανωτερα. Παραγγελνεις στον επιλοποιο 6 κομματια mdf τα κολλας και ειναι ετοιμο.

Εμενα μου αρεσε και σαν ηχος και σαν...περιγραφ ουλιτσα

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τουλάχιστον* γι' αυτό που παίζεις τουλάχιστον ο ήχος περνάει ανετότατα

 

Silent Sister με κόστος ένα νεφρό, "Μούγκα Συνυφάδα" με κόστος περίπου 0, mission accomplished θα έλεγα.

 

 

*θα δοκίμαζα πολλά και διάφορα άλλα χωρίς δισταγμό και προπαντός χωρίς να ενημερώσω τυχόν reviewers ότι αυτό που ακούνε δεν είναι VOS LP καρφί σε Matchless με μόνο ένα handwired Mad Professor ανάμεσα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου άρεσε ο ήχος από όλα τα όργανα και από την lead κιθάρα αλλά η μίξη είναι τόσο τραγική που δεν μπορώ να καταλάβω πως θα ακουγόταν κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου