Προς το περιεχόμενο

Tonewoods matter?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, Jet72 είπε

Αυτό που νομίζω ότι μας έχει ξεφύγει είναι ότι και στα παλιά αναλογικά σύνθια το ξύλο είχε βαρύνουσα σημασία στην κατασκευή του αντίστοιχου "σκάφους". Αναλογικά όργανα ήταν, δεν μπορεί, κάπως θα επηρεάζονταν!!!

 

Γιατί δεν λες για τα πιάνα ε?

Ποια είναι η γνώση που μας κρύβουν?

  • Χαχα 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Οι μαγνήτες δεν κάνουν τίποτα;*

 

*SF mode on 😄

Στο βαθμό που μπορεί να επηρεάσει ένα eq όχι δεν κάνουν τίποτα.

Ειδικά με παραμόρφωση δεν υπάρχει καμία απολύτως διαφορά.

Όσο για τα τεστ που κάνουν τι νόημα έχει να βάζεις ακριβώς τους ίδιους ενισχυτές στις ίδιες ρυθμίσεις και ίδια ηχεία όταν με μια ελάχιστη μικρορυθμιση αυτές οι διαφορές ένα εξανεμίζονται.

Από την άλλη οι μηχανικές ιδιότητες παίζουν μεγάλο ρόλο γι'αυτό και σχεδόν όλα τα necks γίνονται από συγκεκριμένη ξυλεία αν έβαζαν poplar neck που είναι εντελώς ακατάλληλο πολύ μαλακό σε μια μέρα θα είχε γίνει τόξο.Βεβαια γίνονται οι κάποιες θερμικές επεξεργασίες όλα για να αποκτήσει η ξυλεία τις απαραίτητες μηχανικές ιδιότητες όχι για τον ήχο και τέτοιες σαχλαμάρες.

Επεξεργασμένο από Κβαντική Διεμπλοκή
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Από την άλλη οι μηχανικές ιδιότητες παίζουν μεγάλο ρόλο γι'αυτό και σχεδόν όλα τα necks γίνονται από συγκεκριμένη ξυλεία αν έβαζαν poplar neck που είναι εντελώς ακατάλληλο πολύ μαλακό σε μια μέρα θα είχε γίνει τόξο.

 

Δεν ξερω ποιος σου το ειπε αυτο, αλλα FYI μια χαρα καταλληλο ειναι το poplar για μανικια. Σιγουρα δεν ειναι και η καλυτερη επιλογη αλλα δεν ειναι για κανενα λογο "εντελως ακαταλληλο". Μπορει να χρησιμοποιηθει (και εχει χρησιμοποιηθει) με μια χαρα αποτελεσματα. Υπαρχουν δεκαδες χιλιαδες Danelectro, Harmony και αλλες κιθαρες εκει εξω με poplar μανικια που ειναι μια χαρα 50+ χρονια μετα την κατασκευη τους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Σημαντική ανακοίνωση: Συγχαρητήρια στον sir, διότι επαναφέροντας το φλέγον θέμα των κσύλων, δημιούργησε ένα "νήμα" που έλαβε μια συναρπαστική τροπή. Ανέδειξε τον "τρίτο" δρόμο!

 

Πρώτος δρόμος: Τα κσύλα παίζουν ρόλο- τον λατρεύουν οι κσυλολάγνοι

Δεύτερος δρόμος: Οι μαγνήτες είναι τα πάντα- τον πορεύονται οι μαγνητολάγνοι 

Τρίτος δρόμος: None of the above, ο ενισχυτής και τα ηχεία κάνουν την διαφορά

 

Ποιος δρόμος είναι ο σωστός; Οι απαντήσεις στην συναρπαστική εξέλιξη του νήματος. Stay tuned 😎

  • Ευχαριστώ 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

 

 

Πρώτος δρόμος: Τα κσύλα παίζουν ρόλο- τον λατρεύουν οι κσυλολάγνοι

Δεύτερος δρόμος: Οι μαγνήτες είναι τα πάντα- τον πορεύονται οι μαγνητολάγνοι 

Τρίτος δρόμος: None of the above, ο ενισχυτής και τα ηχεία κάνουν την διαφορά

 

Και το χέρι του παίκτη?

Στον πωπό του?

  • Like 1
  • Χαχα 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέταρτος δρομος 

Με ενα γραφικο ηκιου της μπος καθαρισες

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ νομίζω ότι παίζει ρόλο το σχήμα.

Η τελεκάστερ δηλαδής από ότι ξύλα και να την φτιάξεις, και ότι μαγνήτες και να της βάλεις, δεν φτιάχνει με τίποτα.

Σαν τελεκάστερ θα παίζει.

  • Χαχα 2
  • Συμφωνώ 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, odis13 είπε

 

Δεν ξερω ποιος σου το ειπε αυτο, αλλα FYI μια χαρα καταλληλο ειναι το poplar για μανικια. Σιγουρα δεν ειναι και η καλυτερη επιλογη αλλα δεν ειναι για κανενα λογο "εντελως ακαταλληλο". Μπορει να χρησιμοποιηθει (και εχει χρησιμοποιηθει) με μια χαρα αποτελεσματα. Υπαρχουν δεκαδες χιλιαδες Danelectro, Harmony και αλλες κιθαρες εκει εξω με poplar μανικια που ειναι μια χαρα 50+ χρονια μετα την κατασκευη τους. 

Πιθανόν να είναι θερμικά επεξεργασμένα.Το ίδιο ισχύει και για την Παουλωνια.Αν τα δεις όταν κόβονται θα καταλάβεις.Αυτα μου τα λέει και ο γαμπρός μου που είναι μαραγκός και φτιάχνει κουζίνες και μου έλεγε πόσο μάπα ξύλα είναι απλά κάνουν διαφήμιση διότι είναι πολύ φτηνά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Εγώ νομίζω ότι παίζει ρόλο το σχήμα.

Η τελεκάστερ δηλαδής από ότι ξύλα και να την φτιάξεις, και ότι μαγνήτες και να της βάλεις, δεν φτιάχνει με τίποτα.

Σαν τελεκάστερ θα παίζει.

Να αγιάσεις πασά μου!

 

  • Χαχα 1

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, fusiongtr είπε

 

Γιατί δεν λες για τα πιάνα ε?

Το θέμα δεν είναι για το κλασικό πιάνο ή την κλασική κιθάρα ή το βιολί. Εκεί οφείλει να παίζει κάποιο ρόλο.

 

Το θέμα είναι πχ στα χάλκινα πνευστά.

 

 

Παίζει ρόλο το ξύλο από το όποιο είναι φτιαγμένο το παλκοσένικο;

  • Χαχα 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου